Zdielať

Aký bol rok 2021 pre Maslen? Prečítajte si rozhovor s jedným z našich konateľov

Zaujímavosti
Aký bol rok 2021 pre Maslen? Prečítajte si rozhovor s jedným z našich konateľov
5-(18 hlasov)

Bez preháňania môžeme uviesť, že rok 2021 bol rokom plným zmien a rôznych výziev. Na druhej strane, sú to práve náročné výzvy, ktoré preveria stabilitu a pripravenosť každej spoločnosti. Ako sme zvládli rok 2021 v spoločnosti Maslen, čo nás ovplyvnilo a aké máme vyhliadky do budúcnosti? Spýtali sme sa toho najpovolanejšieho, jedného z našich konateľov – RNDr. Juraja Moravčíka.

V roku 2021 bolo stále viac počuť, že nie je dostatok materiálov a že v dodávateľských reťazcoch dochádza k výpadkom a omeškaniam. Dotkla sa vás nejako táto situácia?

Hneď na úvod musím povedať, že rok 2021 bol náročný. Prakticky každý týždeň sme sa stretávali s informáciami ohľadom meškania, výpadkov, prípadne nekompletnosti dodávok. Situácia ale bola podobná vo viacerých segmentoch, nielen v tom našom. Preto sme sa stretli s ústretovosťou a toleranciou u väčšiny zákazníkov. Každopádne išlo o náročné situácie, ktoré bolo potrebné operatívne riešiť. Prvý polrok sa niesol v šialenom tempe objednávania, kde trend rýchleho zdražovania u ľudí spôsobil snahu objednať tovar čo najskôr a za najnižšiu cenu. Druhý polrok sme videli poľavenie dopytu a stabilizáciu situácie. Celkovo si ale myslím, že sme situáciu zvládli a snažili sme sa o naplnenie potrieb všetkých našich zákazníkov.

Aby toho nebolo málo, výrazne stúpali aj ceny energií? Ako ste sa s tým vyrovnali?

Stúpajúce ceny energií sú v poslednej dobe veľmi nepriaznivým aspektom, ktorý si naplno uvedomujeme. Rozbehli sme preto projekt vlastnej fotovoltickej elektrárne, ktorá bude umiestnená na objektoch našej centrály v Badíne. Jej spustenie by sme chceli absolvovať už v priebehu prvého polroku tohto roka. Poskytne nám značnú úsporu vzhľadom na trend rastúcich cien, ale zároveň je to aj „zelený“ krok vpred pre našu spoločnosť.

Aby sme ale nepokračovali iba v pesimistickom tóne. Rozširovala spoločnosť Maslen v 2021 svoje aktivity, podarilo sa vám otvoriť nejaké nové pobočky, prípadne rozšíriť aktivity v zahraničí?

Rok 2021 sa niesol v znamení rozvoja maďarského trhu. Podarilo sa nám naplno rozbehnúť 3 nové prevádzky (Vác, Hatván, Forró), ktoré sa pomerne úspešne etablovali na domácom trhu. Okrem toho sme otvorili prevádzku v Podbrezovej, vďaka ktorej sme sa priblížili našim zákazníkom z Horehronia.

Prelom rokov je vždy obdobím bilancovania. Môžete sa podeliť s nejakými zaujímavými číslami za minulý rok? Aká bola napríklad celková plocha striech, ktorú by sme dokázali pokryť?

Zvýšenie cien si vyžiadalo svoju daň, čo sa aj premietlo do počtu vyrobených metrov štvorcových aj do počtu striech. Napriek každoročnému nárastu sme bohužiaľ v roku 2021 zaznamenali mierny pokles v objeme výroby. Celkovo sme vyrobili 1 904 000 m2, v porovnaní s rokom 2020 je to o cca 60 tisíc m2 menej. Prevládali hlavne väčšie zákazky veľkoobchodného charakteru. Koncoví zákazníci boli vzhľadom na extrémny trend zdražovania váhaví, čo malo za následok objemový pokles. Pevne dúfame, že rok 2022 bude menej dynamický a prinesie stabilizáciu nielen v našom segmente podnikania, ale aj v ostatných.

Ktorý z produktov Maslen bol v roku 2021 najpredávanejší?

Čo sa týka priemyselných stavieb, tak určite najpredávanejší bol trapézový plech T-35 vzhľadom na počet vyrobených metrov štvorcových. Zo striech škridlových tvarov to bola krytina Symetra.

Minulý rok priniesol aj zaujímavú spoluprácu v komunálnej oblasti, ako by ste ju zhodnotili? Budete v nej pokračovať? 

Našou snahou vždy bolo a bude spolupracovať na komunálnej úrovni. Budovanie vzťahov s obcami a organizáciami sú prioritou majiteľov firmy od jej začiatkov. Okrem toho sa snažíme podporiť aj dobročinné akcie, medzi ktorými môžeme spomenúť napríklad pomoc pri nešťastí na Morave.

Čím si z profesijného hľadiska zapamätáte rok 2021?

Dynamickými zmenami akými boli extrémne zvyšovanie cien, neustále sa meniace protipandemické opatrenia a napokon aj výpadok mnohých druhov komodít.

Čo vás ako odborníka na strechy v minulom roku zaujalo? 

Toto môžem zhodnotiť asi len zo subjektívneho pohľadu. Určite to ale bola náročnosť predvídania vývoju cien a psychológie ľudí pri nestálom trende rastu cien. Ceny sa menili pri mnohých komoditách doslova zo dňa na deň a to čo platilo včera, nemuselo platiť zajtra. Ustáť bez následku takúto situáciu je veľmi náročné a preto patrí môj obdiv všetkým, ktorí museli dennodenne znášať vypäté situácie vplyvom zmien a ustáli ich. Osobne si myslím, že takéto situácie preveria všetkých a som rád, že my ako firma sme to s prehľadom zvládli.

Môžete poodhaliť niečo z toho, aké novinky chystá Maslen pre rok 2022?

Rok 2022 sa bude niesť v duchu technologických inovácií od ktorých si veľa sľubujeme. Moderné automatizované, respektíve poloautomatizované stroje výrazne zefektívnia našu výrobu a prinesú také možnosti výroby, ktoré sme doposiaľ nemali. Čakajú nás aj výzvy v podobe nových profilov, ktoré chceme uviesť v priebehu druhej polovice roka do prevádzky. Môžem to zhrnúť slovami – máte sa na čo tešiť!

Niečo z noviniek na tento rok teda už poznáme, aké sú vaše dlhodobé vízie a plány?

Naďalej by sme chceli ostať lídrom plechových strešných krytín v Slovenskej republike a ponúkať kvalitný produkt. Verím, že sa nám aj naďalej bude dariť šíriť dobré meno spoločnosti Maslen doma a rovnako tak aj v zahraničí.

Ohodnoťte náš článok

5-(18 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Existuje dotácia na strechu?

Existuje dotácia na strechu?

Rady

Prekvapujú vás každoročne vyššie a vyššie faktúry za energie, stará strecha už pomaly dosluhuje a býva sa vám pod ňou čoraz horšie? Alebo premýšľate, ako dosiahnuť, aby vám strecha prinášala ešte v...

28. mája 2024

Čítať viac
Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Rady

Strecha patrí medzi najdôležitejšie prvky každého domu, chráni nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale zároveň dotvára celkový estetický dojem stavby. Navyše, viac ako si dokážeme pripustiť ovplyv...

28. apríla 2024

Čítať viac
Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Rady

Niektoré stavebné materiály patria jednoznačne do minulosti a príkladom je aj azbestocement, ktorý ešte nie tak dávno tvoril strechy menších aj väčších objektov. Strešný eternit už v súčasnosti nem...

28. marca 2024

Čítať viac
Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac