Zdielať

Klampiarske doplnky nemôžu streche chýbať: poradíme, ako si vybrať

Ako vyberať Rady
Klampiarske doplnky nemôžu streche chýbať: poradíme, ako si vybrať

Ak príde reč na novú strechu, najviac pozornosti sa dostáva strešnej krytine. Ku kvalitnej streche ale patria aj vhodne zvolené a rozmiestnené klampiarske doplnky, ktoré sú jej nevyhnutnou a popri tom mimoriadne dôležitou súčasťou. Práve klampiarske doplnky sú tým, čo v značnej miere ovplyvňuje úžitkové vlastnosti strechy, jej spoľahlivosť a konečnom dôsledku aj jej životnosť. Ako si vybrať funkčné a kvalitné klampiarske doplnky?

Klampiarske doplnky rozhodujú o vlastnostiach strechy

Klampiarske doplnky predstavujú spôsob, ako zabezpečiť správnu funkčnosť strešnej krytiny. Ochrana pred poveternostnými vplyvmi, odvádzanie vody, zvýšenie odolnosti miest náchylných na poškodenie a v konečnom dôsledku aj vylepšenie estetických vlastností krytiny. Toto sú štyri hlavné dôvody, pre ktoré sa oplatí dôkladne si premyslieť výber klampiarskych doplnkov a ich rozmiestnenie.

Kvalitná strecha je vždy výsledkom súhry viacerých okolností. V prvom rade je to správny výber materiálov, krytiny a správne naplánovaná konštrukcia. V druhom rade je to samotná kvalita montáže. O úžitkových vlastnostiach strechy vo veľkej miere rozhodujú práve také „detaily“, akými sú klampiarske doplnky. Sú medzi nimi zastúpené rôzne tvarované lemovky, ktoré strechu chránia, usmerňujú stekanie zrážkovej vody, zabraňujú podfúknutiu a chránia pred výčinmi počasia.

Kvalita strechy spočíva aj v detailoch

Ako si vybrať klampiarske doplnky?

Ak s výberom klampiarskych doplnkov nemáte skúsenosti, nebojte sa popýtať o radu odborníka. Univerzálny recept v tomto prípade neexistuje a vždy je potrebné zohľadniť všetky vlastnosti konkrétnej strechy aj samotnej stavby. Teda v prvom rade ide o sklon strechy, typ krytiny, orientáciu strechy, jej konštrukčné vyhotovenie a napokon aj rozmery. Práve podľa presných rozmerov častí strechy ľahko zistíte, koľko jednotlivých doplnkov vlastne potrebujete. Tu si na pomoc pokojne vezmite kalkulačku a počítajte s údajmi výrobcu strešných doplnkov.

Pri výbere by vás malo zaujímať nielen z akého materiálu sú doplnky vyrobené, ale aj to, či si budú vyžadovať údržbu. Nároky jednotlivých materiálov sú totiž rôzne. Veľkej obľube sa tešia doplnky z kvalitnej ocele alebo hliníka, resp. z pozinkovaného alebo lakovaného plechu, ktoré sú na údržbu skutočne nenáročné. Dajú sa presne zladiť s vyhotovením krytiny, čím sa stanú jej integrálnou súčasťou a nebudú narúšať jej vzhľad. Je vhodné, ak si klampiarske doplnky vyberiete od dodávateľa strešnej krytiny, resp. vyberiete si doplnky od jedného výrobcu, a to najmä kvôli kompatibilite a jednotnosti.

Medzi dôležité vlastnosti klampiarskych doplnkov patrí variabilita a možnosť prispôsobenia. Hoci sa vyrábajú v štandardizovaných rozmeroch, problémom nie je ani atypické vyhotovenie. Práve prispôsobenie doplnkov streche, resp. konštrukcii je z pohľadu ich účinnosti veľmi dôležité. Napokon, pri výbere klampiarskych doplnkov sa sústreďte na kvalitu. Šetrenie sa v tomto smere vôbec neoplatí, lebo radosť z ušetrených peňazí môžu rýchlo vystriedať starosti s podfukovaním krytiny a v horšom prípade aj so zatekaním.

Doplnky je potrebné vyberať s ohľadom na konkrétny tvar strechy

Aké klampiarske doplnky si môžete vybrať?

Oplechovanie komína, tvorba úžľabia, ochrana strechy pred podfukovaním či prekrytie hrebeňa strechy, toto všetko je možné dosiahnuť kvalitnými klampiarskymi doplnkami. Poďme ale pekne po poriadku.

Oplechovanie strechy

Hlavnou úlohou oplechovania je ochrana jednotlivých častí strechy a ich detailov pred poveternostnými vplyvmi, najmä dažďom, snehom a vetrom. Oplechovať je spravidla potrebné strešné okná, výlezy, komíny a bočné časti strechy a v miestach, kde dochádza ku kontaktu strechy s fasádou.

Ochrana proti vetru

Aj vy ste už počuli, že pod plechové strechy podfukuje? Nenechajte sa zmiasť, podfukovaniu sa dá ľahko zabrániť záveternými lištami a ďalšími kvalitnými klampiarskymi doplnkami. Vybrať si môžete záveterné lišty s umiestnením pod krytinu alebo na krytinu. Používajú sa na zakončenie rôznych partií strechy, spravidla vo vrchnej a štítovej časti. 

Hrebenáč, úžľabie a usmernenie zrážkovej vody

Špeciálne tvarované lišty sú užitočnými doplnkami aj v prípade prekrytia hrebeňa strechy a pri tvorbe úžľabia. Kvalitné vyhotovenie a namontovanie úžľabie je veľmi dôležité, lebo práve úžľabím pretečie najviac vody, keďže spája dve strany strechy.  Za zmienku stojí aj odkvapové lemovanie, ktoré pomáha usmerňovať zrážkovú vodu do odkvapového žľabu.

Odvetrávanie krytiny

Účinné odvetrávanie krytiny je možné zabezpečiť špeciálnou odvetrávacou lištou s umiestnením pod hrebenáč. Podľa tvaru si takúto lištu môžete vybrať na falcované aj skladané plechové krytiny.

Na záver dodajme, že výberu klampiarskych doplnkov by ste mali venovať minimálne toľko pozornosti, koľko iným častiam strechy. Vhodným výberom klampiarskych doplnkov a ich precíznou montážou eliminujete množstvo rizík a získate strechu, ktorá vám vydrží desaťročia.

Mohlo by vás zaujímať

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

Rady

Plechové strechy sú aj na Slovensku stále populárnejšie a žiadanejšie. Spájajú v sebe totiž viacero výhod, ktoré z nich pri stavbe, či rekonštrukcii často robia bezkonkurenčnú voľbu. Zistite, prečo...

21. mája 2021

Čítať viac
Slovník strechy, 1 časť.

Slovník strechy, 1 časť.

Zaujímavosti

Pri stavbe rodinného domu  sa ľudia stretávajú s rôznymi výrazmi, ktorým nie vždy rozumejú. Aj preto sme pripravili malý slovník strechy. Veríme, že vám pomôže pri vašich veľkých plánoch. A Aetos –...

21. mája 2021

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Rady

Plechové strešné krytiny sú vďaka svojim vlastnostiam stále obľúbenejšou voľbou. Nízka hmotnosť, široká paleta rôznych vyhotovení ale aj dlhá životnosť sú len niektoré z výhod, ktoré ponúkajú plech...

21. mája 2021

Čítať viac
Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Zaujímavosti

Najkrajšie obdobie roka sa už nezadržateľne blížia a spolu s ním aj rozdávanie darčekov. Vráťme sa nachvíľku do detských čias a pozrime sa na to, aké rôzne bytosti vo svete roznášajú vianočné darče...

21. mája 2021

Čítať viac