Zdielať

Čo je podpera vedenia na plechové strechy a aká je jej hlavná úloha?

Rady
Čo je podpera vedenia na plechové strechy a aká je jej hlavná úloha?
5-(27 hlasov)

Drobný, často prehliadaný, no v praxi mimoriadne dôležitý prvok nielen na každej plechovej streche. Podpera vedenia je spôsobom, ako doplniť plechovú strechu o bleskozvod či zvodový systém, ktorý bude dôkladne upevnený. Podpera vedenia môže mať rôzne podoby a vyhotovenia, no v každom prípade by mala presne zodpovedať svojmu účelu a zabezpečovať, že svoju úlohu bude spoľahlivo plniť dlhé roky bez toho, aby ste sa o ňu museli zaujímať. 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Vedenie na plechové strechy? Žiadny problém!

Plechové strechy nie sú oproti iným typom strešných krytín vôbec znevýhodnené. Pomocou kvalitne spracovaného vedenia môžete streche dopriať rôzne doplnky, medzi ktorým nájdete tie, ktoré sú nevyhnutné ale aj tie, ktorých inštalácia je otázkou dobrovoľnosti. Podpera vedenia na plechové strechy môže mať rôzne podoby, spravidla sa ale týka montáže bleskozvodu. V tomto prípade je vhodné vybrať si podpery vyrobené z kvalitných materiálov a zároveň dbať na správny spôsob ich montáže, aby ste sa vyhli prípadnému poškodeniu plechovej krytiny. Podpery vedenia pre plechové strechy sú dostupnou voľbou či už si vyberiete trapézové plechy, profilované panely alebo uprednostníte falcovanú krytinu.

Podpera vedenia strechy má z hľadiska bezpečnosti zásadný význam

Montáž bleskozvodu na plechovú strechu a vyhotovenie vodiacej sústavy

Ak je reč o podpore vedenia na plechovú strechu, najčastejšie sa týka práve realizácie bleskozvodu, ľudovo stáleho nazývaného aj hromozvod. V prípade, že je bleskozvod súčasťou projektovej dokumentácie určitej stavby, je povinná aj jeho realizácia. Návrh bleskozvodu samozrejme patrí do rúk odborníkom a inak to nie je ani pri jeho montáži, ktorá musí zodpovedať príslušným normám. Oplatí sa ale vedieť, že bleskozvod pozostáva troch základných častí – zachytávací komponent (najčastejšie formou tyče nad hrebeňom strechy), vedenie bleskozvodu a uzemňovacej sústavy. 

Na podporu vedenia prúdu vzniknutého úderom blesku je dôležitý práve druhý komponent bleskozvodu, a teda jeho vedenie. Jeho hlavnou úlohou je, aby prúd z elektrického výboja bezpečne odviedol do uzemňovacej sústavy. Práve tretia, uzemňovacia sústava je pre celkovú funkčnosť a zmysluplnosť bleskozvodu tá najdôležitejšia. Bez správne navrhnutého a vyhotoveného vedenia však bude zbytočná, pretože prúd sa do nej nedostane. 

Podpera vedenia je dôležitá aj pri plechových strechách

Zvodová sústava je teda veľmi dôležitá a platí to aj v prípade plechových striech. Navrhnutá by mala byť tak, aby mala relatívne nízky odpor, vďaka čomu sa prúd vytvorený bleskom bezpečne dostane do uzemňovacej sústavy. V spôsoboch montáže zvodov existujú v prípade rôznych strešných krytín značné rozdiely, v prípade horľavých materiálov sa zvody inštalujú spravidla vo väčšej vzdialenosti. Práve vzdialenosť je v prípade montáže veľmi dôležitým parametrom a preto je mimoriadne žiadúce použitie vhodných a najmä kvalitných podpier vedenia, ktoré nielenže zabezpečia požadovanú vzdialenosť od samotnej strešnej krytiny, ale tiež budú zárukou dostatočne dlhej životnosti. 

Podpery vedenia na plechové strechy sú najčastejšie vyhotovené zo žiarovo zinkovanej ocele, ktorá vyniká svojou životnosťou. Veľmi dôležitá je aj samotná montáž, aby nedošlo k poškodeniu plechovej krytiny a aby boli zároveň všetky spoje dostatočne chránené. Podpery vedenia sú vyrábané v rôznych tvaroch, takže ich je možné aplikovať na rôzne typy striech. Vybrať si tiež môžete špeciálne podpery vedenia pre falcované a trapézové plechy

Plechová strecha bez bleskozvodu? Neriskujte! 

O plechových strechách koluje medzi ľuďmi stále dosť mýtov a do tejto kategórie patrí aj „zaručene správna informácia“, že plechové strechy nepotrebujú bleskozvod. To pochopiteľne nie je pravda, výboj z blesku môže krytinu pomerne ľahko poškodiť, pretože nemá dostatočnú hrúbku. Rozhodne sa preto nespoliehajte na to, že krytina poslúži ako vodiaca vrstva. Pri plechových strechách je bleskozvod rovnako dôležitý, ako pri strechách vyhotovených z iných materiálov. 

Na záver iba dodajme, že bleskozvod môže inštalovať len odborník, a to sa týka aj pravidelných revízii. Určite však neurobíte chybu, ak budete podpery vedenia a samotné vedenie bleskozvodu z času na čas vizuálne kontrolovať aj sami. Prípadné nedostatky sa rozhodne oplatí vyriešiť čo najskôr.

 

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najčastejšie kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

5-(27 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 56 816 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac