Zdielať

Jedinečné využitia striech vo svete: strecha ako bazén, tenisový kurt alebo záhrada

Zaujímavosti
Jedinečné využitia striech vo svete: strecha ako bazén, tenisový kurt alebo záhrada
5-(14 hlasov)

Využiť strechu na umiestnenie bazéna, tenisového kurtu alebo záhrady? Toto sú len niektoré z možností, ako sa dá strecha využiť skutočne kreatívnym spôsobom. Kým v niektorých prípadoch ide o umenie možného v preplnených mestách, v iných prípadoch ide o spôsob, ako vyvolať obdiv a sprostredkovať neobyčajný zážitok. Pozreli sme sa do sveta na jedinečné možnosti využitia striech.

Bazény na streche

Okúpať sa v bazéne a popri tom si užívať ničím neobmedzený výhľad? To je realitou hneď vo viacerých hoteloch, ktoré svojim návštevníkom ponúkajú možnosť okúpať sa v bazéne. Tým najznámejším príkladom je bezpochyby strešný bazén na 55. poschodí hotela Marina Bay Sands v Singapure, z ktorého si môžete vychutnať úžasný výhľad na mesto.

Bazény na strechách hotelov ale nájdete aj v iných mestách. Medzi špičku patrí hotel 137 Pillars v Bangkoku s bazénmi na 27. a 30. poschodí alebo hotel Fasano v Rio De Janeiro, ktorého strešný bazén vám poskytne krásny výhľad na Atlantik.

Tenisový kurt

Zo strechy sa môže stať aj plnohodnotný tenisový kurt. Ten najznámejší pozná celý svet sa zároveň stal najvyššie položeným tenisovým kurtom na svete. Nachádzal sa na hoteli Burj al Arab v Dubaji a zahrali si na ňom viaceré tenisové legendy. V skutočnosti ale išlo o prerobený heliport, ktorý dnes už opäť slúži svojmu pôvodnému účelu.

Tenisové kurty na strechách sú ale obľúbeným doplnkom honosných rezidencii, prípadne luxusnejších obytných budov v mestách. Týmto prípadom je aj kurt Tennis600 priamo v centre Melbourne. Síce sa nenachádza v závratnej výške, zahrať si tenis nad rušnými ulicami mesta bude zaujímavým zážitkom.

Moderná záhrada na streche

Zelené strechy začínajú získavať popularitu aj u nás. Ide o efektívne využitie priestoru strechy, ktorému týmto spôsobom dodáte prírodný nádych, a to aj v prípade ak sa strecha nachádza v centre rušného mesta. Zelená strecha môže plniť buď iba estetickú funkciu, alebo sa môže stať vašou osobnou oázou pokoja. Tu však výhody zelených striech nekončia. V lete aj v zime sa zelená strecha postará o prirodzenú izoláciu.

Ak túžite po zelenej streche, obráťte sa na odborníka, pri realizácii si totiž treba dať pozor na viacero vecí, najmä na strešnú skladbu a zaťaženie strechy.

Testovací/pretekársky okruh

Strechy neraz v minulosti slúžili aj ako pretekárske a testovacie okruhy pre autá. Pár príkladov by sme našli aj v súčasnosti, aj keď teraz ide už skôr o atrakcie. Snáď najzaujímavejším príkladom je bývalá továreň automobilky Fiat v Turíne. Na streche päť poschodovej budovy Lingotto sa nachádza približne pol kilometrový okruh z betónu, ktorý až do konca 70-tych rokov minulého storočia slúžil na testovacie jazdy nových áut.

Dnes sa na tejto streche z času na čas konajú rôzne spomienkové akcie a preteky, takže tento „strešný“ okruh stále dokáže plniť svoju úlohu.

Futbalové/Futsalové ihrisko

Futsal a futbal sa dajú hrať skoro všade a strechy nie sú výnimkou. Vo svete existuje niekoľko futbalových a futsalových ihrísk, ktoré sú umiestnené na streche. Jedným z najznámejších je futsalové ihrisko na budove Tokyu Toyoko v hlavnom meste Japonska. Má dĺžku 42 metrov, šírku 22 metrov a teší sa veľkej popularite nielen zo strany turistov, ale aj domácich.

Ohodnoťte náš článok

5-(14 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2023 sa očakávajú vysoké čísla inflácie, ktoré spôsobujú nielen medzi našimi zákazníkmi neistotu. Je viac než isté, že vysoká inflácia aj tento rok odvetrá z bankových účtov viac ako 10%....

17. januára 2023

Čítať viac
Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Rady

Odvetrávanie šikmých striech neradno podceňovať a mal by to vedieť každý jeden odborník, ktorý sa venuje návrhom a realizácii striech. Napriek tomu je nevhodne navrhnuté odvetrávanie strechy stále ...

22. decembra 2022

Čítať viac
Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Rady

Pri projektovaní novej strechy a výbere strešnej krytiny je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky v danej lokalite a počítať aj s prípadnými excesmi. Správne skonštruovanú novú strechu s dosta...

22. decembra 2022

Čítať viac
Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Rady

Krov je nosnou konštrukciou šikmých striech a vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu plní, zaslúži si mimoriadnu pozornosť nielen pri projektovaní, ale aj pri jeho realizácii. Kvalitne vyhotovený krov ...

19. decembra 2022

Čítať viac