Zdielať

Finančné výhody vlastníctva plechovej strechy

Zaujímavosti Rady
Finančné výhody vlastníctva plechovej strechy
4.7-(4 hlasov)

Tvrdenie, že strecha patrí medzi najdôležitejšie prvky domu snáď ani netreba zvlášť zdôrazňovať. Kvalitne vyhotovená strecha však stavbu nechráni len pred poveternostnými vplyvmi, hlukom a nečistotami, ale tiež dotvára jej vizuálnu stránku a s trochou nadnesenia pomáha chrániť aj finančný rozpočet domácnosti. Okrem iných faktorov sa pri výbere strechy oplatí zohľadniť aj finančný aspekt, avšak nielen z pohľadu ceny materiálu a práce, ale aj ďalších potenciálnych výdavkov. Detailne sme sa zamerali na konkrétne finančné výhody, s ktorými môžete počítať v prípade, že uprednostníte plechovú strechu. 

Nižšie náklady na stavbu krovu

Plechové strešné krytiny patria medzi tzv. ľahké a takéto zaradenie vôbec nie je zavádzajúce. V porovnaní s inými krytinami sú tie plechové až približne desaťkrát ľahšie, čo znamená, že nároky na nosnosť krovu nie sú vôbec veľké. Ak uprednostníte plechovú strešnú krytinu, ušetríte už pri stavbe krovu, a to nielen na materiáli, ale aj práci. Krov pre plechovú strechu je možné zrealizovať rýchlejšie a ľahšie, pričom vďaka svojej nízkej hmotnosti sa plechové strechy hodia aj pri rekonštrukcii starých budov. 

Dlhá životnosť a záruka 

Životnosť plechovej strechy závisí nielen od správnej montáže a starostlivosti, ale aj povrchovej úpravy. V tomto smere preto odporúčame orientovať sa na kvalitu a zistiť si čo najviac o vlastnostiach a vyhotovení povlakovej vrstvy. Ak raz zainvestujete do plechovej strechy s kvalitnou povrchovou úpravou, určite neoľutujete, pretože ich životnosť sa počíta na desiatky rokov. O tom, ako veľmi svojmu produktu výrobca verí, svedčí navyše aj dĺžka záruky. 

Rovnako ako pri akomkoľvek inom tovare, aj záruka na strešnú krytinu znamená, že počas určitého obdobia sa nevyskytne taká vada materiálu alebo neprejaví taká výrobná vada, ktorý by mala priamy vplyv na funkčnosť a úžitkové vlastnosti krytiny. Pri strechách rozlišujeme spravidla záruku na plech samotný a zvlášť záruku na povrchovú úpravu. Konkrétna dĺžka záruky a ďalšie podmienky sa spravidla odvíjajú nielen od konkrétneho materiálu (pozinkovaný plech, hliník…), ale aj od typu povlaku a triedy korozivity danej umiestnením materiálu v určitom prostredí (používa sa stupnica od C1 po C5-M). Napríklad, záruka proti perforácii plechu pre žiarovo pozinkované plechy s povlakom HB polyester je v prostredí kategórií C1 – C3 až 30 rokov.

Jednoduchá a cenovo nenáročná údržba

Starostlivosť o plechové krytiny spočíva predovšetkým v pravidelnej kontrole, ideálne aspoň dvakrát ročne, pred a po zime. Chybu určite neurobíte ani pravidelným čistením napríklad tlakovou vodou, prípadne ak z času na čas použijete špeciálny náter, ktorý strechu dodatočne ochráni. Nemusíte sa však obývať, že by údržba strechy bola akokoľvek časovo alebo finančne náročná. V priebehu rokov vás rozhodne nebude stáť stovky eur, ako to môže byť pri iných materiáloch. 

Energetická efektívnosť

Kvalitne zhotovenú plechovú strechu oceníte aj vďaka termoizolačným vlastnostiam. V tomto smere vynikajú napríklad trapézové plechy, ktoré dokážu udržiavať teplo vo vnútri objektu a tým znižujú náklady na vykurovanie. Nie je napokon vôbec náhodou, že plechové krytiny sú obľúbenou voľbou aj v horských oblastiach. 

Výhody v tomto smere ale neprinášajú len trapézové plechy. Aj iné typy plechových krytín dokážu vďaka svojej povrchovej úprave odrážať slnečné lúče, a tým zabrániť nadmernému zahrievaniu strešnej konštrukcie. Vďaka kvalitnej plechovej streche s precízne zhotovenou izoláciou môžete počítať s rozumnými nákladmi na dosiahnutie a udržiavanie tepelného komfortu počas celého roka. 

Možnosť recyklácie 

Bez väčšieho preháňania môžeme plechové strechy označiť nielen za finančne úspornú, ale aj ekologickú voľbu. Po desiatkach rokov spoľahlivého slúženia môže byť plechová krytina zrecyklovaná a väčšina ostatného materiálu opätovne zhodnotená. 

Prispieva k zvýšeniu hodnoty nehnuteľnosti

Kvalitná plechová strecha prispieva k zvýšeniu hodnoty vašej nehnuteľnosti, čo je zaujímavé najmä v prípade, ak sa chystáte na nehnuteľnosť predávať. Záujemcov bude okrem iného zaujímať aj stav strechy a vzhľadom na dlhú životnosť plechových krytín doplnenú eventuálne aj o záruku zo strany výrobcu je praktický isté, že strecha bude novému majiteľovi naďalej bez problémov slúžiť. Dobre vyzerajúca a profesionálne vyhotovená strecha, ktorej plechy sú ešte v záruke, bude bezpochyby patriť medzi lákadlá v inzeráte vašej nehnuteľnosti. 

Ohodnoťte náš článok

4.7-(4 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 60 186 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac