Zdielať

Koľko stojí nová strecha (100 m2) so všetkými nákladmi na ňu?

Rady Zaujímavosti
Koľko stojí nová strecha (100 m2) so všetkými nákladmi na ňu?

Koľko stojí nová strecha? To je prirodzená otázka každého, kto má záujem o stavbu novej alebo rekonštrukciu starej strechy. Táto otázka je veľmi jednoduchá a pochopiteľná, po jednoznačnej odpovedi však treba trochu pátrať. Výsledná cena strechy totiž záleží od mnohých faktorov. Pripravili sme pre vás prehľad toho, čo je pri určovaní ceny za strechu potrebné zohľadniť a ako sa dostať k aspoň orientačnej sume. 

Ak chceme zistiť predpokladanú cenu novej strechy, nestačí si iba spočítať jej plochu a zistiť cenu strešnej krytiny. Vyšlo by vám číslo, ktoré za žiadnych okolností ani nemôže zodpovedať realite. Pri zisťovaní ceny novej strechy treba ísť „viac do hĺbky“ a počítať so všetkými súvisiacimi nákladmi. Toto sú tie najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú cenu novej strechy.

Rozmery strechy a jej členenie

Tak ako aj v iných oblastiach, aj tu platí, že nie je strecha ako strecha. Je totiž rozdiel pokryť plechovými doskami strechu malého záhradného domčeku a pokryť viacgeneračný rodinný dom. V oboch prípadoch bude totiž rozdielna nielen samotná konštrukcia strechy, ale aj množstvo použitej krytiny, montážnych prvkov a rozdiel bude aj v časovej náročnosti vyhotovenia. Toto všetko sa prirodzene premietne do konečnej ceny novej strechy.

Zásadný vplyv na cenu majú teda nielen rozmery strechy, ale aj jej členenie. Vyhotoviť členitú strechu je náročnejšie najmä z konštrukčného hľadiska.

Vplyv na cenu má aj členitosť strechy

Typ strešnej krytiny a jej povrchová úprava

Na to, koľko zaplatíte za novú strechu má vplyv aj to, pre aký typ strešnej krytiny sa rozhodnete a či si vyberiete navyše aj nejakú povrchovú úpravu. V prípade plechovej strechy si navyše môžete vybrať z matnej alebo lesklej polyesterovej úpravy povrchu, ktorá jej zabezpečí ešte vyššiu odolnosť. Z pohľadu nákladov a aj vlastností strechy nie je jedno či si vyberiete pálenú škridlu alebo plechovú krytinu. Výber konkrétnej krytiny totiž ovplyvňuje aj to, ako bude musieť strecha skonštruovaná a či si bude vyžadovať dodatočné spevnenie.

Plechová strešná krytina je napríklad veľmi ľahká a tak je možné pokladať ju na jednoduchšiu strešnú konštrukciu, ktorej vyhotovenie bude lacnejšie.

Nezabudnite ani na ďalšie prvky strechy

Pri konečnej cene novej strechy je dôležité aj to, pre aké prvky strechy sa rozhodnete. Ak ide o strechu s komínom, strešnými oknami, alebo vikiermi, tieto prvky bude potrebné oplechovať a to prirodzene, zaváži aj na cene.

Pri odhade ceny je potrebné počítať so všetkými prvkami

Cena za dodanie a za prácu

Napokon, pri zisťovaní koľko stojí strecha sa treba zamyslieť aj nad súvisiacimi nákladmi, ako je cena za dodanie či montáž. Opäť si poďme po príklad, kedy porovnáme pálenú krytinu a plechovú krytinu. Doviezť a zložiť ťažkú pálenú krytinu je náročnejšie a teda bude aj drahšie, kdežto doprava ľahkej plechovej krytiny je pomerne jednoduchou záležitosťou. Pri výbere plechovej strešnej krytiny tak môže byť úspora za dopravu veľmi zaujímavá.

Ak sa strechu nechystáte stavať svojpomocne, zaujímať by vás mali aj náklady na montáž. Zistite si preto, koľko si účtujú klampiari a pokrývači vo vašom okolí, alebo sa neváhajte obrátiť na nás.

Príklad ceny za novú strechu s rozlohou 100 m2

Pripravili sme pre vás praktický príklad orientačného výpočtu ceny za novú strechu s rozlohou 100 m2. Berte ale, prosím, do úvahy, že určenie ceny pri každej streche je veľmi individuálne a závisí od mnohých faktorov. Cieľom tohto príkladu je ilustrovať, akým spôsobom je vhodné uvažovať pri odhade ceny za novú strechu.

Ak by ste si vybrali plechovú krytinu Škridplech vo vyhotovení lesklý polyester za cenu 6,00 eur/m2 bez DPH, za krytinu by ste zaplatili 600 eur bez DPH. Zatiaľ je to veľmi jednoduchá matematika.

Do úvahy treba ale zobrať aj cenu za klampiarske doplnky, ktoré sú počítané po kusoch. Jeden kus hrebenáča vás napríklad vyjde na 9 eur bez DPH. Počítať treba tiež s prípadným oplechovaním, žľabmi a odtokmi.

Ak už viete presne, čo si chcete objednať, nasleduje vyriešenie balenia a dopravy. Plechové strešné krytiny a žľaby sú balené na paletách, pričom základná 2 m paleta vychádza na 18 eur bez DPH. Dĺžka palety závisí od dĺžky najdlhšieho kusu krytiny. Každá paleta je však vratná, preto jej cenu do rozpočtu zahŕňať nemusíte. Rovnako, ak cena krytiny s doplnkami presiahne sumu 1 200 € bez DPH, spoločnosť MASLEN, dopravu priamo na miesto stavby máte zadarmo.

Cena za vyhotovenie konštrukcie strechy je veľmi individuálna. Závisí od ceny dreva, ceny za prácu a tiež toho, či vyžadujete dodatočnú izoláciu či obývateľnosť v podkroví. So započítaním všetkých nákladov na strešnú krytinu, doplnky a stavbu obývateľného podkrovia môžete v tomto prípade počítať so sumou približne 4 000 eur bez DPH. K tomu samozrejme netreba zabudnúť pripočítať náklady na prácu, ktoré sú ale veľmi individuálne.

Pre lepšiu predstavu o cene novej strechy sa neváhajte obrátiť na nás a vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku.

Mohlo by vás zaujímať

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

Rady

Plechové strechy sú aj na Slovensku stále populárnejšie a žiadanejšie. Spájajú v sebe totiž viacero výhod, ktoré z nich pri stavbe, či rekonštrukcii často robia bezkonkurenčnú voľbu. Zistite, prečo...

21. mája 2021

Čítať viac
Slovník strechy, 1 časť.

Slovník strechy, 1 časť.

Zaujímavosti

Pri stavbe rodinného domu  sa ľudia stretávajú s rôznymi výrazmi, ktorým nie vždy rozumejú. Aj preto sme pripravili malý slovník strechy. Veríme, že vám pomôže pri vašich veľkých plánoch. A Aetos –...

21. mája 2021

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Rady

Plechové strešné krytiny sú vďaka svojim vlastnostiam stále obľúbenejšou voľbou. Nízka hmotnosť, široká paleta rôznych vyhotovení ale aj dlhá životnosť sú len niektoré z výhod, ktoré ponúkajú plech...

21. mája 2021

Čítať viac
Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Zaujímavosti

Najkrajšie obdobie roka sa už nezadržateľne blížia a spolu s ním aj rozdávanie darčekov. Vráťme sa nachvíľku do detských čias a pozrime sa na to, aké rôzne bytosti vo svete roznášajú vianočné darče...

21. mája 2021

Čítať viac