Zdielať

Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Rady
Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?
4.9-(108 hlasov)

Pri projektovaní novej strechy a výbere strešnej krytiny je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky v danej lokalite a počítať aj s prípadnými excesmi. Správne skonštruovanú novú strechu s dostatočnou odolnosťou potom nezdolá ani neobvykle silný vietor či neobyčajne výdatná snehová nádielka. Pri návrhu strešnej konštrukcie je potrebné zabezpečiť okrem iného aj jej vetrotesnosť. Zhrnuli sme, čo sa o tejto téme určite oplatí vedieť. 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Projektovanie strechy by malo patriť medzi prvé kroky, ktoré podniknete na ceste za novou strešnou konštrukciou. Výsledkom tohto procesu má byť profesionálne spracovaná dokumentácia, ktorá bude odpovedať na najdôležitejšie otázky súvisiace s realizáciou a tiež zohľadní výber jednotlivých komponentov. 

Vo všeobecnosti platí, že čím detailnejšia projektová dokumentácia bude, tým lepšie. Zároveň, okrem strešnej skladby či konkrétnych konštrukčných riešení by mala poskytovať aj odpoveď na to, ako bude zabezpečená vetrotesnosť strechy, resp. strešného plášťa. Ide o vlastnosť, ktorá je vzhľadom na charakter počasia v našich zemepisných šírkach mimoriadne dôležitá a preto sme sa tejto téme rozhodli bližšie povenovať. 

Čo je vetrotesnosť strechy? 

Zjednodušene povedané, vetrotesnosť strechy je schopnosť strechy odolávať negatívnym vplyvom vetra, a to bez ohľadu na to či hovoríme o poryvoch, alebo silnom nárazovom vetre. Pochopiteľne je veľmi dôležité, aby vám ani silný vietor strechu „neodniesol“, no zároveň ide aj o to, aby sa do strešnej skladby nedostával nafúkaný vzduch aj spolu s prípadnými nečistotami. Vetrotesná strecha zároveň výrazne zvyšuje komfort bývania a prispieva k dlhšej životnosti celej strešnej konštrukcie. 

Ako už zrejme tušíte, nesprávne vyhotovená izolácia môže zapríčiniť hromadenie vlhkosti pod krytinou, ktorá následne predstavuje veľké riziko pre celú konštrukciu strechy. 

Hmotnosť krytiny nie je pre vetrotesnosť krytiny to najdôležitejšie

Možno ste sa už aj vy niekedy stretli s názorom, že na dosiahnutie vetrotesnosti strechy je potrebné, aby bola krytina dostatočne ťažká. Teda z tohto pohľadu by plechové krytiny mali vetrotesnosť iba veľmi nízku. To pochopiteľne vôbec nie je pravda. Omnoho dôležitejšie ako hmotnosť krytiny je totiž jej napojenie k okrajom strechy, úžľabiu, pri hrebeni a tiež komíne. Vetrotesnosti tiež výrazne napomáha, ak uprednostníte kvalitné a hlavne správne namontované záveterné lišty a necháte vyhotoviť kvalitné oplechovanie strechy.

Zásadný význam na dosiahnutie vetrotesnosti je vyhotovenie dostatočnej ochrany spojov strešnej konštrukcie pri krokvách, väzniciach a rovnako po okrajoch a rohoch strechy. Nuž a samozrejme nemôžeme zabudnúť na nevyhnutný základný predpoklad pre vetrotesnosť krytiny, ktorou je poistná hydroizolácia. Tú je potrebné inštalovať tak, aby jej spoje k ostatným častiam strechy boli dostatočne chránené, a to napríklad špeciálnou lepiacou páskou. 

Kedy si dať na vetrotesnosť strechy obzvlášť pozor? 

Netreba zabúdať na to, že odvetranie strechy je dôležité z toho dôvodu, aby sa pod strechou nehromadil kondenzát. Odvetranie strechy je pritom možné dosiahnuť napríklad pomocou jednotlivých plechových „škridiel“, ktoré sú vybavené vetracími mriežkami, prípadne odvetrávaným hrebeňom. Na otázku uvedenú vyššie by sme však jednoducho mohli odpovedať, že vždy. Obzvlášť si však na vetrotesnosť treba dávať v oblastiach, kde je veternosť vyššia, v prípade vyšších budov a rovnako pri samostatne stojacich stavbách na voľnom rovinatom teréne. Rovnako treba zbystriť pri strechách umiestňovaných na objekty stojacich na svahu, pri vrchole kopca alebo pri budovách, ktoré výrazne prevyšujú okolitú výstavbu. 

Záverom len opäť zdôraznime, že pre vetrotesnosť krytiny má omnoho väčší význam ako jej hmotnosť práve spôsob jej montáže a to, aké montážne príslušenstvo použijete. S dostupnými montážnymi prvkami a dostatočnými znalosťami je možné bez problémov dosiahnuť, že plechová strecha nebude z tohto pohľadu oproti konkurenčným riešeniam nijak zaostávať.

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

4.9-(108 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Existuje dotácia na strechu?

Existuje dotácia na strechu?

Rady

Prekvapujú vás každoročne vyššie a vyššie faktúry za energie, stará strecha už pomaly dosluhuje a býva sa vám pod ňou čoraz horšie? Alebo premýšľate, ako dosiahnuť, aby vám strecha prinášala ešte v...

28. mája 2024

Čítať viac
Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Rady

Strecha patrí medzi najdôležitejšie prvky každého domu, chráni nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale zároveň dotvára celkový estetický dojem stavby. Navyše, viac ako si dokážeme pripustiť ovplyv...

28. apríla 2024

Čítať viac
Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Rady

Niektoré stavebné materiály patria jednoznačne do minulosti a príkladom je aj azbestocement, ktorý ešte nie tak dávno tvoril strechy menších aj väčších objektov. Strešný eternit už v súčasnosti nem...

28. marca 2024

Čítať viac
Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac