Funkcie antikondenzačných fólií pod strechou
Naše produktyAntikondenzačné fólie pod strechu majú veľký význam a to hneď z viacerých hľadísk. Ako už vyplýva z ich názvu, hlavnou úlohou týchto fólií je zabrániť prieniku vody z otvorenej strechy do krytého priestoru a vzniku kondenzátu. Na akom princípe tieto strešné fólie fungujú, ako ich montovať a na ktoré ich funkcie sa môžete spoľahnúť?
Trapézové plechy sú obľúbenou krytinou rôznych výrobných priestorov, stajní, poľnohospodárskych objektov či montovaných hál. Tieto stavby majú spravidla jednoduchú strešnú konštrukciu bez zateplenia. Už pri návrhu konštrukcie takejto strechy je však potrebné vziať do úvahy, že v dôsledku zmien vonkajších teplôt bude v oblasti strechy dochádzať ku tvorbe kondenzátu. Zvlášť problematická je tvorba kondenzátu v prípade poľnohospodárskych objektov, v ktorých sa uskladňuje napríklad obilie, krmivo, prípadne čokoľvek iné, čo je zdrojom stúpajúcej vlhkosti.
Odkvapkávanie kondenzátu zo strechy priamo do vnútornej časti objektu je problematické, a to ako z pohľadu využívania daných priestorov, tak z hľadiska toho, že vlhkosť môže znehodnotiť uskladnené predmety, spôsobovať plesnivenie vo vnútri objektu a celkovo zapríčiniť obmedzenie jeho využiteľnosti. Ideálnym riešením do všetkých skladov, hál a podobných objektov sú antikondenzačné fólie, ktoré sa montujú priamo na vnútornú stranu trapézového plechu.
Na akom princípe fungujú antikondenzačné fólie pod strechu?
Antikondenzačné fólie pod strechu DRIPSTOP, ktoré bez preháňania patria medzi najúčinnejšie na trhu, sú vyrobené z husto prepojených PES vlákien. Medzi jednotlivými vláknami sa nachádzajú drobné komôrky, v ktorých sa uchováva kondenzát až dovtedy, kým sa po oteplení strešnej krytiny nevyparí späť do miestnosti. Pre ešte efektívnejšie fungovanie je vhodné zabezpečiť v objekte dostatočné odvetrávanie.
Celý princíp je teda veľmi jednoduchý. Fólia kondenzát zachytí a po tom, ako na krytinu začne svietiť slnko a fólia sa zohreje, kondenzát sa vyparí. Jednoducho povedané, nedochádza tak k žiadnemu „kvapkaniu zo strechy“. Vzhľadom na dostupnú cenu a efektivitu celého tohto riešenia vás zrejme neprekvapí, že v prípade objektov s neizolovanými strechami ide o veľmi obľúbenú voľbu.
Montáž antikondenzačnej fólie by ste mali nechať na odborníkov
Aby mohla antikondenzačná fólia pod strechou plniť svoju hlavnú funkciu, je veľmi dôležitá jej odborná montáž. Fólia sa k strešnej krytine pripevňuje pomocou špeciálneho vodeodolného lepidla, ktoré je presne určené na tento účel. Svojím zložením je upravené tak, aby nepodliehalo starobe a zvetrávaniu, a tiež, aby jeho účinky neoslabilo pôsobenie vlhkosti. Akékoľvek náhrady či iné spôsoby upevnenia budú mať za následok, že fólia nebude dostatočne držať.
Samotná montáž antikondenzačnej fólie si vyžaduje skúsenosti a presnosť. Skúsenosti najmä preto, aby nebola fólia umiestnená tam, kde sa plechy navzájom prekrývajú, resp. aby bola fólia umiestnená správnym spôsobom aj pri pozdĺžnych spojoch. Rozmery fólie je potrebné upraviť aj v miestach pri plošnom prekrývaní spojov, kde voda steká zo strechy do odkvapových rúr. Správnym postupom pri montáži fólie predídete vzlínavosti. Presnosť pri montáži je zas veľmi dôležitá z dôvodu, že spoje sú trvalé a raz nanesenú fóliu nie je možné odlepiť a následne znovu nalepiť.
Antikondenzačné fólie pod strechu majú aj ďalšie funkcie
Hlavnú úlohu antikondenzačnej fólie sme vám už priblížili. Okrem nej sa ale môžete spoľahnúť aj na jej ďalšie funkcie. Nielenže teda zabráni kvapkaniu vody zo strechy do vnútorného priestoru, ale zároveň zlepšuje akustiku budov, čo má svoj význam najmä v prípade väčších priestorov, ako sú napríklad výrobné haly. Použitie antikondenzačnej fólie zmenšuje ozvenu a okrem toho sa postará aj o zníženie hluku pri daždi. V závislosti od celkovej plochy a vyhotovenia strechy môžete počítať s redukciou hluku až o 3 dB. Napokon, nemôžeme zabudnúť ani na to, že antikondenzačné fólie sú v zmysle platných noriem nehorľavé a zaradené do triedy reakcie na oheň A2-s1.
Záverom dodajme, že pri výbere konkrétnej antikondenzačnej fólie nezabudnite ani na mieru absorpcie vody. V prípade kvalitnej fólie DRIPSTOP môžete napríklad počítať s absorpciou vody na úrovni 700-900 g/m2, čo sú nadpriemerné hodnoty.