Zdielať

Hlavné zásady pre efektívne odvádzanie a zachytávanie vody zo strechy

Rady
Hlavné zásady pre efektívne odvádzanie a zachytávanie vody zo strechy

Jednou z otázok, ktorú by ste okrem mnohých iných, mali pri stavbe domu riešiť, je odvod zrážkovej vody zo strechy. Nielenže za odvod zrážkovej vody zo strechy do kanalizácie je potrebné platiť, v niektorých lokalitách môže byť takýto spôsob odvádzania dokonca zakázaný. Prinášame preto riešenie, ako zabezpečiť zachytávanie vody zo strechy a ako prípadne túto vodu ďalej využiť.

Prečo nie je jedno kam vedie zrážková voda zo strechy?

Podľa aktuálne platných predpisov EÚ má stavebník povinnosť likvidovať zrážkovú vodu zo strechy na svojom pozemku. Kým v mnohých obciach je možné za pravidelný poplatok napojenie do tzv. dažďovej kanalizácie, niekde táto možnosť úplne chýba. Situácia sa dá vyriešiť ale aj inak, a to zádržným systémom, kedy zrážková voda zo strechy zostane na vašom pozemku pripravená na ďalšie použitie. Skôr ako sa k výhodám tohto riešenia dostaneme, pozrime sa na to, čo by mal spĺňať zvodový systém.

Nevyhnutnou súčasťou každej jednej strechy sú doplnky, ktoré vodu zberajú a zabezpečujú jej odvádzanie mimo fasády stavby. Týmto spôsobom zabraňujú vlhnutiu stien, základov a prípadne iným poškodeniam. Okrem toho môžeme zvodový systém považovať aj za bezpečnostný prvok, keďže zabraňuje premáčaniu chodníkov a ciest priľahlých k domu. Kvalita odkvapového systému sa naplno prejavuje najmä v zime, kedy sa začne topiť sneh. Striedanie odmäku a mrazov je pre odkvapové rúry zaťažkávacou skúškou a ak sa niekde objaví netesnosť, môžete mať okolo domu razom celkom nebezpečné klzisko.

Odkvapová rúra z titán-zinku

Pár tipov k výberu zvodového systému

Celý odkvapový systém je dobré navrhnúť s ohľadom na sklon a celkovú plochu strechy. Podľa toho si môžete vybrať veľkosť jednotlivých žľabov, prípadne ich tvarovanie. Samozrejme, na výber je aj z rôznych farieb, aby ste odkvapy mohli so strechou dokonale zladiť. Odkvapový systém vo všeobecnosti tvoria pododkvapové žľaby, čelo žľabu, zvislé rúry a tiež žľabové spojky, kotlíky, objímky a kolená. Samozrejme zabudnúť nesmieme ani na montážne háky, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou celého systému.

Na odkvapovom systéme rozhodne neodporúčame šetriť, pretože jeho kvalita má veľký vplyv na komfort a možno využívania bezprostredného okolia domu. Aby ste sa vyhli akýmkoľvek problémom v budúcnosti, je dôležitý nielen správny návrh a montáž, ale aj kvalitný materiál s precíznou protikoróznou ochranou. Z tohto pohľadu je spoľahlivou voľbou napríklad zvodový systém z plechu, ktorý má oceľové jadro a dostatočne hrubú vrstvu zinku, či dokonca ALUzinku, ktorá mu dodáva mimoriadnu odolnosť.

Kvalitný zvodový systém je základom efektívneho odvádzania vody zo strechy

Kam so zrážkovou vodou?

Ako sme už v úvode naznačili, vždy je potrebné vyriešiť, kam povedie zrážková voda zo strechy a je ideálne, ak toto rozhodnutie urobíte ešte pred výberom zvodového systému. Je teda potrebné zamyslieť sa nad tým, kam povedie zvodová rúra.

Spravidla sú na výber tri možnosti – využiť napojenie na zrážkovú kanalizáciu obce za poplatok, odvod zrážkovej vody do vsakovacej jamy s drenážou alebo zber do nádob. Najmä posledná spomenutá možnosť sa teší stále väčšej obľube, pretože takúto vodu môžete následne využiť na polievanie záhrady, splachovanie WC alebo skrátka, ako úžitkovú vodu. Zachytávanie zrážkovej vody zo strechy je zaujímavým zdrojom úžitkovej vody a určitou výhodou bude aj finančná úspora na poplatkoch.

Zachytávať zrážkovú vodu zo strechy je možné rôznymi spôsobmi. Existujú už kompletné systémy na zachytávanie vody do nádrží umiestnených pod zemou, ktoré sú priamo napojené na zvodovú rúru. Takýto systém je spravidla vybavený vodným čerpadlom, vďaka ktorému môžete vodu z nádrže načerpať a použiť podľa svojich potrieb.

Ak by sa vám do kompletného systému zberu vody nechcelo investovať, siahnuť môžete aj po jednoduchšom riešení a využiť zachytávač dažďovej vody priamo napojený na zvodovú rúru. Takéto riešenie si však vyžaduje častejšiu manipuláciu s nádobou. Zostáva už iba dodať, že pri tomto spôsobe využívania zrážkovej vody je veľmi dôležité, aby bol zvodový systém priechodný a je potrebné vybaviť ho lapačmi lístia a nečistôt, aby ste nazbieranú vodu mohli bez problémov využiť.

Mohlo by vás zaujímať

Prečo nepodceniť strešnú fóliu pod plechovou krytinou?

Prečo nepodceniť strešnú fóliu pod plechovou krytinou?

Ako vyberať Rady

Fólie sú dnes už bežnou súčasťou moderných strešných plášťov a vďaka svojim vlastnostiam poskytujú strešnej konštrukcii ochranu, vytvárajú dodatočnú termoizolačnú vrstvu a zároveň dokážu zabezpečiť...

25. mája 2022

Čítať viac
Čo je podpera vedenia na plechové strechy a aká je jej hlavná úloha?

Čo je podpera vedenia na plechové strechy a aká je jej hlavná úloha?

Rady

Drobný, často prehliadaný, no v praxi mimoriadne dôležitý prvok nielen na každej plechovej streche. Podpera vedenia je spôsobom, ako doplniť plechovú strechu o bleskozvod či zvodový systém, ktorý b...

25. mája 2022

Čítať viac
Vlnitý plech a praktické tipy na jeho použitie

Vlnitý plech a praktické tipy na jeho použitie

Nezaradené

Vlnité plechy sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých pozemkov a objektov, ktoré na nich stoja. Využitie si nachádzajú nielen v priemyselnom prostredí, ale aj pri občianskych stavbách. Vlnité plechy v ...

25. mája 2022

Čítať viac
Vplyv strechy na tepelnú pohodu v lete

Vplyv strechy na tepelnú pohodu v lete

Rady

Blížia sa najteplejšie mesiace v roku a to je obdobie, kedy v mnohých domácnostiach sú naplno pustené ventilátory a klimatizácie. Počas obdobia, kedy ani teploty v noci neklesajú pod 20 °C sa bez o...

25. mája 2022

Čítať viac