Zdielať

10 najzaujímavejších striech na svete

Zaujímavosti TOP 5/10
10 najzaujímavejších striech na svete
5-(12 hlasov)

Strechy je možné obdivovať rovnako ako umelecké diela. Neveríte? Presvedčí vás o tom náš výber 10 najzaujímavejších striech na svete. Tieto strechy v sebe ukrývajú jedinečné riešenia, nápady a so svojim stvárnením vo vás zanechajú nezabudnuteľný vizuálny zážitok.

Wat Rong Khun – Thajsko

Náš výlet za najzaujímavejšími strechami sveta začnime v Ázii, konkrétne v Thajsku. V provincii Chiang Rai sa nachádza Biely chrám, ktorý vlastní Chalermchai Kositpipat. Verejnosti bol sprístupnený v roku 1997 a postupne sa rozširuje, takže stále sa nepovažuje za dokončený. Tento chrám s obdivuhodným príbehom zdobí strecha prepracovaná do najmenších detailov, ktorá je vyhotovená zo skla, špeciálnej omietky a zrkadiel.

Shwedagon Pagoda – Mjanmarsko

Slávna Shwedagon Pagoda je považovaná za najposvätnejšiu stavbu celého Mjanmarska. Vďaka svojmu stvárneniu si vyslúžila pomenovanie Zlatá pagoda. To je naozaj presné, pretože pagodu je skutočne pokrytá zlatom, a to dokonca vo viacerých vrstvách. Aby toho nebolo málo, na vrchu pagody sú umiestnené tisíce diamantov a rubínov.

New York Life Building – New York, USA

Z Ázie sa presuňme na americký kontinent, konkrétne do New Yorku, kde sa týči New York Life Building. Dnes ho už viacero mrakodrapov s prehľadom prerástlo, no svoju dominantnú črtu si táto budova postavená v roku 1928 zachovala dodnes. Tou je osemstranná pyramída na jej vrchole, ktorá bola vytvorená z vyše 25 000 dlaždíc namáčaných v 22-karátových zlatých plátkoch.

California Academy of Sciences – San Francisco, USA

Vedecké centrum v Kalifornii púta pozornosť svojím konštrukčne veľmi zaujímavým sídlom. Tvorí ho niekoľko budov a dominantným prvkom je zvlnená zelená strecha. Na jej konštrukciu bolo použité sklo a približne 1,7 milióna priečinkov s vegetáciou. Tá je starostlivo vybraná tak, aby bola prínosná pre hmyz a drobné živočíchy. Strecha pomáha udržiavať teplotu vo vnútri budovy a zachytáva takmer 100 % zrážkovej vody.

Vancouver Convention Center – Kanada

Zelená strecha Convention Center vo Vancouveri je jednou z najväčších zelených striech sveta. Bolo na nej vysadených okolo 400 000 tráv a rastlín z okolia mesta. Na streche sa zároveň nachádza aj niekoľko včelích úľov.

Waldspirale – Darmstadt, Nemecko

Za najzaujímavejšími strechami sveta sa presuňme do Európy, konkrétne do nemeckého mesta Darmstadt. Tu sa nachádza pozoruhodný dom Friedricha Hundertwassera, ktorého strecha je prezývaná Waldspirale. Ide o dom s pomerne hlboko koncipovanou zelenou strechou, na ktorej môžu rásť aj menšie stromy. Táto výstredná stavba je postavená z recyklovaného betónu a spolu so zelenou strechou predstavuje zaujímavý spôsob dosiahnutia súladu s prírodou.

Dom piatich zmyslov – Kaatsheuvel, Holandsko

Táto pozoruhodná stavba v holandskom meste Kaatsheuvel je sídlom cirkusu Efteling. Jej strecha bola inšpirovaná piatimi ľudskými zmyslami a aj preto má päť vrcholov. Strecha je zostavená z navrstveného rákosia a je podporená latami, čo umožňuje jej vytiahnutie do výšky. Efekt zvýrazňuje aj individuálne osvetlenie každého vrcholu strechy.

Chrám kráľa Mateja – Budapešť, Maďarsko

Chrám postavený v neskorogotickom štýle zažil od roku 1255 mnohé prestavby, ktoré boli prispôsobované aktuálnym vládcom. Z jeho impozantnosti to však nič neubralo. V súčasnosti ho zdobí jedinečná strecha tvorená farebnými keramickými dlaždicami. 

La Pedrera – Barcelona, Španielsko

Ak chcete vidieť jedinečnú architektúru v podaní Gaudího, vyberte sa určite do Barcelony. Nájdete tu aj legendárnu La Pedreru, ktorá je Gaudího majstrovským dielom. Akékoľvek opisy sú asi zbytočné. Po tejto streche sa skrátka treba prejsť a obdivovať jej úchvatné detaily.

Chrám premenenia Pána – Kiži, Rusko

Prehliadku najzaujímavejších striech zakončíme na maličkom ostrove Kiži na Onežskom jazere. Práve tu sa nachádza Chrám premenenia Pána, ktorý láka 22 strešnými kopulami a pozoruhodnou drevenou strechou. Tá je vyhotovená zo smrekového a borovicového dreva a dokončená bola v 18storočí. Strechu tvorí až 60 000 drevených šindľov s hladkým povrchom. Aby toho nebolo málo, legenda hovorí, že celá strecha bola postavená pomocou jedinej sekery.

Ohodnoťte náš článok

5-(12 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 56 816 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac