Zdielať

Izolácia trapézových plechov: zvýšte odolnosť strešných konštrukcií

Rady
Izolácia trapézových plechov: zvýšte odolnosť strešných konštrukcií

Trapézové plechy je možné použiť rôznymi spôsobmi pri stavbe striech obytných a úžitkových objektov. S trapézovými plechmi bez izolácie môžete ľahko vytvoriť pružný strešný plášť, ktorý je aj vodeodolný a nenáročný na údržbu. Na druhej strane, takýto strešný plášť nemá dobré izolačné vlastnosti, izolácia proti hluku, dažďu, vetru a teplotným výkyvom je nevyhnutná.

Izolácia strechy v závislosti od použitia

Základným pravidlom je, že v obytných budovách musí byť izolácia rozsiahlejšia ako napríklad pri výstavbe hál alebo prístreškov. Ak ide len o prístrešok, pri ktorom nie je dôležité, ako sa ohrieva, ochladzuje alebo v ňom kondenzuje voda, potom izolácia nie je priamo nevyhnutná. Izolácia strechy je však nevyhnutná pre každú stavbu, ktorú chcete zmysluplne využívať po celý rok. V každom prípade je totiž potrebné zabrániť kondenzácii vody, aby sa predišlo vlhkosti, plesniam, poškodeniu objektu a skladovaných strojov alebo dielov. Na tento účel je vhodná antikondenzačná fólia.

Ako funguje strešná izolácia v prípade plechovej strechy?

Čo sa týka zateplenia strechy, existujú rôzne možnosti jej realizácie, plechové strechy sa väčšinou izolujú medzi krokvami alebo pod krokvami. Treba si uvedomiť, že stavba by mala byť vetraná a zároveň treba zabrániť vzniku mostov. Zadná vetraná konštrukcia zaisťuje, že nedochádza k priamemu kontaktu medzi plechom a izoláciou. Táto vzdialenosť je dôležitá na zamedzenie „potenia“, teda tvorby kondenzátu a následnej vlhkosti a vzniku plesní.

Takzvané mosty sú na druhej strane miesta kontaktu alebo pripojenia rôznych komponentov, kde môže dochádzať k prenosu alebo zosilneniu zvuku a prehrievaniu. Ten treba prerušiť, napríklad vložením gumených alebo plastových návlekov.

Výhody izolácie strechy

Stručne povedané, izolácia strechy spája výhody plechovej strechy nenáročnej na údržbu s optimálnymi teplotnými vlastnosťami a účinnou ochranou proti hluku. To znamená, že priestor pod strechou už nie je potrebné tak vykurovať a zároveň cez strechu uniká v zime menej tepla, čím je mikroklíma vo vnútri objektu príjemnejšia. Samotné zateplenie šetrí aj náklady na vykurovanie, takže investícia doň sa vám po rokoch vráti. Navyše, poskytuje aj ochranu proti vlhkosti, ktorá by potenciálne mohla narušiť konštrukciu stavby a predstavovať zdravotné riziko.

Zaizolovať trapézový plech môžete aj dodatočne

Dodatočné zateplenie je možné aj pri rekonštrukcii strechy. Aj keď medzi domácimi kutilmi koluje množstvo tipov, ako by bolo možné zateplenie plechovej strechy, zvyčajným riešením je izolácia zospodu, aby sa zachovali vynikajúce vlastnosti plechovej strechy ako vonkajšieho plášťa.

Na jednej strane je možná čistá zvuková izolácia, ale na druhej strane si treba uvedomiť, že ide skôr o úpravu ako o skutočnú izoláciu – pretože v tomto prípade tepelné vlastnosti strechy zostávajú nezmenené. Najlepšie je vždy konzultovať s odborníkom, či je lepšie vyplniť alebo vybudovať podkladovú konštrukciu s izoláciou medzi krokvami, alebo či bude potrebné strechu odstrániť a znovu prekryť. Odborník vám nielenže vyčísli presné náklady, ale aj vysvetlí výhody a nevýhody rôznych variantov izolácie.

Ohodnoťte náš článok

Mohlo by vás zaujímať

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Rady

Rekonštrukcia strechy je procesom, ktorý je niekedy nevyhnutným predpokladom na to, aby bola stavba vôbec použiteľná. V iných prípadoch je zas hlavným cieľom rekonštrukcie zmena vzhľadu stavby a zl...

7. októbra 2022

Čítať viac
Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Ako vyberať

Výber medzi šikmou a rovnou strechou by určite nemal pripomínať súboj Dávida s Goliášom, práve naopak. Emócie je lepšie odložiť bokom a k posudzovaniu výhod jedného či druhého riešenia si sadnúť s ...

27. septembra 2022

Čítať viac
Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Zaujímavosti

Stanová strecha, nazývaná aj ihlanová, bola pomerne bežným javom predovšetkým pri menších rodinných domoch so štvorcovým pôdorysom postavených v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia. Svojich ...

7. septembra 2022

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Rady

Kvalitná plechová strecha vám pokojne môže vydržať aj desiatky rokov. Dôležitý je však nielen správny výber materiálov a doplnkov, ale aj montáž presne podľa pokynov výrobcov. Stále sa stretávame s...

18. augusta 2022

Čítať viac