Jednoduchý návod, ako postaviť záhradný prístrešok
RadyStavba záhradného prístrešku sa na prvý pohľad môže zdať náročná. S trochou šikovnosti však takúto stavbu zvládnete sami. Celkom na začiatku je potrebné si pripraviť dobrý plán. Každá realizácia nejakej stavby si vyžaduje podrobný návrh a prepracovaný projekt, aby vás počas výstavby nič nezaskočilo.
Existuje niekoľko typov záhradných prístreškov. Preto je dobré poznať, na aký účel ho budete primárne využívať. Na záhradné posedenie, ako prístrešok nad auto alebo ako záhradný domček na náradie a športové náčinie? V tomto článku si takýto projekt rozoberieme do detailov. Zisťovali sme tiež, či si takéto stavby vyžadujú stavebné povolenie.
Záhradné prístrešky podľa využitia
Keď sa povie záhradný prístrešok, väčšina ľudí si predstaví drevenú, plechovú alebo plastovú strechu na podperných stĺpoch, ktorá je nejakým spôsobom spojená s múrmi domu. Prístrešok bez stien, ktorý má chrániť najmä pred slnkom. Využíva sa na rôzne účely a je to azda najjednoduchšia stavba, ktorá príliš nenačrie do vašej peňaženky. Často sa objavuje medzi tipmi, ako na svojpomocnú realizáciu záhrady.
Podobný prístrešok bez stien sa často označuje aj ako prístrešok na auto. O niečo náročnejšie sú napríklad altánok alebo domček na náradie. Aké typy záhradných prístreškov existujú?
Prístrešok na auto
Aj vaše auto si zaslúži svoj domov. Prístrešok so sedlovou alebo mierne naklonenou strechou, ktorá bude pohodlne odvádzať vodu čo najďalej od krytého priestoru, ochráni vaše vozidlo pred nepriazňou počasia. Neublíži mu sneh, dážď, slnko ani vietor, auto aj autolak vydržia dlhšie ako nové. Prístrešok na auto je skvelé riešenie, ak potrebujete miesto na parkovanie a zároveň váš pozemok nie je dostatočne veľký, aby ste na ňom mohli postaviť garáž. Tiež oveľa menej zaťaží váš rozpočet.
Prístrešky na auto môžu byť hliníkové, kovové alebo drevené. Konštrukcia z hliníkových profilov predstavuje praktické riešenie, ak hľadáte rýchlu a bezúdržbovú variantu. Hliníkové prístrešky sú cenovo dostupné a nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť. Kovové prístrešky sú najmä oceľové a sľubujú dlhú životnosť. Sú často ošetrené pred UV žiarením, dostupné sú aj bočné steny, ktoré chránia vaše auto pred silným vetrom či bočným dažďom.
Ak chcete váš nový prístrešok zladiť s celkovým vzhľadom záhrady, voľte drevený, ktorý okrem praktickej hodnoty prináša aj tú estetickú. Ak drevo správne ošetríte, nebudete mať s ním takmer žiadne starosti.
Altánok
Máte pri dome vlastnú záhradu? Prečo ju nevyužiť na posedenie na čerstvom vzduchu? Altánky sú veľmi obľúbené záhradné stavby, ktoré krásne doplnia okolie domu. Veľkou výhodou je, že táto drobná stavba môže stáť na ktoromkoľvek mieste v záhrade. Môžete jej vyhradiť najvzdialenejší kút, kde oceníte súkromie od okoloidúcich aj susedov. Obľúbené sú najmä drevené altánky, ktoré sa stávajú dominantou záhrady. Môže ísť o svojpomocne postavené stavby alebo montované altánky, ktoré s trochou úsilia dokážete postaviť podľa montážneho návodu.
Svojpomocná výstavba si vyžaduje väčšie zručnosti, istotu v rukách a odhodlanie. Samozrejme, pomôže, ak sa v danej oblasti aspoň trochu vyznáte a máte aké-také skúsenosti. Tu vás môže zaskočiť výber správneho materiálu, a to nielen na konštrukciu, ale aj na strechu. Jednoduchou montážou sa vyznačujú napríklad trapézové strechy. Vďaka nízkej hmotnosti môže byť trapézový plech inštalovaný aj na slabšom strešnom krove, a preto je vhodný práve na záhradné prístrešky a altánky. K montovaným altánkom sa majitelia záhrad uchyľujú čoraz častejšie. Veľkou výhodou je ich cenová dostupnosť. Nájdete ich v rôznych veľkostiach, tvaroch a prevedeniach. Mnohí výrobcovia a predajcovia ponúkajú k altánku aj montáž. Váš nový záhradný altánok môže na vašom pozemku stáť do niekoľkých dní po objednaní.
Záhradný domček
Záhradné domčeky sa často označujú aj ako kôlne. No starým, nepekným stavbám už dávno odzvonilo. Aj záhradné domčeky na náradie môžu byť pekné a estetické, vyrobené z rôznych materiálov, vybavené ďalším príslušenstvom. Takýto domček učupený v kúte záhrady môže byť výborným skladiskom pre rôzne záhradné stroje a zariadenia, náradie, športové náčinie, aj príslušenstvo k bazénu a pod. Môžete v ňom uschovať čokoľvek, čo už nevojde do garáže či na povalu.
Samostatnou kapitolou je detský záhradný domček, ktorý sa mení na kráľovstvo pre vaše deti. Ak uvažujete nad stavbou takéhoto domčeka pre deti, v prvom rade myslite na bezpečnosť a nezávadnosť použitých materiálov. Oplatí sa investovať do montovaného detského domčeka, ktorý je ošetrený bezpečným a zdravotne nezávadným náterom. Detský domček vám ponúka priestor na kreativitu a môže sa stať krásnou ozdobou vašej záhrady. Existujú domčeky so šmykľavkou, s detským exteriérovým sedením, s ozdobnými oknami s črepníkmi na kvety a pod. Potom ich už stačí vyzdobiť ďalšími záhradnými prvkami. Tipov na skrášlenie záhrady pomocou záhradných dekorácií je niekoľko, určite medzi nimi nájdete také, ktoré doladia vašu záhradu. Prípadne si ich môžete vyrobiť sami.
Staviame záhradný prístrešok
Image by Freepik
Už sme si povedali, že v prvom rade je nevyhnutné poznať účel záhradnej stavby. Potom je tu niekoľko ďalší otázok, ktoré by ste mali mať zodpovedané, kým pristúpite ku kúpe materiálu. Čo potrebujete vedieť?
- Aký priestor na záhrade viete vyhradiť pre záhradný prístrešok?
- Aký veľký prístrešok potrebujete?
- Počítate s pevnými základmi alebo bude domček prenosný?
- Z ktorej strany bude domček prístupný?
- Plánujete otvorený záhradný prístrešok alebo domček so stenami?
- Aký materiál preferujete?
- Máte priestor na šikmú strechu?
- Bude potrebovať váš záhradný prístrešok prívod vody a elektrickej energie?
- Je nevyhnutná vnútorná izolácia stien?
- Počítate so svojpomocnou stavbou alebo dávate prednosť prístrešku, ktorý vyrastie na vašom pozemku odbornou montážou?
Hotový domček je najjednoduchšie riešenie. Všetko máte pripravené, všetko do seba zapadá, stačí iba postupovať podľa montážneho návodu. Aj keď sú na trhu dostupné rôzne modely, možno máte v predstavách niečo celkom iné, originálne. S plánovaním takej svojpomocnej stavby vám pomôže aj tento jednoduchý návod. Poradíme vám aj nenáročný postup, ktorý zvládnu aj menej zruční domáci kutilovia. Taký tip, ako si postaviť záhradný domček, je jednoducho na nezaplatenie.
Detailný nákres
Ak ste sa rozhodli pre výstavbu záhradného prístreška svojpomocne, bude to chcieť podrobný nákres. Ak si v ňom nie ste istí, požiadajte odborníkov, alebo sa inšpirujte na internete. Nákres si dokážete zostrojiť aj sami. Dôležité je, aby ste doň zakreslili všetko, čo ovplyvní veľkosť a tvar domčeka. Veľkosť záhradného prístreška závisí aj od toho, kde bude situovaný. Na miesto činu sa niekoľkokrát vráťte. Starosltivo merajte, aby zaznačené miery zodpovedali skutočnosti. Budú prístrešku prekážať nejaké ďalšie stavby, ploty, stromy? Zvážte, kde je potrebné pridať a kde ubrať, aby stavba neobmedzovala susedov.
Je podklad, kde plánujete domček postaviť, vyhovujúci? Mal by byť dostatočne pevný. Ak je navyše rovný, drobnú výhru máte vo vrecku. Myslite na to, kde prídu dvere a kde okná. Určite nechcete, aby okno nakoniec smerovalo na múr susedného domu. Zišlo by sa vám strešné okno? Dokážete ho otvoriť bez toho, aby ste ním vrazili do konárov stromu? Presne tak, zvážte všetky tieto naoko “drobnosti”, ktoré by vám mohli výstavbu skomplikovať. Papier znesie všetko. Preto kreslite, gumujte, upravujte, kým nebudete s výsledkom spokojní. Na detailný okótovaný nákres si doprajte čas.
Ako vybrať materiál
Ak už máte predstavu, ako váš prístrešok bude vyzerať, aký bude veľký, nájdite si čas na zodpovedný prieskum trhu. Materiál je najväčšia položka v rozpočte, preto sa počíta každé euro, ktoré ušetríte. Stojí však za zváženie, či sa oplatí priplatiť za kvalitu, alebo ísť do lacnejších alternatív, ktoré však ponúkajú kratšiu životnosť.
Drevený záhradný prístrešok
Ak uvažujete o stavbe na záhradu, pravdepodobne je u vás na prvom mieste drevo. Drevo tak akosi pasuje do záhrady, nijako nenaruší jej vzhľad, naopak vyzdvihne jej potenciál. Navyše poskytuje aj tepelnú izoláciu. Môžete si zvoliť vopred opracovaný materiál, ktorý je už ošetrený tak, aby bez ďalšej extra starostlivosti vydržal dlhé roky. Dostupné je aj neopracované drevo, ktoré je podstatne lacnejšie. Ak ste pripravení na prácu navyše, týkajúcu sa prípravy dreva na použitie, domček vás môže vyjsť o niekoľko stoviek eur menej. Kvalitné a správne ošetrené drevo bude tešiť vaše oči dlhé roky. Údržba bude minimálna, súvisiaca skôr s čistením od prachu, peľu či lístia, po niekoľkých rokoch vás bude čakať obnova náteru.
Drevený prístrešok, vhodný na relax, môže mať tvar obdĺžnika, môže byť okrúhly alebo v tvare šesťuhoľníka. K modernému minimalistickému bungalovu sa viac hodi jednoduchý dizajn s otvorenými stenami. Tradičná vidiecka záhrada si zaslúži altánok z guľatiny alebo kombinácie dreva a kameňa. Pre maximálne pohodlie potom voľte vhodné záhradné sedacie súpravy. Alternatívou k drevenému domčeku je domček z OSB dosiek. Taký domček je vhodný práve na záhradné náradie. Hoci cena OSB dosiek v posledných rokoch vzrástla, stále sú cenovo dostupnejšie ako masívne drevo. Takúto konštrukciu potom môžete natrieť, omietnuť alebo pridať obklad.
Kovový/plechový záhradný prístrešok
Plechové záhradné domčeky sa väčšinou predávajú ako hotový model na montovanie. Plech býva kvalitný s dlhou výdržou, stačí už len sledovať, či materiál má povrchovú úpravu. Jedna z najmodernejších ochranných technológií je napríklad zinkovanie, ktoré vytvára ochranu proti korózií. Nakoľko plech je oveľa ľahší ako drevo, dôležitá je aj jeho hrúbka. Chcete predsa, aby domček odolal aj vetru a ďalším vplyvom počasia. Nezabudnite na kotvenie do zeme. Plech či kovový materiál je vhodný aj pre prístrešok na auto, menej vhodný pre stavbu určenú na relax. Tiež počítajte so zvýšenou teplotou počas horúcich letných dní, preto zvážte, čo v takomto domčeku budete skladovať.
Plastový záhradný prístrešok
Ak vyberáte materiál na záhradný domček na náradie a nezáleží vám veľmi na estetickej hodnote, potom plast je pre vás tou najlepšou voľbou. Je mimoriadne ľahký a nenáročný na údržbu. Občas ho jednoducho stačí spláchnuť vodou, napríklad priamo zo záhradnej hadice. Pri väčších znečisteniach si pomôžte saponátom alebo mydlom. Dnešné plastové materiály sú mimoriadne odolné aj voči škrabancom. Zvoliť si môžete napríklad tvrdený plast, polyetylén alebo polykarbonát, ktorý má navyše 100 % UV ochranu. Aj plastové stavby potrebujú ukotviť do zeme pre lepšiu stabilitu. Určite odporúčame aj ochranu proti krádeži, najmä, ak v domčeku skladujete drahšie záhradné stroje a náradie.
Murovaný záhradný prístrešok
Skúsení majstri si dokážu postaviť aj murovaný domček. Výhodou je, že pri takejto stavbe môžete použiť tehly a iný materiál, ktorý vám ostal napr. zo stavby pece na pizzu alebo z rôznych stavebných úprav či už na dome alebo oplotení. Aj tu si viete prispôsobiť tvar a rozmer prístrešku. Murovaný domček je jednoducho najodolnejšou a najstabilnejšou záhradnou stavbou. Potom stačí už iba zvoliť správny materiál strechy. Veľkej obľube sa tešia plechové strechy s antikoróznou ochranu a dlhou životnosťou.
Nezanedbajte podklad
Dôležitú úlohu zohráva aj terén, kde plánujete prístrešok postaviť. Ak je rovný, máte o starosť menej, ak je strmý alebo hrboľatý, nájdite si čas a chuť na jeho zrovnanie. Každá záhradná stavba by mala mať nejaký podklad. Jednak je to istá ochrana pred vlhkosťou, zaručuje aj vyššiu stabilitu stavby. Ak bude váš záhradný domček voľne položený, ako podklad postačí betónová platňa, zámková dlažba či štrkové lôžko. Na druhej strane, ak má byť záhradný prístrešok postavený napevno, bude to chcieť navyše mierne vyvýšené betónové pätky alebo drevené hranoly. Nezabúdajte, že podklad pod záhradný prístrešok by mal byť na každej strane minimálne o 5 cm väčší než pôdorys samotnej stavby.
Steny alebo tieniaca technika
Ak ste sa zodpovedne venovali návrhu a nákresu, máte jasno v tom, či váš projekt počíta s plnými pevnými stenami, s oknami alebo s iným typom tieniacej techniky. Ak idete do montovaného domčeka, aj túto otázku máte vyriešenú. Ak staviate domček svojpomocne, opäť, najjednoduchšia je montáž OSB dosiek. Tatranský profil si pýta viac úsilia aj času, výsledok však bude určite sofistikovanejší. Ak realizujete stavbu prístreška, ktorý budete primárne využívať na relax, môžete ho vybaviť modernejšou technológiou. Môžu to byť napríklad motorizované žalúzie ovládané na diaľku, exteriérové rolety a žalúzie, zvislé fasádne clony, siete proti hmyzu a pod.
TIP: Viete, ako si vybrať vhodnú tieniacu techniku pre záhradné posedenia, terasy a balkóny?
Tepelná izolácia stien a strechy zvýši váš komfort v každom ročnom období. Uvažujte nad tým, najmä ak záhradný domček plánujete využívať aj v zime, výrazne vám zníži náklady na jeho vykurovanie. Niektoré domčeky už počítajú s izoláciou a budú dodané s tzv. sendvičovými stenami, ktorých súčasťou je odolná izolácia napr. z PUR peny. Ak tepelná izolácia bude vo vašej réžii, spôsob upevnenia si prispôsobte od zvoleného materiálu na zateplenie. Polystyrén môžete rovno nalepiť z vnútornej strany, minerálna vlna sa zvykne vkladať do roštu. Na takúto izoláciou potom príde sadrokartón alebo OSB dosky.
Rozvody elektriny a vody
S rozvodmi by mal počítať už váš návrh, pretože je ideálne položiť rozvody do zeme do nezamrzajúcej hĺbky. Treba si jasne určiť, na čo budete elektrické rozvody používať. Vystačíte si iba s osvetlením, alebo chcete v záhradnom domčeku napájať silnejšie záhradné stroje? Zvážte aj potrebu vody. Možno budete chcieť v altánku vodovod s tečúcou vodou a v záhradnom domčeku mať nainštalovaný závlahový systém s čerpadlom. Pripojenie elektriny aj vody, ako aj samotnú realizáciu odporúčame prenechať na odborníkov. Dôležitá je aj revízia pred spustením prístreška do prevádzky.
Ako je to so stavebným povolením
Image by Freepik
Potrebujete stavebné povolenie alebo si vystačíte s ohlásením stavebnému úradu? Túto otázku zastrešuje Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) 50/1976 účinný od 01.01.2016. Podľa tohto zákona všetky stavby so zastavanou plochou do 25 m2 a výškou max. 5 m sú označované ako drobné stavby. To isté platí aj pre podzemné stavby s plochou do 25 m2 a hĺbkou 3 m. Takéto stavby majú doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a nijako nemôžu ovplyvniť životné prostredie.
Drobné stavby nepodliehajú povinnosti vybaviť si stavebné povolenie. Pri takýchto projektoch stačí ohlásenie stavebnému úradu, ktoré musíte podať vopred. Aby ste sa vyhli pokutám, je lepšie si podmienky a povinnosti overiť na príslušnom úrade. Iné povinnosti má totiž fyzická osoba, iné podnikateľ. Ak napríklad plánujete prístrešok využívať na podnikateľské účely, realizácia stavby a jej uvedenie do prevádzky budú komplikovanejšie.
Jednoduchý návod, ako na záhradný domček
Pripravili sme pre vás jednoduchý návod, ako postaviť drevený záhradný domček. Ak zvládnete túto nenáročnú stavbu, určite si potom poradíte aj s plánovaním a realizáciou altánku či záhradného domčeka pre deti.
Aké náradie si pripraviť
Počas stavby sa môže vyskytnúť čokoľvek. Ak si pripravíte náradie podľa tohto zoznamu, práca vám pôjde od ruky:
- meter;
- malé a veľké kladivo;
- odlamovací nôž;
- vŕtačka a vrtáky,
- okružná píla;
- chvostová píla;
- skrutkovač
- špagát;
- kolíky;
- sada rezákov na drevo;
- vodováha;
- pracovné rukavice;
- rebrík.
Náš domček bude stáť na pilótových základoch, steny budú z OSB dosiek s obkladom a so zelenou strechou. Takýto domček splní vaše požiadavky na úložné miesto pre záhradné náradie, zelená strecha ho krásne spojí s prirodzeným vzhľadom záhrady.
Krok 1: Označte si oblasť
Použite kolíky, ktorými označíte pôdorys záhradného domčeka. Mali by byť asi 50 mm nad zemou. Kolíky spojte špagátom. Zmerajte vyznačený priestor zo všetkých strán, aby ste sa uistili, že ste ohraničili rovnako veľký priestor zo všetkých strán.
Krok 2: Vytvorte pilótové základy
Obrázok od Manfred Antranias Zimmer z Pixabay
Aby váš domček mal potrebnú stabilitu, je potrebné vytvoriť betónové pilótové základy. Takto tiež domček nadvihnete zo zeme, aby ste ho izolovali od vlhkosti. Ak staviate napríklad domček s rozmermi 2 x 2 m, stabilitu zabezpečí 9 pilótových základov s rozmerom 40 x 40 cm. Jamy s hĺbkou 70 cm by mali byť od seba vzdialené približne 1 m. Budete potrebovať 3 drevené trámy s dĺžkou 1,9 metra s rozmermi 50 x 150 mm. Pomôžte si reťazovou pílou. Priložte trám k radu troch jám a podľa otvorov si naznačte, kde na nosník namontujete zemný kotviaci stĺpik. Pre lepšiu stabilitu domčeka zapustite kotviacie stĺpiky do trámu. Takto si pripravte všetky tri nosné trámy.
Pomocou drevených blokov si pripravte trámy s kotviacimi stĺpikmi nad všetky 3 rady otvorov. Do jám nalejte betón do výšky cca 1 cm pod trám. Drevené bloky udržia trámy na mieste počas doby tvrdnutia betónu. Pokračujte inštaláciou priečnych nosníkov. Z vonkajšej strany prídu 2 trámy s dĺžkou 2 m, stredovú podporu budú tvoriť 2 kusy s dĺžkou 92,5 cm. Do takto vzniknutej mriežky nasypte izolačný posyp. Môže to byť piesok alebo štrk.
Krok 3: Dokončite podlahu
Na podlahu majte pripravené dostatočné množstvo dosiek s drážkami, ktoré budete zacvakávať do seba. Prvú dosku položte na kraj kolmých nosníkov tak, aby drážka smerovala dovnútra prístreška. Priskrutkujte ju k nosníkom. Priložte druhú dosku tak, aby drážky do seba zapadli. Takto pokračujte s montážou celej podlahy. Nakoniec odpílte prebytočný presah. Ako alternatíva k drevenej podlahe môže byť betónová platňa. O vhodnej dlažbe pre prístrešok sa poraďte s odborníkmi ešte pred realizáciou stavby.
Krok 4: Zdvihnite steny
Uľahčite si prácu a vopred si pripravte všetky 4 steny. Z drevených latiek si vytvorte rám, na ktorý potom osadíte OSB dosky. Postupujte podľa nákresu, ktorý ste si už predtým pripravili a dodržujte miery. Nezabudnite, že jedna stena počíta s dverami. Mriežkovaný rám zostrojte pomocou drevených latiek, ktoré spojíte pomocou skrutiek. Na takéto rámy prídu OSB panely, ktoré narežte na požadovaný rozmer. Priskrutkujte ich k rámom z vnútornej strany.
Ak váš projekt počíta s oknami, vyrežte ich do dosiek. Vložte pripravené okno a správne utesnite. Takto pripravené steny spojte so základňou a priskrutkujte ich. Kým postavíte všetky 4 steny, pomôžte si dočasnými pomocnými stĺpikmi, alebo požiadajte o pomoc niekoho s rodiny či priateľa. Spojením 4 stien získate základnú konštrukciu prístreška. Nakoniec primontuje dvere.
Krok 5: Strešné nosníky
Strešný panel bude držať 5 strešných trámov. Trámy s rozmerom 150 x 50 mm skráťte na dĺžku 243 cm a konce zrežte pod uhlom 30° a 60°. Aby ste trámy spojili so stenovými rámami, urobte do nich zárezy. A to v každom jednom mieste, kde sa trámy budú dotýkať nosnej konštrukcie. Mali by byť aspoň 1,5 cm hlboké. Pripevnite pomocou skrutiek. Nainštalujte strešný OSB panel a pripevnite ho.
Krok 6: Vonkajší obklad
Určite nechcete svoj nový záhradný domček nechať v takomto stave. Teraz prichádza na rad obkladanie tatranským profilom. Na upevnenie obloženia na rám môžete použiť skrutky alebo klince. Inštalujte ich zvislo na nosnú konštrukciu. Dbajte, aby spoje boli čo najmenej viditeľné, drážky profilu pevne zacvaknuté. Voda tak bude môcť ľahko odtekať a nezachytávať sa medzi latami.
Krok 7: Zostavte zelenú strechu
Strešný OSB panel obložte drevenými latami tak, aby časť laty prevísala zvislo cez strechu a časť vytvorila na streche ohrádku. Natiahnite jazierkovú fóliu a pripevnite je zo všetkých 4 strán. Položte vrstvu koreňovej bariéry, potom drenážnu membránu s nopmi, potom ďalšiu vrstvu koreňovej bariéry. Po obvode okolo ohrádky vysypte štrkovú drenáž. Pridajte vhodnú zeminu a vysaďte zelené či kvitnúce rastlinky.
Krok 8: Finalizácia
Posledným krokom je inštalácia okapu. Zadovážte si kvalitný zvodový systém, ktorý je ošetrený antikoróznou ochranou.
Na záver
Image by Freepik
Toto nemusí byť finálny vzhľad domčeka. Keď už základná stavba stojí, môžete sa realizovať a vyzdobiť ju napríklad dekoratívnym rámom okolo okien, držiakom na črepníky a pod. Záhradný domček môže mať akúkoľvek farbu, pre ktorú sa rozhodnete. Vyberajte tak, aby ladila s ďalšími stavbami a dekoráciami vo vašej záhrade. Ak dávate prednosť prirodzenému vzhľadu, uidstite sa, že použitý materiál má správnu ochranu proti vlhkosti a škodcom.
Myslite aj na bezpečnosť a ochranu proti krádeži. Ak po záhrade behajú deti, určite vybavte dvere uzamykateľným systémom. Zámka navyše udrží vaše náradie mimo dosah zlodejom a vandalom. Akákoľvek záhradná stavba, okrem toho, že má priniesť praktický úžitok, vás má aj reprezentovať. Preto si na projekt a jeho realizáciu vyhraďte dostatok času. Ako sa hovorí: práca chvatná málo platná! Obrňte sa trpezlivosťou a odhodlaním, čoskoro sa môžete tešiť aj z nového altánku alebo prístreška na auto.