Zdielať

10 najzaujímavejších striech na svete

TOP 5/10 Zaujímavosti
10 najzaujímavejších striech na svete

Strechy je možné obdivovať rovnako ako umelecké diela. Neveríte? Presvedčí vás o tom náš výber 10 najzaujímavejších striech na svete. Tieto strechy v sebe ukrývajú jedinečné riešenia, nápady a so svojim stvárnením vo vás zanechajú nezabudnuteľný vizuálny zážitok.

Wat Rong Khun – Thajsko

Náš výlet za najzaujímavejšími strechami sveta začnime v Ázii, konkrétne v Thajsku. V provincii Chiang Rai sa nachádza Biely chrám, ktorý vlastní Chalermchai Kositpipat. Verejnosti bol sprístupnený v roku 1997 a postupne sa rozširuje, takže stále sa nepovažuje za dokončený. Tento chrám s obdivuhodným príbehom zdobí strecha prepracovaná do najmenších detailov, ktorá je vyhotovená zo skla, špeciálnej omietky a zrkadiel.

Shwedagon Pagoda – Mjanmarsko

Slávna Shwedagon Pagoda je považovaná za najposvätnejšiu stavbu celého Mjanmarska. Vďaka svojmu stvárneniu si vyslúžila pomenovanie Zlatá pagoda. To je naozaj presné, pretože pagodu je skutočne pokrytá zlatom, a to dokonca vo viacerých vrstvách. Aby toho nebolo málo, na vrchu pagody sú umiestnené tisíce diamantov a rubínov.

New York Life Building – New York, USA

Z Ázie sa presuňme na americký kontinent, konkrétne do New Yorku, kde sa týči New York Life Building. Dnes ho už viacero mrakodrapov s prehľadom prerástlo, no svoju dominantnú črtu si táto budova postavená v roku 1928 zachovala dodnes. Tou je osemstranná pyramída na jej vrchole, ktorá bola vytvorená z vyše 25 000 dlaždíc namáčaných v 22-karátových zlatých plátkoch.

California Academy of Sciences – San Francisco, USA

Vedecké centrum v Kalifornii púta pozornosť svojím konštrukčne veľmi zaujímavým sídlom. Tvorí ho niekoľko budov a dominantným prvkom je zvlnená zelená strecha. Na jej konštrukciu bolo použité sklo a približne 1,7 milióna priečinkov s vegetáciou. Tá je starostlivo vybraná tak, aby bola prínosná pre hmyz a drobné živočíchy. Strecha pomáha udržiavať teplotu vo vnútri budovy a zachytáva takmer 100 % zrážkovej vody.

Vancouver Convention Center – Kanada

Zelená strecha Convention Center vo Vancouveri je jednou z najväčších zelených striech sveta. Bolo na nej vysadených okolo 400 000 tráv a rastlín z okolia mesta. Na streche sa zároveň nachádza aj niekoľko včelích úľov.

Waldspirale – Darmstadt, Nemecko

Za najzaujímavejšími strechami sveta sa presuňme do Európy, konkrétne do nemeckého mesta Darmstadt. Tu sa nachádza pozoruhodný dom Friedricha Hundertwassera, ktorého strecha je prezývaná Waldspirale. Ide o dom s pomerne hlboko koncipovanou zelenou strechou, na ktorej môžu rásť aj menšie stromy. Táto výstredná stavba je postavená z recyklovaného betónu a spolu so zelenou strechou predstavuje zaujímavý spôsob dosiahnutia súladu s prírodou.

Dom piatich zmyslov – Kaatsheuvel, Holandsko

Táto pozoruhodná stavba v holandskom meste Kaatsheuvel je sídlom cirkusu Efteling. Jej strecha bola inšpirovaná piatimi ľudskými zmyslami a aj preto má päť vrcholov. Strecha je zostavená z navrstveného rákosia a je podporená latami, čo umožňuje jej vytiahnutie do výšky. Efekt zvýrazňuje aj individuálne osvetlenie každého vrcholu strechy.

Chrám kráľa Mateja – Budapešť, Maďarsko

Chrám postavený v neskorogotickom štýle zažil od roku 1255 mnohé prestavby, ktoré boli prispôsobované aktuálnym vládcom. Z jeho impozantnosti to však nič neubralo. V súčasnosti ho zdobí jedinečná strecha tvorená farebnými keramickými dlaždicami. 

La Pedrera – Barcelona, Španielsko

Ak chcete vidieť jedinečnú architektúru v podaní Gaudího, vyberte sa určite do Barcelony. Nájdete tu aj legendárnu La Pedreru, ktorá je Gaudího majstrovským dielom. Akékoľvek opisy sú asi zbytočné. Po tejto streche sa skrátka treba prejsť a obdivovať jej úchvatné detaily.

Chrám premenenia Pána – Kiži, Rusko

Prehliadku najzaujímavejších striech zakončíme na maličkom ostrove Kiži na Onežskom jazere. Práve tu sa nachádza Chrám premenenia Pána, ktorý láka 22 strešnými kopulami a pozoruhodnou drevenou strechou. Tá je vyhotovená zo smrekového a borovicového dreva a dokončená bola v 18storočí. Strechu tvorí až 60 000 drevených šindľov s hladkým povrchom. Aby toho nebolo málo, legenda hovorí, že celá strecha bola postavená pomocou jedinej sekery.

Mohlo by vás zaujímať

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

Rady

Plechové strechy sú aj na Slovensku stále populárnejšie a žiadanejšie. Spájajú v sebe totiž viacero výhod, ktoré z nich pri stavbe, či rekonštrukcii často robia bezkonkurenčnú voľbu. Zistite, prečo...

21. mája 2021

Čítať viac
Slovník strechy, 1 časť.

Slovník strechy, 1 časť.

Zaujímavosti

Pri stavbe rodinného domu  sa ľudia stretávajú s rôznymi výrazmi, ktorým nie vždy rozumejú. Aj preto sme pripravili malý slovník strechy. Veríme, že vám pomôže pri vašich veľkých plánoch. A Aetos –...

21. mája 2021

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Rady

Plechové strešné krytiny sú vďaka svojim vlastnostiam stále obľúbenejšou voľbou. Nízka hmotnosť, široká paleta rôznych vyhotovení ale aj dlhá životnosť sú len niektoré z výhod, ktoré ponúkajú plech...

21. mája 2021

Čítať viac
Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Zaujímavosti

Najkrajšie obdobie roka sa už nezadržateľne blížia a spolu s ním aj rozdávanie darčekov. Vráťme sa nachvíľku do detských čias a pozrime sa na to, aké rôzne bytosti vo svete roznášajú vianočné darče...

21. mája 2021

Čítať viac