Zdielať

Oplechovanie komína na plechovej streche – ako na to?

Rady
Oplechovanie komína na plechovej streche – ako na to?
4.7-(36 hlasov)

Oplechovanie komína by mal hravo zvládnuť každý šikovný klampiar. Môžete si však naň trúfnuť aj sami? Čo všetko by ste mali vedieť, skôr ako sa rozhodnete pre oplechovanie komína a prečo je dôležitý kvalitný materiál a precízne vyhotovenie? Zhrnuli sme pre vás nielen základné zásady výberu a montáže lemovacích prvkov

Každý skúsený pokrývač vám potvrdí, že bez poriadneho oplechovania strecha jednoducho nie je kompletná. Hlavnou úlohou oplechovania je ochrana strechy resp. jej krovu a ďalších vnútorných častí pred poveternostnými vplyvmi a teda okrem iného aj zatekaním. Oplechovať je spravidla potrebné strešné okná, výlezy a napokon aj komíny. Rovnako ako iné úkony, aj oplechovanie komína má svoje zásady, ktoré je na dosiahnutie požadovanej účinnosti potrebné dodržať. 

Ako prebieha oplechovanie komína? 

Už vyššie sme spomenuli, že oplechovanie komína je predovšetkým prácou pre klampiara. Tí zručnejší ho však môžu zvládnuť aj svojpomocne, no vždy je potrebné držať sa odporúčaní výrobcu strechy, prípadne výrobcu klampiarskych doplnkov. Oplechovanie komína je možné vyhotoviť priamo na mieste, čo je ale prácou pre veľmi zručného klampiara a tento prístup sa používal predovšetkým v minulosti, resp. v prípadoch, kedy je komín umiestnený naozaj atypicky. 

Dnešným trendom pri oplechovaní komína je výroba vytvarovaných plechov na mieru, ktoré už potom stačí iba správnym spôsobom nainštalovať. Tento spôsob samotnú prácu značne urýchľuje a zjednodušuje, čo v konečnom dôsledku znamená aj istú finančnú úsporu. Úspech montáže na mieru vyhotovených plechových lemoviek závisí od precízneho zamerania a zohľadnenia všetkých špecifík strešnej krytiny. 

Plechové lemovky slúžiace na tesné a estetické oplechovanie komína

Plechové lemovky vyrobené na mieru

Skôr ako si necháte vyrobiť plechové prvky, je potrebné poriadne zmerať rozmery spodnej časti komína. Popri tom netreba zabudnúť na presný sklon strechy a vhodné je pri výbere klampiarskych prvkov brať do úvahy typ strešnej krytiny a sfarbenie hliníkového plechu. Na výber sú spravidla farby vzorkovníka RAL, rovnako ako aj v prípade samotnej plechovej krytiny. Oplechovanie tak môže pôsobiť skutočne nenápadne, najmä ak si zvolíte farebný odtieň plechu na komín identický so sfarbením krytiny. 

 

Oplechovanie komína: detail počas procesu

 

Výsledkom bude štvorica presne tvarovaných lemoviek vyhotovených z kvalitného pozinkovaného plechu, ktoré tesne dosadnú na jednotlivé strany spodnej časti komína. Súčasťou tohto setu sú teda dve lemovky na bočné časti, jedna na vrchnú časť a jedna na spodnú časť. Aby malo samotné oplechovanie zmysel je veľmi dôležitá tesnosť a tvarová stálosť jednotlivých prvkov, odporúčame preto vždy investíciu do kvalitných lemoviek prispôsobených na mieru.

 

Po ich dodaní je už samotná montáž pomerne jednoduchou záležitosťou. Pripravené hliníkové plechy na komín sa pomocou hmoždiniek upevňujú o spodnú časť komína, prípadne sa ešte môžu zafixovať o strešnú krytinu na to určenými montážnymi skrutkami s podložkami. V tomto prípade si ale treba ustriehnuť, aby nedošlo k poškodeniu plechovej krytiny. 

oplechovanie komina

Oplechovanie komína na streche s profilovanou krytinou

Na lemovanie komína môžete použiť aj tesniaci pás

Zaujímavou alternatívou k bežnému oplechovaniu komína je použitie tesniaceho strešného pásu. Ide o asfaltovo-hliníkový tesniaci pás, ktorým je možné nahradiť plechové lemovky. Pás je tvarovo prispôsobiteľný, takže jeho aplikácia je možná aj pri komínoch atypických rozmerov. 

Celkovo ide o veľmi jednoduché a rýchle riešenie, ktoré môže byť za určitých podmienok plnohodnotnou náhradou plechových prvkov. Opäť ale aj v tomto prípade platí, že pri montáži je kľúčová maximálna precíznosť. Stačí aby pás nedostatočne doliehal a skôr či neskôr budete mať problémy so zatekaním. Takto vyriešené lemovanie si navyše bude vyžadovať pravidelnú kontrolu a jeho výdrž v porovnaní s plechovými lemovkami môže byť o niečo nižšia. 

Na lemovaní sa šetriť neoplatí

Zanedbané oplechovanie komína bude veľmi rýchlo viesť k mnohým problémom, ktorých odstraňovanie bude nielen zdĺhavé, ale aj veľmi nákladné. Cena za oplechovanie komína sa často líši, no v tomto prípade jednoznačne platí, že na oplechovaní sa rozhodne neoplatí šetriť. Myslite na to nielen pri novej streche ale aj pri rekonštrukcii a nerecyklujte staré lemovanie. Nedostatky lemoviek môžete ľahko prehliadnuť a po opätovnom namontovaní už navyše nemusia spoľahlivo plniť svoju funkciu. Vždy si preto vyberte na mieru prispôsobené klampiarske doplnky od profesionálov.

Ohodnoťte náš článok

4.7-(36 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 56 816 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac