Zdielať

Finančné výhody vlastníctva plechovej strechy

Zaujímavosti Rady
Finančné výhody vlastníctva plechovej strechy
4.7-(4 hlasov)

Tvrdenie, že strecha patrí medzi najdôležitejšie prvky domu snáď ani netreba zvlášť zdôrazňovať. Kvalitne vyhotovená strecha však stavbu nechráni len pred poveternostnými vplyvmi, hlukom a nečistotami, ale tiež dotvára jej vizuálnu stránku a s trochou nadnesenia pomáha chrániť aj finančný rozpočet domácnosti. Okrem iných faktorov sa pri výbere strechy oplatí zohľadniť aj finančný aspekt, avšak nielen z pohľadu ceny materiálu a práce, ale aj ďalších potenciálnych výdavkov. Detailne sme sa zamerali na konkrétne finančné výhody, s ktorými môžete počítať v prípade, že uprednostníte plechovú strechu. 

Nižšie náklady na stavbu krovu

Plechové strešné krytiny patria medzi tzv. ľahké a takéto zaradenie vôbec nie je zavádzajúce. V porovnaní s inými krytinami sú tie plechové až približne desaťkrát ľahšie, čo znamená, že nároky na nosnosť krovu nie sú vôbec veľké. Ak uprednostníte plechovú strešnú krytinu, ušetríte už pri stavbe krovu, a to nielen na materiáli, ale aj práci. Krov pre plechovú strechu je možné zrealizovať rýchlejšie a ľahšie, pričom vďaka svojej nízkej hmotnosti sa plechové strechy hodia aj pri rekonštrukcii starých budov. 

Dlhá životnosť a záruka 

Životnosť plechovej strechy závisí nielen od správnej montáže a starostlivosti, ale aj povrchovej úpravy. V tomto smere preto odporúčame orientovať sa na kvalitu a zistiť si čo najviac o vlastnostiach a vyhotovení povlakovej vrstvy. Ak raz zainvestujete do plechovej strechy s kvalitnou povrchovou úpravou, určite neoľutujete, pretože ich životnosť sa počíta na desiatky rokov. O tom, ako veľmi svojmu produktu výrobca verí, svedčí navyše aj dĺžka záruky. 

Rovnako ako pri akomkoľvek inom tovare, aj záruka na strešnú krytinu znamená, že počas určitého obdobia sa nevyskytne taká vada materiálu alebo neprejaví taká výrobná vada, ktorý by mala priamy vplyv na funkčnosť a úžitkové vlastnosti krytiny. Pri strechách rozlišujeme spravidla záruku na plech samotný a zvlášť záruku na povrchovú úpravu. Konkrétna dĺžka záruky a ďalšie podmienky sa spravidla odvíjajú nielen od konkrétneho materiálu (pozinkovaný plech, hliník…), ale aj od typu povlaku a triedy korozivity danej umiestnením materiálu v určitom prostredí (používa sa stupnica od C1 po C5-M). Napríklad, záruka proti perforácii plechu pre žiarovo pozinkované plechy s povlakom HB polyester je v prostredí kategórií C1 – C3 až 30 rokov.

Jednoduchá a cenovo nenáročná údržba

Starostlivosť o plechové krytiny spočíva predovšetkým v pravidelnej kontrole, ideálne aspoň dvakrát ročne, pred a po zime. Chybu určite neurobíte ani pravidelným čistením napríklad tlakovou vodou, prípadne ak z času na čas použijete špeciálny náter, ktorý strechu dodatočne ochráni. Nemusíte sa však obývať, že by údržba strechy bola akokoľvek časovo alebo finančne náročná. V priebehu rokov vás rozhodne nebude stáť stovky eur, ako to môže byť pri iných materiáloch. 

Energetická efektívnosť

Kvalitne zhotovenú plechovú strechu oceníte aj vďaka termoizolačným vlastnostiam. V tomto smere vynikajú napríklad trapézové plechy, ktoré dokážu udržiavať teplo vo vnútri objektu a tým znižujú náklady na vykurovanie. Nie je napokon vôbec náhodou, že plechové krytiny sú obľúbenou voľbou aj v horských oblastiach. 

Výhody v tomto smere ale neprinášajú len trapézové plechy. Aj iné typy plechových krytín dokážu vďaka svojej povrchovej úprave odrážať slnečné lúče, a tým zabrániť nadmernému zahrievaniu strešnej konštrukcie. Vďaka kvalitnej plechovej streche s precízne zhotovenou izoláciou môžete počítať s rozumnými nákladmi na dosiahnutie a udržiavanie tepelného komfortu počas celého roka. 

Možnosť recyklácie 

Bez väčšieho preháňania môžeme plechové strechy označiť nielen za finančne úspornú, ale aj ekologickú voľbu. Po desiatkach rokov spoľahlivého slúženia môže byť plechová krytina zrecyklovaná a väčšina ostatného materiálu opätovne zhodnotená. 

Prispieva k zvýšeniu hodnoty nehnuteľnosti

Kvalitná plechová strecha prispieva k zvýšeniu hodnoty vašej nehnuteľnosti, čo je zaujímavé najmä v prípade, ak sa chystáte na nehnuteľnosť predávať. Záujemcov bude okrem iného zaujímať aj stav strechy a vzhľadom na dlhú životnosť plechových krytín doplnenú eventuálne aj o záruku zo strany výrobcu je praktický isté, že strecha bude novému majiteľovi naďalej bez problémov slúžiť. Dobre vyzerajúca a profesionálne vyhotovená strecha, ktorej plechy sú ešte v záruke, bude bezpochyby patriť medzi lákadlá v inzeráte vašej nehnuteľnosti. 

Ohodnoťte náš článok

4.7-(4 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Existuje dotácia na strechu?

Existuje dotácia na strechu?

Rady

Prekvapujú vás každoročne vyššie a vyššie faktúry za energie, stará strecha už pomaly dosluhuje a býva sa vám pod ňou čoraz horšie? Alebo premýšľate, ako dosiahnuť, aby vám strecha prinášala ešte v...

28. mája 2024

Čítať viac
Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Rady

Strecha patrí medzi najdôležitejšie prvky každého domu, chráni nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale zároveň dotvára celkový estetický dojem stavby. Navyše, viac ako si dokážeme pripustiť ovplyv...

28. apríla 2024

Čítať viac
Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Rady

Niektoré stavebné materiály patria jednoznačne do minulosti a príkladom je aj azbestocement, ktorý ešte nie tak dávno tvoril strechy menších aj väčších objektov. Strešný eternit už v súčasnosti nem...

28. marca 2024

Čítať viac
Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac