Zdielať

Klampiarske doplnky nemôžu streche chýbať: poradíme, ako si vybrať

Rady Ako vyberať
Klampiarske doplnky nemôžu streche chýbať: poradíme, ako si vybrať
5-(22 hlasov)

Ak príde reč na novú strechu, najviac pozornosti sa dostáva strešnej krytine. Ku kvalitnej streche ale patria aj vhodne zvolené a rozmiestnené klampiarske doplnky, ktoré sú jej nevyhnutnou a popri tom mimoriadne dôležitou súčasťou. Práve klampiarske doplnky sú tým, čo v značnej miere ovplyvňuje úžitkové vlastnosti strechy, jej spoľahlivosť a konečnom dôsledku aj jej životnosť. Ako si vybrať funkčné a kvalitné klampiarske doplnky?

Klampiarske doplnky rozhodujú o vlastnostiach strechy

Klampiarske doplnky predstavujú spôsob, ako zabezpečiť správnu funkčnosť strešnej krytiny. Ochrana pred poveternostnými vplyvmi, odvádzanie vody, zvýšenie odolnosti miest náchylných na poškodenie a v konečnom dôsledku aj vylepšenie estetických vlastností krytiny. Toto sú štyri hlavné dôvody, pre ktoré sa oplatí dôkladne si premyslieť výber klampiarskych doplnkov a ich rozmiestnenie.

Kvalitná strecha je vždy výsledkom súhry viacerých okolností. V prvom rade je to správny výber materiálov, krytiny a správne naplánovaná konštrukcia. V druhom rade je to samotná kvalita montáže. O úžitkových vlastnostiach strechy vo veľkej miere rozhodujú práve také „detaily“, akými sú klampiarske doplnky. Sú medzi nimi zastúpené rôzne tvarované lemovky, ktoré strechu chránia, usmerňujú stekanie zrážkovej vody, zabraňujú podfúknutiu a chránia pred výčinmi počasia.

Kvalita strechy spočíva aj v detailoch

Ako si vybrať klampiarske doplnky?

Ak s výberom klampiarskych doplnkov nemáte skúsenosti, nebojte sa popýtať o radu odborníka. Univerzálny recept v tomto prípade neexistuje a vždy je potrebné zohľadniť všetky vlastnosti konkrétnej strechy aj samotnej stavby. Teda v prvom rade ide o sklon strechy, typ krytiny, orientáciu strechy, jej konštrukčné vyhotovenie a napokon aj rozmery. Práve podľa presných rozmerov častí strechy ľahko zistíte, koľko jednotlivých doplnkov vlastne potrebujete. Tu si na pomoc pokojne vezmite kalkulačku a počítajte s údajmi výrobcu strešných doplnkov.

Pri výbere by vás malo zaujímať nielen z akého materiálu sú doplnky vyrobené, ale aj to, či si budú vyžadovať údržbu. Nároky jednotlivých materiálov sú totiž rôzne. Veľkej obľube sa tešia doplnky z kvalitnej ocele alebo hliníka, resp. z pozinkovaného alebo lakovaného plechu, ktoré sú na údržbu skutočne nenáročné. Dajú sa presne zladiť s vyhotovením krytiny, čím sa stanú jej integrálnou súčasťou a nebudú narúšať jej vzhľad. Je vhodné, ak si klampiarske doplnky vyberiete od dodávateľa strešnej krytiny, resp. vyberiete si doplnky od jedného výrobcu, a to najmä kvôli kompatibilite a jednotnosti.

Medzi dôležité vlastnosti klampiarskych doplnkov patrí variabilita a možnosť prispôsobenia. Hoci sa vyrábajú v štandardizovaných rozmeroch, problémom nie je ani atypické vyhotovenie. Práve prispôsobenie doplnkov streche, resp. konštrukcii je z pohľadu ich účinnosti veľmi dôležité. Napokon, pri výbere klampiarskych doplnkov sa sústreďte na kvalitu. Šetrenie sa v tomto smere vôbec neoplatí, lebo radosť z ušetrených peňazí môžu rýchlo vystriedať starosti s podfukovaním krytiny a v horšom prípade aj so zatekaním.

Doplnky je potrebné vyberať s ohľadom na konkrétny tvar strechy

Aké klampiarske doplnky si môžete vybrať?

Oplechovanie komína, tvorba úžľabia, ochrana strechy pred podfukovaním či prekrytie hrebeňa strechy, toto všetko je možné dosiahnuť kvalitnými klampiarskymi doplnkami. Poďme ale pekne po poriadku.

Oplechovanie strechy

Hlavnou úlohou oplechovania je ochrana jednotlivých častí strechy a ich detailov pred poveternostnými vplyvmi, najmä dažďom, snehom a vetrom. Oplechovať je spravidla potrebné strešné okná, výlezy, komíny a bočné časti strechy a v miestach, kde dochádza ku kontaktu strechy s fasádou.

Ochrana proti vetru

Aj vy ste už počuli, že pod plechové strechy podfukuje? Nenechajte sa zmiasť, podfukovaniu sa dá ľahko zabrániť záveternými lištami a ďalšími kvalitnými klampiarskymi doplnkami. Vybrať si môžete záveterné lišty s umiestnením pod krytinu alebo na krytinu. Používajú sa na zakončenie rôznych partií strechy, spravidla vo vrchnej a štítovej časti. 

Hrebenáč, úžľabie a usmernenie zrážkovej vody

Špeciálne tvarované lišty sú užitočnými doplnkami aj v prípade prekrytia hrebeňa strechy a pri tvorbe úžľabia. Kvalitné vyhotovenie a namontovanie úžľabie je veľmi dôležité, lebo práve úžľabím pretečie najviac vody, keďže spája dve strany strechy.  Za zmienku stojí aj odkvapové lemovanie, ktoré pomáha usmerňovať zrážkovú vodu do odkvapového žľabu.

Odvetrávanie krytiny

Účinné odvetrávanie krytiny je možné zabezpečiť špeciálnou odvetrávacou lištou s umiestnením pod hrebenáč. Podľa tvaru si takúto lištu môžete vybrať na falcované aj skladané plechové krytiny.

Na záver dodajme, že výberu klampiarskych doplnkov by ste mali venovať minimálne toľko pozornosti, koľko iným častiam strechy. Vhodným výberom klampiarskych doplnkov a ich precíznou montážou eliminujete množstvo rizík a získate strechu, ktorá vám vydrží desaťročia.

Ohodnoťte náš článok

5-(22 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Naše produkty

20. výročie Maslenu predstavuje významný míľnik v histórii každej spoločnosti, nás nevynimajúc. Poďme sa spolu pozrieť týmito pár riadkami, čím sme si za tých 20. rokov ako firma prešli a na záver ...

24. júla 2023

Čítať viac
Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Rady

Priehradové väzníky si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie, a to prakticky vo všetkých segmentoch. Využiť sa dajú ako pri priemyselných a dopravných stavbách, tak aj bežných rodinných...

22. júna 2023

Čítať viac
Ako a prečo oplechovať atiku?

Ako a prečo oplechovať atiku?

Rady

Atika je architektonickým prvkom, ktorý zďaleka nie je výsadou iba historických stavieb. Práve naopak, atika býva súčasťou napríklad aj moderných rodinných domov s plochou strechou. Či už ju v konk...

18. júna 2023

Čítať viac
Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Rady

Nevyhnutnou súčasťou moderných a funkčných strešných plášťov sú aj fólie, ktoré plnia rôzne funkcie. Tie vo všeobecnosti slúžia na ochranu nosných častí strechy, znižovanie únikov tepla z vnútornýc...

12. júna 2023

Čítať viac