Zdielať

Ako čistiť plechovú strechu počas roka?

Rady
Ako čistiť plechovú strechu počas roka?
5-(18 hlasov)

Plechové strechy si vo všeobecnosti nevyžadujú žiadnu náročnú údržbu ani časté čistejšie. Ak však chcete, aby vaša plechová strecha bola v čo najlepšom stave a poslúžila vám aj niekoľko desiatok rokov, vašu pozornosť si určite aspoň z času na čas zaslúži. Zistite, akým spôsobom je najvhodnejšie čistiť plechovú strechu a kedy toto čistenie vykonávať.

Čistenie strechy je činnosťou, ktorú síce v prípade plechových strešných krytín nemusíte vykonávať často, no taktiež by ste ju nemali úplne zanedbať. Strecha bez machov, rias a rôzneho iného znečistenia nielenže lepšie vyzerá, ale zároveň aj lepšie plní svoju funkciu. Kým o zmytie bežných nečistôt a prachu z rovných plôch sa postará aj dážď, v niektorých častiach strechy sa zas nečistoty hromadia viac a tu už o „samočistení“ rozhodne nemôže byť reč.

Čistiť plechovú strechu je možné ručne aj vysokotlakovým čističom

Plechovú strechu je možné čistiť rôznymi spôsobmi v závislosti od toho, akú máte doma výbavu. Najdostupnejším spôsobom čistenia strechy je ručné čistenie pomocou špeciálneho prípravku a mäkkej kefy. Vďaka kefe sa ľahko dostanete aj na miesta, ktorú sú horšie prístupné. Ide o relatívne jednoduchý spôsob čistenia, ktorý si ale v prípade plechových krytín vyžaduje istú dávku pozornosti.

Zvlášť dôležité je zdôrazniť, že pri čistení plechovej krytiny je potrebné dávať veľký pozor na to, aby nedošlo k poškodeniu vrchnej vrstvy laku krytiny. Nielenže takéto škrabance nepôsobia esteticky, ale najmä, ide o porušenie ochrannej vrstvy, ktorá bude viesť k degradácii celej strechy. Jednoznačne teda odporúčame použitie mäkkej kefy, pričom pri čistení si treba dať pozor aj na nohy, aby ste si krytinu nepoškodili kamienkom zaseknutým v podrážke topánky či prílišným tlakom pri kráčaní.

Druhým spôsobom, ktorým je možné vyčistiť plechovú strechu, je použitie vysokotlakového čističa, ktorý sa stále častejšie stáva bežnou súčasťou výbavy domácich majstrov. Veľmi efektívna na čistenie striech je napríklad rotačná dýza, ktorá machom ani nečistotám nedá žiadnu šancu. Aj tento spôsob čistenia strechy však má svoje zásady.

Pred použitím vysokotlakového čističa sa presvedčte, či na niektorých miestach strechy nehrozí zatečenie vody. Rovnako si dajte pozor aj na pracovný tlak čističa. Príliš vysoký tlak a sústredené umývanie jedného miesta môže krytinu môže krytinu poškodiť. V porovnaní s ručným čistením ide pochopiteľne o pohodlnejší spôsob, no aj tu platí, že čistiť je potrebné s mierou.

K samotnému čisteniu ešte dodajme, že na trhu nájdete množstvo čistiacich prípravkov na strechy. Vždy sa presvedčte, či konkrétny prípravok je vhodný aj na plechové strechy a zároveň dôsledne dodržiavajte návod na použitie. Veľmi dobrý efekt pri čistení ale dosiahnete aj čistou vodou, napríklad pri čistení vysokotlakovým čističom vám naozaj bude stačiť len voda.

Čistenie plechovej strechy odporúčame dvakrát do roka

Čistenie strechy od machu

Rastúci mach postihuje niektoré typy strešných krytín viac, niektoré zas menej. V tomto ohľade sú plechové strešné krytiny tou lepšou voľbou, avšak úplne sa mu možno nevyhnete. Dobre sa mu darí najmä na severných stranách striech a na zatienených miestach s vyššou vlhkosťou. Mach síce môžete ľahko odstrániť vysokotlakovým čističom alebo pri ručnom čistení, no bude zrejme len otázkou krátkeho času, kedy sa objaví opäť.

Ak to s čistením strechy od machu myslíte vážne, chemickým prípravkom sa pravdepodobne nevyhnete. Opäť aj v tomto prípade nájdete na trhu viacero prostriedkov. Riešením môže byť aplikácia ochranného chemického postreku, ktorý aplikujete po dôkladnom vyčistení strechy.

Čistá plechová strecha sa vám odvďačí perfektným vzhľadom a maximálnou funkčnosťou

Kedy čistiť strechu?

Vybrať si ten správny čas na čistenie strechy nemusí byť práve jednoduché. Vo všeobecnosti sa odporúča čistiť strechu na jar a na jeseň, nesmie samozrejme mrznúť. Trafiť to správne počasie si tiež vyžaduje trochu šťastia. Vo všeobecnosti je totiž lepšie, ak je pod mrakom a teda strecha nie je rozpálená od slnka. Rovnako to platí aj pri použití niektorých prípravkov, ktoré by ste mali nanášať tak, aby mali čas poriadne pôsobiť.

Pravidelné a správne čistenie je zárukou toho, že vaša strecha bude nielen perfektne vyzerať, ale zároveň sa vám za starostlivosť odvďačí aj dlhšou životnosťou.

Ohodnoťte náš článok

5-(18 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Rady

Odvetrávanie šikmých striech neradno podceňovať a mal by to vedieť každý jeden odborník, ktorý sa venuje návrhom a realizácii striech. Napriek tomu je nevhodne navrhnuté odvetrávanie strechy stále ...

21. januára 2023

Čítať viac
Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Rady

Pri projektovaní novej strechy a výbere strešnej krytiny je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky v danej lokalite a počítať aj s prípadnými excesmi. Správne skonštruovanú novú strechu s dosta...

12. januára 2023

Čítať viac
Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Rady

Krov je nosnou konštrukciou šikmých striech a vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu plní, zaslúži si mimoriadnu pozornosť nielen pri projektovaní, ale aj pri jeho realizácii. Kvalitne vyhotovený krov ...

30. decembra 2022

Čítať viac
Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2023 sa očakávajú vysoké čísla inflácie, ktoré spôsobujú nielen medzi našimi zákazníkmi neistotu. Je viac než isté, že vysoká inflácia aj tento rok odvetrá z bankových účtov viac ako 10%....

23. decembra 2022

Čítať viac