Zdielať

Farba plechovej strechy: v akej farbe si vybrať plechovú krytinu?

Ako vyberať
Farba plechovej strechy: v akej farbe si vybrať plechovú krytinu?
5-(23 hlasov)

Strecha je jedným z dominantných prvkov každej stavby a bezpochyby má výrazný vplyv na celkový vizuálny dojem. Ak sa na mesto či dedinu pozriete z vtáčej perspektívy, zistíte, že väčšina striech je stále sfarbená podobne. Na Slovensku zvyčajne dominujú tradičné červené a hnedé tóny vychádzajúce z obľuby pálených tehál.

Oproti minulosti je však teraz oveľa jednoduchšie navrhnúť si farbu strechy presne podľa vlastných prianí a predstáv. Pri výbere farby na strešnú krytinu sa teda už nemusíte obmedzovať na typické farebné odtiene pálených škridiel. Pri moderných budovách, ktoré sú čoraz častejšie pokryté plechom je možné s farbami doslova experimentovať.

Farby z minulosti postupne ustupujú do úzadia aj v prípade rôznych prístreškov, čím sa vytvára ešte väčší priestor pre kreativitu. Rovnako ako pri farbe fasády, fantázii sa medze nekladú ani pri sfarbení striech. Strechy čiernej, tmavosivej a antracitovej farby preto už nie sú na novostavbách rodinných a viacgeneračných domov až také vzácne. Často je cieľom dosiahnuť viditeľný kontrast medzi farbou strechy a fasády, ktorý vytvára zvláštny pútavý efekt. Na druhej strane, napríklad také odtiene sivej môžeme zaradiť medzi tradičné farby strechy, keďže pripomínajú klasickú bridlicovú krytinu.

Pre plechové strechy je k dispozícii široká škála farieb

Najväčší výber farieb býva práve pri plechových strechách, kde si môžete vybrať medzi rôznymi farbami vzorkovníka RAL. Sfarbenie plechovej strechy sa tak neobmedzuje len na červenú, hnedú a sivú. Dostupné sú aj svieže odtiene zelenej alebo žiarivá, sýta modrá.

Keďže strecha je samozrejme dlhodobá investícia, pri výbere treba myslieť aj na to, že niektoré farby striech by mohli byť len módnou záležitosťou a o pár rokov už nebudú považované za estetické.

V spoločnosti Maslen ponúkame naše škridlové profily a trapézové plechy v širokej škále farieb, ktorá sa neustále rozširuje. Profilové plechy sú dostupné až v 12 rôznych farbách RAL a môžu byť utesnené rôznymi procesmi povrchovej úpravy, buď lesklé alebo matné. Polyesterová povrchová úprava zaisťuje vysokú odolnosť proti korózii a mechanickému poškodeniu a má veľmi dobrú deformovateľnosť.

farby striech

Vyberáme správnu farbu strešnej krytiny

Pri výbere farby strechy je dôležité zohľadniť tvar a sklon strechy, farbu fasády a prakticky celú architektúru objektu. Relevantné je aj okolie budovy: či ide o samostatne stojacu budovu alebo je dom obklopený inými budovami.

V zástavbe medzi klasickými škridlovými strechami bude trávovozelená plechová strecha príliš výrazná. Na druhej strane, zelená strecha na rodinnom dome stojacom na okraji lesa bude dobre ladiť s okolitou krajinou.

Farba povrchu strechy však nie je dôležitá len z estetického hľadiska, ovplyvňuje totiž aj jej vlastnosti:

Počas horúcich letných mesiacov čierna alebo veľmi tmavá strešná krytina skutočne viac priťahuje slnečné svetlo, čo spôsobí, že podkrovie sa môže príliš prehrievať.

Na druhej strane, biele alebo svetlé strechy sa na Slovensku vyskytujú len zriedka. Svetlé strešné plochy veľmi dobre odrážajú slnečné svetlo a zaisťujú tak príjemnú vnútornú klímu aj v lete. Nevýhodou však je, že na odhalených strechách svetlých farieb je celkom rýchlo vidno špinu.

Ohodnoťte náš článok

5-(23 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Naše produkty

20. výročie Maslenu predstavuje významný míľnik v histórii každej spoločnosti, nás nevynimajúc. Poďme sa spolu pozrieť týmito pár riadkami, čím sme si za tých 20. rokov ako firma prešli a na záver ...

24. júla 2023

Čítať viac
Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Rady

Priehradové väzníky si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie, a to prakticky vo všetkých segmentoch. Využiť sa dajú ako pri priemyselných a dopravných stavbách, tak aj bežných rodinných...

22. júna 2023

Čítať viac
Ako a prečo oplechovať atiku?

Ako a prečo oplechovať atiku?

Rady

Atika je architektonickým prvkom, ktorý zďaleka nie je výsadou iba historických stavieb. Práve naopak, atika býva súčasťou napríklad aj moderných rodinných domov s plochou strechou. Či už ju v konk...

18. júna 2023

Čítať viac
Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Rady

Nevyhnutnou súčasťou moderných a funkčných strešných plášťov sú aj fólie, ktoré plnia rôzne funkcie. Tie vo všeobecnosti slúžia na ochranu nosných častí strechy, znižovanie únikov tepla z vnútornýc...

12. júna 2023

Čítať viac