Zdielať

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Rady
Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?
4.9-(107 hlasov)

Odvetrávanie šikmých striech neradno podceňovať a mal by to vedieť každý jeden odborník, ktorý sa venuje návrhom a realizácii striech. Napriek tomu je nevhodne navrhnuté odvetrávanie strechy stále veľmi častou chybou, ktorá majiteľom domov následne spôsobuje viacero problémov. Na mnohé z nich navyše nemusíte prísť hneď a nepríjemne vás prekvapia až po rokoch. Prečo je odvetrávanie šikmej strechy také dôležité, ako sa oň postarať a čo hrozí v prípade, že nebude zabezpečené? 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Prečo je dôležité správne odvetrávanie šikmej krytiny?

Strešný plášť v prípade šikmej strechy môžeme považovať za určitý systém, v ktorom každý z prvkov má svoju nezastupiteľnú funkciu. Samotný strešný plášť ale nemôže byť uzavretý, pretože inak by dochádzalo ku kondenzácii vodných pár, ktorá by ho následne mohla poškodiť, resp. znížiť jeho funkčnosť a zhoršiť komfort bývania. 

Vyhnúť sa pritom kondenzácii prakticky ani nie je možné, napokon stačí, že doma varíte, periete alebo sa kúpete. Všetky tieto činnosti ku kondenzácii vodnej pary prispievajú a je teda zrejmé, že je potrebné zabezpečiť, aby k tomuto javu nedochádzalo. Rovnako treba na odvetrávanie strechy myslieť aj v prípade obytnéhovykurovaného podkrovia, prípadne vtedy, ak sa rozhodnete pre veľkoformátovú plechovú krytinu. Nuž a riešením, ako účinne zabrániť kondenzácii vodných pár je práve účinné odvetrávanie strechy. 

Čo hrozí v prípade nesprávneho odvetrávania strechy?

V prípade nesprávne navrhnutého a zrealizovaného odvetrávania strechy vás skôr či neskôr čakajú problémy, ktoré budú vyplývať práve z kondenzácie pár. Drobné kvapôčky vody, ktoré budú pôsobiť v okolí strešného plášťa a nahromadená vlhkosť budú ohrozovať konštrukčné prvky strechy, ako napríklad laty, kontralaty a krokvy. Neustálym pôsobením vlhkosti pochopiteľne môže dôjsť ku vzniku plesní a ďalšieho poškodenia, ktoré dokáže životnosť krovu a tým pádom aj celej strechy výrazne skrátiť. Napokon, hnijúce drevo, neefektívna tepelná izolácia a krov so zníženou stabilitou rozhodne nie sú prvkami, pod ktorými by ste chceli bývať. 

Sme presvedčení, že po týchto riadkoch vám je jasné, ako veľmi je dôležité správne odvetrávanie strechy a preto sa poďme bližšie pozrieť na zásady, ako ho zabezpečiť. 

Ako na správne odvetranie šikmej strechy

Jediný správny recept, ako docieliť správne odvetranie šikmej strechy neexistuje. Je potrebné brať do úvahy rozlohu strechy, jej tvar ako aj samotný typ strešnej krytiny. Zároveň je potrebné navrhnúť dostatočne veľké ventilačné medzery v strešnom plášti, ktorými bude prúdiť vzduch. Treba si tiež postrážiť, aby vetrací profil nebol v niektorom mieste prerušený, v takom prípade sa totiž nedostatky v konkrétnom mieste veľmi rýchlo prejavia. Treba brať tiež do úvahy, či je strecha projektovaná ako dvojplášťová, alebo trojplášťová a tiež, aké konkrétne fólie sa rozhodnete použiť. 

Nevyhnutným predpokladom pre správne odvetranie šikmej strechy je navrhnutie a vyhotovenie ventilačných medzier, odporúča sa tiež aplikovať antikondenzačnú fóliu Dripstop z PES vlákien s komôrkami, ktoré kondenzát zachytia až kým sa strecha neprehreje a nedôjde k vysušeniu fólie. Túto dvojicu opatrení je potrebné ďalej doplniť o odvetrávacie otvory, spravidla umiestnené v okolí hrebeňa a odkvapových hrán. Cieľom je v tomto prípade dosiahnuť tzv. komínový efekt, vďaka ktorému bude zabezpečený plynulé odvádzanie vlhkosti z podstrešného priestoru. 

Keďže správny návrh odvetrávania strechy si vyžaduje určité znalosti a skúsenosti, odporúčame obrátiť sa na odborníka a zároveň si aj ustriehnuť celý spôsob realizácie. Mať totiž kvalitne odvetranú strechu sa určite oplatí, a to ako z pohľadu jej životnosti, tak aj komfortu bývania.

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

4.9-(107 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Rady

Pri projektovaní novej strechy a výbere strešnej krytiny je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky v danej lokalite a počítať aj s prípadnými excesmi. Správne skonštruovanú novú strechu s dosta...

12. januára 2023

Čítať viac
Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Rady

Krov je nosnou konštrukciou šikmých striech a vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu plní, zaslúži si mimoriadnu pozornosť nielen pri projektovaní, ale aj pri jeho realizácii. Kvalitne vyhotovený krov ...

30. decembra 2022

Čítať viac
Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2023 sa očakávajú vysoké čísla inflácie, ktoré spôsobujú nielen medzi našimi zákazníkmi neistotu. Je viac než isté, že vysoká inflácia aj tento rok odvetrá z bankových účtov viac ako 10%....

23. decembra 2022

Čítať viac