Zdielať

Aká je životnosť krovu?

Rady
Aká je životnosť krovu?
5-(1 hlasov)

Hovorí sa, že životnosť celej stavby je práve taká dlhá, ako práve životnosť krovu. Samozrejme, neberte to vyjadrenie netreba brať doslovne, no krov nielenže dáva tvar každej šikmej streche, ale zastáva mimoriadne dôležitú úlohu v ochrane samotnej stavby pred vonkajšími vplyvmi. Otázka životnosti krovu je veľmi komplexná a nedá sa vopred jednoznačne určiť, pretože závisí od mnohých faktorov. Ak ale nechcete pri rozhodovaní nechávať nič na náhodu, vydajte sa spolu s nami na rozlúsknuť otázku, koľko toho vydrží krov. 

Krov nie je len základom strechy, ale aj predpokladom skvelého bývania

Krov je neodmysliteľne patrí ku každej šikmej streche a má zásadný vplyv na ochranu objektu pred poveternostnými vplyvmi a ďalšími externými faktormi. Hlavnou úlohou krovu nie je len vytvoriť nosnú konštrukciu pre strešnú krytinu či poslúžiť ako obývateľný podkrovný priestor, ale má zásadný význam aj z konštrukčného hľadiska. Keďže ide o nosnú konštrukciu strechy, treba si uvedomiť, že krov prenáša zaťaženie do zvislých nosných konštrukcií budovy, z pohľadu statiky má teda doslova nezastupiteľnú funkciu. A aby sme nezabudli, niektoré krovy nie sú zďaleka iba funkčným prvkom, ale môžu byť aj skutočným umeleckým dielom, najmä v prípade historických budov.

Drevené krovy sú tu s nami už od nepamäti, a hoci dnes je výber materiálov o čosi širší, drevo stále vedie najmä pri rodinných domoch a iných menších stavbách. Niektoré staré krovy, ktorých časti dodnes zdobia rôzne historické budovy po celej Európe sú obdivuhodným prejavom tesárskeho remesla. Najmä tie krovy, ktorých trámy sa vyrovnávali a opracovávali len ručne. Tieto majstrovské diela, často vytvorené bez použitia jediného klinca, sú svedectvom stavebnej zručnosti a invencie našich predkov. Zložité spoje historických krovov, precízne opracované trámy a dômyselné konštrukčné riešenia aj dnes vzbudzujú úctu a obdiv.

Sú samozrejme situácie, kedy stará strecha jednoducho musí ísť preč, napríklad ak sú strešnou krytinou eternitové platne. Motivácia na takúto rekonštrukciu je o to väčšia, že aktuálne je možné využiť dotáciu z programu Obnov dom a nahradiť eternitovú strechu modernou plechovou krytinou. Pri rekonštrukciách striech je častou otázkou, či postačí krov len opraviť alebo nanovo vybudovať. Na nasledujúcich riadkoch sa dozviete odpoveď. 

Aké krovy poznáme? Záleží, ako sa opýtate…

Prakticky ako pri akomkoľvek inom stavebnom prvku, aj pri strešných konštrukciách platí, že nie je krov ako krov. Tie rozlišujeme podľa rôznych kritérií, tým navonok najviditeľnejším je tvar strechy a teda môže ísť napríklad o valbový, sedlový, mansardový či kopulový krov. 

Ak sa na krovy pozeráme z pohľadu použitého materiálu, tak sú to už spomínané drevené krovy. V prípade veľkých výrobných či priemyselných objektov si svoje uplatnenie často nachádzajú rôzne jednoduchšie kovové či oceľové konštrukcie. Výnimočné už nie sú ani tzv. kombinované krovy, pri ktorých sa kombinujú oceľové časti s drevenými trámami. Vďaka moderným výrobným postupom je možné počítať aj s krovmi vyhotovenými z kompozitných materiálov, ktoré sú ale pre svoju vyššiu cenu vyhradené skôr špeciálnym aplikáciám. 

Do tretice sa pri výbere najvhodnejšieho riešenia posudzujú krovy podľa konštrukčného vyhotovenia. Pri dreve sú to najmä hambálkové krovy, väzníkové krovy, prípadne krov typu stojatá stolica. 

Typy krovov podľa vyhotovenia

Aby bola zmienka o typoch krovov užitočná, v krátkosti popíšme každý zo spomenutých. Hambálkové krovy patria medzi najčastejšie používané strešné konštrukcie. Dajú sa celkom ľahko zhotoviť a ako už názov napovedá, spoznáte ich podľa tzv. hambálka (klieštiny), čo je konštrukčný prvok spájajúci obe krokvy, ktorý sa spravidla umiestňuje v polovici dĺžky krokvy, čím ich vystužuje. 

Čoraz populárnejšie aj v našich končinách sú tzv. väzníkové krovy. Ide o prefabrikované konštrukcie, ktoré sa na miesto stavby dovezú už hotové a na streche sa len zmontujú, po konštrukčnej aj materiálovej stránke sú menej náročné a v porovnaní s tradičnými krovmi bývajú spravidla lacnejšie. Vhodné sú predovšetkým pre domy s jednoduchším pôdorysom, pri ktorom sa navyše nepočíta s obývateľným podkrovím. Popri tradičných riešeniach majú aj napriek niektorým svojim nevýhodám pevné miesto na trhu.  

Ako sme už spomenuli vyššie, na vyhotovenie krovov sa využívajú aj iné materiály ako drevo. Ide predovšetkým o oceľ alebo kov, ktoré si ale uplatnenie nachádzajú najmä pri skladových či poľnohospodárskych priestoroch. Vynikajú dlhou životnosťou a prakticky neobmedzenými možnosťami prispôsobenia pre konkrétny objekt.

Faktory ovplyvňujúce výber krovu

O tom, aký krov bude vhodný pre konkrétnu stavbu by mal vždy rozhodovať odborník. Pri výbere totiž treba zohľadniť množstvo rôznych faktorov a pri laickom výbere sa môže ľahko stať, že prehliadnete niečo dôležité, následkom čoho budú zhoršené úžitkové vlastnosti strechy a potenciálne toho aj krov vydrží omnoho menej. Otázka, čo brať do úvahy pri výbere krovu je aktuálna ak vás čaká výstavba, prípadne plánujete kompletnú rekonštrukciu strechy, pričom môžete aktuálne využiť aj dotáciu z programu Obnov dom

Pri výbere a návrhu krovu treba určite zohľadniť zamýšľaný tvar a veľkosť strechy, zaťaženie, a to nielen od z vlastnej hmotnosti a hmotnosti krytiny, ale aj zaťaženie počas rôznych výčinov počasia. S tým súvisí, že do úvahy treba brať aj klimatické podmienky a špecifiká konkrétnej lokality. Inak bude vyzerať krov strechy na dome v horskom prostredí a celkom inak na juhu v nížine. 

Konštrukčný návrh ovplyvňuje aj výber konkrétneho materiálu, požadované rozpätie strechy či rôzne architektonické požiadavky, pretože na výber krovu má vplyv aj estetické hľadisko. Myslieť treba ale aj na použitie stavby, podceňovať netreba prípadnú vlhkosť, ktorá sa v objekte bude hromadiť, a tiež na zamýšľané využitie. Ak napríklad trváte na obytnom podkroví, výber krovov sa tým zúži. Zabúdať pritom netreba ani na bezpečnosť, a to nielen počas výdatného sneženia či fujavici, ale pri treba zohľadniť aj odolnosť voči požiarom, čo má zmysel najmä v prípade verejných budov či vysokých stavieb. 

V neposlednom rade je všetko vyššie uvedené potrebné zladiť aj s vaším rozpočtom. Vezmite do úvahy nielen cenu za materiál, ale tiež za prácu, pretože napríklad v prípade dreva stále platí, že dôkladne spracovaný krov si vyžaduje šikovného tesára. Neopomínajte ale ani dlhodobé náklady na prípadnú údržbu a nevyhnutnú starostlivosť, ktorej sa bez ohľadu na materiál jednoducho nevyhnete. 

Faktory ovplyvňujúce životnosť drevených krovov

Ak vás čaká kompletná rekonštrukcia strechy, alebo staviate nový dom, tak by vás mali zaujímať všetky faktory ovplyvňujúce životnosť dreveného krovu. Pochopiteľne ide o zmes rôznych okolností a faktorov, absolútnym základom je kvalita použitého materiálu, spôsob konštrukcie, okolité prostredie a samozrejme, aj následná údržba. Poďme sa na tie najdôležitejšie faktory pozrieť bližšie. 

Overte si kvalitu materiálu

Na vyhotovenie krovov sa v zásade používa tvrdé dubové alebo bukové drevo. Okrem kvality dreviny je ale dôležité aj jeho spracovanie a príprava. Drevo by malo byť dostatočne vysušené, aby sa minimalizovalo riziko neskoršieho krútenia alebo praskania. Následne dôsledná impregnácia a ošetrenie ochranným náterom proti vlhkosti, hubám a drevokazným škodcom významne predlžuje životnosť krovu.

Konštrukčné riešenie krovu zohráva kľúčovú úlohu v jeho odolnosti voči vonkajším vplyvom. Správny návrh, ktorý minimalizuje zadržiavanie vlhkosti a umožňuje dobré vetranie, je jedným zo zásadných faktorov pre dlhú výdrž. Dôležité je aj dimenzovanie jednotlivých prvkov krovu tak, aby dokázali uniesť predpokladané zaťaženie bez rizika nadmernej deformácie. Drevo samozrejme aj po vyhotovení krovu ďalej „pracuje“ a preto by spoje medzi jednotlivými časťami krovu mali byť navrhnuté s ohľadom na prenos síl a možné pohyby konštrukcie v dôsledku teplotných zmien a vlhkosti.

Opomínať netreba ani celkovú nosnosť krovu. Pravidelné preťažovanie strechy môže spustiť vlnu ďalších problémov od zatekania, cez zahnívanie až po prepadnutie niektorých častí. 

Správne odvetranie strechy je nevyhnutné

Bezprostredné okolie krovu má opäť významný vplyv na jeho životnosť, pričom práve vlhkosť je jedným z najväčších nepriateľov drevených konštrukcií. Vysoká vlhkosť, zatekanie cez poškodenú strešnú krytinu alebo kondenzácia vodnej pary môžu spôsobiť hnilobu, plesne a znížiť pevnosť dreva. Extrémne teploty, či už vysoké alebo nízke vedú k rozpínaniu a zmršťovaniu dreva, čo zas spôsobuje praskliny a deformácie. UV žiarenie spôsobuje pomerne rýchlu degradáciu povrchu nechráneného dreva, kým napríklad silný vietor môže mechanicky poškodiť strešnú krytinu a vystaviť krov priamym poveternostným vplyvom.

Drevokazný hmyz a huby

Vždy, keď je reč o drevených krovoch treba pamätať aj na drevokazný hmyz. Rôzne druhy chrobákov, ako sú červotoče alebo fúzače, môžu napadnúť drevené časti krovu. Ich larvy vyžierajú vnútro dreva, čím oslabujú jeho štruktúru. Takýto problém pritom môže zostať dlho nepovšimnutý, až kým sa neobjaví viditeľné poškodenie, kedy už ale býva spravidla neskoro a postihnuté časti krovu budú zrelé na výmenu. 

Aby toho nebolo málo, na váš drevený krov si časom môžu urobiť zálusk aj drevokazné huby, ktoré môžu byť pre krov pohromou. Šíria sa najmä pri zvýšenej vlhkosti a môžu preniknúť aj do vnútra zdanlivo zdravého dreva. Ich prítomnosť často indikuje závažnejšie problémy s vlhkosťou v konštrukcii a vyžaduje si okamžitý zásah.

Dôležitá je aj následná údržba

Ak chcete mať krov na celý život, dôležitá je aj následná údržba. Pravidelná kontrola a údržba môže včas odhaliť a riešiť potenciálne problémy, predtým než sa stanú závažnejšími. To zahŕňa kontrolu strešnej krytiny, čistenie odkvapov a žľabov, kontrolu vetracích otvorov a obnovu ochranných náterov. Zanedbanie starostlivosti o drevo spravidla vedie k rýchlej degradácii, a to dokonca bez ohľadu na to, ako kvalitná je samotná konštrukcia.

Pozor na neodborné zásahy

Nevhodné zásahy do konštrukcie krovu môžu významne skrátiť jeho životnosť. Stáva sa to najmä vtedy, ak dostatočne neposúdite umiestnenie strešných okien, satelitných antén alebo solárnych panelov. Všetky tieto prvky môžu narušiť integritu strešnej krytiny a vystaviť krov vlhkosti. Podobne môžu aj neodborné úpravy pri prestavbe podkrovia oslabiť nosné prvky krovu a ohroziť jeho stabilitu.

Každý materiál má svoje limity

V neposlednom rade, samotný vek konštrukcie hrá rolu v jej životnosti. Aj pri najlepšej starostlivosti dochádza časom k degradácii materiálu. Staršie krovy sú vo všeobecnosti náchylnejšie na poškodenie a zaslúžia si častejšiu kontrolu spolu s údržbou.

Pochopenie týchto faktorov je kľúčové pre efektívnu starostlivosť o drevený krov a maximalizáciu jeho životnosti. Správna kombinácia kvalitných materiálov, odborného návrhu, pravidelnej údržby a včasného riešenia problémov zabezpečí, že drevený krov vám na dlhé desaťročia spoľahlivo poslúži.

Kedy treba krov už naozaj vymeniť?

Životnosť drevených krovov sa odhaduje približne na 50 až 100 rokov, tento široký rozsah ale nie je príliš vypovedajúci, pretože vždy záleží od konkrétnych podmienok a akékoľvek predikcie môžu mať napokon len máločo spoločné s realitou. 

Po všetkom, čo sme uviedli snáď ani netreba zdôrazňovať dôležitosť krovu pre celkovú kondíciu strechy aj samotného domu. Prípadné problémy sa preto neoplatí podceňovať a najmä, oplatí sa ich riešiť čo najskôr, kým nebude neskoro. Hoci bežné kontroly zvládnete aj sami, k tým detailnejším odporúčame prizvať odborníkov. Jednoduchá kontrola totiž nestačí vždy, aj krovy s poprehýbanými krokvami ešte môžu po dôslednej oprave poslúžiť, iné krovy, ktoré sú možno aj na prvý pohľad v poriadku zas môžu byť nevyhovujúce z pohľadu statiky.

Zveriť kontrolu krovu odborníkom sa oplatí

Výsledky dôkladnej kontroly vám dajú jasnú odpoveď, či má ešte zmysel krov opravovať a kedy už je nevyhnutné nahradiť pôvodné krovy novou konštrukciou. Žiadne univerzálne pravidlo v tomto smere neexistuje, len pre predstavu uveďme, že nový krov má zmysel v prípade, ak je viac ako 50 % prvkov pôvodného krovu nepoužiteľných. 

Na čo sa pri kontrole a posudzovaní zamerať? Preveriť treba predovšetkým stav zhlavia prvkov nosnej konštrukcie, ich spojenie a ďalšie miesta, kde hrozí zatekanie či ohrozenie kondenzáciou vlhkosti kvôli zlému vetraniu. Pokiaľ do strechy nezatekalo, prvky konštrukcie nie sú zhnité ani napadnuté organizmami a prvotná kontrola neukázala žiadne porušenie, stačí vo väčšine prípadov iba vymeniť laty a krov pokojne poslúži aj ďalších 20 rokov. 

V každom prípade je výmena celej konštrukcie nevyhnutná iba za predpokladu veľmi pokročilého štádia deštruktívneho napadnutia krovu. Často netreba odstraňovať pôvodný krov len preto, že pôsobí staro, trámy sú popraskané alebo skrivené. Problémom dokonca vôbec nemusí byť ani zvlnený hrebeň. Pri vykonávaní čiastkových opráv sa však vyhnite improvizácii, neodborným zásahom a odstraňovaniu existujúcich poškodených prvkov bez toho, aby ste ich čo najskôr nahradili za iné.

Pripomeňme len, že rovnako konštrukcia krovu patrí do rúk odborníkom, tak rúk skúseného remeselníka patria aj opravy krovov. 

Ohodnoťte náš článok

5-(1 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Výmena strechy ako spôsob zvýšenia hodnoty domu

Výmena strechy ako spôsob zvýšenia hodnoty domu

Rady

Bývate v dome a už to celé dávno nie je ono a v dohľadnej dobe počítate s jeho predajom? Ceny nehnuteľností zaznamenali v uplynulých rokoch slušný rast, no nie je to tak dávno, čo začali stúpať úro...

20. júla 2024

Čítať viac
Kedy je azbest škodlivý?

Kedy je azbest škodlivý?

Rady

Ak vás čaká rekonštrukcia domu postaveného povedzme pred vyše 30 rokmi, natrafiť môžete na na stavebné materiály obsahujúce azbest, ktoré predstavujú zdravotné riziko. Neznamená to však, že prvý ko...

20. júna 2024

Čítať viac
Existuje dotácia na strechu?

Existuje dotácia na strechu?

Rady

Prekvapujú vás každoročne vyššie a vyššie faktúry za energie, stará strecha už pomaly dosluhuje a býva sa vám pod ňou čoraz horšie? Alebo premýšľate, ako dosiahnuť, aby vám strecha prinášala ešte v...

28. mája 2024

Čítať viac