Zdielať

Farba plechovej strechy: v akej farbe si vybrať plechovú krytinu?

Ako vyberať
Farba plechovej strechy: v akej farbe si vybrať plechovú krytinu?
4.8-(24 hlasov)

Strecha je jedným z dominantných prvkov každej stavby a bezpochyby má výrazný vplyv na celkový vizuálny dojem. Ak sa na mesto či dedinu pozriete z vtáčej perspektívy, zistíte, že väčšina striech je stále sfarbená podobne. Na Slovensku zvyčajne dominujú tradičné červené a hnedé tóny vychádzajúce z obľuby pálených tehál.

Oproti minulosti je však teraz oveľa jednoduchšie navrhnúť si farbu strechy presne podľa vlastných prianí a predstáv. Pri výbere farby na strešnú krytinu sa teda už nemusíte obmedzovať na typické farebné odtiene pálených škridiel. Pri moderných budovách, ktoré sú čoraz častejšie pokryté plechom je možné s farbami doslova experimentovať.

Farby z minulosti postupne ustupujú do úzadia aj v prípade rôznych prístreškov, čím sa vytvára ešte väčší priestor pre kreativitu. Rovnako ako pri farbe fasády, fantázii sa medze nekladú ani pri sfarbení striech. Strechy čiernej, tmavosivej a antracitovej farby preto už nie sú na novostavbách rodinných a viacgeneračných domov až také vzácne. Často je cieľom dosiahnuť viditeľný kontrast medzi farbou strechy a fasády, ktorý vytvára zvláštny pútavý efekt. Na druhej strane, napríklad také odtiene sivej môžeme zaradiť medzi tradičné farby strechy, keďže pripomínajú klasickú bridlicovú krytinu.

Pre plechové strechy je k dispozícii široká škála farieb

Najväčší výber farieb býva práve pri plechových strechách, kde si môžete vybrať medzi rôznymi farbami vzorkovníka RAL. Sfarbenie plechovej strechy sa tak neobmedzuje len na červenú, hnedú a sivú. Dostupné sú aj svieže odtiene zelenej alebo žiarivá, sýta modrá.

Keďže strecha je samozrejme dlhodobá investícia, pri výbere treba myslieť aj na to, že niektoré farby striech by mohli byť len módnou záležitosťou a o pár rokov už nebudú považované za estetické.

V spoločnosti Maslen ponúkame naše škridlové profily a trapézové plechy v širokej škále farieb, ktorá sa neustále rozširuje. Profilové plechy sú dostupné až v 12 rôznych farbách RAL a môžu byť utesnené rôznymi procesmi povrchovej úpravy, buď lesklé alebo matné. Polyesterová povrchová úprava zaisťuje vysokú odolnosť proti korózii a mechanickému poškodeniu a má veľmi dobrú deformovateľnosť.

farby striech

Vyberáme správnu farbu strešnej krytiny

Pri výbere farby strechy je dôležité zohľadniť tvar a sklon strechy, farbu fasády a prakticky celú architektúru objektu. Relevantné je aj okolie budovy: či ide o samostatne stojacu budovu alebo je dom obklopený inými budovami.

V zástavbe medzi klasickými škridlovými strechami bude trávovozelená plechová strecha príliš výrazná. Na druhej strane, zelená strecha na rodinnom dome stojacom na okraji lesa bude dobre ladiť s okolitou krajinou.

Farba povrchu strechy však nie je dôležitá len z estetického hľadiska, ovplyvňuje totiž aj jej vlastnosti:

Počas horúcich letných mesiacov čierna alebo veľmi tmavá strešná krytina skutočne viac priťahuje slnečné svetlo, čo spôsobí, že podkrovie sa môže príliš prehrievať.

Na druhej strane, biele alebo svetlé strechy sa na Slovensku vyskytujú len zriedka. Svetlé strešné plochy veľmi dobre odrážajú slnečné svetlo a zaisťujú tak príjemnú vnútornú klímu aj v lete. Nevýhodou však je, že na odhalených strechách svetlých farieb je celkom rýchlo vidno špinu.

Ohodnoťte náš článok

4.8-(24 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Existuje dotácia na strechu?

Existuje dotácia na strechu?

Rady

Prekvapujú vás každoročne vyššie a vyššie faktúry za energie, stará strecha už pomaly dosluhuje a býva sa vám pod ňou čoraz horšie? Alebo premýšľate, ako dosiahnuť, aby vám strecha prinášala ešte v...

28. mája 2024

Čítať viac
Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Rady

Strecha patrí medzi najdôležitejšie prvky každého domu, chráni nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale zároveň dotvára celkový estetický dojem stavby. Navyše, viac ako si dokážeme pripustiť ovplyv...

28. apríla 2024

Čítať viac
Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Rady

Niektoré stavebné materiály patria jednoznačne do minulosti a príkladom je aj azbestocement, ktorý ešte nie tak dávno tvoril strechy menších aj väčších objektov. Strešný eternit už v súčasnosti nem...

28. marca 2024

Čítať viac
Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac