Ako a prečo oplechovať atiku?
Rady
Atika je architektonickým prvkom, ktorý zďaleka nie je výsadou iba historických stavieb. Práve naopak, atika býva súčasťou napríklad aj moderných rodinných domov s plochou strechou. Či už ju v konkrétnom prípade budeme považovať za čisto dekoratívny alebo funkčný prvok, netreba zabúdať na jej správne oplechovanie, a to hneď z viacerých dôvodov. Vysvetlíme vám, prečo a akým spôsobom vyhotoviť oplechovanie atiky.
Nemôžeme začať inak, ako trochou teórie. Atika sa považuje spravidla za dekoratívny prvok a ide o nosnú vertikálnu konštrukciu situovanú nad hlavnú rímsu budovy. Nie vždy je však jej funkcia iba dekoračná, hoci aj dodnes ju na mnohých historických budovách dopĺňajú rôzne sošky či ornamenty. Architekti aj v súčasnosti radi používajú atiku ako spôsob optického zvýraznenia výšky objektu, no najmä v minulosti plnila aj ochrannú funkciu, pretože v prípade požiaru spomaľovala šírenie ohňa na okolité budovy.
Prečo je oplechovanie atiky také dôležité?
Vzhľadom na to, že atika je vystupujúcim prvkom, je náchylnejšia na rôzne druhy poškodenia. Práve vystupujúce časti stavby sú z pohľadu účinnej izolácie a ochrany poriadnym orieškom, a preto treba týmto partiám venovať zvýšenú pozornosť. Dôvody, prečo oplechovať atiku sú prakticky rovnaké ako v prípade ostatných častí strechy. Hlavným účelom je teda vyhotovenie ochrannej vrstvy z klampiarskych prvkov, ktoré strešnú konštrukciu ochránia pred prenikaním vlhkosti a následnou degradáciou.
Dôležitou funkciou oplechovania atiky je aj lepšia izolácia a predchádzanie zatekaniu či vlhnutiu stien v interiéri. Rovnako tak nesprávne vyhotovené oplechovanie strechy pomerne často vedie aj k poškodeniu fasády či vlhnutiu omietky. Oplechovanie atiky sa pritom oplatí vykonať bez ohľadu na to, aký typ strešnej krytiny si vyberiete. Ak teda máte záujem o to, aby vám strecha vydržala čo najdlhšie a nebola pre vás neustálym zdrojom starostí, tak jedným z kľúčov k úspechu je aj precízne oplechovanie atiky.
Ako si správne vybrať oplechovanie atiky?
Rovnako ako mnohé iné stavebné riešenia, aj oplechovanie atiky je možné vyhotoviť rôznymi spôsobmi. Skôr ako sa rozhodnete pre konkrétny spôsob, zohľadnite typ strešnej krytiny, špecifiká konštrukcie strechy a v neposlednom rade aj klimatické podmienky. Rozdielne nároky budú z tohto pohľadu kladené na oplechovanie vysokohorskej chaty a iné v prípade rodinného domu v nížine. Rozmyslite si tiež, v ktorých častiach bude atika oplechovaná, prípadne či by vzhľadom na charakter stavby nebolo vhodné oplechovanie atiky spojiť s bočným lemovaním.
Dôležité je vybrať si aj správne klampiarske doplnky. Úplným základom sú v tomto smere pozinkované plechy, ktoré si ale z času na čas budú vyžadovať starostlivosť, aby nezačali hrdzavieť. Na dosiahnutie čo najväčšej vizuálnej integrity je možné vyberať aj z celého radu farebne lakovaných plechov. Na oplechovanie atiky sa veľmi často používajú klampiarske prvky z titánzinku, ktoré sú nenáročné na údržbu a popri tom aj veľmi odolné voči hrdzaveniu či vonkajším vplyvom. O niečo drahšou voľbou sú potom hliníkové plechy, ktoré ale napríklad nie sú vhodné pri kombinácii s meďou. V prípade historických objektov s medenou strechou je aj na oplechovanie atiky vhodné použiť predovšetkým medené plechy.
Oplechovanie atiky patrí sa oplatí zveriť profesionálovi
Aby oplechovanie strechy a atiky plnilo svoj účel, je potrebné aby bolo vyhotovené naozaj precízne. Hoci by ste aj investovali do toho najkvalitnejšieho materiálu, pri nesprávnej montáži sa bude pod oplechovaním hromadiť zrážková voda či vlhkosť. Základom úspechu je presné zameranie, návrh upevnenia, tvarovanie jednotlivých klampiarskych prvkov a v neposlednom rade aj použitie správneho montážneho príslušenstva. Pri návrhu netreba zabúdať ani na tepelnú rozťažnosť plechu.
Na záver dodajme, že klampiarske doplnky na oplechovanie atiky si môžete vybrať už hotové v tých najrozšírenejších rozmeroch. Zrejme sa však tomu, že niektoré bude potrebné upraviť na mieru. V takom prípade sa opäť zídu ruky šikovného remeselníka a tiež kvalitné klampiarske náradie.