Zdielať

Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Zaujímavosti
Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?
5-(5 hlasov)

Najkrajšie obdobie roka sa už nezadržateľne blížia a spolu s ním aj rozdávanie darčekov. Vráťme sa nachvíľku do detských čias a pozrime sa na to, aké rôzne bytosti vo svete roznášajú vianočné darčeky. Dozviete sa tiež, akú významnú úlohu v tomto smere zohrávajú strechy domov.

Ježiško, Santa Claus, Dedo Mráz, to všetko sú postavy, ktoré každoročne so svojimi pomocníkmi chystajú pre všetky dobré deti darčeky. Každá z týchto postáv pochádza z iného kúta Zeme a viažu sa ňu rozličné tradície. Majú toho však veľa spoločného a nie je to len pristávanie na strechách domov či spúšťanie sa dolu komínom.

Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Rakúsko

Podľa tradícií v našich končinách rozdáva počas večera na Štedrý deň darčeky Ježiško, obvykle po slávnostnej večeri. Podľa tradície ho netreba vyplašiť a netreba sa pokúšať prichytiť ho pri rozdávaní darčekov.

USA/Anglicko/Austrália

Santa Claus podľa tradícií nosí darčeky v noci a deti si ich rozbaľujú 25. decembra ráno. Má tradičný červený kostým, jeho sane ťahajú lietajúce soby a do domu sa dostáva cez komín. Samozrejme, strechu treba mať pred Vianocami v čo najlepšom stave, aby na nej mohli soby so saňami bezpečne pristáť.

Santa Claus

Francúzsko

Poriadnu strechu, ktorá sa nerozpadáva je potrebné mať aj vo Francúzsku, kde je tradícia podobná, ako v prípade Santa Clausa. Namiesto neho však darčeky rozdáva Noël, ktorý so svojimi sobmi pristáva na strechách domov.

Taliansko

Na juhu Talianska sa darčeky rozdávajú 24. decembra večer a na severe zas väčšinou až na druhý deň. Rozdáva ich Bobbo Natale, ktorého sane ťahajú soby. Talianskym deťom však darčeky rozdáva aj čarodejnica Befana, ktorá lieta na metle. Tú samozrejme „zaparkuje“ na streche domu. Deti si jej darčeky nachádzajú obvykle na sviatok Troch kráľov.

Rusko/Ukrajina

Darčeky v Rusku a na Ukrajine rozdáva Dedo Mráz, ktorý býva na Čukotke. Má veľký koč ťahaný koňmi a pri rozdávaní darčekov mu pomáha jeho vnučka. Deti v Rusku a na Ukrajine dostávajú 6. a 7. januára, kedy sa slávia pravoslávne Vianoce.

Dedo Mráz

Japonsko

Počas Vianoc nosí v Japonsku darčeky Santa-san, naše sviatky však nie sú pre túto kultúru tradičné. Počas folklórneho sviatku Takarabune, ktorý sa slávi v prvé tri dni roka sa ľudia dávajú dary na znak po oblohe prelietajúcej plachetnice, ktorá nesie sedem šťastných bohov, symbol prosperity.

Arménsko

Tu deti na Vianoce navštevuje Dzemer Papik, teda Otec Vianoc. Ten však patrí hlavne do novodobej histórie krajiny. V Arménsku však slávia sviatky na starý rok, kedy sa oslavuje sviatok Gaghant Baba. tento sviatok vychádza z východnej mikulášskej tradície a teda Gaghant Baba nesie darčeky na koni.

Gaghant Baba

Ohodnoťte náš článok

5-(5 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Rady

Odvetrávanie šikmých striech neradno podceňovať a mal by to vedieť každý jeden odborník, ktorý sa venuje návrhom a realizácii striech. Napriek tomu je nevhodne navrhnuté odvetrávanie strechy stále ...

21. januára 2023

Čítať viac
Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Rady

Pri projektovaní novej strechy a výbere strešnej krytiny je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky v danej lokalite a počítať aj s prípadnými excesmi. Správne skonštruovanú novú strechu s dosta...

12. januára 2023

Čítať viac
Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Rady

Krov je nosnou konštrukciou šikmých striech a vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu plní, zaslúži si mimoriadnu pozornosť nielen pri projektovaní, ale aj pri jeho realizácii. Kvalitne vyhotovený krov ...

30. decembra 2022

Čítať viac
Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2023 sa očakávajú vysoké čísla inflácie, ktoré spôsobujú nielen medzi našimi zákazníkmi neistotu. Je viac než isté, že vysoká inflácia aj tento rok odvetrá z bankových účtov viac ako 10%....

23. decembra 2022

Čítať viac