Zdielať

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

Rady
5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu
5-(28 hlasov)

Plechové strechy sú aj na Slovensku stále populárnejšie a žiadanejšie. Spájajú v sebe totiž viacero výhod, ktoré z nich pri stavbe, či rekonštrukcii často robia bezkonkurenčnú voľbu. Zistite, prečo sa plechových striech netreba obávať a prečo sa bude tento typ strešnej krytiny perfektne hodiť aj na váš dom.

Časy, kedy boli strechy vyhotovované najmä z pálených materiálov sú už dávno preč a stále viac priestoru dostáva pri stavbách a rekonštrukciách práve plechová strecha. V tejto súvislosti sa určite oplatí spomenúť, že plech ako materiál nie je v prípade strešných systémov žiadnym nováčikom. Svoje uplatnenie si však nachádzal najmä v okolí komínov alebo úžľabia. Skrátka, strecha s plechovými prvkami  nebola ničím výnimočná ani pred rokmi.

Netrvalo však dlho a vďaka pokrokom v spracovaní tohto materiálu to bolo už len krôčik k tomu, aby sa plech využil aj na pokrytie celej strechy. Čo je ešte lepšie, výber sa v tomto smere stále rozširuje. Súčasná situácia sa tak ani zďaleka nedá porovnať so situáciou pred približne 20-30 rokmi, kedy boli okrem tradičných materiálov dostupné strechy akurát tak z pozinkovaného plechu alebo medi.

Nezachádzajme však zbytočne do histórie. Súčasnosť plechových striech je totiž omnoho pestrejšia a vďaka moderným technológiám môže tento materiál smelo konkurovať aj páleným škridlám. Ako sme už vyššie naznačili, plechové strechy v sebe spájajú viacero jedinečných výhod, ktoré oceníte aj po dlhých rokoch používania.

Mýty a polopravdy, ktoré ste ešte stále mohli započuť o plechových strechách už dávno neplatia. Predstavíme vám 5 hlavných dôvodov, prečo bude plechová strecha určite vhodná aj pre vašu stavbu.

1. Plechová strecha má veľmi nízku hmotnosť

Čo sa týka hmotnosti strešnej krytiny, plechovým strechám sa nič nevyrovná. Táto ich výhoda predurčuje plechové strechy ako ideálny materiál na pokrytie veľkých priemyselných stavieb, obchodov či rôznych iných podobných konštrukcií. Nízka hmotnosť plechovej strechy zohráva veľkú rolu aj pri rekonštrukciách striech. Najmä v prípade starších stavieb je práve plech ideálnym riešením vtedy, ak sa chcete vyhnúť prílišnému zaťaženiu strechy.

Nízku hmotnosť plechovej strechy ale neocenia len majitelia výrobných priestorov, starých budov či obchodných centier. Svoje uplatnenie si plechové strechy nachádzajú aj v prípade moderných rodinných domoch a chatách. Príjemným bonusom, ktorý vám ušetrí aj peniaze z rozpočtu je fakt, že plechovým strechám stačí krov z tenšieho dreva.

2. Montáž plechovej strechy je veľmi rýchla

Výber plechovej strechy predstavuje v porovnaní s inými strešnými krytinami nielen finančnú a hmotnostnú ale aj časovú úsporu. Čo sa týka samotnej rýchlosti montáže, tá je oproti ostatným materiálom výrazne kratšia a bez obáv môžeme plechovú strechu v „tejto disciplíne“ označiť za suverénnu víťazku.

 

Obr.: Relatívne nenáročná montáž plechových striech platí aj pre menšie aj väčšie plochy

Rýchlosť montáže je často veľmi dôležitým faktorom najmä pri výstavbe väčších objektov a na tieto účely je plechová strecha priam ideálna. Neznamená to však, že by si plech ako strešná krytina nenašiel uplatnenie aj pri pokrývaní menších plôch. Zrejme ale netreba zdôrazňovať, že aj pri rýchlej montáži je potrebné dbať na kvalitu odvedenej práce. Práve tá totiž môže vo veľkej miere ovplyvniť nielen samotnú životnosť plechovej strechy ale aj jej vlastnosti.

3. Plechová strecha nemá horšie izolačné vlastnosti

Aj vy sa v prípade plechovej strechy obávate o horšie izolačné vlastnosti a odolnosť voči silnému vetru? Vôbec nemusíte, miera odolnosti strechy voči silnému vetru je daná kvalitou, množstvom a vlastnosťami kotviaceho materiálu. Preto sa v prípade návrhu a montáže plechovej strechy vždy odporúčame obrátiť na odborníkov.

Rovnako je to aj v prípade izolačných vlastností. Plechová strešná krytina v prípade správnej montáže napríklad perfektne odoláva vode. Oproti bežným škridlám má navyše plechová strecha omnoho menej spojov, cez ktoré by potenciálne mohla dovnútra stavby prenikať vlhkosť. Ak uprednostníte plechovú strechu, obávať sa nemusíte ani o tepelný komfort. Na jeho zabezpečenie je totiž nevyhnutné správne navrhnutie tepelno-izolačných vrstiev, takže v tomto prípade je samotný materiál strechy irelevantný.

Obr.: Pri každej streche sú podstatou izolácie správne zvolené tepelno izolačné vrstvy

4. Výdrž plechovej strechy je porovnateľná s inými materiálmi

Pri výbere vhodnej strešnej krytiny je vhodné uvedomiť si, že každá strecha starne. Celkovú životnosť plechovej strechy ovplyvňuje predovšetkým kvalitná povrchová úprava a správne vykonaná montáž. Najmodernejšie plechové strechy majú niekoľkovrstvovú ochranu voči korózii a poveternostným vplyvom. Kvalitná plechová strecha vám bez problémov môže slúžiť aj vyše 50 rokov.

5. Plechové strechy jednoznačne patria k moderným stavbám

Vraví sa, že strecha je korunou domu a práve tento prvok snáď v najvýraznejšie miere vplýva na celkový charakter stavby. Dnes sú plechové strechy doslova trendom. Vybrať si totiž môžete nielen zo širokej škály plechových profilov ale aj farebných prevedení, ktoré vám umožnia perfektne zladiť strechu prakticky s akoukoľvek fasádou. Plechové strechy tak ocenia aj ľudia s bohatou fantáziou, s ktorou sa neboja prejaviť pri stavebnom projekte.

Plechové strechy sú stále rozšírenejšie. Ak zaujali aj vás, prečítajte si náš článok o tom, ako si vybrať tú správnu plechovú strechu, prípadne článok o montáži plechových striech.

Plech je ideálnou voľbou aj pre pultové strechy

Ohodnoťte náš článok

5-(28 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2023 sa očakávajú vysoké čísla inflácie, ktoré spôsobujú nielen medzi našimi zákazníkmi neistotu. Je viac než isté, že vysoká inflácia aj tento rok odvetrá z bankových účtov viac ako 10%....

17. januára 2023

Čítať viac
Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Rady

Odvetrávanie šikmých striech neradno podceňovať a mal by to vedieť každý jeden odborník, ktorý sa venuje návrhom a realizácii striech. Napriek tomu je nevhodne navrhnuté odvetrávanie strechy stále ...

22. decembra 2022

Čítať viac
Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Rady

Pri projektovaní novej strechy a výbere strešnej krytiny je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky v danej lokalite a počítať aj s prípadnými excesmi. Správne skonštruovanú novú strechu s dosta...

22. decembra 2022

Čítať viac
Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Rady

Krov je nosnou konštrukciou šikmých striech a vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu plní, zaslúži si mimoriadnu pozornosť nielen pri projektovaní, ale aj pri jeho realizácii. Kvalitne vyhotovený krov ...

19. decembra 2022

Čítať viac