Zdielať

Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Zaujímavosti
Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Najkrajšie obdobie roka sa už nezadržateľne blížia a spolu s ním aj rozdávanie darčekov. Vráťme sa nachvíľku do detských čias a pozrime sa na to, aké rôzne bytosti vo svete roznášajú vianočné darčeky. Dozviete sa tiež, akú významnú úlohu v tomto smere zohrávajú strechy domov.

Ježiško, Santa Claus, Dedo Mráz, to všetko sú postavy, ktoré každoročne so svojimi pomocníkmi chystajú pre všetky dobré deti darčeky. Každá z týchto postáv pochádza z iného kúta Zeme a viažu sa ňu rozličné tradície. Majú toho však veľa spoločného a nie je to len pristávanie na strechách domov či spúšťanie sa dolu komínom.

Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Rakúsko

Podľa tradícií v našich končinách rozdáva počas večera na Štedrý deň darčeky Ježiško, obvykle po slávnostnej večeri. Podľa tradície ho netreba vyplašiť a netreba sa pokúšať prichytiť ho pri rozdávaní darčekov.

USA/Anglicko/Austrália

Santa Claus podľa tradícií nosí darčeky v noci a deti si ich rozbaľujú 25. decembra ráno. Má tradičný červený kostým, jeho sane ťahajú lietajúce soby a do domu sa dostáva cez komín. Samozrejme, strechu treba mať pred Vianocami v čo najlepšom stave, aby na nej mohli soby so saňami bezpečne pristáť.

Santa Claus

Francúzsko

Poriadnu strechu, ktorá sa nerozpadáva je potrebné mať aj vo Francúzsku, kde je tradícia podobná, ako v prípade Santa Clausa. Namiesto neho však darčeky rozdáva Noël, ktorý so svojimi sobmi pristáva na strechách domov.

Taliansko

Na juhu Talianska sa darčeky rozdávajú 24. decembra večer a na severe zas väčšinou až na druhý deň. Rozdáva ich Bobbo Natale, ktorého sane ťahajú soby. Talianskym deťom však darčeky rozdáva aj čarodejnica Befana, ktorá lieta na metle. Tú samozrejme „zaparkuje“ na streche domu. Deti si jej darčeky nachádzajú obvykle na sviatok Troch kráľov.

Rusko/Ukrajina

Darčeky v Rusku a na Ukrajine rozdáva Dedo Mráz, ktorý býva na Čukotke. Má veľký koč ťahaný koňmi a pri rozdávaní darčekov mu pomáha jeho vnučka. Deti v Rusku a na Ukrajine dostávajú 6. a 7. januára, kedy sa slávia pravoslávne Vianoce.

Dedo Mráz

Japonsko

Počas Vianoc nosí v Japonsku darčeky Santa-san, naše sviatky však nie sú pre túto kultúru tradičné. Počas folklórneho sviatku Takarabune, ktorý sa slávi v prvé tri dni roka sa ľudia dávajú dary na znak po oblohe prelietajúcej plachetnice, ktorá nesie sedem šťastných bohov, symbol prosperity.

Arménsko

Tu deti na Vianoce navštevuje Dzemer Papik, teda Otec Vianoc. Ten však patrí hlavne do novodobej histórie krajiny. V Arménsku však slávia sviatky na starý rok, kedy sa oslavuje sviatok Gaghant Baba. tento sviatok vychádza z východnej mikulášskej tradície a teda Gaghant Baba nesie darčeky na koni.

Gaghant Baba

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac