Zdielať

Aké je správne latovanie pod trapézový plech?

Rady Naše produkty
Aké je správne latovanie pod trapézový plech?
2.9-(53 hlasov)

Trapézové plechy si svoje využitie nachádzajú nielen na pokrytie striech, ale aj na stratené debnenia rôznych objektov či pokrytie fasád v zlatom dube alebo antracitovom hliníku aj ako interiérové špeciality. Zamerali sme sa na správnu techniku latovania pod trapézovým plechom, vďaka ktorej sa budete môcť spoľahnúť na dlhú životnosť strechy a jej maximálnu funkčnosť.

Podľa čoho rozlišujeme trapézové plechy? 

Z pohľadu použitia sú trapézové plechy vhodné ako strešná krytina, ale tiež na stavbu rôznych objektov. Využitie si nachádzajú skôr pri jednoduchších konštrukciách či už v priemyselnom, alebo domácom prostredí. Majoritné využitie je v segmente garáží, prístreškov pre drevo, hospodárakych budov ale aj psích búd.

V závislosti od toho, na aké použitie je trapézový plech primárne určený, rozlišujeme ich od seba výškou a tvarovaním vlny. Kým profily s nízkou výškou vlny sú vhodné skôr ako fasádne plechy, profily s výškou vlny okolo 35-40 mm sú perfektné na zastrešenie objektov. Profily s výškou vlny nad 80 mm sú zas ideálne na konštrukciu stavieb, pričom využiť sa dajú aj ako nosné prvky.

Absolútne najväčšou výhodou je jednoduchosť ich pokládky. Nemusíte sa báť kotvenia presne 2cm pod prelis ako pri škridlových plechoch ale jednoducho montujete tam kde je prítomná lata. Rovnako latovanie  nie je potrebné dodržať na 35cm ale môže sa zvoliť voľnejšie, ktoré bude odpovedať odporúčaniam zo strany montážnika.

Veľkou výhodou je aj možnosť elegantného vyriešenia šírky. Keď Vám plech prečnieva do boku, jednoducho ho preložíte o potrebný počet vĺn aby ste sa priblížili k čo najvyhovujúcejšej šírke.

Ďalšou veľkou výhodou trapézových plechov je vo všeobecnosti ich univerzálnosť. Vyrábajú sa na špeciálnom profilujúcom stroji, pričom dĺžka plechových pásov nie je v zásade nijako obmedzená. Platí však, že čím dlhší plech, tým viac si treba dávať pozor pri manipulácii a zabúdať netreba ani na tepelnú rozťažnosť. Dodajme, že na životnosť trapézového plechu má vplyv nielen kvalita oceľového plechu ako vstupného materiálu, ale aj hrúbka.

Aj pri jednoplášťových strechách je potrebné použiť antikondenzačnú fóliu

Použitie trapézového plechu ako strešnej krytiny

Hlavnou výhodou použitia trapézových plechov ako strešnej krytiny je ich nízka hmotnosť, dostupná cena a pomerne jednoduchá montáž. Pri výbere správneho trapézového plechu sa odporúčame orientovať podľa typu zastrešovaného objektu, poveternostných podmienok a sklonu strechy. Vďaka svojmu dizajnu sú trapézy vhodné do pomerne nízkych sklonov od 8°. Dôležité je tiež zohľadniť, akým spôsobom bude zastrešený objekt slúžiť.

S trapézovými plechmi je možné veľmi jednoducho vytvoriť napríklad jednoplášťovú strechu, ktorá je vhodným riešením pre sklady a haly. Aj pri takomto jednoduchom type striech je ale potrebné počítať s tvorbou kondenzátu na spodnej strane krytiny. Určite preto odporúčame použiť antikondenzačnú fóliu – Dripstop.

Latovanie je dôležité aj pri rozsiahlych rekonštrukciách striech

Správny spôsob latovania pod trapézový plech

Trapézové plechy sa veľmi často využívajú na vyhotovenie dvojplášťovej strechy, čo je vhodné riešenie, ak potrebujete dodatočne zatepliť podkrovné priestory. Dvojplášťová strecha si vyžaduje podrobnejšie plánovanie a starostlivú prípravu, čo vám následnú montáž nielen uľahčí, ale aj urýchli.

Prvým krokom pred montážou je kontrola rovnosti krovov a rozpätie latovania. To je potrebné upraviť podľa pokynov výrobcu plechov a podľa konkrétneho projektu, v ktorom musí byť uvedená vzdialenosť a rozmery latovania. Latovanie je veľmi závislé od hrúbky plechu a výšky trapézu. Platí pravidlo, že čím je trapéz vyšší tak jeho nosnosť a schopnosť splniť pochôdzne parametre je väčšia. Rovnaká priama úmera platí aj pri hrúbke plechu. Naša firma má statika ktorý všetky tieto informácie vie zodpovedať na počkanie. Pri trapézoch platí, že nie je tak ako škridlový tvar montovaný výlučne na drevený podklad. Pri trapézoch je tomu veľmi často oceľový skelet, kde kotvenie trapézu musí byť realizované skrutkami do ocele.

Rovnako ako pri jednoplášťových, aj pri dvojplášťových strechách je potrebné počítať s kondenzáciou vzdušnej vlhkosti a tak je žiadúce použiť poistnú hydroizoláciu. Ak plánujete krov zatepliť, je použitie difúznej fólie nevyhnutné. Na samotnú fóliu je následne potrebné pribiť kontralaty pozdĺž krokiev, vďaka ktorým sa nad difúznou fóliou podarí vytvoriť dostatočnú medzeru, ktorá bude zabezpečovať odvetrávanie strechy. Až následne môžete pribíjať strešné laty.

Ak si konkrétny trapézový plech nevyžaduje celoplošné debnenie (väčšina trapézových plechov si ho nevyžaduje), môžete začať s montážou strešných doplnkov. Po tomto kroku už nebude nič brániť ukladaniu jednotlivých trapézových plechov, ktoré sa následne pomocou špeciálnych skrutiek upevňujú na strešné laty. Po montáži plechov a hrebenáča stačí už iba domontovať doplnky podľa potreby, v praxi ide najčastejšie o záveterné lišty alebo snehové zábrany.

Na záver dodajme, že správne latovanie pod trapézovými plechmi v súlade s pokynmi výrobcu a ohľadom na špecifiká stavby vám zabezpečí mimoriadnu spoľahlivosť a maximálnu životnosť strechy bez hromadenia vlhkosti, zatekania a iných negatívnych javov.

Ohodnoťte náš článok

2.9-(53 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Farebné možnosti strešných krytín: Ako si vybrať správnu farbu pre váš dom?

Farebné možnosti strešných krytín: Ako si vybrať správnu farbu pre váš dom?

Infografiky Rady

Pri výbere farby strešnej krytiny je dôležité zohľadniť viacero faktorov, ktoré ovplyvnia nielen estetiku, ale aj funkčnosť a trvanlivosť vášho domu. Naša infografika „Farebné možnosti strešných kr...

30. októbra 2024

Čítať viac
Ako navrhnúť dostatočný zvodový systém

Ako navrhnúť dostatočný zvodový systém

Rady Infografiky

Pri plánovaní efektívneho zvodového systému je dôležité zohľadniť viacero technických aspektov, ktoré ovplyvnia jeho funkčnosť a životnosť. Naša infografika „Ako navrhnúť dostatočný zvodový systém“...

30. októbra 2024

Čítať viac
Aká je životnosť krovu?

Aká je životnosť krovu?

Rady

Hovorí sa, že životnosť celej stavby je práve taká dlhá, ako práve životnosť krovu. Samozrejme, neberte to vyjadrenie netreba brať doslovne, no krov nielenže dáva tvar každej šikmej streche, ale za...

20. augusta 2024

Čítať viac
Výmena strechy ako spôsob zvýšenia hodnoty domu

Výmena strechy ako spôsob zvýšenia hodnoty domu

Rady

Bývate v dome a už to celé dávno nie je ono a v dohľadnej dobe počítate s jeho predajom? Ceny nehnuteľností zaznamenali v uplynulých rokoch slušný rast, no nie je to tak dávno, čo začali stúpať úro...

20. júla 2024

Čítať viac