Zdielať

Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Rady
Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?
4.5-(25 hlasov)

Nevyhnutnou súčasťou moderných a funkčných strešných plášťov sú aj fólie, ktoré plnia rôzne funkcie. Tie vo všeobecnosti slúžia na ochranu nosných častí strechy, znižovanie únikov tepla z vnútorných priestorov a zároveň zabezpečovanie difúzie vodných pár z tepelnej izolácie alebo z podstrešných priestorov do exteriéru. Poslednú spomenutú funkciu plnia práve priepustné fólie, ktoré ale môžete nájsť aj pod označením difúzne fólie. Prečo by ste tento typ fólie pri návrhu skladby strešného plášťa nemali opomenúť? 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Paropriepustná fólia plní dve dôležité úlohy

Paropriepustné, alebo ak chcete, difúzne fólie sú veľmi dôležitým komponentom strešného plášťa pri šikmých aj plochých strechách. Vzhľadom na ich dôležitosť pre celkové zachovanie funkčnosti a dosiahnutie čo najdlhšej životnosti strechy sa na nich určite neoplatí šetriť, s vedomím, že tento prvok „aj tak nie je vidno“. Poďme však pekne po poriadku. 

V prvom rade, paropriepustné fólie poskytujú dodatočnú ochranu strešnej konštrukcie pred vonkajším vlhkom, čím predlžujú jej životnosť a zachovávajú jej štrukturálnu integritu. Táto ochranná bariéra je neoceniteľná najmä v oblastiach s častým dažďom alebo vysokou vlhkosťou vzduchu. Fólia zabraňuje akumulácii vody a vlhkosti v konštrukcii strechy, čo by mohlo viesť k hnilobe dreva, korózii alebo rastu plesní. Tieto faktory nie lenže skracujú životnosť strechy, ale môžu mať negatívny vplyv aj na kvalitu vzduchu vo vnútorných priestoroch.

Po druhé, úloha paropriepustnej fólie spočíva v regulácii vlhkosti vo vnútri budovy tým, že umožňuje odpar vodnej pary z izolácie alebo z priestoru pod strechou smerom von. Tento proces je nevyhnutný pre udržanie suchého a zdravého vnútorného prostredia a znižuje riziko kondenzácie vodnej pary, ktorá by mohla negatívne ovplyvniť tepelnú izoláciu a spôsobiť poškodenie konštrukčných prvkov. Efektívna difúzia vodných pár cez paropriepustnú fóliu tak zabezpečuje optimálnu rovnováhu medzi vnútorným a vonkajším prostredím.

Kvalitná paropriepustná fólia je tak kľúčovým prvkom pre správne odvetrávanie strechy, ktorému sme sa bližšie venovali v tomto článku

Pri výbere dbajte na kvalitu spracovania aj udávanú priepustnosť

Návrh strešného plášťa v podstate celý projekt strechy by mal mať na starosti skúsený odborník. Vyhnete sa tak chybám v návrhu, ktoré v konečnom dôsledku nezachráni ani výber tých najkvalitnejších materiálov. Výnimkou nie sú v tomto smere ani paropriepustné fólie, keďže k dispozícii je viacero druhov vyrobených spravidla polypropylénu či odolnejšieho polyesteru. V každom prípade ale platí, že pri výbere paropriepustnej fólie sa šetriť neoplatí.

Pri výbere konkrétnej paropriepustnej fólie je potrebné zohľadniť parametre strechy, najmä jej rozlohu, sklon, členitosť a tiež typ krytiny. Tiež je dôležité umiestnenie stavby vzhľadom na vplyvy počasia či vlhkosť vzduchu a rovnako aj spôsob jej využívania. 

Paropriepustné fólie nájdete s rôznou gramážou (100 g, 140 g, 180 g či 230 g ) a veľkosťami balenia. Nezabúdajte, že tento typ fólie sa umiestňuje na celú plochu strechy pod kontralaty a kvôli presahom a spojom sa odporúča počítať aj s určitou rezervou. Kvalita a vlastnosti paropriepustnej fólie majú priamy vplyv na jej efektívnosť a odolnosť voči rôznym poveternostným podmienkam.

Pri výbere je dôležité zvážiť nie len materiál, z ktorého je fólia vyrobená, ale aj jej priepustnosť pre vodnú paru, odolnosť voči UV žiareniu, mechanické poškodenia a extrémne teploty. Vyššia gramáž fólie obvykle znamená lepšiu odolnosť a dlhšiu životnosť. Napríklad, fólie s vyššou gramážou sú lepšou voľbou pre strechy vystavené silnejšiemu vetru alebo tam, kde je vyššie riziko mechanického poškodenia počas montáže alebo prevádzky strechy.

Dôležitým aspektom pri výbere je tiež zvážiť špecifické požiadavky strechy a stavby, vrátane sklonu strechy, jej rozlohy, typu krytiny a očakávaných klimatických podmienok v oblasti. Paropriepustné fólie s vyššou odolnosťou voči UV žiareniu sú preferované v oblastiach s intenzívnym slnečným žiarením, zatiaľ čo v oblastiach s vysokou vlhkosťou je dôležitá vysoká priepustnosť pre vodnú paru.

Pre úplnosť dodajme, že paropriepustná fólia by mala mať dostatočnú hrúbku a elasticitu, vďaka ktorej fólia odolá rovnako dobre horúcim letným dňom aj treskúcej zime, kedy sa ortuť teplomeru dostane hlboko pod nulu. Menej kvalitné fólie majú tendenciu sa trhať a následne je tak ich účinnosť obmedzená. 

Vplyv na energetickú efektivitu a mikroklímu budovy

Použitie paropriepustnej fólie má významný vplyv na energetickú bilanciu a vnútornú mikroklímu budovy. Správna regulácia vlhkosti vo vnútri izolácie a stavebných konštrukcií prispieva k stabilizácii teploty v interiéri, čo môže viesť k nižšej potrebe kúrenia v zime a chladenia v lete. Tým sa nielen znižujú náklady na energie, ale zlepšuje sa aj celkové vnímanie pohodlia obyvateľmi. V tomto kontexte je dôležité posúdiť, ako paropriepustná fólia prispieva k energetickým cieľom budovy a aký má vplyv na jej udržateľnosť.

Polovicou úspechu je správna montáž

Precízna montáž paropriepustnej fólie je zárukou, že bude presne plniť svoje funkcie popísané vyššie a aj preto patrí do šikovných a skúsených rúk. Veľmi dôležité je ešte pred montážou skontrolovať neporušenosť fólie, následne je potrebné ju napnúť a veľmi dôsledne pripevňovať pomocou spiniek, montážnych klincov alebo špeciálnej pásky. Zvlášť dôležité je utesnenie vo všetkých častiach strešnej konštrukcie, a to aj pri vikieroch, strešných oknáchkomínoch, kde je mimoriadna opatrnosť skutočne namieste. 

Pri aplikácii paropriepustnej fólie je dôležité dbať na správne postupy a vyhnúť sa bežným chybám, ktoré môžu viesť k znižovaniu jej efektivity. Jednou z najčastejších chýb je nedostatočné prekrývanie spojov alebo nesprávne utesnenie priechodov, čo môže umožniť vniknutie vody a vlhkosti do izolácie. Dôležité je tiež zabezpečiť, aby bola fólia správne orientovaná a napnutá, aby nedošlo k záhybom, ktoré by mohli zadržiavať vodu

Ak potrebujete poradiť pri skladbe strešného plášťa, prípadne pre svoju novú strechu hľadáte ideálnu paropriepustnú fóliu, neváhajte sa na nás obrátiť. 

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

4.5-(25 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Existuje dotácia na strechu?

Existuje dotácia na strechu?

Rady

Prekvapujú vás každoročne vyššie a vyššie faktúry za energie, stará strecha už pomaly dosluhuje a býva sa vám pod ňou čoraz horšie? Alebo premýšľate, ako dosiahnuť, aby vám strecha prinášala ešte v...

28. mája 2024

Čítať viac
Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Rady

Strecha patrí medzi najdôležitejšie prvky každého domu, chráni nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale zároveň dotvára celkový estetický dojem stavby. Navyše, viac ako si dokážeme pripustiť ovplyv...

28. apríla 2024

Čítať viac
Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Rady

Niektoré stavebné materiály patria jednoznačne do minulosti a príkladom je aj azbestocement, ktorý ešte nie tak dávno tvoril strechy menších aj väčších objektov. Strešný eternit už v súčasnosti nem...

28. marca 2024

Čítať viac
Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac