Zdielať

Najvýznamnejšie kupoly sveta

TOP 5/10

TOP 5/10
Najvýznamnejšie kupoly sveta

Najvýznamnejšie kupoly sveta

Kupola je architektonický prvok, ktorý dokáže aj po stáročiach uchvátiť. Dotvárajú panorámy miest, v mnohých prípadoch sú aj určitým kultúrnym symbolom a v súčasnosti predstavujú veľké lákadlo pre mnohých turistov. Vyberte sa spolu s nami za najvýznamnejšími kupolami sveta.

Panteón – Rím

Našu virtuálnu prehliadku najvýznamnejších kupol sveta môžeme začať v matke všetkých miest, v Ríme. Práve tu je jednou z hlavných pamiatok Panteón, ktorý dal v druhom storočí postaviť cisár Hadrián.

Panteón je veľmi zachovalou stavbou, ktorá dodnes symbolizuje moc antického Ríma. Tento chrám je charakteristický svojou obrovskou klenbou s hmotnosťou vyše 5 000 ton, ktorá je najvyššou nevystuženou klenbou na svete. Kupola Panteónu je vyhotovená z betónu a v jej strede sa nachádza tzv. veľké oko s priemerom až 9 metrov. Dodajme, že vnútorný priemer kopule je až 43,22 m, čím sa radí medzi najväčšie na svete.

Panteón v Ríme - pohľad zvnútra

Bazilika sv. Petra - Rím

Prakticky neprehliadnuteľná kupola Baziliky sv. Petra je miestom, ktoré každoročne priláka milióny turistov. Táto impozantná kupola patrí bezpochyby medzi najväčšie na svete, je postavená na štyroch päťhranných pilieroch a preklenuje stredovú časť chrámu s hrobom sv. Petra. Vnútorný priemer kupoly je len o niečo menší, než v prípade Panteónu a predstavuje 42,56 m.

Bazilika sv. Petra

Brunelleschiho kupola – Florencia

V Taliansku ešte zostaňme. Jednou z dominánt Florencie je totiž bezpochyby Dóm Santa Maria del Fiore, ktorého kupolu navrhol architekt Filippo Brunelleschi. Táto stavba dodnes fascinuje architektov po celom svete, ide o kupolu s ôsmimi bokmi. Podľa dochovaných záznamov je preukázané, že stavba kupole prebiehala zvonka dovnútra a bez použitia akéhokoľvek lešenia.

Brunelleschiho kupola

Hala Stulecia – Vroclav

Významnú kopulu nájdeme aj u našich severných susedov. Dominantou Vroclavu je Hala Stulecia, ktorá sa vyznačuje kupolovitou konštrukciou zo železobetónu. Po svojom dokončení v roku 1913 sa so svojím rozpätím 69 m stala najväčšou na svete. Stavba slúžila na usporadúvanie výstav a tiež kultúrnych a športových podujatí. O výnimočnosti tejto vroclavskej stavby svedčí aj fakt, že v roku 2006 bola zaradená na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Hala Stulecia

Katedrála svätého Pavla - Londýn

História Katedrály svätého Pavla je poznačená veľkým londýnskym požiarom z roku 1666, ktorý ju prakticky celú zničil. Na základe toho bola postavená nanovo a v omnoho impozantnejšom štýle. Stavba hlavnej katedrály je celkom zjavne inšpirovaná Bazilikou sv. Petra v Ríme. Platí to aj o veľkolepej kupole s vnútorným priemerom 34 m. Pri návšteve Londýna túto pamiatku určite nevynechajte.

Katedrála svätého Pavla