Zdielať

Ako na rekonštrukciu strechy starého domu?

Rady
Ako na rekonštrukciu strechy starého domu?
3.2-(37 hlasov)

Pri rekonštrukcii starých domov si veľmi často pýta pozornosť aj samotná strecha. Ak je strecha viditeľne poškodená a svoje najlepšie časy má zjavne za sebou, určite sa oplatí porozmýšľať nad jej rekonštrukciou. Zamerali sme sa na to, čo všetko je potrebné zohľadniť pri rekonštrukcii strechy a ako sa na jej realizáciu pripraviť.

Viditeľne poškodenú starú strechu sa oplatí prerobiť

Ak sa plánujete pustiť do rekonštrukcie starého domu, je veľmi pravdepodobné, že budete musieť venovať pozornosť aj strešnej krytine. Platí to najmä vtedy, ak údržba strechy bola v predchádzajúcich obdobiach zanedbávaná. Najčastejším dôvodom pre rekonštrukciu strechy sú predovšetkým jej nevyhovujúce vlastnosti. Pod starú strechu neraz zateká, prefukuje a aj samotný materiál krytiny môže byť akurát tak na rozpadnutie.

Skôr než sa ale do tohto procesu pustíte, je potrebné si určiť, do akej miery bude rekonštrukcia strechy prebiehať, aký je aktuálny stav starého domu a čo chceme rekonštrukciou dosiahnuť.

Rozsah rekonštrukcie strechy môže byť rôzny

Veľmi dôležitou otázkou pred akýmkoľvek plánovaním je, do akej miery chceme rekonštrukciu strechy vykonať. V niektorých prípadoch totiž stačí iba vymeniť strešnú krytinu, v tých horších sa už ale nezaobídete bez výmeny krovu. O niečo komplikovanejšia rekonštrukcia strechy bude aj v tom prípade, ak sa rozhodnete pristavať ďalšie podlažie, prípadne spraviť použiteľnú povalu.

Pred rekonštrukciou strechy je kľúčové posúdiť stav krovu. V závislosti od týchto zistení je potom možné ďalej vyberať materiál novej strešnej krytiny. V prípade, ak starý krov nevyhovuje, rozpadáva sa, prípadne je napadnutý drevokaznými hubami či plesňami, je lepšie investovať do jeho výmeny. Nemusíte sa však obávať, toto sa týka len tých najhorších prípadov. Ak je poškodenie krovu menšieho rozsahu, je možná jeho oprava.

Zvážiť treba vždy aj rozsah rekonštrukcie

V tejto súvislosti sa oplatí dodať, že každé drevo použité pri rekonštrukcii strechy by malo byť dôkladne chemicky ošetrené, aby sa zabezpečila jeho dostatočne dlhá životnosť a ochrana pred škodcami.

Nezabudnite na strešnú skladbu

Pri rozsiahlejších rekonštrukciách striech a rekonštrukciách po dlhom časovom období je vždy potrebné zamerať sa na celkovú strešnú skladbu. Nestačí iba vymeniť samotnú krytinu. V prípade, ak sa rozhodnete len pre výmenu strešnej krytiny, už pár rokov po rekonštrukcii sa môžu objaviť prvé problémy.

Ak chcete, aby rekonštrukcia strechy do bodky splnila svoj účel a nová strecha vám spoľahlivo slúžila desiatky ďalších rokov, určite sa oplatí venovať pozornosť zatepleniu, izolácii a celému debneniu. Pri príležitosti celkovej rekonštrukcie strechy odporúčame investovať do najmodernejších izolačných materiálov, pri rekonštrukciách je vhodné tiež vymeniť starú minerálnu vatu za modernejšie materiály a na mieste je aj použitie difúznych fólií.

Výber strešnej krytiny pri rekonštrukcii strechy

Ak už máme definovaný rozsah rekonštrukcie strechy, posúdený stav krovu, izolácie a ďalších prvkov, je načase vybrať tú správnu strešnú krytinu. Pri výbere strešnej krytiny je potrebné vziať do úvahy nielen vzhľad, ktorý je ovplyvnený architektúrou stavby a osobnými preferenciami ale aj materiálové vlastnosti krytiny. Medzi základné faktory, ktoré je potrebné zohľadniť určite patrí hmotnosť krytiny, predpokladaná životnosť, sklon strechy a špecifiká lokality, v ktorej sa stavba nachádza. Iné nároky budú kladené na stavby v nížinách a iné zas na stavby v horských oblastiach s bohatými snehovými zrážkami a celkovo horšími poveternostnými podmienkami.

Vynovená strecha zlepší užívanie stavby

Pri rekonštrukciách striech sú stále obľúbenejšie plechové krytiny. Sú totiž ľahké, odolné a majú veľmi dlhú životnosť. Ich montáž zároveň nie je vôbec zložitá a vybrať si ich môžete v rôznych farbách a tvaroch. Na účely rekonštrukcie je vhodná napríklad krytina Škridlplech, ktorú si môžete vybrať v 10 rôznych farebných odtieňoch, a ktorá je svojim tvarom prakticky na nerozoznanie od bežnej pálenej škridle.

Kvalitne vykonaná rekonštrukcia strechy je pre každú staršiu stavbu akýmsi druhým dychom. Vďaka novej streche si budete môcť aj v starších domoch užívať komfortné a bezpečné bývanie s rozumnými prevádzkovými nákladmi.

Ohodnoťte náš článok

3.2-(37 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 56 816 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac