Zdielať

Ako správne vyhotoviť oplechovanie komína na plechovej streche?

Rady
Ako správne vyhotoviť oplechovanie komína na plechovej streche?

Oplechovanie komína by mal hravo zvládnuť každý šikovný klampiar. Môžete si však naň trúfnuť aj sami? Čo všetko by ste mali vedieť, skôr ako sa rozhodnete pre oplechovanie komína a prečo je dôležitý kvalitný materiál a precízne vyhotovenie? Zhrnuli sme pre vás nielen základné zásady výberu a montáže lemovacích prvkov

Každý skúsený pokrývač vám potvrdí, že bez poriadneho oplechovania strecha jednoducho nie je kompletná. Hlavnou úlohou oplechovania je ochrana strechy resp. jej krovu a ďalších vnútorných častí pred poveternostnými vplyvmi a teda okrem iného aj zatekaním. Oplechovať je spravidla potrebné strešné okná, výlezy a napokon aj komíny. Rovnako ako iné úkony, aj oplechovanie komína má svoje zásady, ktoré je na dosiahnutie požadovanej účinnosti potrebné dodržať. 

Ako prebieha oplechovanie komína? 

Už vyššie sme spomenuli, že oplechovanie komína je predovšetkým prácou pre klampiara. Tí zručnejší ho však môžu zvládnuť aj svojpomocne, no vždy je potrebné držať sa odporúčaní výrobcu strechy, prípadne výrobcu klampiarskych doplnkov. Oplechovanie komína je možné vyhotoviť priamo na mieste, čo je ale prácou pre veľmi zručného klampiara a tento prístup sa používal predovšetkým v minulosti, resp. v prípadoch, kedy je komín umiestnený naozaj atypicky. 

Dnešným trendom pri oplechovaní komína je výroba vytvarovaných plechov na mieru, ktoré už potom stačí iba správnym spôsobom nainštalovať. Tento spôsob samotnú prácu značne urýchľuje a zjednodušuje, čo v konečnom dôsledku znamená aj istú finančnú úsporu. Úspech montáže na mieru vyhotovených plechových lemoviek závisí od precízneho zamerania a zohľadnenia všetkých špecifík strešnej krytiny. 

Plechové lemovky slúžiace na tesné a estetické oplechovanie komína

Plechové lemovky vyrobené na mieru

Skôr ako si necháte vyrobiť plechové prvky, je potrebné poriadne zmerať rozmery spodnej časti komína. Popri tom netreba zabudnúť na presný sklon strechy a vhodné je pri výbere klampiarskych prvkov brať do úvahy typ strešnej krytiny a jej sfarbenie. Na výber sú spravidla farby vzorkovníka RAL, rovnako ako aj v prípade samotnej plechovej krytiny. Oplechovanie tak môže pôsobiť skutočne nenápadne, najmä ak si zvolíte farebný odtieň identický so sfarbením krytiny. 

Výsledkom bude štvorica presne tvarovaných lemoviek vyhotovených z kvalitného pozinkovaného plechu, ktoré tesne dosadnú na jednotlivé strany spodnej časti komína. Súčasťou tohto setu sú teda dve lemovky na bočné časti, jedna na vrchnú časť a jedna na spodnú časť. Aby malo samotné oplechovanie zmysel je veľmi dôležitá tesnosť a tvarová stálosť jednotlivých prvkov, odporúčame preto vždy investíciu do kvalitných lemoviek prispôsobených na mieru.

Po ich dodaní je už samotná montáž pomerne jednoduchou záležitosťou. Pripravené plechy sa pomocou hmoždiniek upevňujú o spodnú časť komína, prípadne sa ešte môžu zafixovať o strešnú krytinu na to určenými montážnymi skrutkami s podložkami. V tomto prípade si ale treba ustriehnuť, aby nedošlo k poškodeniu plechovej krytiny. 

Oplechovaný komín na streche z trapézových profilov

Na lemovanie komína môžete použiť aj tesniaci pás

Zaujímavou alternatívou k bežnému oplechovaniu komína je použitie tesniaceho strešného pásu. Ide o asfaltovo-hliníkový tesniaci pás, ktorým je možné nahradiť plechové lemovky. Pás je tvarovo prispôsobiteľný, takže jeho aplikácia je možná aj pri komínoch atypických rozmerov. 

Celkovo ide o veľmi jednoduché a rýchle riešenie, ktoré môže byť za určitých podmienok plnohodnotnou náhradou plechových prvkov. Opäť ale aj v tomto prípade platí, že pri montáži je kľúčová maximálna precíznosť. Stačí aby pás nedostatočne doliehal a skôr či neskôr budete mať problémy so zatekaním. Takto vyriešené lemovanie si navyše bude vyžadovať pravidelnú kontrolu a jeho výdrž v porovnaní s plechovými lemovkami môže byť o niečo nižšia. 

Na lemovaní sa šetriť neoplatí

Zanedbané oplechovanie komína bude veľmi rýchlo viesť k mnohým problémom, ktorých odstraňovanie bude nielen zdĺhavé, ale aj veľmi nákladné. Platí teda, že na oplechovaní sa rozhodne neoplatí šetriť. Myslite na to nielen pri novej streche ale aj pri rekonštrukcii a nerecyklujte staré lemovanie. Nedostatky lemoviek môžete ľahko prehliadnuť a po opätovnom namontovaní už navyše nemusia spoľahlivo plniť svoju funkciu. Vždy si preto vyberte na mieru prispôsobené klampiarske doplnky od profesionálov.

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac