Zdielať

Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Rady
Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?
5-(1 hlasov)

Priehradové väzníky si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie, a to prakticky vo všetkých segmentoch. Využiť sa dajú ako pri priemyselných a dopravných stavbách, tak aj bežných rodinných domoch a strešné konštrukcie, ktoré sú z nich vyhotovené, sa vyznačujú jedinečnou kombináciou výhod. Pozrime sa bližšie na to, čo sú priehradové väzníky, na čo sa v stavebníctve využívajú a v čom spočívajú ich najdôležitejšie benefity. 

Čo sú priehradové väzníky? 

Skôr ako prejdeme ku konkrétnym výhodám priehradových väzníkov, nemôžeme vynechať trochu nevyhnutnej teórie. Priehradový väzník je prefabrikovaný stavebný prvok, pomocou ktorého sa zostavuje rovinný rám charakteristický trojuholníkovou konštrukciou. Vyrobený môže byť z rôznych materiálov, v prípade nosných konštrukcií pri priemyselných objektoch sa často používa oceľ, v prípade krovov rodinných domov je zas najrozšírenejším materiálom drevo. 

Rám vytvorený pomocou priehradových väzníkov tvoria obvodové prvky, na ktoré sú napojené vnútorné diagonály zostavené do trojuholníkového tvaru. Už na prvý pohľad tak konštrukciu z priehradových väzníkov ľahko rozoznáte a odlíšite od ostatných. V spôsobe upevnenia jednotlivých priehradových väzníkov vzniká priestorová konštrukcia, ktorá vďaka svojej mimoriadnej mechanickej odolnosti, stabilite a variabilite dokáže v stavebníctve plniť rôzne funkcie. 

Priehradové väzníky si v stavebníctve nachádzajú široké uplatnenie

Z toho čo sme spomenuli prirodzene vyplývajú aj široké možnosti využitia priehradových väzníkov a konštrukcií z nich vyhotovených. Svoj význam majú napríklad pri stavbe mostíkov, lávok pre peších, cestných mostov, ale aj iných nosných konštrukcií. Vďaka priehradovým väzníkom nie je zároveň problém realizovať ani tvarovo zložité konštrukcie, pri ktorých sa vyžaduje vysoká pevnosť. Ak sa napríklad rozhodnete stavať halu z oceľových priehradových väzníkov, jej konštrukcia sa zaobíde aj bez podperných stĺpov, čo zlepší priestorovú dispozíciu celej stavby.

V zásade si priehradové väzníky ale nachádzajú najväčšie uplatnenie práve pri zastrešovaní priemyselných objektov, skladov, komerčných priestorov a v neposlednom rade aj bežných rodinných domov, bungalovov či rekreačných objektov. V takom prípade hovoríme o tzv. väzníkovom krove, ktorý so sebou prináša celý rad výhod.  

Prečo na stavbu krovu využiť priehradové väzníky? 

V mnohých prípadoch, keď je predmetom výberu spôsob vyhotovenia strešnej konštrukcie, možnosti sa zužujú na klasický viazaný alebo väzníkový krov. Čoraz častejšie vyhráva medzi stavebníkmi práve druhá možnosť, a to dokonca aj pri rekonštrukcii strechy, pretože sa vyznačujú viacerými výhodami. 

Začnime rýchlosťou a cenou. Na podklade podrobného statického výpočtu je možné vyrobiť priehradové väzníky na mieru konkrétnej stavbe, pričom takáto výroba je pomerne rýchla. Dodanie prispôsobených väzníkov je potom základným predpokladom aj pre jednoduchšiu a rýchlejšiu montáž. V porovnaní s inými typmi strešných konštrukcií šetríte aj na materiáli, pretože ho bude stačiť menej. Priehradovým väzníkom je dokonca možné realizovať konštrukciu strechy aj stropu, kedy pôsobí ako jeden celok, čo je zárukou nielen nižšej ceny, ale aj vyššej únosnosti konštrukcie. 

Ušetriť tak samotnou stavbou väzníkového krovu preto nemusí byť vôbec ťažké a v mnohých prípadoch vychádza práve realizácia krovu s použitím priehradových väzníkov ako lacnejšia možnosť bez toho, aby ste museli robiť kompromisy. 

Ďalšie výhody spočívajú v samotných konštrukčných vlastnostiach väzníkového krovu. Umožní vám totiž pokryť väčšie presahy bez potreby dodatočných podpier. Priehradové väzníky vám pri realizácii krovu umožnia preklenúť rozpony až približne 30 metrov, takže sa môžete spoľahnúť na vysokú variabilitu vnútornej dispozície. Pri tomto type krovov nie je problémom ani realizácia vikierov, oblúkov a rôznych zložitejších architektonických prvkov. 

Na väzníkový krov je možné zo spodnej strany rovno zapracovať aj podhľady opäť bez potreby montáže dodatočných trámov či podpier. V neposlednom rade je výhodou aj nižšia hmotnosť celého krovu, vďaka čomu je na steny a základy objektu vyvíjaná menšia záťaž. 

V prípade, že máte záujem o realizáciu strechy so sklonom do 30 stupňov a netúžite po obytnom podkroví, tak práve krov z priehradových väzníkov môže byť pre vás ideálnou voľbou. Kvalitné priehradové väzníky sú zárukou optimalizácie nákladov pri výstavbe a dosiahnutie vhodných konštrukčných vlastností. 

Ohodnoťte náš článok

5-(1 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Existuje dotácia na strechu?

Existuje dotácia na strechu?

Rady

Prekvapujú vás každoročne vyššie a vyššie faktúry za energie, stará strecha už pomaly dosluhuje a býva sa vám pod ňou čoraz horšie? Alebo premýšľate, ako dosiahnuť, aby vám strecha prinášala ešte v...

28. mája 2024

Čítať viac
Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Rady

Strecha patrí medzi najdôležitejšie prvky každého domu, chráni nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale zároveň dotvára celkový estetický dojem stavby. Navyše, viac ako si dokážeme pripustiť ovplyv...

28. apríla 2024

Čítať viac
Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Rady

Niektoré stavebné materiály patria jednoznačne do minulosti a príkladom je aj azbestocement, ktorý ešte nie tak dávno tvoril strechy menších aj väčších objektov. Strešný eternit už v súčasnosti nem...

28. marca 2024

Čítať viac
Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac