Zdielať

Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Rady
Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?
4.3-(3 hlasov)

Nevyhnutnou súčasťou moderných a funkčných strešných plášťov sú aj fólie, ktoré plnia rôzne funkcie. Tie vo všeobecnosti slúžia na ochranu nosných častí strechy, znižovanie únikov tepla z vnútorných priestorov a zároveň zabezpečovanie difúzie vodných pár z tepelnej izolácie alebo z podstrešných priestorov do exteriéru. Poslednú spomenutú funkciu plnia práve priepustné fólie, ktoré ale môžete nájsť aj pod označením difúzne fólie. Prečo by ste tento typ fólie pri návrhu skladby strešného plášťa nemali opomenúť? 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Paropriepustná fólia plní dve dôležité úlohy

Paropriepustné, alebo ak chcete, difúzne fólie sú veľmi dôležitým komponentom strešného plášťa pri šikmých aj plochých strechách. Vzhľadom na ich dôležitosť pre celkové zachovanie funkčnosti a dosiahnutie čo najdlhšej životnosti strechy sa na nich určite neoplatí šetriť, s vedomím, že tento prvok „aj tak nie je vidno“. Poďme však pekne po poriadku. 

Paropriepustné fólie majú zásadný význam, pretože okrem iného slúžia aj ako poistná hydroizolácia. Účinne totiž chránia strešný plášť aj konštrukciu pred vonkajšími vplyvmi a zabraňujú prenikaniu vonkajšej vlhkosti do samotnej strešnej konštrukcie. Tam by hromadenie vlhkosti, prachu a rôznych iných nečistôt mohlo pomerne rýchlo poškodiť nosné trámy či ostatné prvky strešného plášťa. Druhú dôležitú úlohu paropriepustnej fólie naznačuje už samotný názov. Pri správnom aplikovaní dokáže totiž účinne prepúšťať vlhkosť vznikajúcu vo vnútornom priestore smerom von z objektu. 

Kvalitná paropriepustná fólia je tak kľúčovým prvkom pre správne odvetrávanie strechy, ktorému sme sa bližšie venovali v tomto článku

Pri výbere dbajte na kvalitu spracovania aj udávanú priepustnosť

Návrh strešného plášťa v podstate celý projekt strechy by mal mať na starosti skúsený odborník. Vyhnete sa tak chybám v návrhu, ktoré v konečnom dôsledku nezachráni ani výber tých najkvalitnejších materiálov. Výnimkou nie sú v tomto smere ani paropriepustné fólie, keďže k dispozícii je viacero druhov vyrobených spravidla polypropylénu či odolnejšieho polyesteru. V každom prípade ale platí, že pri výbere paropriepustnej fólie sa šetriť neoplatí.

Pri výbere konkrétnej paropriepustnej fólie je potrebné zohľadniť parametre strechy, najmä jej rozlohu, sklon, členitosť a tiež typ krytiny. Tiež je dôležité umiestnenie stavby vzhľadom na vplyvy počasia či vlhkosť vzduchu a rovnako aj spôsob jej využívania. 

Paropriepustné fólie nájdete s rôznou gramážou (100 g, 140 g, 180 g či 230 g ) a veľkosťami balenia. Nezabúdajte, že tento typ fólie sa umiestňuje na celú plochu strechy pod kontralaty a kvôli presahom a spojom sa odporúča počítať aj s určitou rezervou. Dôležitým parametrom je aj udávaná priepustnosť fólie, odolnosť voči UV žiareniu, mechanickému poškodeniu a teplotná stabilita. 

Pre úplnosť dodajme, že paropriepustná fólia by mala mať dostatočnú hrúbku a elasticitu, vďaka ktorej fólia odolá rovnako dobre horúcim letným dňom aj treskúcej zime, kedy sa ortuť teplomeru dostane hlboko pod nulu. Menej kvalitné fólie majú tendenciu sa trhať a následne je tak ich účinnosť obmedzená. 

Polovicou úspechu je správna montáž

Precízna montáž paropriepustnej fólie je zárukou, že bude presne plniť svoje funkcie popísané vyššie a aj preto patrí do šikovných a skúsených rúk. Veľmi dôležité je ešte pred montážou skontrolovať neporušenosť fólie, následne je potrebné ju napnúť a veľmi dôsledne pripevňovať pomocou spiniek, montážnych klincov alebo špeciálnej pásky. Zvlášť dôležité je utesnenie vo všetkých častiach strešnej konštrukcie, a to aj pri vikieroch, strešných oknáchkomínoch, kde je mimoriadna opatrnosť skutočne namieste. 

Ak potrebujete poradiť pri skladbe strešného plášťa, prípadne pre svoju novú strechu hľadáte ideálnu paropriepustnú fóliu, neváhajte sa na nás obrátiť. 

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

4.3-(3 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Naše produkty

20. výročie Maslenu predstavuje významný míľnik v histórii každej spoločnosti, nás nevynimajúc. Poďme sa spolu pozrieť týmito pár riadkami, čím sme si za tých 20. rokov ako firma prešli a na záver ...

24. júla 2023

Čítať viac
Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Rady

Priehradové väzníky si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie, a to prakticky vo všetkých segmentoch. Využiť sa dajú ako pri priemyselných a dopravných stavbách, tak aj bežných rodinných...

22. júna 2023

Čítať viac
Ako a prečo oplechovať atiku?

Ako a prečo oplechovať atiku?

Rady

Atika je architektonickým prvkom, ktorý zďaleka nie je výsadou iba historických stavieb. Práve naopak, atika býva súčasťou napríklad aj moderných rodinných domov s plochou strechou. Či už ju v konk...

18. júna 2023

Čítať viac