Zdielať

Klampiarske doplnky nemôžu streche chýbať: poradíme, ako si vybrať

Ako vyberať Rady
Klampiarske doplnky nemôžu streche chýbať: poradíme, ako si vybrať

Ak príde reč na novú strechu, najviac pozornosti sa dostáva strešnej krytine. Ku kvalitnej streche ale patria aj vhodne zvolené a rozmiestnené klampiarske doplnky, ktoré sú jej nevyhnutnou a popri tom mimoriadne dôležitou súčasťou. Práve klampiarske doplnky sú tým, čo v značnej miere ovplyvňuje úžitkové vlastnosti strechy, jej spoľahlivosť a konečnom dôsledku aj jej životnosť. Ako si vybrať funkčné a kvalitné klampiarske doplnky?

Klampiarske doplnky rozhodujú o vlastnostiach strechy

Klampiarske doplnky predstavujú spôsob, ako zabezpečiť správnu funkčnosť strešnej krytiny. Ochrana pred poveternostnými vplyvmi, odvádzanie vody, zvýšenie odolnosti miest náchylných na poškodenie a v konečnom dôsledku aj vylepšenie estetických vlastností krytiny. Toto sú štyri hlavné dôvody, pre ktoré sa oplatí dôkladne si premyslieť výber klampiarskych doplnkov a ich rozmiestnenie.

Kvalitná strecha je vždy výsledkom súhry viacerých okolností. V prvom rade je to správny výber materiálov, krytiny a správne naplánovaná konštrukcia. V druhom rade je to samotná kvalita montáže. O úžitkových vlastnostiach strechy vo veľkej miere rozhodujú práve také „detaily“, akými sú klampiarske doplnky. Sú medzi nimi zastúpené rôzne tvarované lemovky, ktoré strechu chránia, usmerňujú stekanie zrážkovej vody, zabraňujú podfúknutiu a chránia pred výčinmi počasia.

Kvalita strechy spočíva aj v detailoch

Ako si vybrať klampiarske doplnky?

Ak s výberom klampiarskych doplnkov nemáte skúsenosti, nebojte sa popýtať o radu odborníka. Univerzálny recept v tomto prípade neexistuje a vždy je potrebné zohľadniť všetky vlastnosti konkrétnej strechy aj samotnej stavby. Teda v prvom rade ide o sklon strechy, typ krytiny, orientáciu strechy, jej konštrukčné vyhotovenie a napokon aj rozmery. Práve podľa presných rozmerov častí strechy ľahko zistíte, koľko jednotlivých doplnkov vlastne potrebujete. Tu si na pomoc pokojne vezmite kalkulačku a počítajte s údajmi výrobcu strešných doplnkov.

Pri výbere by vás malo zaujímať nielen z akého materiálu sú doplnky vyrobené, ale aj to, či si budú vyžadovať údržbu. Nároky jednotlivých materiálov sú totiž rôzne. Veľkej obľube sa tešia doplnky z kvalitnej ocele alebo hliníka, resp. z pozinkovaného alebo lakovaného plechu, ktoré sú na údržbu skutočne nenáročné. Dajú sa presne zladiť s vyhotovením krytiny, čím sa stanú jej integrálnou súčasťou a nebudú narúšať jej vzhľad. Je vhodné, ak si klampiarske doplnky vyberiete od dodávateľa strešnej krytiny, resp. vyberiete si doplnky od jedného výrobcu, a to najmä kvôli kompatibilite a jednotnosti.

Medzi dôležité vlastnosti klampiarskych doplnkov patrí variabilita a možnosť prispôsobenia. Hoci sa vyrábajú v štandardizovaných rozmeroch, problémom nie je ani atypické vyhotovenie. Práve prispôsobenie doplnkov streche, resp. konštrukcii je z pohľadu ich účinnosti veľmi dôležité. Napokon, pri výbere klampiarskych doplnkov sa sústreďte na kvalitu. Šetrenie sa v tomto smere vôbec neoplatí, lebo radosť z ušetrených peňazí môžu rýchlo vystriedať starosti s podfukovaním krytiny a v horšom prípade aj so zatekaním.

Doplnky je potrebné vyberať s ohľadom na konkrétny tvar strechy

Aké klampiarske doplnky si môžete vybrať?

Oplechovanie komína, tvorba úžľabia, ochrana strechy pred podfukovaním či prekrytie hrebeňa strechy, toto všetko je možné dosiahnuť kvalitnými klampiarskymi doplnkami. Poďme ale pekne po poriadku.

Oplechovanie strechy

Hlavnou úlohou oplechovania je ochrana jednotlivých častí strechy a ich detailov pred poveternostnými vplyvmi, najmä dažďom, snehom a vetrom. Oplechovať je spravidla potrebné strešné okná, výlezy, komíny a bočné časti strechy a v miestach, kde dochádza ku kontaktu strechy s fasádou.

Ochrana proti vetru

Aj vy ste už počuli, že pod plechové strechy podfukuje? Nenechajte sa zmiasť, podfukovaniu sa dá ľahko zabrániť záveternými lištami a ďalšími kvalitnými klampiarskymi doplnkami. Vybrať si môžete záveterné lišty s umiestnením pod krytinu alebo na krytinu. Používajú sa na zakončenie rôznych partií strechy, spravidla vo vrchnej a štítovej časti. 

Hrebenáč, úžľabie a usmernenie zrážkovej vody

Špeciálne tvarované lišty sú užitočnými doplnkami aj v prípade prekrytia hrebeňa strechy a pri tvorbe úžľabia. Kvalitné vyhotovenie a namontovanie úžľabie je veľmi dôležité, lebo práve úžľabím pretečie najviac vody, keďže spája dve strany strechy.  Za zmienku stojí aj odkvapové lemovanie, ktoré pomáha usmerňovať zrážkovú vodu do odkvapového žľabu.

Odvetrávanie krytiny

Účinné odvetrávanie krytiny je možné zabezpečiť špeciálnou odvetrávacou lištou s umiestnením pod hrebenáč. Podľa tvaru si takúto lištu môžete vybrať na falcované aj skladané plechové krytiny.

Na záver dodajme, že výberu klampiarskych doplnkov by ste mali venovať minimálne toľko pozornosti, koľko iným častiam strechy. Vhodným výberom klampiarskych doplnkov a ich precíznou montážou eliminujete množstvo rizík a získate strechu, ktorá vám vydrží desaťročia.

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac