Zdielať

Akú farbu vybrať na strechu?

Rady Ako vyberať
Akú farbu vybrať na strechu?
5-(22 hlasov)

Strecha je jedným z najdominantnejších prvkov stavby, výrazne ovplyvňujúci celkový vizuálny dojem. V porovnaní s nie tak dávnou minulosťou je dnes omnoho jednoduchšie vybrať si farbu strechy presne podľa konkrétneho želania a vkusu. Tradičné oranžové odtiene pálených škridiel sú jednoznačne na ústupe.

Zistite, ako si na strechu vybrať tú správnu farbu a čo všetko by ste pri výbere mali zohľadniť.

Ak sa pozriete na nejakú obec alebo mesto z vtáčej perspektívy, určite si všimnete, že väčšina striech je sfarbená podobne. V nových satelitných štvrtiach a častiach s modernými domami to už platí o niečo menej. Kým majitelia starších domov zostávajú verní klasickým farebným odtieňom striech, v prípade moderných stavieb, ktoré napríklad využívajú plechovú strešnú krytinu, sa stále častejšie experimentuje aj s farbami.

Moderné_stavby.jpg

Kedysi najpoužívanejšie farby sa aj v prípade strešných krytín postupne dostávajú do úzadia a vytvára sa tak väčší priestor pre kreativitu. Pri výbere farby strešnej krytiny sa tak už nemusíte obmedzovať iba typicky „tehlovými“ odtieňmi. Strešná krytina už dnes môže byť biela, čierna alebo pokojne aj modrá či žltá. Pre ešte lepšiu predstavu môžete využiť aj konfigurátor striech.

Tak ako aj v prípade farebného odtieňa fasády, ani v tomto smere sa fantázii žiadne hranice nekladú. Nie je teda už vôbec žiadnou vzácnosťou nachádzať nové rodinné domy s čiernymi alebo tmavosivými strechami. Neraz upúta dom práve neobyčajným kontrastom farby strechy s fasádou, prípadne aj farebnosťou oplotenia.

Pestrá_paleta_farieb.jpg

Pri výbere plechovej strechy je dostupná pestrá paleta farieb

Paradoxne, viac farieb na výber môže život aj trochu skomplikovať. Kým niektoré farby sú len módnym výstrelkom, ktorý za pár rokov odznie, iné sú nadčasovou klasikou, ktorou síce chybu neurobíte, ale za to sa nezveziete na módnej vlne. Farba povrchu strechy však nemá iba význam z hľadiska estetiky, farebné vyhotovenie strešnej krytiny totiž ovplyvňuje aj jej funkčné vlastnosti.

V každom prípade platí, najväčší výber farieb je spravidla pri plechových strechách, kde si môžete vyberať z rôznych odtieňov RAL vzorkovníka.

RAL_vzorkovník.jpg

Aby ste nemuseli hodiny a hodiny bezradne sedieť nad vzorkovníkom farieb plechových strešných krytín, pripravili sme pre vás niekoľko praktických tipov, ako si vybrať tú správnu farbu strechy. Dozviete sa, čo všetko je potrebné pri výbere zohľadniť a tiež, čo jednotlivé farby evokujú a ako sa dajú využiť.

Vyberáme tú správnu farbu pre strešnú krytinu

Nie je to tak dávno, čo sme sa venovali tipom pre správny výber strešnej krytiny a preto sa teraz zamerajme len na výber farby. Pre samotnú strechu má význam nielen z vizuálneho ale aj praktického a funkčného hľadiska.

Zjednodušene uveďme, že pri výbere farby strešnej krytiny je vhodné zohľadniť tvar a sklon strechy, farbu fasády a prakticky celú architektúru stavby. Opomenúť netreba ani okolie stavby. Lesnej chatke sa určite bude hodiť aj strecha v zelenom vyhotovení, pre strechu v zástavbe starších rodinných domov zas bude lepšou voľbou skôr tehlovo-oranžová krytina. V prípade stavieb pri vode sú zas celkom obľúbené strechy v odtieňoch modrej.

Ako je to s bielou a čiernou farbou strechy?

Vo farebnom vzorkovníku plechových strešných krytín nájdete aj čiernu, tmavosivú, prípadne tmavomodrú a z opačného spektra tiež bielu a sivobielu. Práve čierne a tmavé strechy sa tešia čím ďalej, tým väčšej obľube. Skôr ako uprednostníte čiernu strechu, je dobré uvedomiť si, že počas horúcich letných mesiacov bude poriadne priťahovať svetelné lúče a preto môže dôjsť k výraznejšiemu prehrievaniu podkrovia.

Ako_je_to_s_bielou_a_čiernou_farbou_strechy.jpg

Ako je to v prípade bielych striech a veľmi svetlých farebných odtieňov. U nás takto svetlé strechy rozhodne nie sú bežnou záležitosťou. V porovnaní s čiernymi a tmavými strechami síce omnoho lepšie odrážajú slnečné lúče, na strane druhej je ale potrebné počítať s ich častejším čistením. Jednoducho, na bielej streche sú všetky nečistoty, prach či lístie viditeľné omnoho viac.

Čo teda spraviť, aby výber farby strechy dopadol na výbornú? V prvom rade sa farba strechy musí páčiť vám, zároveň by vaša nová strecha mala ladiť s farbou fasády a tiež s okolím. Zároveň nezabúdajte, že nech už je farba strechy akokoľvek, vždy je dôležité vybrať si kvalitnú strešnú krytinu.

Ohodnoťte náš článok

5-(22 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 56 816 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac