Zdielať

Aká je kompletná skladba plechovej strechy?

Rady Zaujímavosti
Aká je kompletná skladba plechovej strechy?

Správny návrh a realizácia jednotlivých prvkov strešnej skladby je základným predpokladom na to, aby vám strecha dokázala bezproblémovo slúžiť a zabezpečiť aj očakávaný akustický komfort. Samotná kvalita strešnej skladby je teda nevyhnutným základom pre to, aby ste so strešnou krytinou boli bezvýhradne spokojný. Zamerali sme sa na kompletnú skladbu plechovej strechy a možnosti jej realizácie.

Jedným z prvých krokov k novej streche je vypracovanie návrhu skladby strešného plášťu, ktorý bude výsledkom zohľadnenia viacerých faktorov. V tomto smere by ste mali zvážiť vaše požiadavky a predstavy o využívaní podkrovného priestoru, vlastnosti a spôsob využívania stavby, a napokon aj vonkajšie faktory vyplývajúce z lokality, v ktorej sa stavba nachádza. Konkrétny návrh strešnej skladby sa odvíja aj od toho, pre ktorú strešnú krytinu sa nakoniec rozhodnete. Vysvetlíme vám špecifiká strešnej skladby pri štandardných plechových krytinách a falcovaných krytinách.

Zateplené alebo nezateplené podkrovie?

Skôr ako začnete čokoľvek navrhovať, je potrebné zosumarizovať si požiadavky. To najdôležitejšie je, na aký účel bude slúžiť podkrovný priestor. Ak podkrovie neplánujete nijako využívať a tento priestor nebude zateplený, nie je potrebné riešiť zložitú strešnú skladbu. V takom prípade nebude úplne nevyhnutné využiť difúznu fóliu, hoci jej použitie aj v týchto prípadoch odporúčame. Nielenže pomocou nej zabezpečíte prestup vodných pár, ale aj prípadná prestavba podkrovia z neobývateľného na obývateľné bude jednoduchšia.

V praxi sa častejšie stretávame so strešnou skladbou pre zateplené podkrovie, ktoré je eventuálne možné využiť na aj na bývanie. Týmto požiadavkám je samozrejme potrebné strešnú skladbu náležite prispôsobiť najmä využitím vysokopriepustnej difúznej fólie, ktorá je nevyhnutnou súčasťou strešnej skladby. Poďme však pekne po poriadku, vrstvu po vrstve, ktorá sa nachádza pod plechovou krytinou.

Skladba plechovej strechy – profilovaná strešná krytina

Ako príklad typickej skladby plechovej strechy použime najčastejší typ, teda sedlovú strechu. Základom sú krokvy a precízne vymerané kontralaty. V tomto bode už umiestňujeme kontaktnú vysokodifúznu fóliu, ktorá sa umiestňuje na krokvy a upevňuje kontralatami. Slúži ako poistná hydroizolácia na zabezpečenie prestupu vodných pár z podkrovia a tiež odvod kondenzátu z priestoru pod krytinou. Na kontralaty sa spravidla nanáša páska pod kontralaty, ktorá zabezpečí vodotesnosť spoju kontralaty s fóliou. Fóliu rozhodne neodporúčame vynechať ani v prípade tých najjednoduchších strešných konštrukcií.

Na kontralaty sa následne umiestňujú presne vymerané laty v odstupoch stanovených výrobcom strešnej krytiny. Dodajme, že jednotlivé varianty krytín môžu mať požadované odstupy lát rozdielne a preto si tento údaj vždy overte. Okrem toho si ustrážte aj vzdialenosti medzi latami a kontralatami tak, aby ste nimi vytvorili dostatočne veľkú medzeru na účely odvetrávania.

Od hrebeňa strechy až po odkvapy je potrebné vytvoriť vzduchovú medzeru, ktorá medzi fóliou a samotnou strešnou krytinu zabezpečí jej dostatočné odvetrávanie. V tomto bode nezabudnite na ochrannú vetraciu mriežku, ktorá sa montuje k odkvapovej hrane strechy. Zabráni tomu, aby sa pod strechu dostávalo nafúkané lístie, sneh, prípadne hmyz.

Na takto pripravený základ môžeme začať s montážou strešnej krytiny a to opäť, presne podľa inštrukcií od výrobcu. Následne stačí už iba pridať hrebeňové strešné doplnky, ako sú napríklad lemovania, lišty, rozrážače alebo snehové zábrany.

Príklad skladby plechovej strechy

Skladba plechovej strechy – falcovaná krytina

Falcovaná strecha si vyžaduje trochu odlišnú skladbu, čo je dané tým, že krytina v podstate pozostáva z plechových falcovaných pásov, ktoré môžu byť aj veľmi dlhé a preto pri montáži na streche musia mať adekvátnu podporu. Znamená to teda, že skladba strechy pri falcovanej krytine je podobná, ako v prípade popísanom vyššie, avšak s jedným veľmi dôležitým rozdielom.

Pre falcovanú krytinu sa dôrazne odporúča debnenie drevenými doskami s dostatočnou hrúbkou. Platí teda presne to, čo v prípade popísanom vyššie, avšak s tým rozdielom, že krytina sa nekotví o latovanie, ale o podkladové dosky. Aby drevené dosky spoľahlivo plnili svoju funkciu, mali by byť chemicky ošetrené, dostatočne vysušené a mali by byť hrubé aspoň 24 mm. Zároveň je najlepšie, ak šírka dosiek bude medzi 80 a 140 mm. K doskovému debneniu máme pre vás ešte jednu radu. V praxi sa totiž stretávame aj so zámerom použiť na debnenie OSB dosky. Tie však na tento účel rozhodne nie sú vhodné vzhľadom na ich vlastnosti a životnosť.

Falcová strecha si vyžaduje dostatočne hrubé debnenie

Na záver dodajme, že skladba plechovej strešnej krytiny nie je ničím zložitým. Treba si však dať pozor nielen pri návrhu ale aj pri samotnej realizácii, pretože práve tá má na úžitkové vlastnosti plechovej strechy nezanedbateľný vplyv.

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac