Zdielať

10 najzaujímavejších striech na svete

TOP 5/10 Zaujímavosti
10 najzaujímavejších striech na svete

Strechy je možné obdivovať rovnako ako umelecké diela. Neveríte? Presvedčí vás o tom náš výber 10 najzaujímavejších striech na svete. Tieto strechy v sebe ukrývajú jedinečné riešenia, nápady a so svojim stvárnením vo vás zanechajú nezabudnuteľný vizuálny zážitok.

Wat Rong Khun – Thajsko

Náš výlet za najzaujímavejšími strechami sveta začnime v Ázii, konkrétne v Thajsku. V provincii Chiang Rai sa nachádza Biely chrám, ktorý vlastní Chalermchai Kositpipat. Verejnosti bol sprístupnený v roku 1997 a postupne sa rozširuje, takže stále sa nepovažuje za dokončený. Tento chrám s obdivuhodným príbehom zdobí strecha prepracovaná do najmenších detailov, ktorá je vyhotovená zo skla, špeciálnej omietky a zrkadiel.

Shwedagon Pagoda – Mjanmarsko

Slávna Shwedagon Pagoda je považovaná za najposvätnejšiu stavbu celého Mjanmarska. Vďaka svojmu stvárneniu si vyslúžila pomenovanie Zlatá pagoda. To je naozaj presné, pretože pagodu je skutočne pokrytá zlatom, a to dokonca vo viacerých vrstvách. Aby toho nebolo málo, na vrchu pagody sú umiestnené tisíce diamantov a rubínov.

New York Life Building – New York, USA

Z Ázie sa presuňme na americký kontinent, konkrétne do New Yorku, kde sa týči New York Life Building. Dnes ho už viacero mrakodrapov s prehľadom prerástlo, no svoju dominantnú črtu si táto budova postavená v roku 1928 zachovala dodnes. Tou je osemstranná pyramída na jej vrchole, ktorá bola vytvorená z vyše 25 000 dlaždíc namáčaných v 22-karátových zlatých plátkoch.

California Academy of Sciences – San Francisco, USA

Vedecké centrum v Kalifornii púta pozornosť svojím konštrukčne veľmi zaujímavým sídlom. Tvorí ho niekoľko budov a dominantným prvkom je zvlnená zelená strecha. Na jej konštrukciu bolo použité sklo a približne 1,7 milióna priečinkov s vegetáciou. Tá je starostlivo vybraná tak, aby bola prínosná pre hmyz a drobné živočíchy. Strecha pomáha udržiavať teplotu vo vnútri budovy a zachytáva takmer 100 % zrážkovej vody.

Vancouver Convention Center – Kanada

Zelená strecha Convention Center vo Vancouveri je jednou z najväčších zelených striech sveta. Bolo na nej vysadených okolo 400 000 tráv a rastlín z okolia mesta. Na streche sa zároveň nachádza aj niekoľko včelích úľov.

Waldspirale – Darmstadt, Nemecko

Za najzaujímavejšími strechami sveta sa presuňme do Európy, konkrétne do nemeckého mesta Darmstadt. Tu sa nachádza pozoruhodný dom Friedricha Hundertwassera, ktorého strecha je prezývaná Waldspirale. Ide o dom s pomerne hlboko koncipovanou zelenou strechou, na ktorej môžu rásť aj menšie stromy. Táto výstredná stavba je postavená z recyklovaného betónu a spolu so zelenou strechou predstavuje zaujímavý spôsob dosiahnutia súladu s prírodou.

Dom piatich zmyslov – Kaatsheuvel, Holandsko

Táto pozoruhodná stavba v holandskom meste Kaatsheuvel je sídlom cirkusu Efteling. Jej strecha bola inšpirovaná piatimi ľudskými zmyslami a aj preto má päť vrcholov. Strecha je zostavená z navrstveného rákosia a je podporená latami, čo umožňuje jej vytiahnutie do výšky. Efekt zvýrazňuje aj individuálne osvetlenie každého vrcholu strechy.

Chrám kráľa Mateja – Budapešť, Maďarsko

Chrám postavený v neskorogotickom štýle zažil od roku 1255 mnohé prestavby, ktoré boli prispôsobované aktuálnym vládcom. Z jeho impozantnosti to však nič neubralo. V súčasnosti ho zdobí jedinečná strecha tvorená farebnými keramickými dlaždicami. 

La Pedrera – Barcelona, Španielsko

Ak chcete vidieť jedinečnú architektúru v podaní Gaudího, vyberte sa určite do Barcelony. Nájdete tu aj legendárnu La Pedreru, ktorá je Gaudího majstrovským dielom. Akékoľvek opisy sú asi zbytočné. Po tejto streche sa skrátka treba prejsť a obdivovať jej úchvatné detaily.

Chrám premenenia Pána – Kiži, Rusko

Prehliadku najzaujímavejších striech zakončíme na maličkom ostrove Kiži na Onežskom jazere. Práve tu sa nachádza Chrám premenenia Pána, ktorý láka 22 strešnými kopulami a pozoruhodnou drevenou strechou. Tá je vyhotovená zo smrekového a borovicového dreva a dokončená bola v 18storočí. Strechu tvorí až 60 000 drevených šindľov s hladkým povrchom. Aby toho nebolo málo, legenda hovorí, že celá strecha bola postavená pomocou jedinej sekery.

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac