Zdielať

5 najčastejších dôvodov zatekania cez strechu a ako sa im vyhnúť

Rady
5 najčastejších dôvodov zatekania cez strechu a ako sa im vyhnúť

Zatekanie cez strechu môže mnohým pripomínať výjavy z nočnej mory. Opakujúce sa problémy, ktorých príčinu sa nedarí odhaliť a nákladné odstraňovanie následkov zatekania môžu poriadne ukrojiť z rodinného rozpočtu a napokon aj z komfortu bývania. Odhaliť skutočný dôvod, prečo cez strechu zateká nemusí byť vždy jednoduché. Zamerali sme sa preto na 5 najčastejších dôvodov, prečo k nemu dochádza. 

Voda, ktorá zateká cez strechu dokáže narobiť množstvo nepríjemností. V prvom rade totiž poškodzuje krov strechy a ak je vody viac, poškodzuje aj omietku a stropy. Následne je už iba otázkou krátkeho času, kedy steny začnú plesnivieť, prípadne dôjde k zdureniu a zničeniu omietky. Zatekajúca voda dokáže skrátka napáchať množstvo škody, ktorej odstraňovanie bude stáť množstvo financií. Na to, aby sa vám problémy so zatekaní podarilo vyriešiť, je potrebné poznať jeho skutočnú príčinu a tú odstrániť. Najčastejšie sa pritom stretávame práve s týmito dôvodmi zatekania cez strechu. 

1. Nesprávne naprojektovanie strechy

O tom, ako dlho bude strecha slúžiť sa neraz rozhoduje už vo fáze projektu. Často sa stretávame s tým, že strecha je už od počiatku naprojektovaná nesprávne a bez zohľadnenia miestnych podmienok, orientácie stavby či poveternostných vplyvov. Neraz je totiž už vo fáze projektu kladený najväčší dôraz na vzhľad strechy, čo v konečnom dôsledku spôsobí, že funkčné vlastnostispoľahlivosť strechy sa ocitajú až na druhom či treťom mieste. 

Už vo fáze projektu teda myslite na to, že strecha musí byť v prvom rade funkčná. Vždy vezmite do úvahy rady odborníkov, špecifiká lokality stavby, orientáciu stavby a jej ďalšie vlastnosti, ktoré budú na strechu vplývať. Ani tá najlepšie vyhotovená strecha z najkvalitnejších materiálov vám nebude dlho slúžiť, ak bude nesprávne naprojektovaná. 

Spôsob montáže má na kvalitu celej strechy veľký vplyv

2. Neodborná montáž strechy

Pomerne častým dôvodom, prečo cez strechu zateká, je neodborná montáž strechy. Môže ísť o mierne odchýlenie sa od projektovej dokumentácie až po hrubé zanedbanie konštrukčných postupov. Vždy si treba dať pozor na to, komu zveríte stavbu svojej strechy a túto prácu podľa možnosti aj priebežne kontrolovať. Spoľahlivosť strechy spočíva neraz práve v detailoch, ako je napríklad tesnosť oplechovania či odkvapový systém

Nekvalitne odvedená práca vám spôsobí škodu hneď dvakrát – pri odstraňovaní problémov, ktoré zapríčinila a napokon aj znehodnotením montážneho materiálu a doplnkov strechy. 

3. Šetrenie na klampiarskych doplnkoch

Vzhľadom na to, čo sme aj spomenuli v predchádzajúcom bode - šetriť na detailoch sa neoplatí. Stále je ale celkom častým javom, že hoci sa vyberie kvalitná strešná krytina, akosi sa pozabudne na klampiarske doplnky, resp. ich kvalitu. Tie sa vyberajú len podľa najnižšej ceny s tým, že ich predsa aj tak nie je príliš vidno. Práve naopak, kvalita klampiarskych doplnkov a ich správna montáž je pre spoľahlivosť strechy absolútne kľúčová. 

Príkladom môže byť napríklad oplechovanie komína nevhodnými plechovými lemovkami náchylnými na deformáciu. Potom je už zatekanie z okolia komína otázkou pomerne krátkeho času. 

Šetriť na klampiarskych doplnkoch a odkvapoch sa neoplatí

4. Poškodená poistná hydroizolácia

Zdroje zatekania zo strechy je niekedy potrebné hľadať pod strešnou krytinou, a to práve v oblasti poistnej hydroizolácie. Tá môže byť poškodená, napríklad pri montáži, alebo môže byť jej montáž vykonaná nesprávnym spôsobom. Hoci tento problém môže dlhšiu dobu zostať bez povšimnutia, spravidla po výdatných zrážkach alebo tuhých mrazoch sa tento problém môže naplno prejaviť. Cez poškodenú hydroizoláciu sa voda dostáva do tepelnej izolácie, kde sa hromadí, pričom neraz v tomto prípade dochádza až k poškodeniu samotného krovu. 

5. Strecha z nekvalitných materiálov

Kvalita moderných strešných materiálov je dnes už vo všeobecnosti na vysokej úrovni a tak sama o sebe až tak často zatekanie nespôsobuje. Predsa len sa ale stále môžu vyskytnúť strešné krytiny, ktoré už z výroby vykazujú nedostatky a výnimkou nie sú ani materiály, pri ktorých došlo k degradácii napríklad nesprávnym skladovaním. Platí teda, že ak chcete mať spoľahlivú a perfektne funkčnú strechu, orientujte sa na kvalitných dodávateľov, ktorí vám na materiál aj prácu poskytnú dostatočne dlhú záruku.