Zdielať

Akú farbu vybrať na strechu?

Ako vyberať Rady
Akú farbu vybrať na strechu?

Strecha je jedným z najdominantnejších prvkov stavby, výrazne ovplyvňujúci celkový vizuálny dojem. V porovnaní s nie tak dávnou minulosťou je dnes omnoho jednoduchšie vybrať si farbu strechy presne podľa konkrétneho želania a vkusu. Tradičné oranžové odtiene pálených škridiel sú jednoznačne na ústupe.

Zistite, ako si na strechu vybrať tú správnu farbu a čo všetko by ste pri výbere mali zohľadniť.

Ak sa pozriete na nejakú obec alebo mesto z vtáčej perspektívy, určite si všimnete, že väčšina striech je sfarbená podobne. V nových satelitných štvrtiach a častiach s modernými domami to už platí o niečo menej. Kým majitelia starších domov zostávajú verní klasickým farebným odtieňom striech, v prípade moderných stavieb, ktoré napríklad využívajú plechovú strešnú krytinu, sa stále častejšie experimentuje aj s farbami.

Moderné_stavby.jpg

Kedysi najpoužívanejšie farby sa aj v prípade strešných krytín postupne dostávajú do úzadia a vytvára sa tak väčší priestor pre kreativitu. Pri výbere farby strešnej krytiny sa tak už nemusíte obmedzovať iba typicky „tehlovými“ odtieňmi. Strešná krytina už dnes môže byť biela, čierna alebo pokojne aj modrá či žltá. Pre ešte lepšiu predstavu môžete využiť aj konfigurátor striech.

Tak ako aj v prípade farebného odtieňa fasády, ani v tomto smere sa fantázii žiadne hranice nekladú. Nie je teda už vôbec žiadnou vzácnosťou nachádzať nové rodinné domy s čiernymi alebo tmavosivými strechami. Neraz upúta dom práve neobyčajným kontrastom farby strechy s fasádou, prípadne aj farebnosťou oplotenia.

Pestrá_paleta_farieb.jpg

Pri výbere plechovej strechy je dostupná pestrá paleta farieb

Paradoxne, viac farieb na výber môže život aj trochu skomplikovať. Kým niektoré farby sú len módnym výstrelkom, ktorý za pár rokov odznie, iné sú nadčasovou klasikou, ktorou síce chybu neurobíte, ale za to sa nezveziete na módnej vlne. Farba povrchu strechy však nemá iba význam z hľadiska estetiky, farebné vyhotovenie strešnej krytiny totiž ovplyvňuje aj jej funkčné vlastnosti.

V každom prípade platí, najväčší výber farieb je spravidla pri plechových strechách, kde si môžete vyberať z rôznych odtieňov RAL vzorkovníka.

RAL_vzorkovník.jpg

Aby ste nemuseli hodiny a hodiny bezradne sedieť nad vzorkovníkom farieb plechových strešných krytín, pripravili sme pre vás niekoľko praktických tipov, ako si vybrať tú správnu farbu strechy. Dozviete sa, čo všetko je potrebné pri výbere zohľadniť a tiež, čo jednotlivé farby evokujú a ako sa dajú využiť.

Vyberáme tú správnu farbu pre strešnú krytinu

Nie je to tak dávno, čo sme sa venovali tipom pre správny výber strešnej krytiny a preto sa teraz zamerajme len na výber farby. Pre samotnú strechu má význam nielen z vizuálneho ale aj praktického a funkčného hľadiska.

Zjednodušene uveďme, že pri výbere farby strešnej krytiny je vhodné zohľadniť tvar a sklon strechy, farbu fasády a prakticky celú architektúru stavby. Opomenúť netreba ani okolie stavby. Lesnej chatke sa určite bude hodiť aj strecha v zelenom vyhotovení, pre strechu v zástavbe starších rodinných domov zas bude lepšou voľbou skôr tehlovo-oranžová krytina. V prípade stavieb pri vode sú zas celkom obľúbené strechy v odtieňoch modrej.

Ako je to s bielou a čiernou farbou strechy?

Vo farebnom vzorkovníku plechových strešných krytín nájdete aj čiernu, tmavosivú, prípadne tmavomodrú a z opačného spektra tiež bielu a sivobielu. Práve čierne a tmavé strechy sa tešia čím ďalej, tým väčšej obľube. Skôr ako uprednostníte čiernu strechu, je dobré uvedomiť si, že počas horúcich letných mesiacov bude poriadne priťahovať svetelné lúče a preto môže dôjsť k výraznejšiemu prehrievaniu podkrovia.

Ako_je_to_s_bielou_a_čiernou_farbou_strechy.jpg

Ako je to v prípade bielych striech a veľmi svetlých farebných odtieňov. U nás takto svetlé strechy rozhodne nie sú bežnou záležitosťou. V porovnaní s čiernymi a tmavými strechami síce omnoho lepšie odrážajú slnečné lúče, na strane druhej je ale potrebné počítať s ich častejším čistením. Jednoducho, na bielej streche sú všetky nečistoty, prach či lístie viditeľné omnoho viac.

Čo teda spraviť, aby výber farby strechy dopadol na výbornú? V prvom rade sa farba strechy musí páčiť vám, zároveň by vaša nová strecha mala ladiť s farbou fasády a tiež s okolím. Zároveň nezabúdajte, že nech už je farba strechy akokoľvek, vždy je dôležité vybrať si kvalitnú strešnú krytinu.

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac