Zdielať

Ako na rekonštrukciu strechy starého domu?

Rady
Ako na rekonštrukciu strechy starého domu?
5-(18 hlasov)

Pri rekonštrukcii starých domov si veľmi často pýta pozornosť aj samotná strecha. Ak je strecha viditeľne poškodená a svoje najlepšie časy má zjavne za sebou, určite sa oplatí porozmýšľať nad jej rekonštrukciou. Zamerali sme sa na to, čo všetko je potrebné zohľadniť pri rekonštrukcii strechy a ako sa na jej realizáciu pripraviť.

Viditeľne poškodenú starú strechu sa oplatí prerobiť

Ak sa plánujete pustiť do rekonštrukcie starého domu, je veľmi pravdepodobné, že budete musieť venovať pozornosť aj strešnej krytine. Platí to najmä vtedy, ak údržba strechy bola v predchádzajúcich obdobiach zanedbávaná. Najčastejším dôvodom pre rekonštrukciu strechy sú predovšetkým jej nevyhovujúce vlastnosti. Pod starú strechu neraz zateká, prefukuje a aj samotný materiál krytiny môže byť akurát tak na rozpadnutie.

Skôr než sa ale do tohto procesu pustíte, je potrebné si určiť, do akej miery bude rekonštrukcia strechy prebiehať, aký je aktuálny stav starého domu a čo chceme rekonštrukciou dosiahnuť.

Rozsah rekonštrukcie strechy môže byť rôzny

Veľmi dôležitou otázkou pred akýmkoľvek plánovaním je, do akej miery chceme rekonštrukciu strechy vykonať. V niektorých prípadoch totiž stačí iba vymeniť strešnú krytinu, v tých horších sa už ale nezaobídete bez výmeny krovu. O niečo komplikovanejšia rekonštrukcia strechy bude aj v tom prípade, ak sa rozhodnete pristavať ďalšie podlažie, prípadne spraviť použiteľnú povalu.

Pred rekonštrukciou strechy je kľúčové posúdiť stav krovu. V závislosti od týchto zistení je potom možné ďalej vyberať materiál novej strešnej krytiny. V prípade, ak starý krov nevyhovuje, rozpadáva sa, prípadne je napadnutý drevokaznými hubami či plesňami, je lepšie investovať do jeho výmeny. Nemusíte sa však obávať, toto sa týka len tých najhorších prípadov. Ak je poškodenie krovu menšieho rozsahu, je možná jeho oprava.

Zvážiť treba vždy aj rozsah rekonštrukcie

V tejto súvislosti sa oplatí dodať, že každé drevo použité pri rekonštrukcii strechy by malo byť dôkladne chemicky ošetrené, aby sa zabezpečila jeho dostatočne dlhá životnosť a ochrana pred škodcami.

Nezabudnite na strešnú skladbu

Pri rozsiahlejších rekonštrukciách striech a rekonštrukciách po dlhom časovom období je vždy potrebné zamerať sa na celkovú strešnú skladbu. Nestačí iba vymeniť samotnú krytinu. V prípade, ak sa rozhodnete len pre výmenu strešnej krytiny, už pár rokov po rekonštrukcii sa môžu objaviť prvé problémy.

Ak chcete, aby rekonštrukcia strechy do bodky splnila svoj účel a nová strecha vám spoľahlivo slúžila desiatky ďalších rokov, určite sa oplatí venovať pozornosť zatepleniu, izolácii a celému debneniu. Pri príležitosti celkovej rekonštrukcie strechy odporúčame investovať do najmodernejších izolačných materiálov, pri rekonštrukciách je vhodné tiež vymeniť starú minerálnu vatu za modernejšie materiály a na mieste je aj použitie difúznych fólií.

Výber strešnej krytiny pri rekonštrukcii strechy

Ak už máme definovaný rozsah rekonštrukcie strechy, posúdený stav krovu, izolácie a ďalších prvkov, je načase vybrať tú správnu strešnú krytinu. Pri výbere strešnej krytiny je potrebné vziať do úvahy nielen vzhľad, ktorý je ovplyvnený architektúrou stavby a osobnými preferenciami ale aj materiálové vlastnosti krytiny. Medzi základné faktory, ktoré je potrebné zohľadniť určite patrí hmotnosť krytiny, predpokladaná životnosť, sklon strechy a špecifiká lokality, v ktorej sa stavba nachádza. Iné nároky budú kladené na stavby v nížinách a iné zas na stavby v horských oblastiach s bohatými snehovými zrážkami a celkovo horšími poveternostnými podmienkami.

Vynovená strecha zlepší užívanie stavby

Pri rekonštrukciách striech sú stále obľúbenejšie plechové krytiny. Sú totiž ľahké, odolné a majú veľmi dlhú životnosť. Ich montáž zároveň nie je vôbec zložitá a vybrať si ich môžete v rôznych farbách a tvaroch. Na účely rekonštrukcie je vhodná napríklad krytina Škridlplech, ktorú si môžete vybrať v 10 rôznych farebných odtieňoch, a ktorá je svojim tvarom prakticky na nerozoznanie od bežnej pálenej škridle.

Kvalitne vykonaná rekonštrukcia strechy je pre každú staršiu stavbu akýmsi druhým dychom. Vďaka novej streche si budete môcť aj v starších domoch užívať komfortné a bezpečné bývanie s rozumnými prevádzkovými nákladmi.

Ohodnoťte náš článok

5-(18 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Naše produkty

20. výročie Maslenu predstavuje významný míľnik v histórii každej spoločnosti, nás nevynimajúc. Poďme sa spolu pozrieť týmito pár riadkami, čím sme si za tých 20. rokov ako firma prešli a na záver ...

24. júla 2023

Čítať viac
Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Rady

Priehradové väzníky si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie, a to prakticky vo všetkých segmentoch. Využiť sa dajú ako pri priemyselných a dopravných stavbách, tak aj bežných rodinných...

22. júna 2023

Čítať viac
Ako a prečo oplechovať atiku?

Ako a prečo oplechovať atiku?

Rady

Atika je architektonickým prvkom, ktorý zďaleka nie je výsadou iba historických stavieb. Práve naopak, atika býva súčasťou napríklad aj moderných rodinných domov s plochou strechou. Či už ju v konk...

18. júna 2023

Čítať viac
Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Rady

Nevyhnutnou súčasťou moderných a funkčných strešných plášťov sú aj fólie, ktoré plnia rôzne funkcie. Tie vo všeobecnosti slúžia na ochranu nosných častí strechy, znižovanie únikov tepla z vnútornýc...

12. júna 2023

Čítať viac