Zdielať

Čo je to falcovaná strecha?

Ako vyberať Naše produkty
Čo je to falcovaná strecha?

Falcované strechy opäť prichádzajú do módy a architekti ich v súčasnosti veľmi radi kombinujú s čistými tvarmi moderných stavieb. Falcované krytiny sú ale využívané už po desiatky rokov a vďaka svojmu vyhotoveniu v sebe skrývajú zaujímavými výhodami. Ak premýšľate nad novou strechou, falcované krytiny by určite nemali uniknúť vašej pozornosti. Čo to vlastne je falcovaná strecha, ako ju spoznáte a v čom spočívajú jej hlavné výhody?

Ak ste si už prešli ponuku plechových striech, určite viete, že tvarovo ide o veľmi rozmanitý typ strešnej krytiny. Jedným z dostupných typov je aj tzv. falcovaná krytina, ktorú vďaka jej špecifickému tvaru určite neprehliadnete. Hodí sa aj do klimaticky náročnejšieho prostredia a ide o veľmi spoľahlivú voľbu pre rôzne typy stavieb, od malých horských chatiek až po veľké vily či historické stavby.

Čo je to falcovaná strecha a ako ju spoznáte?

Hneď na úvod treba spomenúť, že falcované strechy nie sú žiadnou novinkou a v minulosti išlo prakticky o jediný spôsob montáže plechovej strechy. Takéto strechy boli vyhotovované väčšinou z pozinkovaného plechu, ktorý si z času na čas vyžadoval aj určitú údržbu. Typické boli najmä pre chalupy a objekty v horskom prostredí. Falcovanú strechu spoznáte už na prvý pohľad podľa typickej drážky. Tá môže mať rôznu výšku v závislosti od vyhotovenia konkrétnej strechy. Dnešné falcované krytiny však so svojimi predchodcami nemajú až tak veľa spoločného.

Falcovaná krytina je dodávaná vo veľkých zvitkoch, ktoré sa následne strihajú na pásy a tie sa už priamo pokladajú. Po vystrihnutí teda vznikajú presne tvarované strešné pásy so stojatou drážkou, ktoré sa navzájom spájajú tzv. falcovaním. Spravidla sú na výrobu tohto typu strechy využívané zvitky z titánzinku, ocele alebo hliníka. 

Falcovaná krytina si svoje uplatnenie nachádza nielen na historických budovách

Aký materiál je vhodný pre falcovanú strechu?

Ak premýšľate nad konkrétnym materiálom, veľmi dobrou voľbou z pohľadu vlastností a ceny sú oceľové falcované krytiny. Ich základom je kvalitný oceľový plech vybavený hrubou vrstvou pozinkovania a dvojitým polyesterovým nástrekom, ktoré sú zárukou dlhej životnosti bez potreby špeciálnej údržby. Vybrať si navyše môžete nielen rôzne farby, ale lesklú či matnú povrchovú úpravu. Samotná strecha sa vyhotovuje priamo na mieste montáže a vyžaduje si skúseného remeselníka s odborným prístupom a precíznosťou.

Alternatívou k oceľovým plechom je hliník. Ten je oproti oceli o niečo drahší, avšak jeho životnosť je dlhšia a pri falcovaných strechách z hliníka môžete počítať dokonca až so 60-ročnou zárukou. 

Falcovaná strešná krytina vyniká nepriepustnými spojmi

Hlavné výhody falcovaných striech

Hlavnou výhodou falcovaných striech je, už spomínaná, odolnosť voči poveternostným vplyvom, ktorá je na mimoriadne vysokej úrovni. Vďačiť tomu môžu práve pevnosti a nepriepustnosti spojov. Práve odolnosť je jedným z dôvodov, pre ktoré sa falcované strechy využívajú aj v horskom prostredí, kde musia odolávať silnému vetru, náporom snehu či prudkému dažďu.

Veľkou výhodou je aj fakt, že falcovaná krytina je tvarovo perfektne prispôsobiteľná. Pásy strechy je možné vyhotoviť prakticky v akejkoľvek dĺžke. Vhodná je pre atypické stavby, nie je problém pokryť ňou dlhé a rovné plochy, rovnako ako aj menšie členité plochy napríklad na historických budovách. Jednotlivé pásy je možné rôzne prekladať a ohýbať, čím získate možnosť pokryť rôzne tvary. Netreba tiež zabudnúť, že falcovanú krytinu je možné využiť aj pri strechách s veľmi nízkym sklonom už od 3 °. Vyššie uvedené dôvody bezpochyby prispeli k tomu, že falcované strechy za ostatné roky stále rozšírenejšie, a to aj mimo horských oblastí. Kým architekti vyzdvihujú ich stále celkom neopozeraný vzhľad, prispôsobiteľnosť a perfektnú kombinovateľnosť s rôznymi materiálmi, užívatelia stavieb ocenia ich dlhú životnosť a vysokú odolnosť.

Mohlo by vás zaujímať

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

Rady

Plechové strechy sú aj na Slovensku stále populárnejšie a žiadanejšie. Spájajú v sebe totiž viacero výhod, ktoré z nich pri stavbe, či rekonštrukcii často robia bezkonkurenčnú voľbu. Zistite, prečo...

21. mája 2021

Čítať viac
Slovník strechy, 1 časť.

Slovník strechy, 1 časť.

Zaujímavosti

Pri stavbe rodinného domu  sa ľudia stretávajú s rôznymi výrazmi, ktorým nie vždy rozumejú. Aj preto sme pripravili malý slovník strechy. Veríme, že vám pomôže pri vašich veľkých plánoch. A Aetos –...

21. mája 2021

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Rady

Plechové strešné krytiny sú vďaka svojim vlastnostiam stále obľúbenejšou voľbou. Nízka hmotnosť, široká paleta rôznych vyhotovení ale aj dlhá životnosť sú len niektoré z výhod, ktoré ponúkajú plech...

21. mája 2021

Čítať viac
Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Zaujímavosti

Najkrajšie obdobie roka sa už nezadržateľne blížia a spolu s ním aj rozdávanie darčekov. Vráťme sa nachvíľku do detských čias a pozrime sa na to, aké rôzne bytosti vo svete roznášajú vianočné darče...

21. mája 2021

Čítať viac