
Strecha ani zďaleka nie je iba funkčnou časťou stavieb. Neraz sa vďaka svojmu jedinečnému spracovaniu stane symbolom a neoddeliteľnou súčasťou niektorého miesta. Sú súčasťou panorámy mesta, priťahujú zvedavé zraky turistov a bezpochyby ich môžeme považovať za umelecké dielo. Toto sú ikonické strechy, ktoré obdivuje celý svet.
1. Opera v Sydney
Opera v Sydney sa stala symbolom nielen prístavu Sydney Harbour ale aj celého mesta, a na jej strechu si určite vždy spomeniete aj v súvislosti s Austráliou. Budova opery bola dokončená v roku 1973 a slávnostne ju otvorila kráľovná Alžbeta II. Hoci od jej otvorenia došlo k mnohým zmenám, oblá strecha z betónových panelov pokrytých vyše miliónom glazovaných dlaždíc si svoj pôvodný vzhľad stále zachovala. Mimochodom, hmotnosť tejto strechy je vyše 27 000 ton.
2. Chrysler Building, New York City
Chrysler Building je jedným z najznámejších mrakodrapov v New Yorku. Hoci z pohľadu celkovej výšky mu patrí až 10. miesto, vďaka svojej streche je neoddeliteľnou súčasťou Manhattanu. Jeho špicatá strecha váži približne 30 ton a pozostáva zo zmenšujúcich sa oceľových oblúkov.
3. Casa Milá (La Pedrera), Barcelona
Dom Casa Milá pri návšteve Barcelony určite nevynechajte. Za jej vznikom stojí návrhár Antonio Gaudí a ide o veľkolepé architektonické dielo. Tento dom vás uchváti snáď v každom smere, určite sa ale vydajte na jeho strechu, ktorú zdobí množstvo farebných komínov. Navyše, zo strešnej terasy budete mať na Barcelonu krásny výhľad.
4. Hospic v Beaune, Burgundsko, Francúzsko
Hospic v Beaune patrí medzi najvýznamnejšie francúzske pamiatky. Jeho farebná strecha sa popri víne stala jedným zo symbolov Burgundska. Stavba v 14. storočí slúžila ako hospic pre chudobných a chorých. Farebná strecha hospicu prešla začiatkom 20. storočia veľkou rekonštrukciou, jej pôvodný vzhľad sa však podarilo zachovať.
5. Dóm svätého Štefana – Viedeň
Jednu z ikonických striech nemáme zo Slovenska vôbec tak ďaleko. Zdobí Dóm svätého Štefana vo Viedni. Strechu môžete obdivovať naozaj zblízka, pozostáva z 230 000 glazovaných dlaždíc vytvárajúcich veľmi zaujímavé vzory. Strecha Dómu svätého Štefana je navyše tak strmá, že iba výnimočne sa na nej udrží sneh. Aj v zime je tak obdivovanou dominantou mesta.
6. Olympiapark – Mníchov
Komplex budov postavený kvôli letnej olympiáde konajúcej sa v roku 1972 púta pozornosť dodnes. Olympiapark je stále miestom množstva kultúrnych a športových podujatí a každoročne priláka množstvo turistov. Celému parku dominuje televízna veža dosahujúca výšku až 290 metrov. Suverénne najzaujímavejšia je ale strecha ponad športoviskami a verejnými priestormi. Jej základom je oceľová konštrukcia a priehľadné panely z perspexu.
Suverénne najzaujímavejšie pôsobí táto strecha z vtáčej perspektívy, no vyskúšať si ju môžete aj na vlastnej koži, keďže v niektorých miestach sa po nej môžete aj prejsť.
7. Kráľovský palác, Bangkok
Kráľovský palác, nazývaný tiež Veľký palác (Grand Palace) bol postavený v roku 1782 a patrí medzi najnavštevovanejšie miesta thajskej metropole. Vyše 150 rokov slúžil ako sídlo viacerých thajských kráľov a kráľovskej rodiny. Samotný Kráľovský palác má rozlohu viac ako 218 000 m2a po architektonickej stránke sa vyznačuje množstvom zlatých prvkov. Zvlášť zaujímavá je členitá strecha s vežičkami, ktorá sa právom stala jedným zo symbolov Bangkoku.
8. Múzeum umenia – Milwaukee
Múzeum umenia v Milwaukee patrí aktuálne medzi najväčšie múzeá v USA. Pozornosť púta nielen svojimi expozíciami, ale aj architektúrou budovy. Tá bola inšpirovaná plachetnicami na neďalekom jazere Michigan. Konštrukcia strechy obsahuje slnečnú clonu, ktorá je pohyblivá, pričom sťažeň strechy je možné zdvihnúť až o 27 metrov.
9. Chrám Thean Hou, Kuala Lumpur
Architektúra chrámu Thean Hou je zaujímavou kombináciou tradičných starovekých a moderných prvkov. Chrám bol dostavaný koncom 80-tych rokov minulého storočia a vychádza z tradícií konfuciánskych, taoistických a budhistických chrámov. Thean Hou je veľmi obľúbeným miestom predovšetkým pre zahraničných turistov a uchvacuje najmä svojou stupňovitou strechou. Zdobia ju stovky lampiónov a nechýbajú ani početné zlaté dekorácie. Strecha je skrátka rovnako extravagantná ako zvyšok chrámu.
10. Strechy na ostrove Santorini
Modré a biele kupolovité strechy domov a kostolov sa stali typickým symbolom gréckeho ostrova Santorini. Ten je stále obľúbenejšou dovolenkovou destináciou a jeho romantickú atmosféru bezpochyby dotvára aj práve tento typ striech. Vzhľadom na klimatické podmienky ostrova ide o veľmi vhodný typ z pohľadu tepelnej stability. Hrubé kupolovité strechy účinne zabraňujú prehrievaniu interiéru a hoci na ostrove často neprší, sú schopné poradiť si aj s odvádzaním väčšieho množstva vody. Napokon, tento typ striech sa na ostrove Santorini využíva už po stáročia.