Zdielať

Efektivita tepelnej izolácie rôznych strešných krytín

Zaujímavosti Rady
Efektivita tepelnej izolácie rôznych strešných krytín
4.7-(4 hlasov)

Tepelná izolácia patrí bezpochyby medzi najdôležitejšie parametre strešných konštrukcií a už vo fáze výberu si zaslúži patričnú pozornosť. Najmä v súčasnosti, kedy dokážu ceny energií veľmi nepríjemne prekvapiť sa oplatí hľadať riešenia efektívnej izolácie. Napokon, cez strechu dokáže unikať až okolo 25 % tepla, čo rozhodne nie je zanedbateľné. Ako to teda je s efektivitou tepelnej izolácie pri rôznych typoch strešných krytín a materiáloch, z ktorých sa tepelná izolácia vyhotovuje? 

Kvalitná strecha by mala nielen dobre vyzerať, ale aj dostatočne izolovať. Navyše, v našich zemepisných šírkach s horúcimi letami a mrazivými zimami je termoizolačným vlastnostiam strechy vhodné venovať zvlášť pozornosť. V zásade ale platí, že tepelná izolácia ako neodmysliteľná súčasť každej kvalitnej strešnej konštrukcie je základným predpokladom na vytvorenie ideálnej mikroklímy vo vnútri objektu. 

Aby sa vám príjemne bývalo v lete či v zime a popritom náklady na vykurovanie neboli neprimerane vysoké, potrebujete správnu tepelnú izoláciu zastrešenia a rovnako tak aj kvalitnú strešnú krytinu. Na tieto dva faktory, ktoré efektivitu tepelnej izolácie strechy ovplyvňujú najviac sme sa preto pozreli bližšie. 

Vplyv materiálu strešnej krytiny na tepelnú izoláciu

Na množstvo tepla, ktoré bude strecha prepúšťať jedným alebo druhým smerom má určitý vplyv aj materiál, z ktorého je vyhotovená strešná krytina. V tomto smere sa ale stále môžete stretnúť s niektorými rozšírenými mýtmi a polopravdami, ktoré neprimerane zvýhodňujú ten či onen materiál. Každý z materiálov má pochopiteľne svoje výhody a nevýhody, no treba si uvedomiť, že sám o sebe je len jedným z faktorov, ktoré termoizolačné vlastnosti strechy v konečnom dôsledku ovplyvňujú. 

Plechové strešné krytiny

Najväčšie mýty stále v tomto smere kolujú o plechových krytinách a najviac podnecujú obavy o to, že plechové strechy sa v lete veľmi prehrievajú. Iste, pri projektovaní plechovej strechy je potrebné rátať s tepelnou rozťažnosťou aj vyššími nárokmi na kvalitu plechu v dôsledku rýchlych zmien vonkajších teplôt. Moderné spôsoby spracovania a povrchovej úpravy však zásadne eliminujú prehrievanie povrchu plechovej strechy. Obavy sú teda v tomto ohľade zbytočné. 

Pálená škridla 

Pálená škridla je stále považovaná za tradičnú a bezpečnú voľbu, ako z pohľadu vzhľadu, tak aj úžitkových vlastností. Odolnosť voči prehrievaniu patrí medzi jej silné stránky, netreba ale zabúdať na jej vyššiu hmotnosť, čo kladie omnoho väčšie nároky na nosnosť krovu, pričom za nevýhodu možno považovať aj vyššiu cenu. 

Betónová krytina

Veľmi dobré izolačné vlastnosti majú aj betónové krytiny. Veľkou výhodou betónových škridiel je ich samočistiaca schopnosť povrchu a možnosť vyhotovenia povrchu s vyšším leskom. Sú odolné voči poškodeniu, ale aj voči prehrievaniu, najmä so spomínanou lesklou úpravou. Nevýhodou je potom opäť vysoká hmotnosť, kvôli ktorej toto riešenie v mnohých prípadoch nie je vhodné. 

Vyberajte si skôr svetlejšie farby a lesklý povrch

K výberu krytiny máme ešte jednu dobre mienenú radu, ktorá sa ale v zásade týka všetkých typov krytín. Tepelný komfort počas leta ovplyvňuje nielen materiál krytiny, ale aj jeho sfarbenie a povrchová úprava. Ak už neviete odolať výberu tmavších odtieňov, uprednostnite aspoň lesklé vyhotovenie, ktoré bude lepšie odrážať slnečné lúče. Ušetrených pár °C v porovnaní s tmavšími krytinami sa nemusí zdať veľa, no v dlhodobom horizonte rozdiel pri nevyhnutnom chladení interiéru určite spraví. 

Materiály na tepelnú izoláciu striech

Ako sme už spomenuli, tepelnoizolačné vlastnosti strechy zďaleka neovplyvňuje iba výber konkrétnej krytiny. Popri nej a konštrukčnom riešení, akým je odvetrávanie strechy, je to aj skladba izolačných materiálov. Netreba zabudnúť, že termoizolačnú vrstvu je vhodné navrhnúť aj s ohľadom na špecifiká objektu, napríklad či bude podkrovie využívané na bývanie. Zamerali sme sa na najčastejšie využívané materiály a ich prednosti. 

Dosky z čadičových vlákien

Tento typ izolácie sa nazýva aj kamenná a naraziť môžete hneď na viacero druhov. V zásade ale ide pevné dosky z čadičových vlákien, ktoré sú prísľubom pomerne jednoduchej inštalácie. Väčšinou sa vkladá pod krokvy a medzi ne. Pozor si treba dať na rozlomenie pri montáži a tiež aby nedochádzalo po montáži ku kondenzácii 

Minerálna alebo sklená vata

Stále veľmi obľúbené medzi tepelnými izoláciami sú materiály z minerálnej alebo sklenej vaty, pričom vybrať si opäť môžete z viacerých druhov podľa tvarovania a tuhosti. Výhodou je nielen jednoduchá montáž, ale aj pružnosť a možnosť prispôsobenia tvaru. Najväčšie riziko aj v tomto prípade spočíva najmä v nedôslednej montáži vedúcej k hromadeniu vlhkosti v okolí izolácie. 

PIR dosky

Oproti doteraz spomínaným izoláciám sa dosky z polyizokyanurátu (PIR dosky) montujú nad krokvy. Hoci vynikajú svojimi izolačnými vlastnosťami, minimálnymi priestorovými nárokmi a vysokou odolnosťou, treba počítať aj s nevýhodami. Patrí medzi ne náročnejšia montáž, nemožnosť ohybu a tiež vyššia cena v porovnaní s inými riešeniami. 

Fúkaná izolácia

Pri hľadaní riešení zateplenia strechy určite narazíte aj na striekanú alebo tzv. fúkanú izoláciu. Na tento účel sa často využíva polyuretánová alebo minerálna pena, ktorá sa aplikuje medzi krokvy. Fúkaná izolácia je veľmi efektívna pri eliminovaní studených mostov a pri zložitých strešných konštrukciách, hoci samotná aplikácia izolačných pien nie je veľmi náročná, na dosiahnutie najlepších výsledkov určite odporúčame osloviť odborníka. 

Nech už si vyberiete akékoľvek riešenie pre tepelnú izoláciu strechy, oplatí sa držať zlatého pravidla – nešetriť. Kvalitná izolácia vám vydrží dlhé roky, ušetrí nemálo peňazí a v konečnom dôsledku vytvorí nielen príjemnú mikroklímu, ale ochráni vnútorný priestor domu aj pred hlukom a vlhkosťou. 

 

Ohodnoťte náš článok

4.7-(4 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Prečo si vybrať kvalitnú difúznu fóliu?

Prečo si vybrať kvalitnú difúznu fóliu?

Rady

Difúznu fóliu síce na prvý pohľad nie je vidno, no zato je veľmi dôležitou súčasťou strešnej skladby a má priamy vplyv na jej životnosť. Okrem toho, že strešný plášť chráni, tak prispieva aj k tepe...

3. novembra 2023

Čítať viac
Vplyv plechových striech na mikroklímu v interiéri budovy

Vplyv plechových striech na mikroklímu v interiéri budovy

Rady

Plechové strechy majú dlhú históriu a sú jednými z najtrvácnejších a najspoľahlivejších strešných riešení. Okrem svojej odolnosti voči poveternostným vplyvom však plechové strechy ponúkajú aj mnoho...

15. októbra 2023

Čítať viac
Ako pripraviť strechu na fotovoltiku: Je moja strecha na ňu vhodná?

Ako pripraviť strechu na fotovoltiku: Je moja strecha na ňu vhodná?

Rady

Fotovoltické systémy predstavujú jedno z najúčinnejších riešení pre získavanie obnoviteľnej energie z dostupného slnečného žiarenia. Tieto systémy premenia slnečné svetlo na elektrickú energiu pros...

4. októbra 2023

Čítať viac
Sprievodca typov striech: ako si vybrať a akým chybám sa vyvarovať?

Sprievodca typov striech: ako si vybrať a akým chybám sa vyvarovať?

Ako vyberať Rady

Dobrá strecha môže vydržať desiatky rokov, zatiaľ čo zlá strecha sa rýchlo zmení na bezodnú studňu, do ktorej hádžete peniaze. Drahé opravy každých niekoľko rokov, výmena poškodenej krytiny, škody ...

2. októbra 2023

Čítať viac