Zdielať

Čo je to motýliková strecha a aké sú jej najdôležitejšie výhody?

Zaujímavosti
Čo je to motýliková strecha a aké sú jej najdôležitejšie výhody?
5-(15 hlasov)

Poznáte motýlikové strechy? Ak nie, ani sa veľmi nečudujeme, v našich končinách totiž nie sú príliš častou voľbou. Medzi ostatnými typmi striech však majú svoje miesto a prinášajú zaujímavú kombináciu výhod. Na druhej strane si ale motýliková strecha špecifický prístup. Na nasledujúcich riadkoch nájdete to najdôležitejšie, čo sa o tomto type striech oplatí vedieť. 

Úvod nemôžeme začať nijak inak, ako definíciou toho, čo to vlastne je motýliková strecha. Ako iste tušíte, tento typ strechy dostal svoje pomenovanie podľa svojho tvarovania, ktoré aj laikov zaujme hneď na prvý pohľad. Ide totiž o dvojitú pultovú strechu tvarovanú do písmena M, tým spôsobom, že jej sklonené plochy sa znižujú smerom do vnútra. Na vnútornej strane sa spájajú, prípadne je v strede strechy vytvorený žľab. Pri pohľade z niektorých uhlov tak tento typ strechy naozaj pripomína motýlie krídla. 

Už podľa tohto popisu je zrejmé, že ide o celkom špecifické konštrukčné riešenie, ktoré si vyžaduje nielen odborný prístup, ale aj dôkladné zváženie všetkých výhod a prípadných nevýhod. Poďme sa teda na ne pozrieť bližšie. 

Originálne a nápadité riešenie

Motýlikové strechy sú v našich končinách bezpochyby originálne a nápadité. Sú teda vhodné pre každého, kto chce so svojím domom vyniknúť a zaujať. Ak natrafíte na skúseného architekta, určite nebude mať problém navrhnúť vám dom s motýlikovou strechou. Toto riešenie navyše umožňuje aj využitie iných menej tradičných prvkov – siahnuť môžete napríklad po atypicky veľkých oknách, ktoré zabezpečia výnimočné presvetlenie interiéru, prípadne využiť zaujímavo zvažujúci sa strop. 

Veľmi efektívne odvádzanie zrážkovej vody

Vďaka svojmu tvaru je zrejmé, že s motýlikovou strechou sa dá veľmi efektívne vyriešiť odvádzanie zrážkovej vody. Vhodným tvarovaním stredového žľabu dosiahnete, že voda sa dostane presne tam, kam chcete. Tento typ striech sa často kombinuje so zbernými systémami zrážkovej vody. Ide teda vhodné riešenie pre každého, kto chce dažďovú vodu zberať a ďalej využívať, napríklad na zavlažovanie. 

Vysoká odolnosť aj voči silnému vetru

Motýlikové strechy sú vďaka svojmu tvarovaniu veľmi odolné voči silnému vetru a búrkam. Svoje uplatnenie si preto nachádzajú najmä v prímorských oblastiach, zvlášť obľúbený je tento typ striech na ostrove Havaj či v Južnej Kalifornii. Ak by sme vzali do úvahy nevyhnutnosť opráv v dôsledku poškodenia od výčinov počasia, tak v dlhodobom časovom horizonte môže ísť o veľmi dobrú voľbu. 

Vhodná je aj plechová krytina

Pri motýlikových strechách sa veľmi často využívajú plechové krytiny, vďaka ktorým je konštrukčné riešenie motýlikovej strechy o niečo jednoduchšie a môže byť aj lacnejšie. Dobrou voľbou sú napríklad trapézové plechy, ktoré sa hodia takmer k akémukoľvek typu architektúry. 

Nevýhody motýlikových striech

Ak je reč o výhodách motýlikových striech, nemôžeme zabudnúť ani na niekoľko nevýhod, ktoré toto riešenie prináša. V prvom rade si treba uvedomiť, že správne navrhnutie a konštrukcia dvojplášťovej strechy si vyžaduje znalosti a skúsenosti, čo v konečnom dôsledku často predstavuje vyššie náklady v porovnaní s inými bežnejšími typmi striech. Pri samotnej stavbe sa spravidla vyžaduje aj viac pracovnej sily, čo môže opäť predstavovať zvýšenie nákladov. Zabúdať pritom netreba ani na nevyhnutnú údržbu, ktorá spočíva predovšetkým v častom čistení stredového žľabu. 

Motýlikové strechy sa navyše nehodia do každej lokality. Pozor si treba dávať najmä v prípade častých prívalových dažďov, kedy už samotné rozmery žľabu či nazbierané nečistoty spôsobia, že žľab na odtekanie vody skrátka nebude stačiť. Tomuto problému sa dá síce vyhnúť núdzovými odtokmi, no tie je potrebné správne navrhnúť a vyhotoviť tak, aby vždy plnili svoj účel. Treba zároveň pamätať, že motýlikové strechy nie sú príliš vhodné do oblastí s častým snežením, a to najmä tie so strmým sklonom. Nahromadený ťažký sneh v strednej časti strechy môže spôsobiť celý rad problémov, v horšom prípade aj ohroziť statiku stavby. 

Tento typ striech je bezpochyby zaujímavou alternatívou k tradičnejším voľbám, ako sú ploché, pultové či šikmé strechy, no na druhej strane netreba pri ich projektovaní a realizácii zabúdať na ich špecifické vlastnosti. 

Ohodnoťte náš článok

5-(15 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 56 816 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac