Zdielať

Finančné výhody vlastníctva plechovej strechy

Zaujímavosti Rady
Finančné výhody vlastníctva plechovej strechy
4.7-(4 hlasov)

Tvrdenie, že strecha patrí medzi najdôležitejšie prvky domu snáď ani netreba zvlášť zdôrazňovať. Kvalitne vyhotovená strecha však stavbu nechráni len pred poveternostnými vplyvmi, hlukom a nečistotami, ale tiež dotvára jej vizuálnu stránku a s trochou nadnesenia pomáha chrániť aj finančný rozpočet domácnosti. Okrem iných faktorov sa pri výbere strechy oplatí zohľadniť aj finančný aspekt, avšak nielen z pohľadu ceny materiálu a práce, ale aj ďalších potenciálnych výdavkov. Detailne sme sa zamerali na konkrétne finančné výhody, s ktorými môžete počítať v prípade, že uprednostníte plechovú strechu. 

Nižšie náklady na stavbu krovu

Plechové strešné krytiny patria medzi tzv. ľahké a takéto zaradenie vôbec nie je zavádzajúce. V porovnaní s inými krytinami sú tie plechové až približne desaťkrát ľahšie, čo znamená, že nároky na nosnosť krovu nie sú vôbec veľké. Ak uprednostníte plechovú strešnú krytinu, ušetríte už pri stavbe krovu, a to nielen na materiáli, ale aj práci. Krov pre plechovú strechu je možné zrealizovať rýchlejšie a ľahšie, pričom vďaka svojej nízkej hmotnosti sa plechové strechy hodia aj pri rekonštrukcii starých budov. 

Dlhá životnosť a záruka 

Životnosť plechovej strechy závisí nielen od správnej montáže a starostlivosti, ale aj povrchovej úpravy. V tomto smere preto odporúčame orientovať sa na kvalitu a zistiť si čo najviac o vlastnostiach a vyhotovení povlakovej vrstvy. Ak raz zainvestujete do plechovej strechy s kvalitnou povrchovou úpravou, určite neoľutujete, pretože ich životnosť sa počíta na desiatky rokov. O tom, ako veľmi svojmu produktu výrobca verí, svedčí navyše aj dĺžka záruky. 

Rovnako ako pri akomkoľvek inom tovare, aj záruka na strešnú krytinu znamená, že počas určitého obdobia sa nevyskytne taká vada materiálu alebo neprejaví taká výrobná vada, ktorý by mala priamy vplyv na funkčnosť a úžitkové vlastnosti krytiny. Pri strechách rozlišujeme spravidla záruku na plech samotný a zvlášť záruku na povrchovú úpravu. Konkrétna dĺžka záruky a ďalšie podmienky sa spravidla odvíjajú nielen od konkrétneho materiálu (pozinkovaný plech, hliník…), ale aj od typu povlaku a triedy korozivity danej umiestnením materiálu v určitom prostredí (používa sa stupnica od C1 po C5-M). Napríklad, záruka proti perforácii plechu pre žiarovo pozinkované plechy s povlakom HB polyester je v prostredí kategórií C1 – C3 až 30 rokov.

Jednoduchá a cenovo nenáročná údržba

Starostlivosť o plechové krytiny spočíva predovšetkým v pravidelnej kontrole, ideálne aspoň dvakrát ročne, pred a po zime. Chybu určite neurobíte ani pravidelným čistením napríklad tlakovou vodou, prípadne ak z času na čas použijete špeciálny náter, ktorý strechu dodatočne ochráni. Nemusíte sa však obývať, že by údržba strechy bola akokoľvek časovo alebo finančne náročná. V priebehu rokov vás rozhodne nebude stáť stovky eur, ako to môže byť pri iných materiáloch. 

Energetická efektívnosť

Kvalitne zhotovenú plechovú strechu oceníte aj vďaka termoizolačným vlastnostiam. V tomto smere vynikajú napríklad trapézové plechy, ktoré dokážu udržiavať teplo vo vnútri objektu a tým znižujú náklady na vykurovanie. Nie je napokon vôbec náhodou, že plechové krytiny sú obľúbenou voľbou aj v horských oblastiach. 

Výhody v tomto smere ale neprinášajú len trapézové plechy. Aj iné typy plechových krytín dokážu vďaka svojej povrchovej úprave odrážať slnečné lúče, a tým zabrániť nadmernému zahrievaniu strešnej konštrukcie. Vďaka kvalitnej plechovej streche s precízne zhotovenou izoláciou môžete počítať s rozumnými nákladmi na dosiahnutie a udržiavanie tepelného komfortu počas celého roka. 

Možnosť recyklácie 

Bez väčšieho preháňania môžeme plechové strechy označiť nielen za finančne úspornú, ale aj ekologickú voľbu. Po desiatkach rokov spoľahlivého slúženia môže byť plechová krytina zrecyklovaná a väčšina ostatného materiálu opätovne zhodnotená. 

Prispieva k zvýšeniu hodnoty nehnuteľnosti

Kvalitná plechová strecha prispieva k zvýšeniu hodnoty vašej nehnuteľnosti, čo je zaujímavé najmä v prípade, ak sa chystáte na nehnuteľnosť predávať. Záujemcov bude okrem iného zaujímať aj stav strechy a vzhľadom na dlhú životnosť plechových krytín doplnenú eventuálne aj o záruku zo strany výrobcu je praktický isté, že strecha bude novému majiteľovi naďalej bez problémov slúžiť. Dobre vyzerajúca a profesionálne vyhotovená strecha, ktorej plechy sú ešte v záruke, bude bezpochyby patriť medzi lákadlá v inzeráte vašej nehnuteľnosti. 

Ohodnoťte náš článok

4.7-(4 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Prečo si vybrať kvalitnú difúznu fóliu?

Prečo si vybrať kvalitnú difúznu fóliu?

Rady

Difúznu fóliu síce na prvý pohľad nie je vidno, no zato je veľmi dôležitou súčasťou strešnej skladby a má priamy vplyv na jej životnosť. Okrem toho, že strešný plášť chráni, tak prispieva aj k tepe...

3. novembra 2023

Čítať viac
Vplyv plechových striech na mikroklímu v interiéri budovy

Vplyv plechových striech na mikroklímu v interiéri budovy

Rady

Plechové strechy majú dlhú históriu a sú jednými z najtrvácnejších a najspoľahlivejších strešných riešení. Okrem svojej odolnosti voči poveternostným vplyvom však plechové strechy ponúkajú aj mnoho...

15. októbra 2023

Čítať viac
Ako pripraviť strechu na fotovoltiku: Je moja strecha na ňu vhodná?

Ako pripraviť strechu na fotovoltiku: Je moja strecha na ňu vhodná?

Rady

Fotovoltické systémy predstavujú jedno z najúčinnejších riešení pre získavanie obnoviteľnej energie z dostupného slnečného žiarenia. Tieto systémy premenia slnečné svetlo na elektrickú energiu pros...

4. októbra 2023

Čítať viac
Sprievodca typov striech: ako si vybrať a akým chybám sa vyvarovať?

Sprievodca typov striech: ako si vybrať a akým chybám sa vyvarovať?

Ako vyberať Rady

Dobrá strecha môže vydržať desiatky rokov, zatiaľ čo zlá strecha sa rýchlo zmení na bezodnú studňu, do ktorej hádžete peniaze. Drahé opravy každých niekoľko rokov, výmena poškodenej krytiny, škody ...

2. októbra 2023

Čítať viac