Zdielať

Čo všetko by mala zahŕňať dôkladná inšpekcia strechy?

Rady
Čo všetko by mala zahŕňať dôkladná inšpekcia strechy?

Vašej streche by ste mali venovať pozornosť spravidla dvakrát do roka, a to predovšetkým na jar a na jeseň. Už zbežnou vizuálnou kontrolou strechy môžete odhaliť niektoré nedostatky. Iné chyby si však vyžadujú dôkladnejšiu inšpekciu. Čo všetko by mala zahŕňať, akým spôsobom ju vykonať a kedy si radšej prizvať odborníka?

Dôkladná inšpekcia strechy by mala byť v prvom rade vo vašom záujme. Ak ju nezanedbáte, môžete vďaka nej včas odhaliť prípadné nedostatky a zabrániť väčším škodám. Ľahšie sa totiž odstraňujú problémy v začiatkoch, ako neskôr. Na dôkladnú inšpekciu strechy by ste nemali zabudnúť ani vtedy, keď kupujete nehnuteľnosť. Nie je nič neobvyklé, ak sa viditeľné nedostatky narýchlo odstránia len aby neodradili kupujúceho. Ak sa však problémy neskôr naplno prejavia, novému vlastníkovi spôsobia nejednu vrásku na čele.

Pripravili sme pre vás tipy, ako vykonať dôkladnú inšpekciu strechy, či už v prípade, ak vás zaujíma aktuálny stav vašej strechy, alebo v prípadoch, keď sa chcete o kupovanej nehnuteľnosti dozvedieť čo najviac. Skôr ako začneme, pripomeňme, že jednotlivé kroky inšpekcie sa môžu mierne odlišovať v závislosti od konkrétneho typu strechy a strešnej krytiny. My sme ako príklad použili sedlovú strechu s neobývateľným podkrovím a plechovou strešnou krytinou.

Na strechu sa oplatí pozrieť naozaj zblízka

Inšpekcia strechy z vonkajšej strany

Úplným základom každej inšpekcie je vizuálna kontrola z vonkajšej strany. Ak je strecha relatívne nová (má menej ako 5 rokov), postačí vám aj zbežná kontrola. Staršie strechy si však zaslúžia určite viac pozornosti. V každom prípade vám ale odporúčame zaobstarať si dostatočne dlhý rebrík a pozrieť sa na krytinu a funkčné prvky strechy zblízka.

Skrutky a iné montážne doplnky

Pri všetkých viditeľných skrutkách by ste mali skontrolovať, či sú dotiahnuté a prípadné nedostatky napraviť. Rovnako to platí aj o doplnkoch strechy, bleskozvode či snehových zábranách a lemoch strešných okien, pri ktorých by ste mali skontrolovať tesnosť. Nevynechajte ani oplechovanie a spoje, ktoré by mali na všetkých miestach doliehať.

Povrch plechovej krytiny

V prípade plechovej strešnej krytiny si všímajte, ako vyzerá jej povrch, či nie je poškriabaný, prípadne či tu nie sú defekty v podobe hrdzavých bodiek. Vo všeobecnosti príliš neodporúčame stúpať na krytinu, pretože by sa mohla nenávratne poškodiť. Ak je to ale nevyhnutné, postupujte mimoriadne opatrne a vždy len v čistej a mäkkej obuvi, aby ste podrážkou nepoškodili povrch krytiny.

Ak vykonávate kontrolu strechy pred kúpou nehnuteľnosti, všímajte si stopy po neodborných zásahoch, ktoré by mohli byť do budúcnosti zdrojom problémov – môžu to byť napríklad na pohľad viditeľné lakované a opravované miesta či stopy po tmelení netesností. 

Odkvapový systém

Na záver vizuálnej kontroly vonkajšej časti sa zamerajte na zvodový systém a jeho stav. Skontrolovať treba teda nielen čistotu a priechodnosť, ale aj stav hákov a ďalších upevňovacích dielov.   

Kontrola z podkrovia

Kontrola strechy z vonkajšej strany môže byť akokoľvek dôkladná, vždy by ste ju mali skontrolovať aj zvnútra. Práve tu môžete odhaliť ďalšie nedostatky ako napríklad krov poškodený zatekaním, plesnivenie či nedostatky poistnej hydroizolácie. Pozrite sa tiež, či sa váš krov „nezapáčil“ hmyzu a škodcom, pre ktorých môže byť prostredie podkrovia ideálnym miestom na život. Napríklad drobné dierky v dreve môžu náznakom pôsobenia červotoča

V podkroví si teda všímajte akékoľvek náznaky vlhkosti, poškodenia krovu samotného ako aj to, či poistná hydroizolácia drží na svojom mieste a spĺňa svoju funkciu.

Kedy sa obrátiť na odborníkov?

Ak chcete mať skutočne 100 % istotu a maximum informácií o stave strechy, je lepšie obrátiť sa na odborníkov. Platí to najmä v prípade kúpy nehnuteľnosti, keďže ako laik nemusíte poznať všetky konštrukčné špecifiká jednotlivých striech.

Odbornému oku len tak ľahko neuniknú ani tie najmenšie nedostatky a okrem toho sú veľmi užitočnou pomôckou aj profesionálne nástroje, merače a ďalšia výbava. Len dodajme, že výsledkom profesionálnej inšpekcie strechy by mal byť aj certifikát, ktorý pre vás bude potvrdením toho, v akom stave sa strecha naozaj nachádza.

Mohlo by vás zaujímať

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

Rady

Plechové strechy sú aj na Slovensku stále populárnejšie a žiadanejšie. Spájajú v sebe totiž viacero výhod, ktoré z nich pri stavbe, či rekonštrukcii často robia bezkonkurenčnú voľbu. Zistite, prečo...

21. mája 2021

Čítať viac
Slovník strechy, 1 časť.

Slovník strechy, 1 časť.

Zaujímavosti

Pri stavbe rodinného domu  sa ľudia stretávajú s rôznymi výrazmi, ktorým nie vždy rozumejú. Aj preto sme pripravili malý slovník strechy. Veríme, že vám pomôže pri vašich veľkých plánoch. A Aetos –...

21. mája 2021

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Rady

Plechové strešné krytiny sú vďaka svojim vlastnostiam stále obľúbenejšou voľbou. Nízka hmotnosť, široká paleta rôznych vyhotovení ale aj dlhá životnosť sú len niektoré z výhod, ktoré ponúkajú plech...

21. mája 2021

Čítať viac
Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Zaujímavosti

Najkrajšie obdobie roka sa už nezadržateľne blížia a spolu s ním aj rozdávanie darčekov. Vráťme sa nachvíľku do detských čias a pozrime sa na to, aké rôzne bytosti vo svete roznášajú vianočné darče...

21. mája 2021

Čítať viac