Zdielať

Ako sa vyhnúť zatekaniu pri plochých strechách?

Rady
Ako sa vyhnúť zatekaniu pri plochých strechách?
4.8-(33 hlasov)

Ploché strechy sa stali od zhruba 60. rokov minulého storočia veľmi obľúbeným stavebným riešením. Typické sú nielen pre bytové domy, ale aj bežné rodinné domy. Samozrejme, ešte aj dnes sú neodmysliteľnou súčasťou moderných architektonických riešení. Voči plochým strechám napriek tomu panuje aj určitá nedôvera, a to najmä čo sa týka ich hydroizolačných vlastností. Vhodným prístupom a voľbou kvalitných riešení sa však dá zatekaniu pri plochých strechách spoľahlivo vyhnúť. 

Plochá strecha v našich nepotrebuje žiadne siahodlhé predstavovanie. Konštrukčne ide o veľmi jednoduché a tým pádom aj cenovo dostupné riešenie, ktoré aj v súčasnosti rozdeľuje stavebníkov takpovediac na dva tábory. Zarytých odporcov, ktorých prvým argumentom bude vysoké riziko zatekania a naopak priaznivcov, ktorí vyzdvihnú vzhľad a priaznivú cenu realizácie ako výhody plochých striech. Ak váhate, či sa prikloniť na jednu alebo druhú stranu, zistite, ako sa dá pri tomto type striech spoľahlivo vyhnúť zatekaniu. 

Základom je správna diagnostika

Hneď na úvod sa oplatí priznať, že ploché strechy sú na zatekanie naozaj náchylnejšie, čo je prirodzene dané ich konštrukčným riešením. Na strane druhej, nemôže byť prekvapením, ak začne zatekať cez plochú strechu, ktorej v priebehu rokov nebola venovaná žiadna pozornosť. 

Ak už k zatekaniu starej plochej strechy dôjde, je namieste vykonať dôkladnú diagnostiku. Moderné technológie umožňujú vykonať veľmi presné zátopové skúšky, ktoré odhalia každé jedno slabé miesto. Kvalitná diagnostika umožňuje omnoho účinnejšie a v konečnom dôsledku cenovo výhodnejšie riešenie zatekania, ako keď sa postupuje spôsobom „pokus-omyl“.

Pri stavbe novej plochej strechy sa zasa oplatí mať kvalitný projekt strechy a dohliadnuť na úroveň vyhotovenia. Oplatí sa tiež zvážiť aspoň minimálny sklon pri plochej streche, aby sa zabránilo prílišnému hromadeniu zrážkovej vody či snehu v niektorých miestach. Využiť je možné aj ďalšie účinné spôsoby odvodňovania v závislosti od konkrétnej realizácie. 

Kvalitne navrhnutá a vyhotovená plochá strecha vám tak drží dlhé roky a čo sa týka hydroizolácie, bude porovnateľná so šikmými strechami. 

Pravidelná kontrola a čistenie

Každá strecha si z času na čas vyžaduje určitú pozornosť. Pri plochých strechách však treba byť ešte dôslednejší. V závislosti od konkrétnej strechy je preto dôležité so zhotoviteľom dohodnúť pravidelnosť následných kontrol a všetky práce, ktoré by sa v rámci nich mali vykonávať. Štandardom je čistenie odpadových vpustí, prípadne dôkladná vizuálna kontrola, ktorou odhalíte rôzne menšie poškodenia.

Vo všeobecnosti platí, že klimatické podmienky v našich zemepisných šírkach umožňujú bezproblémové využívanie plochých striech, no treba si pamätať, že aj drobné, celkom nenápadné nedokonalosti môžu vyústiť do potreby veľmi náročných opráv. 

Aplikovanie novej hydroizolačnej vrstvy

Ak zistíte nedokonalosti, prípadne už máte v rukách dokument o skúškach netesností, je načase naplánovať spôsob opráv. V mnohých prípadoch je veľmi účinným riešením aplikovanie novej hydroizolačnej vrstvy. V závislosti od konkrétnych podmienok je možné zvoliť asfaltové pásy, plechy, prípadne rôzne PVC alebo PE fólie. Bez ohľadu na to, aký hydroizolačný materiál si napokon vyberiete, je extrémne dôležité dosiahnuť maximálnu vodotesnosť. Na mieste je teda osloviť skúsených majstrov, ktorí sa vám za svoju prácu zaručia. 

Kvalitné oplechovanie

Z pohľadu hydroizolačných vlastností plochých striech je veľmi dôležité aj kvalitné oplechovanie. V prípade rekonštrukcie sa oplatí nahradiť všetky prvky oplechovania za nové, a to najmä vtedy, ak je lemovanie vyhotovené z degradovateľných materiálov. Kvalitné klampiarske prvky z plechu sú po správnej aplikácií ďalším z riešení, s ktorými sa vyhnete zatekaniu. Zvláštnu pozornosť odporúčame venovať strešným oknám, výlezom a tiež oplechovaniu komína

Pre krátke zhrnutie na záver uveďme, že cestou k plochej streche bez zatekania je nielen kvalitný projekt a realizácia strechy, ale aj výber tých správnych materiálov. Do tretice netreba zabudnúť ani na pravidelnú kontrolu strechy a prípadne čistenie jej jednotlivých prvkov. Týmto spôsobom eliminujete drvivú väčšinu rizík, ktoré by mohli hydroizolačné vlastnosti plochej strechy zhoršiť.

Ohodnoťte náš článok

4.8-(33 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strechy v budúcnosti

Strechy v budúcnosti

Zaujímavosti

Ešte pred päťdesiatimi rokmi boli eternitové strechy celkom bežnou súčasťou mnohých stavieb. Tento azbestocementový materiál dnes už vnímame ako zdravotné riziko a na jeho odstránenie je možné aj v...

17. decembra 2024

Čítať viac
Všetko dôležité o valbovom krove

Všetko dôležité o valbovom krove

Zaujímavosti

Vôbec nebudeme preháňať tvrdením, že strechy sú už po stáročia fascinujúcou súčasťou mnohých stavieb a mnohé sa dajú prirovnať až k umeleckým dielam. Vo viacerých historických centrách európskych m...

5. decembra 2024

Čítať viac
Zvuková izolácia: vplyv rôznych strešných krytín

Zvuková izolácia: vplyv rôznych strešných krytín

Nezaradené

V dnešnej uponáhľanej dobe je ticho čoraz vzácnejšie. Tiché prostredie je mimoriadne dôležité pre spánok a aj pre každodenné fungovanie v domácnosti, pričom bezpochyby ide o základné piliere fyzick...

25. novembra 2024

Čítať viac
Ako vyberať farbu fasády k streche

Ako vyberať farbu fasády k streche

Rady

Ak plánujete stavať alebo kompletne zrekonštruovať dom, skôr či neskôr prídete k otázke farebného zladenia jeho jednotlivých prvkov. Hoci sa to môže zdať ako ľahká úloha, pri stovkách rôznych fareb...

15. novembra 2024

Čítať viac