Zdielať

Čo je to falcovaná strecha?

Ako vyberať Naše produkty
Čo je to falcovaná strecha?

Falcované strechy opäť prichádzajú do módy a architekti ich v súčasnosti veľmi radi kombinujú s čistými tvarmi moderných stavieb. Falcované krytiny sú ale využívané už po desiatky rokov a vďaka svojmu vyhotoveniu v sebe skrývajú zaujímavými výhodami. Ak premýšľate nad novou strechou, falcované krytiny by určite nemali uniknúť vašej pozornosti. Čo to vlastne je falcovaná strecha, ako ju spoznáte a v čom spočívajú jej hlavné výhody?

Ak ste si už prešli ponuku plechových striech, určite viete, že tvarovo ide o veľmi rozmanitý typ strešnej krytiny. Jedným z dostupných typov je aj tzv. falcovaná krytina, ktorú vďaka jej špecifickému tvaru určite neprehliadnete. Hodí sa aj do klimaticky náročnejšieho prostredia a ide o veľmi spoľahlivú voľbu pre rôzne typy stavieb, od malých horských chatiek až po veľké vily či historické stavby.

Čo je to falcovaná strecha a ako ju spoznáte?

Hneď na úvod treba spomenúť, že falcované strechy nie sú žiadnou novinkou a v minulosti išlo prakticky o jediný spôsob montáže plechovej strechy. Takéto strechy boli vyhotovované väčšinou z pozinkovaného plechu, ktorý si z času na čas vyžadoval aj určitú údržbu. Typické boli najmä pre chalupy a objekty v horskom prostredí. Falcovanú strechu spoznáte už na prvý pohľad podľa typickej drážky. Tá môže mať rôznu výšku v závislosti od vyhotovenia konkrétnej strechy. Dnešné falcované krytiny však so svojimi predchodcami nemajú až tak veľa spoločného.

Falcovaná krytina je dodávaná vo veľkých zvitkoch, ktoré sa následne strihajú na pásy a tie sa už priamo pokladajú. Po vystrihnutí teda vznikajú presne tvarované strešné pásy so stojatou drážkou, ktoré sa navzájom spájajú tzv. falcovaním. Spravidla sú na výrobu tohto typu strechy využívané zvitky z titánzinku, ocele alebo hliníka. 

Falcovaná krytina si svoje uplatnenie nachádza nielen na historických budovách

Aký materiál je vhodný pre falcovanú strechu?

Ak premýšľate nad konkrétnym materiálom, veľmi dobrou voľbou z pohľadu vlastností a ceny sú oceľové falcované krytiny. Ich základom je kvalitný oceľový plech vybavený hrubou vrstvou pozinkovania a dvojitým polyesterovým nástrekom, ktoré sú zárukou dlhej životnosti bez potreby špeciálnej údržby. Vybrať si navyše môžete nielen rôzne farby, ale lesklú či matnú povrchovú úpravu. Samotná strecha sa vyhotovuje priamo na mieste montáže a vyžaduje si skúseného remeselníka s odborným prístupom a precíznosťou.

Alternatívou k oceľovým plechom je hliník. Ten je oproti oceli o niečo drahší, avšak jeho životnosť je dlhšia a pri falcovaných strechách z hliníka môžete počítať dokonca až so 60-ročnou zárukou. 

Falcovaná strešná krytina vyniká nepriepustnými spojmi

Hlavné výhody falcovaných striech

Hlavnou výhodou falcovaných striech je, už spomínaná, odolnosť voči poveternostným vplyvom, ktorá je na mimoriadne vysokej úrovni. Vďačiť tomu môžu práve pevnosti a nepriepustnosti spojov. Práve odolnosť je jedným z dôvodov, pre ktoré sa falcované strechy využívajú aj v horskom prostredí, kde musia odolávať silnému vetru, náporom snehu či prudkému dažďu.

Veľkou výhodou je aj fakt, že falcovaná krytina je tvarovo perfektne prispôsobiteľná. Pásy strechy je možné vyhotoviť prakticky v akejkoľvek dĺžke. Vhodná je pre atypické stavby, nie je problém pokryť ňou dlhé a rovné plochy, rovnako ako aj menšie členité plochy napríklad na historických budovách. Jednotlivé pásy je možné rôzne prekladať a ohýbať, čím získate možnosť pokryť rôzne tvary. Netreba tiež zabudnúť, že falcovanú krytinu je možné využiť aj pri strechách s veľmi nízkym sklonom už od 3 °. Vyššie uvedené dôvody bezpochyby prispeli k tomu, že falcované strechy za ostatné roky stále rozšírenejšie, a to aj mimo horských oblastí. Kým architekti vyzdvihujú ich stále celkom neopozeraný vzhľad, prispôsobiteľnosť a perfektnú kombinovateľnosť s rôznymi materiálmi, užívatelia stavieb ocenia ich dlhú životnosť a vysokú odolnosť.

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac