Zdielať

Koľko stojí nová strecha (100 m2) so všetkými nákladmi na ňu?

Rady Zaujímavosti
Koľko stojí nová strecha (100 m2) so všetkými nákladmi na ňu?
4.6-(20 hlasov)

Koľko stojí nová strecha? To je prirodzená otázka každého, kto má záujem o stavbu novej alebo rekonštrukciu starej strechy. Táto otázka je veľmi jednoduchá a pochopiteľná, po jednoznačnej odpovedi však treba trochu pátrať. Výsledná cena strechy totiž záleží od mnohých faktorov. Pripravili sme pre vás prehľad toho, čo je pri určovaní ceny za strechu potrebné zohľadniť a ako sa dostať k aspoň orientačnej sume. 

Ak chceme zistiť predpokladanú cenu novej strechy, nestačí si iba spočítať jej plochu a zistiť cenu strešnej krytiny. Vyšlo by vám číslo, ktoré za žiadnych okolností ani nemôže zodpovedať realite. Pri zisťovaní ceny novej strechy treba ísť „viac do hĺbky“ a počítať so všetkými súvisiacimi nákladmi. Toto sú tie najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú cenu novej strechy.

Rozmery strechy a jej členenie

Tak ako aj v iných oblastiach, aj tu platí, že nie je strecha ako strecha. Je totiž rozdiel pokryť plechovými doskami strechu malého záhradného domčeku a pokryť viacgeneračný rodinný dom. V oboch prípadoch bude totiž rozdielna nielen samotná konštrukcia strechy, ale aj množstvo použitej krytiny, montážnych prvkov a rozdiel bude aj v časovej náročnosti vyhotovenia. Toto všetko sa prirodzene premietne do konečnej ceny novej strechy.

Zásadný vplyv na cenu majú teda nielen rozmery strechy, ale aj jej členenie. Vyhotoviť členitú strechu je náročnejšie najmä z konštrukčného hľadiska.

Vplyv na cenu má aj členitosť strechy

Typ strešnej krytiny a jej povrchová úprava

Na to, koľko zaplatíte za novú strechu má vplyv aj to, pre aký typ strešnej krytiny sa rozhodnete a či si vyberiete navyše aj nejakú povrchovú úpravu. V prípade plechovej strechy si navyše môžete vybrať z matnej alebo lesklej polyesterovej úpravy povrchu, ktorá jej zabezpečí ešte vyššiu odolnosť. Z pohľadu nákladov a aj vlastností strechy nie je jedno či si vyberiete pálenú škridlu alebo plechovú krytinu. Výber konkrétnej krytiny totiž ovplyvňuje aj to, ako bude musieť strecha skonštruovaná a či si bude vyžadovať dodatočné spevnenie.

Plechová strešná krytina je napríklad veľmi ľahká a tak je možné pokladať ju na jednoduchšiu strešnú konštrukciu, ktorej vyhotovenie bude lacnejšie.

Nezabudnite ani na ďalšie prvky strechy

Pri konečnej cene novej strechy je dôležité aj to, pre aké prvky strechy sa rozhodnete. Ak ide o strechu s komínom, strešnými oknami, alebo vikiermi, tieto prvky bude potrebné oplechovať a to prirodzene, zaváži aj na cene.

Pri odhade ceny je potrebné počítať so všetkými prvkami

Cena za dodanie a za prácu

Napokon, pri zisťovaní koľko stojí strecha sa treba zamyslieť aj nad súvisiacimi nákladmi, ako je cena za dodanie či montáž. Opäť si poďme po príklad, kedy porovnáme pálenú krytinu a plechovú krytinu. Doviezť a zložiť ťažkú pálenú krytinu je náročnejšie a teda bude aj drahšie, kdežto doprava ľahkej plechovej krytiny je pomerne jednoduchou záležitosťou. Pri výbere plechovej strešnej krytiny tak môže byť úspora za dopravu veľmi zaujímavá.

Ak sa strechu nechystáte stavať svojpomocne, zaujímať by vás mali aj náklady na montáž. Zistite si preto, koľko si účtujú klampiari a pokrývači vo vašom okolí, alebo sa neváhajte obrátiť na nás.

Príklad ceny za novú strechu s rozlohou 100 m2

Pripravili sme pre vás praktický príklad orientačného výpočtu ceny za novú strechu s rozlohou 100 m2. Berte ale, prosím, do úvahy, že určenie ceny pri každej streche je veľmi individuálne a závisí od mnohých faktorov. Cieľom tohto príkladu je ilustrovať, akým spôsobom je vhodné uvažovať pri odhade ceny za novú strechu.

Ak by ste si vybrali plechovú krytinu Škridplech vo vyhotovení lesklý polyester za cenu 6,00 eur/m2 bez DPH, za krytinu by ste zaplatili 600 eur bez DPH. Zatiaľ je to veľmi jednoduchá matematika.

Do úvahy treba ale zobrať aj cenu za klampiarske doplnky, ktoré sú počítané po kusoch. Jeden kus hrebenáča vás napríklad vyjde na 9 eur bez DPH. Počítať treba tiež s prípadným oplechovaním, žľabmi a odtokmi.

Ak už viete presne, čo si chcete objednať, nasleduje vyriešenie balenia a dopravy. Plechové strešné krytiny a žľaby sú balené na paletách, pričom základná 2 m paleta vychádza na 18 eur bez DPH. Dĺžka palety závisí od dĺžky najdlhšieho kusu krytiny. Každá paleta je však vratná, preto jej cenu do rozpočtu zahŕňať nemusíte. Rovnako, ak cena krytiny s doplnkami presiahne sumu 1 200 € bez DPH, spoločnosť MASLEN, dopravu priamo na miesto stavby máte zadarmo.

Cena za vyhotovenie konštrukcie strechy je veľmi individuálna. Závisí od ceny dreva, ceny za prácu a tiež toho, či vyžadujete dodatočnú izoláciu či obývateľnosť v podkroví. So započítaním všetkých nákladov na strešnú krytinu, doplnky a stavbu obývateľného podkrovia môžete v tomto prípade počítať so sumou približne 4 000 eur bez DPH. K tomu samozrejme netreba zabudnúť pripočítať náklady na prácu, ktoré sú ale veľmi individuálne.

Pre lepšiu predstavu o cene novej strechy sa neváhajte obrátiť na nás a vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku.

Ohodnoťte náš článok

4.6-(20 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2023 sa očakávajú vysoké čísla inflácie, ktoré spôsobujú nielen medzi našimi zákazníkmi neistotu. Je viac než isté, že vysoká inflácia aj tento rok odvetrá z bankových účtov viac ako 10%....

17. januára 2023

Čítať viac
Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Rady

Odvetrávanie šikmých striech neradno podceňovať a mal by to vedieť každý jeden odborník, ktorý sa venuje návrhom a realizácii striech. Napriek tomu je nevhodne navrhnuté odvetrávanie strechy stále ...

22. decembra 2022

Čítať viac
Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Rady

Pri projektovaní novej strechy a výbere strešnej krytiny je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky v danej lokalite a počítať aj s prípadnými excesmi. Správne skonštruovanú novú strechu s dosta...

22. decembra 2022

Čítať viac
Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Rady

Krov je nosnou konštrukciou šikmých striech a vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu plní, zaslúži si mimoriadnu pozornosť nielen pri projektovaní, ale aj pri jeho realizácii. Kvalitne vyhotovený krov ...

19. decembra 2022

Čítať viac