Zdielať

Aké je správne latovanie pod trapézový plech?

Naše produkty Rady
Aké je správne latovanie pod trapézový plech?

Trapézové plechy si svoje využitie nachádzajú nielen na pokrytie striech, ale aj na konštrukciu rôznych objektov či pokrytie fasád. Ide teda o veľmi obľúbený produkt, ktorý si môžete vybrať v rôznych tvarových vyhotoveniach. Zamerali sme sa na správnu techniku latovania pod trapézovým plechom, vďaka ktorej sa budete môcť spoľahnúť na dlhú životnosť strechy a jej maximálnu funkčnosť.

Podľa čoho rozlišujeme trapézové plechy? 

Z pohľadu použitia sú trapézové plechy vhodné ako strešná krytina, ale tiež na stavbu rôznych objektov. Využitie si nachádzajú skôr pri jednoduchších konštrukciách či už v priemyselnom, alebo domácom prostredí.

V závislosti od toho, na aké použitie je trapézový plech primárne určený, rozlišujeme ich od seba výškou a tvarovaním vlny. Kým profily s nízkou výškou vlny sú vhodné skôr ako fasádne plechy, profily s výškou vlny okolo 35-40 mm sú perfektné na zastrešenie objektov. Profily s výškou vlny nad 80 mm sú zas ideálne na konštrukciu stavieb, pričom využiť sa dajú aj ako nosné prvky.

Veľkou výhodou trapézových plechov je vo všeobecnosti ich univerzálnosť. Vyrábajú sa na špeciálnom profilujúcom stroji, pričom dĺžka plechových pásov nie je v zásade nijako obmedzená. Platí však, že čím dlhší plech, tým viac si treba dávať pozor pri manipulácii a zabúdať netreba ani na tepelnú rozťažnosť. Dodajme, že na životnosť trapézového plechu má vplyv nielen kvalita oceľového plechu ako vstupného materiálu, ale aj hrúbka a presnosť povrchovej úpravy.

Aj pri jednoplášťových strechách je potrebné použiť antikondenzačnú fóliu

Použitie trapézového plechu ako strešnej krytiny

Hlavnou výhodou použitia trapézových plechov ako strešnej krytiny je ich nízka hmotnosť, dostupná cena a pomerne jednoduchá montáž. Pri výbere správneho trapézového plechu sa odporúčame orientovať podľa typu zastrešovaného objektu, poveternostných podmienok a sklonu strechy. Dôležité je tiež zohľadniť, akým spôsobom bude zastrešený objekt slúžiť.

S trapézovými plechmi je možné veľmi jednoducho vytvoriť napríklad jednoplášťovú strechu, ktorá je vhodným riešením pre sklady a haly. Aj pri takomto jednoduchom type striech je ale potrebné počítať s tvorbou kondenzátu na spodnej strane krytiny. Určite preto odporúčame použiť antikondenzačnú fóliu.

Rekonštrukcia starej strechy s použitím trapézového plechu

Správny spôsob latovania pod trapézový plech

Trapézové plechy sa veľmi často využívajú na vyhotovenie dvojplášťovej strechy, čo je vhodné riešenie, ak potrebujete dodatočne zatepliť podkrovné priestory. Dvojplášťová strecha si vyžaduje podrobnejšie plánovanie a starostlivú prípravu, čo vám následnú montáž nielen uľahčí, ale aj urýchli.

Prvým krokom pred montážou je kontrola rovinatosti krovov a rozpätie latovania. To je potrebné upraviť podľa pokynov výrobcu plechov a podľa konkrétneho projektu, v ktorom musí byť uvedená vzdialenosť a rozmery latovania.

Rovnako ako pri jednoplášťových, aj pri dvojplášťových strechách je potrebné počítať s kondenzáciou vzdušnej vlhkosti a tak je žiadúce použiť poistnú hydroizoláciu. Ak plánujete krov zatepliť, je použitie difúznej fólie nevyhnutné. Na samotnú fóliu je následne potrebné pribiť kontralaty pozdĺž krokiev, vďaka ktorým sa nad difúznou fóliou podarí vytvoriť dostatočnú medzeru, ktorá bude zabezpečovať odvetrávanie strechy. Až následne môžete pribíjať strešné laty.

Ak si konkrétny trapézový plech nevyžaduje celoplošné debnenie (väčšina trapézových plechov si ho nevyžaduje), môžete začať s montážou strešných doplnkov. Po tomto kroku už nebude nič brániť ukladaniu jednotlivých trapézových plechov, ktoré sa následne pomocou špeciálnych skrutiek upevňujú na strešné laty. Po montáži plechov a hrebenáča stačí už iba domontovať doplnky podľa potreby, v praxi ide najčastejšie o záveterné lišty alebo snehové zábrany.

Na záver dodajme, že správne latovanie pod trapézovými plechmi v súlade s pokynmi výrobcu a ohľadom na špecifiká stavby vám zabezpečí mimoriadnu spoľahlivosť a maximálnu životnosť strechy bez hromadenia vlhkosti, zatekania a iných negatívnych javov.

Mohlo by vás zaujímať

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

Rady

Plechové strechy sú aj na Slovensku stále populárnejšie a žiadanejšie. Spájajú v sebe totiž viacero výhod, ktoré z nich pri stavbe, či rekonštrukcii často robia bezkonkurenčnú voľbu. Zistite, prečo...

21. mája 2021

Čítať viac
Slovník strechy, 1 časť.

Slovník strechy, 1 časť.

Zaujímavosti

Pri stavbe rodinného domu  sa ľudia stretávajú s rôznymi výrazmi, ktorým nie vždy rozumejú. Aj preto sme pripravili malý slovník strechy. Veríme, že vám pomôže pri vašich veľkých plánoch. A Aetos –...

21. mája 2021

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Rady

Plechové strešné krytiny sú vďaka svojim vlastnostiam stále obľúbenejšou voľbou. Nízka hmotnosť, široká paleta rôznych vyhotovení ale aj dlhá životnosť sú len niektoré z výhod, ktoré ponúkajú plech...

21. mája 2021

Čítať viac
Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Zaujímavosti

Najkrajšie obdobie roka sa už nezadržateľne blížia a spolu s ním aj rozdávanie darčekov. Vráťme sa nachvíľku do detských čias a pozrime sa na to, aké rôzne bytosti vo svete roznášajú vianočné darče...

21. mája 2021

Čítať viac