Zdielať

Čo je to falcovaná strecha?

Ako vyberať Naše produkty
Čo je to falcovaná strecha?
1.8-(85 hlasov)

Falcované strechy opäť prichádzajú do módy a architekti ich v súčasnosti veľmi radi kombinujú s čistými tvarmi moderných stavieb. Falcované krytiny sú ale využívané už po desiatky rokov a vďaka svojmu vyhotoveniu v sebe skrývajú zaujímavými výhodami. Ak premýšľate nad novou strechou, falcované krytiny by určite nemali uniknúť vašej pozornosti. Čo to vlastne je falcovaná strecha, ako ju spoznáte a v čom spočívajú jej hlavné výhody?

Ak ste si už prešli ponuku plechových striech, určite viete, že tvarovo ide o veľmi rozmanitý typ strešnej krytiny. Jedným z dostupných typov je aj tzv. falcovaná krytina, ktorú vďaka jej špecifickému tvaru určite neprehliadnete. Hodí sa aj do klimaticky náročnejšieho prostredia a ide o veľmi spoľahlivú voľbu pre rôzne typy stavieb, od malých horských chatiek až po veľké vily či historické stavby.

Čo je to falcovaná strecha a ako ju spoznáte?

Hneď na úvod treba spomenúť, že falcované strechy nie sú žiadnou novinkou a v minulosti išlo prakticky o jediný spôsob montáže plechovej strechy. Takéto strechy boli vyhotovované väčšinou z pozinkovaného plechu, ktorý si z času na čas vyžadoval aj určitú údržbu. Typické boli najmä pre chalupy a objekty v horskom prostredí. Falcovanú strechu spoznáte už na prvý pohľad podľa typickej drážky. Tá môže mať rôznu výšku v závislosti od vyhotovenia konkrétnej strechy. Dnešné falcované krytiny však so svojimi predchodcami nemajú až tak veľa spoločného.

Falcovaná krytina je dodávaná vo veľkých zvitkoch, ktoré sa následne strihajú na pásy a tie sa už priamo pokladajú. Po vystrihnutí teda vznikajú presne tvarované strešné pásy so stojatou drážkou, ktoré sa navzájom spájajú tzv. falcovaním. Spravidla sú na výrobu tohto typu strechy využívané zvitky z titánzinku, ocele alebo hliníka. 

Falcovaná krytina si svoje uplatnenie nachádza nielen na historických budovách

Aký materiál je vhodný pre falcovanú strechu?

Ak premýšľate nad konkrétnym materiálom, veľmi dobrou voľbou z pohľadu vlastností a ceny sú oceľové falcované krytiny. Ich základom je kvalitný oceľový plech vybavený hrubou vrstvou pozinkovania a dvojitým polyesterovým nástrekom, ktoré sú zárukou dlhej životnosti bez potreby špeciálnej údržby. Vybrať si navyše môžete nielen rôzne farby, ale lesklú či matnú povrchovú úpravu. Samotná strecha sa vyhotovuje priamo na mieste montáže a vyžaduje si skúseného remeselníka s odborným prístupom a precíznosťou.

Alternatívou k oceľovým plechom je hliník. Ten je oproti oceli o niečo drahší, avšak jeho životnosť je dlhšia a pri falcovaných strechách z hliníka môžete počítať dokonca až so 60-ročnou zárukou. 

Falcovaná strešná krytina vyniká nepriepustnými spojmi

Hlavné výhody falcovaných striech

Hlavnou výhodou falcovaných striech je, už spomínaná, odolnosť voči poveternostným vplyvom, ktorá je na mimoriadne vysokej úrovni. Vďačiť tomu môžu práve pevnosti a nepriepustnosti spojov. Práve odolnosť je jedným z dôvodov, pre ktoré sa falcované strechy využívajú aj v horskom prostredí, kde musia odolávať silnému vetru, náporom snehu či prudkému dažďu.

Veľkou výhodou je aj fakt, že falcovaná krytina je tvarovo perfektne prispôsobiteľná. Pásy strechy je možné vyhotoviť prakticky v akejkoľvek dĺžke. Vhodná je pre atypické stavby, nie je problém pokryť ňou dlhé a rovné plochy, rovnako ako aj menšie členité plochy napríklad na historických budovách. Jednotlivé pásy je možné rôzne prekladať a ohýbať, čím získate možnosť pokryť rôzne tvary. Netreba tiež zabudnúť, že falcovanú krytinu je možné využiť aj pri strechách s veľmi nízkym sklonom už od 3 °. Vyššie uvedené dôvody bezpochyby prispeli k tomu, že falcované strechy za ostatné roky stále rozšírenejšie, a to aj mimo horských oblastí. Kým architekti vyzdvihujú ich stále celkom neopozeraný vzhľad, prispôsobiteľnosť a perfektnú kombinovateľnosť s rôznymi materiálmi, užívatelia stavieb ocenia ich dlhú životnosť a vysokú odolnosť.

Ohodnoťte náš článok

1.8-(85 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Rady

Odvetrávanie šikmých striech neradno podceňovať a mal by to vedieť každý jeden odborník, ktorý sa venuje návrhom a realizácii striech. Napriek tomu je nevhodne navrhnuté odvetrávanie strechy stále ...

21. januára 2023

Čítať viac
Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Rady

Pri projektovaní novej strechy a výbere strešnej krytiny je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky v danej lokalite a počítať aj s prípadnými excesmi. Správne skonštruovanú novú strechu s dosta...

12. januára 2023

Čítať viac
Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Rady

Krov je nosnou konštrukciou šikmých striech a vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu plní, zaslúži si mimoriadnu pozornosť nielen pri projektovaní, ale aj pri jeho realizácii. Kvalitne vyhotovený krov ...

30. decembra 2022

Čítať viac
Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2023 sa očakávajú vysoké čísla inflácie, ktoré spôsobujú nielen medzi našimi zákazníkmi neistotu. Je viac než isté, že vysoká inflácia aj tento rok odvetrá z bankových účtov viac ako 10%....

23. decembra 2022

Čítať viac