Zdielať

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Rady
Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?
4.9-(109 hlasov)

Odvetrávanie šikmých striech neradno podceňovať a mal by to vedieť každý jeden odborník, ktorý sa venuje návrhom a realizácii striech. Napriek tomu je nevhodne navrhnuté odvetrávanie strechy stále veľmi častou chybou, ktorá majiteľom domov následne spôsobuje viacero problémov. Na mnohé z nich navyše nemusíte prísť hneď a nepríjemne vás prekvapia až po rokoch. Prečo je odvetrávanie šikmej strechy také dôležité, ako sa oň postarať a čo hrozí v prípade, že nebude zabezpečené? 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Prečo je dôležité správne odvetrávanie šikmej krytiny?

Strešný plášť v prípade šikmej strechy môžeme považovať za určitý systém, v ktorom každý z prvkov má svoju nezastupiteľnú funkciu. Samotný strešný plášť ale nemôže byť uzavretý, pretože inak by dochádzalo ku kondenzácii vodných pár, ktorá by ho následne mohla poškodiť, resp. znížiť jeho funkčnosť a zhoršiť komfort bývania. 

Vyhnúť sa pritom kondenzácii prakticky ani nie je možné, napokon stačí, že doma varíte, periete alebo sa kúpete. Všetky tieto činnosti ku kondenzácii vodnej pary prispievajú a je teda zrejmé, že je potrebné zabezpečiť, aby k tomuto javu nedochádzalo. Rovnako treba na odvetrávanie strechy myslieť aj v prípade obytnéhovykurovaného podkrovia, prípadne vtedy, ak sa rozhodnete pre veľkoformátovú plechovú krytinu. Nuž a riešením, ako účinne zabrániť kondenzácii vodných pár je práve účinné odvetrávanie strechy. 

Čo hrozí v prípade nesprávneho odvetrávania strechy?

V prípade nesprávne navrhnutého a zrealizovaného odvetrávania strechy vás skôr či neskôr čakajú problémy, ktoré budú vyplývať práve z kondenzácie pár. Drobné kvapôčky vody, ktoré budú pôsobiť v okolí strešného plášťa a nahromadená vlhkosť budú ohrozovať konštrukčné prvky strechy, ako napríklad laty, kontralaty a krokvy. Neustálym pôsobením vlhkosti pochopiteľne môže dôjsť ku vzniku plesní a ďalšieho poškodenia, ktoré dokáže životnosť krovu a tým pádom aj celej strechy výrazne skrátiť. Napokon, hnijúce drevo, neefektívna tepelná izolácia a krov so zníženou stabilitou rozhodne nie sú prvkami, pod ktorými by ste chceli bývať. 

Sme presvedčení, že po týchto riadkoch vám je jasné, ako veľmi je dôležité správne odvetrávanie strechy a preto sa poďme bližšie pozrieť na zásady, ako ho zabezpečiť. 

Ako na správne odvetranie šikmej strechy

Jediný správny recept, ako docieliť správne odvetranie šikmej strechy neexistuje. Je potrebné brať do úvahy rozlohu strechy, jej tvar ako aj samotný typ strešnej krytiny. Zároveň je potrebné navrhnúť dostatočne veľké ventilačné medzery v strešnom plášti, ktorými bude prúdiť vzduch. Treba si tiež postrážiť, aby vetrací profil nebol v niektorom mieste prerušený, v takom prípade sa totiž nedostatky v konkrétnom mieste veľmi rýchlo prejavia. Treba brať tiež do úvahy, či je strecha projektovaná ako dvojplášťová, alebo trojplášťová a tiež, aké konkrétne fólie sa rozhodnete použiť. 

Nevyhnutným predpokladom pre správne odvetranie šikmej strechy je navrhnutie a vyhotovenie ventilačných medzier, odporúča sa tiež aplikovať antikondenzačnú fóliu Dripstop z PES vlákien s komôrkami, ktoré kondenzát zachytia až kým sa strecha neprehreje a nedôjde k vysušeniu fólie. Túto dvojicu opatrení je potrebné ďalej doplniť o odvetrávacie otvory, spravidla umiestnené v okolí hrebeňa a odkvapových hrán. Cieľom je v tomto prípade dosiahnuť tzv. komínový efekt, vďaka ktorému bude zabezpečený plynulé odvádzanie vlhkosti z podstrešného priestoru. 

Keďže správny návrh odvetrávania strechy si vyžaduje určité znalosti a skúsenosti, odporúčame obrátiť sa na odborníka a zároveň si aj ustriehnuť celý spôsob realizácie. Mať totiž kvalitne odvetranú strechu sa určite oplatí, a to ako z pohľadu jej životnosti, tak aj komfortu bývania.

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

4.9-(109 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Prečo si vybrať kvalitnú difúznu fóliu?

Prečo si vybrať kvalitnú difúznu fóliu?

Rady

Difúznu fóliu síce na prvý pohľad nie je vidno, no zato je veľmi dôležitou súčasťou strešnej skladby a má priamy vplyv na jej životnosť. Okrem toho, že strešný plášť chráni, tak prispieva aj k tepe...

3. novembra 2023

Čítať viac
Vplyv plechových striech na mikroklímu v interiéri budovy

Vplyv plechových striech na mikroklímu v interiéri budovy

Rady

Plechové strechy majú dlhú históriu a sú jednými z najtrvácnejších a najspoľahlivejších strešných riešení. Okrem svojej odolnosti voči poveternostným vplyvom však plechové strechy ponúkajú aj mnoho...

15. októbra 2023

Čítať viac
Ako pripraviť strechu na fotovoltiku: Je moja strecha na ňu vhodná?

Ako pripraviť strechu na fotovoltiku: Je moja strecha na ňu vhodná?

Rady

Fotovoltické systémy predstavujú jedno z najúčinnejších riešení pre získavanie obnoviteľnej energie z dostupného slnečného žiarenia. Tieto systémy premenia slnečné svetlo na elektrickú energiu pros...

4. októbra 2023

Čítať viac
Sprievodca typov striech: ako si vybrať a akým chybám sa vyvarovať?

Sprievodca typov striech: ako si vybrať a akým chybám sa vyvarovať?

Ako vyberať Rady

Dobrá strecha môže vydržať desiatky rokov, zatiaľ čo zlá strecha sa rýchlo zmení na bezodnú studňu, do ktorej hádžete peniaze. Drahé opravy každých niekoľko rokov, výmena poškodenej krytiny, škody ...

2. októbra 2023

Čítať viac