Zdielať

Čo je podpera vedenia na plechové strechy a aká je jej hlavná úloha?

Rady
Čo je podpera vedenia na plechové strechy a aká je jej hlavná úloha?

Drobný, často prehliadaný, no v praxi mimoriadne dôležitý prvok nielen na každej plechovej streche. Podpera vedenia je spôsobom, ako doplniť plechovú strechu o bleskozvod či zvodový systém, ktorý bude dôkladne upevnený. Podpera vedenia môže mať rôzne podoby a vyhotovenia, no v každom prípade by mala presne zodpovedať svojmu účelu a zabezpečovať, že svoju úlohu bude spoľahlivo plniť dlhé roky bez toho, aby ste sa o ňu museli zaujímať. 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Vedenie na plechové strechy? Žiadny problém!

Plechové strechy nie sú oproti iným typom strešných krytín vôbec znevýhodnené. Pomocou kvalitne spracovaného vedenia môžete streche dopriať rôzne doplnky, medzi ktorým nájdete tie, ktoré sú nevyhnutné ale aj tie, ktorých inštalácia je otázkou dobrovoľnosti. Podpera vedenia na plechové strechy môže mať rôzne podoby, spravidla sa ale týka montáže bleskozvodu. V tomto prípade je vhodné vybrať si podpery vyrobené z kvalitných materiálov a zároveň dbať na správny spôsob ich montáže, aby ste sa vyhli prípadnému poškodeniu plechovej krytiny. Podpery vedenia pre plechové strechy sú dostupnou voľbou či už si vyberiete trapézové plechy, profilované panely alebo uprednostníte falcovanú krytinu.

Podpera vedenia strechy má z hľadiska bezpečnosti zásadný význam

Montáž bleskozvodu na plechovú strechu a vyhotovenie vodiacej sústavy

Ak je reč o podpore vedenia na plechovú strechu, najčastejšie sa týka práve realizácie bleskozvodu, ľudovo stáleho nazývaného aj hromozvod. V prípade, že je bleskozvod súčasťou projektovej dokumentácie určitej stavby, je povinná aj jeho realizácia. Návrh bleskozvodu samozrejme patrí do rúk odborníkom a inak to nie je ani pri jeho montáži, ktorá musí zodpovedať príslušným normám. Oplatí sa ale vedieť, že bleskozvod pozostáva troch základných častí – zachytávací komponent (najčastejšie formou tyče nad hrebeňom strechy), vedenie bleskozvodu a uzemňovacej sústavy. 

Na podporu vedenia prúdu vzniknutého úderom blesku je dôležitý práve druhý komponent bleskozvodu, a teda jeho vedenie. Jeho hlavnou úlohou je, aby prúd z elektrického výboja bezpečne odviedol do uzemňovacej sústavy. Práve tretia, uzemňovacia sústava je pre celkovú funkčnosť a zmysluplnosť bleskozvodu tá najdôležitejšia. Bez správne navrhnutého a vyhotoveného vedenia však bude zbytočná, pretože prúd sa do nej nedostane. 

Podpera vedenia je dôležitá aj pri plechových strechách

Zvodová sústava je teda veľmi dôležitá a platí to aj v prípade plechových striech. Navrhnutá by mala byť tak, aby mala relatívne nízky odpor, vďaka čomu sa prúd vytvorený bleskom bezpečne dostane do uzemňovacej sústavy. V spôsoboch montáže zvodov existujú v prípade rôznych strešných krytín značné rozdiely, v prípade horľavých materiálov sa zvody inštalujú spravidla vo väčšej vzdialenosti. Práve vzdialenosť je v prípade montáže veľmi dôležitým parametrom a preto je mimoriadne žiadúce použitie vhodných a najmä kvalitných podpier vedenia, ktoré nielenže zabezpečia požadovanú vzdialenosť od samotnej strešnej krytiny, ale tiež budú zárukou dostatočne dlhej životnosti. 

Podpery vedenia na plechové strechy sú najčastejšie vyhotovené zo žiarovo zinkovanej ocele, ktorá vyniká svojou životnosťou. Veľmi dôležitá je aj samotná montáž, aby nedošlo k poškodeniu plechovej krytiny a aby boli zároveň všetky spoje dostatočne chránené. Podpery vedenia sú vyrábané v rôznych tvaroch, takže ich je možné aplikovať na rôzne typy striech. Vybrať si tiež môžete špeciálne podpery vedenia pre falcované a trapézové plechy

Plechová strecha bez bleskozvodu? Neriskujte! 

O plechových strechách koluje medzi ľuďmi stále dosť mýtov a do tejto kategórie patrí aj „zaručene správna informácia“, že plechové strechy nepotrebujú bleskozvod. To pochopiteľne nie je pravda, výboj z blesku môže krytinu pomerne ľahko poškodiť, pretože nemá dostatočnú hrúbku. Rozhodne sa preto nespoliehajte na to, že krytina poslúži ako vodiaca vrstva. Pri plechových strechách je bleskozvod rovnako dôležitý, ako pri strechách vyhotovených z iných materiálov. 

Na záver iba dodajme, že bleskozvod môže inštalovať len odborník, a to sa týka aj pravidelných revízii. Určite však neurobíte chybu, ak budete podpery vedenia a samotné vedenie bleskozvodu z času na čas vizuálne kontrolovať aj sami. Prípadné nedostatky sa rozhodne oplatí vyriešiť čo najskôr.

 

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najčastejšie kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

Mohlo by vás zaujímať

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Rady

Rekonštrukcia strechy je procesom, ktorý je niekedy nevyhnutným predpokladom na to, aby bola stavba vôbec použiteľná. V iných prípadoch je zas hlavným cieľom rekonštrukcie zmena vzhľadu stavby a zl...

7. októbra 2022

Čítať viac
Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Ako vyberať

Výber medzi šikmou a rovnou strechou by určite nemal pripomínať súboj Dávida s Goliášom, práve naopak. Emócie je lepšie odložiť bokom a k posudzovaniu výhod jedného či druhého riešenia si sadnúť s ...

27. septembra 2022

Čítať viac
Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Zaujímavosti

Stanová strecha, nazývaná aj ihlanová, bola pomerne bežným javom predovšetkým pri menších rodinných domoch so štvorcovým pôdorysom postavených v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia. Svojich ...

7. septembra 2022

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Rady

Kvalitná plechová strecha vám pokojne môže vydržať aj desiatky rokov. Dôležitý je však nielen správny výber materiálov a doplnkov, ale aj montáž presne podľa pokynov výrobcov. Stále sa stretávame s...

18. augusta 2022

Čítať viac