Zdielať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady
5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako nájsť a vybrať kvalitného pokrývača strechy, po ktorom zostane kvalitne odvedená práca a strecha na tej najlepšej úrovni. 

Vybrať si tých správnych remeselníkov nie je dnes vôbec ľahké. Rovnako to platí aj pri pokrývačoch, no keďže strecha patrí medzi najdôležitejšie stavebné prvky, mal by byť pre vás správny výber pokrývača, resp. pokrývačského tímu maximálnou prioritou. Hoci pokladanie plechových striech patrí medzi jednoduchšie úkony, aj tu je dôležité poznať správne zásady pokladania a najlepšie je, ak túto prácu zveríte skúseným odborníkom. Do budúcnosti si tak ušetríte množstvo starostí. Pri výbere pokrývača si pamätajte na týchto 5 tipov a určite neurobíte krok vedľa. 

Nerozhodujte sa podľa ceny

Samozrejme, kto by pri realizácii strechy nechcel ušetriť? Na druhej strane však treba pamätať, že niekedy tie najlacnejšie riešenia sú v konečnom dôsledku najdrahšie. Nenechajte sa preto zlákať najnižšou cenou. Nekvalitne vyhotovená strecha vás totiž bude stáť nielen množstvo ďalších starostí a tiež peňazí. Pozerajte skôr na to, čo vám jednotliví majstri za danú cenu ponúkajú, či majú certifikácie a tiež, aké majú skúsenosti. 

Pokrývačov odporúčame vyberať najmä podľa referencií

Venujte pozornosť referenciám

Rovnako ako iné remeselné odvetvia, aj pokrývačstvo či klampiarstvo je založené najmä na referenciách. Majster môže mať akokoľvek dobrú reklamu, no to najdôležitejšie si aj tak povedia ľudia medzi sebou. Snažte sa preto čo najviac zistiť o konkrétnom remeselníkovi. Nedajte pritom iba na jedno pozitívne odporúčanie napríklad od dobrého známeho a vždy sa snažte zistiť niečo viac. 

Začnite písomnou zmluvou

Kvalitný pokrývač, ktorý si stojí za svojou prácou nebude mať problém s vami uzatvoriť písomnú zmluvu. Hoci tá pre výkon práce nie je nevyhnutná, je dobré písomne si špecifikovať a konkretizovať všetky podmienky spolupráce. Do zmluvy zakomponujte nielen cenu za hotovú strechu, ale aj termíny a napríklad aj spôsob úpravy ceny pri výskyte nečakaných okolností, resp. dodatkov k zmluve.  

Pýtajte sa na skúsenosti s konkrétnou krytinou

Každý materiál má svoje špecifiká a nie každý pokrývač musí mať dostatok skúseností s každým z nich. Zaujímajte sa preto, aké má pokrývač skúsenosti s vami vybranou strešnou krytinou. Vyberte si pokrývača, ktorý svojou neopatrnosťou či neskúsenosťou krytinu nepoškodí a nespôsobí vám tak stratu či obmedzenie záruky. 

Kvalitný pokrývač spolupracuje

O spôsobe a kvalite práce pokrývača veľa napovie aj to, akým spôsobom s vami komunikuje a či je ochotný spolupracovať napríklad s projektantom, ktorý zodpovedá za návrh strechy. To je dôležité najmä pri väčších stavbách, prípadne vtedy, ak je maximálny dôraz kladený na dodržiavanie termínov. Pri výbere pokrývača tak zapojte aj svoju intuíciu a všímajte si všetko, čo by mohlo naznačiť, že ide o nepoctivého remeselníka.

Na záver už iba dodajme, že ak vo svojom okolí žiadneho pokrývača nepoznáte a nemáte ani žiadne odporúčania, nebojte sa spýtať priamo výrobcu, resp. dodávateľa strešnej krytiny. Zodpovedný výber pokrývača je tou najlepšou cestou k novej streche bez nepríjemných prekvapení.

Mohlo by vás zaujímať

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac