Zdielať

Čo je to falcovaná strecha?

Ako vyberať Naše produkty
Čo je to falcovaná strecha?
2.5-(111 hlasov)

Falcované strechy opäť prichádzajú do módy a architekti ich v súčasnosti veľmi radi kombinujú s čistými tvarmi moderných stavieb. Falcované krytiny sú ale využívané už po desiatky rokov a vďaka svojmu vyhotoveniu v sebe skrývajú zaujímavými výhodami. Ak premýšľate nad novou strechou, falcované krytiny by určite nemali uniknúť vašej pozornosti. Čo to vlastne je falcovaná strecha, ako ju spoznáte a v čom spočívajú jej hlavné výhody?

Ak ste si už prešli ponuku plechových striech, určite viete, že tvarovo ide o veľmi rozmanitý typ strešnej krytiny. Jedným z dostupných typov je aj tzv. falcovaná krytina, ktorú vďaka jej špecifickému tvaru určite neprehliadnete. Hodí sa aj do klimaticky náročnejšieho prostredia a ide o veľmi spoľahlivú voľbu pre rôzne typy stavieb, od malých horských chatiek až po veľké vily či historické stavby.

Čo je to falcovaná strecha a ako ju spoznáte?

Hneď na úvod treba spomenúť, že falcované strechy nie sú žiadnou novinkou a v minulosti išlo prakticky o jediný spôsob montáže plechovej strechy. Takéto strechy boli vyhotovované väčšinou z pozinkovaného plechu, ktorý si z času na čas vyžadoval aj určitú údržbu. Typické boli najmä pre chalupy a objekty v horskom prostredí. Falcovanú strechu spoznáte už na prvý pohľad podľa typickej drážky. Tá môže mať rôznu výšku v závislosti od vyhotovenia konkrétnej strechy. Dnešné falcované krytiny však so svojimi predchodcami nemajú až tak veľa spoločného.

Falcovaná krytina je dodávaná vo veľkých zvitkoch, ktoré sa následne strihajú na pásy a tie sa už priamo pokladajú. Po vystrihnutí teda vznikajú presne tvarované strešné pásy so stojatou drážkou, ktoré sa navzájom spájajú tzv. falcovaním. Spravidla sú na výrobu tohto typu strechy využívané zvitky z titánzinku, ocele alebo hliníka. 

Falcovaná krytina si svoje uplatnenie nachádza nielen na historických budovách

Aký materiál je vhodný pre falcovanú strechu?

Ak premýšľate nad konkrétnym materiálom, veľmi dobrou voľbou z pohľadu vlastností a ceny sú oceľové falcované krytiny. Ich základom je kvalitný oceľový plech vybavený hrubou vrstvou pozinkovania a dvojitým polyesterovým nástrekom, ktoré sú zárukou dlhej životnosti bez potreby špeciálnej údržby. Vybrať si navyše môžete nielen rôzne farby, ale lesklú či matnú povrchovú úpravu. Samotná strecha sa vyhotovuje priamo na mieste montáže a vyžaduje si skúseného remeselníka s odborným prístupom a precíznosťou.

Alternatívou k oceľovým plechom je hliník. Ten je oproti oceli o niečo drahší, avšak jeho životnosť je dlhšia a pri falcovaných strechách z hliníka môžete počítať dokonca až so 60-ročnou zárukou. 

Falcovaná strešná krytina vyniká nepriepustnými spojmi

Hlavné výhody falcovaných striech

Hlavnou výhodou falcovaných striech je, už spomínaná, odolnosť voči poveternostným vplyvom, ktorá je na mimoriadne vysokej úrovni. Vďačiť tomu môžu práve pevnosti a nepriepustnosti spojov. Práve odolnosť je jedným z dôvodov, pre ktoré sa falcované strechy využívajú aj v horskom prostredí, kde musia odolávať silnému vetru, náporom snehu či prudkému dažďu.

Veľkou výhodou je aj fakt, že falcovaná krytina je tvarovo perfektne prispôsobiteľná. Pásy strechy je možné vyhotoviť prakticky v akejkoľvek dĺžke. Vhodná je pre atypické stavby, nie je problém pokryť ňou dlhé a rovné plochy, rovnako ako aj menšie členité plochy napríklad na historických budovách. Jednotlivé pásy je možné rôzne prekladať a ohýbať, čím získate možnosť pokryť rôzne tvary. Netreba tiež zabudnúť, že falcovanú krytinu je možné využiť aj pri strechách s veľmi nízkym sklonom už od 3 °. Vyššie uvedené dôvody bezpochyby prispeli k tomu, že falcované strechy za ostatné roky stále rozšírenejšie, a to aj mimo horských oblastí. Kým architekti vyzdvihujú ich stále celkom neopozeraný vzhľad, prispôsobiteľnosť a perfektnú kombinovateľnosť s rôznymi materiálmi, užívatelia stavieb ocenia ich dlhú životnosť a vysokú odolnosť.

Ohodnoťte náš článok

2.5-(111 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 92 124 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu Táto skvelá ponuka sa vzťahuje na materiály v hrúbka...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac
Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2024 máme pre vás možnosť si kúpiť našu strešnú krytinu za aktuálne nižšie ceny a nechať si ju dodať neskôr. Vyhnite sa avizovanému zvyšovaniu cien strešných krytín. Pre koho je táto možn...

16. decembra 2023

Čítať viac