Zdielať

Aké je správne latovanie pod trapézový plech?

Naše produkty Rady
Aké je správne latovanie pod trapézový plech?

Trapézové plechy si svoje využitie nachádzajú nielen na pokrytie striech, ale aj na konštrukciu rôznych objektov či pokrytie fasád. Ide teda o veľmi obľúbený produkt, ktorý si môžete vybrať v rôznych tvarových vyhotoveniach. Zamerali sme sa na správnu techniku latovania pod trapézovým plechom, vďaka ktorej sa budete môcť spoľahnúť na dlhú životnosť strechy a jej maximálnu funkčnosť.

Podľa čoho rozlišujeme trapézové plechy? 

Z pohľadu použitia sú trapézové plechy vhodné ako strešná krytina, ale tiež na stavbu rôznych objektov. Využitie si nachádzajú skôr pri jednoduchších konštrukciách či už v priemyselnom, alebo domácom prostredí.

V závislosti od toho, na aké použitie je trapézový plech primárne určený, rozlišujeme ich od seba výškou a tvarovaním vlny. Kým profily s nízkou výškou vlny sú vhodné skôr ako fasádne plechy, profily s výškou vlny okolo 35-40 mm sú perfektné na zastrešenie objektov. Profily s výškou vlny nad 80 mm sú zas ideálne na konštrukciu stavieb, pričom využiť sa dajú aj ako nosné prvky.

Veľkou výhodou trapézových plechov je vo všeobecnosti ich univerzálnosť. Vyrábajú sa na špeciálnom profilujúcom stroji, pričom dĺžka plechových pásov nie je v zásade nijako obmedzená. Platí však, že čím dlhší plech, tým viac si treba dávať pozor pri manipulácii a zabúdať netreba ani na tepelnú rozťažnosť. Dodajme, že na životnosť trapézového plechu má vplyv nielen kvalita oceľového plechu ako vstupného materiálu, ale aj hrúbka a presnosť povrchovej úpravy.

Aj pri jednoplášťových strechách je potrebné použiť antikondenzačnú fóliu

Použitie trapézového plechu ako strešnej krytiny

Hlavnou výhodou použitia trapézových plechov ako strešnej krytiny je ich nízka hmotnosť, dostupná cena a pomerne jednoduchá montáž. Pri výbere správneho trapézového plechu sa odporúčame orientovať podľa typu zastrešovaného objektu, poveternostných podmienok a sklonu strechy. Dôležité je tiež zohľadniť, akým spôsobom bude zastrešený objekt slúžiť.

S trapézovými plechmi je možné veľmi jednoducho vytvoriť napríklad jednoplášťovú strechu, ktorá je vhodným riešením pre sklady a haly. Aj pri takomto jednoduchom type striech je ale potrebné počítať s tvorbou kondenzátu na spodnej strane krytiny. Určite preto odporúčame použiť antikondenzačnú fóliu.

Rekonštrukcia starej strechy s použitím trapézového plechu

Správny spôsob latovania pod trapézový plech

Trapézové plechy sa veľmi často využívajú na vyhotovenie dvojplášťovej strechy, čo je vhodné riešenie, ak potrebujete dodatočne zatepliť podkrovné priestory. Dvojplášťová strecha si vyžaduje podrobnejšie plánovanie a starostlivú prípravu, čo vám následnú montáž nielen uľahčí, ale aj urýchli.

Prvým krokom pred montážou je kontrola rovinatosti krovov a rozpätie latovania. To je potrebné upraviť podľa pokynov výrobcu plechov a podľa konkrétneho projektu, v ktorom musí byť uvedená vzdialenosť a rozmery latovania.

Rovnako ako pri jednoplášťových, aj pri dvojplášťových strechách je potrebné počítať s kondenzáciou vzdušnej vlhkosti a tak je žiadúce použiť poistnú hydroizoláciu. Ak plánujete krov zatepliť, je použitie difúznej fólie nevyhnutné. Na samotnú fóliu je následne potrebné pribiť kontralaty pozdĺž krokiev, vďaka ktorým sa nad difúznou fóliou podarí vytvoriť dostatočnú medzeru, ktorá bude zabezpečovať odvetrávanie strechy. Až následne môžete pribíjať strešné laty.

Ak si konkrétny trapézový plech nevyžaduje celoplošné debnenie (väčšina trapézových plechov si ho nevyžaduje), môžete začať s montážou strešných doplnkov. Po tomto kroku už nebude nič brániť ukladaniu jednotlivých trapézových plechov, ktoré sa následne pomocou špeciálnych skrutiek upevňujú na strešné laty. Po montáži plechov a hrebenáča stačí už iba domontovať doplnky podľa potreby, v praxi ide najčastejšie o záveterné lišty alebo snehové zábrany.

Na záver dodajme, že správne latovanie pod trapézovými plechmi v súlade s pokynmi výrobcu a ohľadom na špecifiká stavby vám zabezpečí mimoriadnu spoľahlivosť a maximálnu životnosť strechy bez hromadenia vlhkosti, zatekania a iných negatívnych javov.

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac