Zdielať

Obsah

Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Rady
Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?
4.5-(4 hlasov)

Strecha patrí medzi najdôležitejšie prvky každého domu, chráni nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale zároveň dotvára celkový estetický dojem stavby. Navyše, viac ako si dokážeme pripustiť ovplyvňuje aj to, ako sa vo vnútorných priestoroch cítime. Aj tá najlepšia strešná krytina má určitú životnosť a hoci v niektorých prípadoch „prežije“ aj obyvateľov domu, s výmenou strešnej krytiny je vhodné v horizonte niekoľkých desaťročí určite počítať. Vysvetlíme vám, kedy je ten správny čas na výmenu strešnej krytiny a čo zvážiť pri výbere novej krytiny. 

Strešné krytiny sú ťažko skúšanou súčasťou domu

Ak by sme začali personifikáciou, tak práve strešná krytina má toho počas svojho života na pleciach naložené poriadne veľa. Jej odolnosť totiž počas rokov pravidelne skúšajú rôzne výčiny počasia a striedajúce sa klimatické podmienky. 

Strešné krytiny sú ťažko skúšané, a to aj v našich zemepisných šírkach, kedy v zime nie sú teploty pod bodom mrazu ničím nezvyčajným a v lete zas dokážu slnečné lúče strešné krytiny poriadne rozpáliť. To už nehovoríme o letných búrkach, ktoré neraz sprevádza krupobitie alebo hojných snehových nádielkach, ktoré aspoň pár krát za zimu preveria nosnosť krovu aj funkčnosť snehových zábran. 

Každý materiál a každý stavebný prvok má svoju životnosť, takže ani strešná krytina nie je v tomto smere výnimkou a treba počítať s jej obnovou. V niektorých prípadoch, napríklad ak by ste chceli fotovoltické panely na strechu alebo vybudovať zelenú strechu, môžete teraz využiť dotáciu, takže najlepší čas uvažovať nad novou krytinou je práve teraz. 

Ako spoznáte, že strešná krytina je zrelá na výmenu?

Signálov, že vaša strešná krytina si zaslúži výmenu, je celé spektrum a vždy záleží od individuálnej situácie. Aby ste mali strechu, ktorá vám bude perfektne slúžiť, mali by ste krytine aspoň zbežne venovať svoju pozornosť. 

Prasknutá škridla, pokrivené oplechovanie, popraskaný lak, trhliny v krytine, toto sú všetko sú symptómy, ktoré sa neoplatí prehliadať. Každá strešná krytina navyše časom pod vplyvom poveternostných podmienok nepatrne mení svoje vlastnosti, pričom je dôležité vedieť rozlíšiť vady v dôsledku napríklad nesprávneho vyhotovenia strechy a degradácie, ktorá sa prirodzene vyskytne pôsobením externých faktorov. 

Ak má teda strešná krytina viac ako 30 rokov, je veľmi pravdepodobné, že jej účinnosť a vzhľad sa začnú zhoršovať. Výmenou krytiny v tomto prípade predídete budúcim problémom a potenciálne aj mnohým drahým opravám a zásahom. Výmena krytiny by mala byť samozrejmosťou aj v prípadoch, že strechu pokrýva eternit s obsahom azbestu, ktorý pri uvoľňovaní predstavuje zdravotné riziko. Staré eternitové dosky sú krehké a veľmi náchylné na poškodenie, keďže azbestové vlákna sú karcinogénom, predstavujú veľké riziko pre ľudské zdravie.

Strešná krytina je zásadným prvkom aj z pohľadu izolácie domu. Ak si začnete všímať zvýšené náklady na vykurovanie či chladenie, môže ísť o prvé problémy s izoláciou. Dôvodom pritom môže byť aj poškodenie krytiny, ktoré je síce na prvý pohľad nepatrné, no v skutočnosti celkom závažné. Trhliny v strešnej krytine spôsobujú, že vám nadmerne uniká „teplo cez strechu“. 

Pravidelnou kontrolou strechy zistíte to najdôležitejšie

Odborníci jednoznačne odporúčajú kontrolovať strechu aspoň dvakrát do roka, a to na jar a na jeseň. Okrem kontroly je vhodné vykonať aj čistenie či inú nevyhnutnú údržbu. Prvé náznaky toho, že vaša krytina degraduje sa môžu prejavovať rôzne, všímajte si najmä prípadný výskyt vlhkosti alebo plesní v podkroví, poškodenia strešných plechov alebo škridiel, prípadne hrdzavenie strešných doplnkov. Toto všetko platí, ak poznáte krytinu od novoty, resp. aspoň nejakú dobu strešná krytina plnila svoju funkciu. 

Strecha dávno po životnosti sa prezradí aj sama

Celkom odlišnou situáciou je, ak už strešná krytina už na prvý pohľad má tie svoje najlepšie časy už dávno za sebou. Že to tak aj v skutočnosti je vám môže napovedať zarastanie machom, hrubé nánosy nečistôt, alebo prepadnuté a porozpadávané časti strechy. V takom prípade už strecha celkom zjavne neplní svoju funkciu a otázkou v takom prípade zostáva už iba to, či stačí vymeniť len strešnú krytinu, alebo bude treba nanovo vyhotoviť aj celý krov. 

Univerzálne pravidlo v tomto smere neexistuje, hovorí sa napríklad, že výmena strešnej krytiny je nevyhnutná, ak je poškodená minimálne jej jedna štvrtina. Exaktne však určiť takýto pomer poškodenia vo vzťahu k potrebe výmeny strešnej krytiny ale nie je celkom správne a opäť pripomíname, že každú situáciu treba vyhodnotiť individuálne. 

Výmena strešnej krytiny je riešením v týchto situáciách

Až doteraz sme sa na potrebu výmeny strešnej krytiny zameriavali najmä z pohľadu jej materiálu a vyhotovenia. Pre lepšiu predstavu však pridávame aj najčastejšie vyskytujúce sa situácie, pri ktorých je výmena strešnej krytiny vhodným riešením. V nasledovných prípadoch určite odporúčame dôkladne zvážiť, či práve výmena strešnej krytiny nebude trvácim riešením vašich problémov. 

Strecha dosiahla alebo prekročila očakávanú životnosť materiálu

Strešná krytina je vystavená rôznym životným podmienkam, ako sú slnečné žiarenie, dážď, vietor a ďalšie poveternostné podmienky, čo spôsobuje degradáciu materiálu. Skrátka, 30 ročná strešná krytina nebude nikdy ako úplne nová. Životnosť samotnej krytiny navyše nezávisí výlučne od materiálu, ale aj od kvality celkového vyhotovenia strechy a následnej starostlivosti. Ak materiál strešnej krytiny je už po svojej životnosti a objavujú sa prvé chyby, je určite na mieste rozmýšľať o jej výmene. 

Opakované opravy neprinášajú efekt, alebo sú príliš nákladné

Strešnú krytinu samozrejme vôbec nemusíte meniť po výskyte prvých chýb. Prasknuté škridle sa dajú ľahko nahradiť a rovnako sa dá celkom jednoducho opraviť aj plechová strešná krytina či netesnosti rôzneho charakteru. Meniť strešnú krytinu po výskyte prvého nedostatku by bolo rovnaké, ako keby ste auto predávali len z dôvodu, že bolo potrebné vymeniť pokazený svetlomet. Ak situácia dospeje do štádia, že opravy sú čoraz drahšie, početnejšie a neprinášajú želaný efekt, výmena strešnej krytiny je jedným z možných riešení. 

Strešná krytina nezvláda odolávať poveternostným vplyvom

Tŕpnete pri každom väčšom poryve vetra, alebo úzkostlivo sledujete predpovede počasia, pretože neviete, čo s vašou strechou narobí silnejšia búrka? Ak potrebujete strechu opravovať po každom silnejšom vyčíňaní počasia, tak už by ste určite mali vyberať novú strešnú krytinu. Nielenže si zabezpečíte bezpečnejšie a komfortnejšie bývanie, ale vyhnete sa aj potenciálne veľmi drahým opravám fasády či stien po zatekaní. 

Plánujete rekonštrukciu domu alebo zmenu jeho dispozície

Ak už plánujete väčšiu rekonštrukciu domu, ktorej hlavným cieľom bude napríklad zníženie energetickej náročnosti, určite sa oplatí pozrieť aj na strechu a do plánu úprav zahrnúť aj výmenu strešnej krytiny. To isté platí pri zmene dispozície domu, ak budete pristavovať novú časť, oplatí sa zvoliť aj novú strešnú krytinu pre dom ako celok. Inak to nie je ani v prípade, že sa rozhodnete prerobiť podkrovie na obytné, v takom prípade je potrebné prerobiť aj celý krov, ku ktorému nová krytina jednoznačne patrí. 

Krytina je v havarijnom stave a poškodzuje krov

Spoznať, že stav strešnej krytiny je doslova havarijný nie je spravidla príliš náročné. Takáto krytina sa doslova rozpadáva pred očami a čo je horšie, svojím stavom predstavuje riziko nielen pre samotný krov, ale aj okolie domu. V takomto prípade by mala byť výmena strešnej krytiny vašou maximálnou prioritou. 

Čo sa oplatí vedieť pred výmenou strešnej krytiny?

Ak sa už definitívne rozhodnete pre výmenu strešnej krytiny, spravidla nastáva otázka, či zvoliť rovnaký materiál, alebo sa poobzerať po inom. Ak ste s doterajšou strešnou krytinou boli spokojný, ladila vám k domu a bola presne podľa vašich predstáv, zrejme nebude mať príliš zmysel obzerať sa po inom riešení. Neplatí to snáď iba v tom prípade, že by krov takú krytinu už neuniesol, prípadne by si opätovná montáž rovnakej krytiny vyžadovala značné finančné náklady. 

Iný prípad je, ak vám krytina spôsobovala starosti už predtým alebo nevydržala tak dlho, ako ste si mysleli. Prípadne vtedy, ak bol pôvodný materiál krytiny natoľko zastaralý, že sa už nepoužíva. Typickým príkladom sú strešné eternitové dosky s obsahom azbestu, ktorých predaj bol už pred rokmi zakázaný. Vo všetkých spomenutých prípadoch sa oplatí pohľadať strešnú krytinu, ktorá bude jednoznačne lepšia a dosiahnete vďaka nej vyšší komfort bývania aj nižšie účty za energie. 

Pri výbere novej krytiny zvážte tieto faktory

Najdôležitejším kritériom pri výbere novej strešnej krytiny je v prvom rade sklon strechy a stav krovu. Ten je potrebné posúdiť naozaj dôsledne, a to ako z pohľadu predpokladanej životnosti, tak aj nosnosti. Navyše, nie každá strešná krytina je vhodná pre každý sklon, takže v tomto smere sa vám môže výber už v úvode celkom zúžiť. Existujú však aj krytiny, ktoré možno považovať za univerzálne, napríklad plechové krytiny sú vhodné pre drvivú väčšinu bežných sklonov, a dokonca aj pre strechy s minimálnym sklonom. 

Pri výbere krytiny sa zamyslite aj nad estetickou stránkou. Zodpovedajte si na otázku, či sa strecha bude hodiť do okolia domu a či bude možné a vhodné priblížiť sa vzhľadu pôvodnej krytiny. V tomto smere majú opäť výhodu plechové krytiny, pretože si pri nich môžete vybrať rôzne vyhotovenia, a to ako z pohľadu dizajnu, tak farby. Ak si to budete želať, dom môže mať pôvodný vzhľad aj po výmene strešnej krytiny. 

Do tretice je dôležitým kritériom pri výbere strešnej krytiny aj váš rozpočet. Jedným dychom ale treba dodať, že šetriť na úkor kvality sa neoplatí, pričom na novú strešnú krytinu treba pozerať ako na investíciu v dlhšom časovom horizonte. Oplatí sa investovať do kvalitnej krytiny, ktorá vám bez problémov vydrží aj viac ako 20 rokov, ako keby ste už po pár rokoch mali krytinu vyberať opäť a zápasiť s rôznymi problémami vyplývajúcimi práve z nízkej kvality a životnosti. 

Výmena strešnej krytiny a stavebné povolenie

Častá otázka pred výmenou strešnej krytiny smeruje k plneniu prípadných zákonných povinností. V tejto súvislosti treba poukázať na § 139 b ods. 16 písm. a) Stavebného zákona, podľa ktorého sa ohlásenie ani stavebné povolenie nevyžaduje ak ide o: „opravy fasády, opravy a výmena strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmena jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa“

Pri jednoduchej výmene krytiny za inú v podobnom vyhotovení sa teda zaobídete bez toho, aby ste čokoľvek museli oznamovať stavebnému úradu alebo susedom. Situácia môže byť komplikovanejšia v prípade, že ide o dvojdom, resp. dom má viacerých vlastníkov, od ktorých treba mať na výmenu strešnej krytiny súhlas. Odlišnou situáciou je zas aj to, ak by sa výmenou strešnej krytiny podstatne zmenil vzhľad alebo spôsob užívania stavby, v takom prípade bude nevyhnutné stavebné povolenie od príslušného stavebného úradu.

Platí teda, že výmenu strešnej krytiny na svojom dome zvládnete aj bez ohlasovania stavebnému úradu či vybavovania stavebného povolenia. Netreba ale zabúdať, že stavebné povolenie budete potrebné vždy, ak okrem samotnej krytiny sa rozhodnete aj pre celkovú rekonštrukciu strechy a zároveň pôjde o významný zásah do konštrukcie stavby a jej vzhľadu, alebo zmeníte spôsob užívania stavby. 

Na záver len dodajme, že výmena strešnej krytiny je krokom, ktorý by ste nemali odkladať. Ak vás trápi zatekanie, podfukovanie pod krytinu, prípadne sa celá strešná krytina rozpadáva a hrozí aj poškodenie krovu, včasným konaním si ušetríte veľa peňazí. 

Ohodnoťte náš článok

4.5-(4 hlasov)

Obsah

Mohlo by vás zaujímať

Existuje dotácia na strechu?

Existuje dotácia na strechu?

Rady

Prekvapujú vás každoročne vyššie a vyššie faktúry za energie, stará strecha už pomaly dosluhuje a býva sa vám pod ňou čoraz horšie? Alebo premýšľate, ako dosiahnuť, aby vám strecha prinášala ešte v...

28. mája 2024

Čítať viac
Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Rady

Niektoré stavebné materiály patria jednoznačne do minulosti a príkladom je aj azbestocement, ktorý ešte nie tak dávno tvoril strechy menších aj väčších objektov. Strešný eternit už v súčasnosti nem...

28. marca 2024

Čítať viac
Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Rady Zaujímavosti

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac