Zdielať

Ekologické hľadisko pri výrobe plechových striech

Zaujímavosti Ako vyberať
Ekologické hľadisko pri výrobe plechových striech
4.8-(5 hlasov)

Pri rozhodovaní sa pre novú strechu pre váš dom existuje mnoho faktorov, ktoré treba zvážiť. Okrem trvanlivosti, odolnosti voči poveternostným vplyvom a estetického vzhľadu, by ste mali mať na zreteli aj ekologické hľadiská. V dnešnej dobe, keď sa všetci snažíme minimalizovať náš vplyv na životné prostredie, je dôležité zvážiť, akým spôsobom výroba a inštalácia strechy môžu ovplyvniť našu planétu.

Plechové strechy a ich ekologické výhody

Plechové strechy sa stávajú čoraz populárnejšou voľbou pre domácnosti a komerčné budovy. Nie je to prekvapujúce, pretože plechové strechy ponúkajú niekoľko výhod z hľadiska udržateľnosti a ekológie. Treba si uvedomiť, že ich najväčšou výhodou je materiál samotný, keďže vďaka možnosti druhotne spracovávať oceľ, je celý produkt takmer stopercentne recyklovateľný.

Recyklovateľnosť materiálu

Jedným z najväčších prínosov plechových striech z hľadiska životného prostredia, ako je uvedené vyššie, je ich schopnosť byť recyklovateľné. Plechové materiály, ktoré sa používajú pri výrobe týchto striech, sú vyrobené z ocele alebo hliníka. Obidva tieto materiály sú do vysokej miery recyklovateľné, čo znamená, že po konci ich životnosti môžu byť znovu spracované a použité na výrobu nových materiálov. Tým sa minimalizuje množstvo stavebného odpadu a zároveň znižuje potreba ťažby nových surovín.

Recyklácia plechových materiálov sa stáva stále dôležitejšou v kontexte globálnych snáh o zníženie odpadu a udržateľnejšieho využívania prírodných zdrojov. 

Dlhá životnosť

Plechové strechy sú známe svojou dlhou životnosťou. S adekvátnou údržbou môžu vydržať pokojne viac ako pol storočia. Táto dlhá životnosť znamená, že strešná krytina nemusí byť často menená, čo znižuje potrebu výroby nových materiálov na stavebné účely. To je ďalší pozitívny prínos pre životné prostredie, pretože sa znižuje energetická náročnosť, najmä uhlíková stopa spojená s výrobou a prepravou nových strešných materiálov.

Vedeli ste, že…

Plechové strechy sú odolné voči poveternostným vplyvom, čo zabezpečuje ich dlhú životnosť bez potreby častých opráv. Podľa amerických stavebných firiem je najmenší počet opráv potrebných práve pre plechové strechy, asi len 6 %.

Energetická efektívnosť

Plechové strechy majú tiež vynikajúce vlastnosti, pokiaľ ide o odraz slnečného žiarenia a tepelnú odolnosť. Tým sa minimalizuje prenikanie tepla do budovy, čo môže znížiť náklady na klimatizáciu a vykurovanie. Nižšia spotreba energie na udržanie stabilnej teploty vo vnútri budovy prispieva k zníženiu emisií skleníkových plynov. Vďaka svojej odolnosti voči extrémnym teplotám a vplyvom počasia prispievajú plechové strechy k efektívnemu využívaniu energie v budovách.

Jednoduchá inštalácia a údržba

Plechové strechy sú známe svojou jednoduchou inštaláciou a minimálnou potrebou údržby. Toto má pozitívny vplyv na životné prostredie v dvoch aspektoch:

  • Menej energie na inštaláciu: Inštalácia plechových striech je často rýchlejšia a menej náročná na pracovnú silu v porovnaní s niektorými inými strešnými materiálmi. To znamená, že je potrebná menej energie na dokončenie inštalácie, čo prispieva k zníženiu emisií skleníkových plynov.
  • Nižšia potreba údržby: Plechové strechy majú tendenciu vyžadovať minimálnu údržbu po ich inštalácii. To znamená menej používania čistiacich prostriedkov a nákladov na údržbu, čo je priaznivé z hľadiska životného prostredia.

Inštalácia a údržba plechových striech nevyžaduje použitie chemických látok, čo tiež prispieva k minimalizácii negatívneho vplyvu na životné prostredie.

Odpad a recyklácia

Pri výrobe plechových striech sa vytvára minimálny odpad v porovnaní s inými materiálmi. Ak sa predsa len vygeneruje nejaký odpad, tak ako produkt samotný, väčšina z neho je recyklovateľná. Týmto spôsobom sa minimalizuje množstvo odpadu, ktorý končí na skládkach a znižuje sa potreba ťažby nových surovín. Recyklácia odpadu z výroby plechových striech je dôležitým krokom k udržateľnejšej budúcnosti, ak vezmeme do úvahy, že len za rok 2022 bolo vo svete vyprodukovaných približne 1,4 miliardy štvorcových metrov plechových striech.

Priateľské k prostrediu

Pri výbere strešného materiálu je dôležité zvážiť nielen jeho trvanlivosť a estetický vzhľad, ale aj jeho ekologické hľadisko. Plechové strechy ponúkajú mnoho výhod, ktoré sú prospešné pre životné prostredie, vrátane recyklovateľnosti materiálu, dlhej životnosti, energetické efektívnosti a minimálnej potreby údržby. Firma Maslen, s dôrazom na ekológiu, je lídrom v oblasti výroby plechových striech, ktoré nielenže chránia váš dom, ale aj našu planétu. Vyberte plechovú strechu pre svoj dom, a prispievajte tak k ochrane životného prostredia a udržateľnej budúcnosti pre ďalšie generácie.

 

Ohodnoťte náš článok

4.8-(5 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 60 186 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac