Pri zvažovaní investície do novej strechy na starom dome je dôležité mať na pamäti, že presná cena nie je vždy jednoduchá na určenie. Mnoho ľudí sa pýta, koľko stojí nová strecha, ale na túto otázku často nedostane jasnú odpoveď. Cenu krytiny nemožno určiť len tak „z brucha“. Ak sa niekto pokúša poskytnúť presný odhad bez podrobného posúdenia, môže to naznačovať, že nemá potrebné odborné znalosti alebo sa nechce zaoberať podrobným výpočtom.
Správnou odpoveďou na otázku „koľko stojí nová strecha na starý dom“ je, že na kalkuláciu strechy je potrebné poznať veľmi veľa skutočností, ktoré sa nedajú exaktne určiť. Je potrebné strechu zamerať, vidieť a poznať jej špecifiká. Aj po obhliadke a výpočte je cena stále len orientačná, a jej skutočná suma sa môže ešte navýšiť po zistení rôznych skrytých závad v starom krove. Ak ide o novú strechu a je k nej projektová dokumentácia, ste na dobrej ceste mať ponuku, ktorá bude dostatočne presná, ak sa realizácia stavby bude vo všetkých ohľadoch dodržiavať.
Jediné zistenie ceny strechy je možné orientačným zameraním a výpočtom ponuky odborníkom. My ako spoločnosť ponúkame obhliadku a zameranie úplne ZDARMA!
Ak máte záujem dozvedieť sa viac o investícii do novej strechy a potrebujete presnejšie informácie pred stretnutím s odborníkom, čítajte ďalej. V nasledujúcich častiach vám poskytneme dôležité informácie a tipy, ktoré vám pomôžu lepšie pochopiť proces, náklady a faktory ovplyvňujúce výber strechy pre váš starý dom.
Všetko okolo nás podlieha určitým módnym trendom a výnimkou nie sú ani rodinné domy. Architektúra sa časom mení a je teda prirodzené, že v rámci veľkej rekonštrukcie sa stavby často prispôsobujú aktuálnym trendom. Strechy pritom patria medzi najdôležitejšie funkčné ale aj vizuálne prvky každej stavby a preto sme sa zamerali na to, koľko stojí nová strecha na starý dom a čo všetko ovplyvňuje finálnu cenu.
Ak by ste sa pustili do stavby domu povedzme pred 70 rokmi, výber materiálov, potreby obyvateľov ako aj architektonické trendy boli oproti dnešku úplne odlišné. Za uplynulé roky sa výrazne rozšírila ponuka stavebných materiálov prakticky v každom smere a to čo bolo pred pár desaťročiami nepredstaviteľné je dnes už nielen bežné, ale často aj cenovo dostupné. Toto tvrdenie bezpochyby platí aj o strechách a preto môže byť moderná strecha pre starý dom zásadným vylepšením.
Prečo sa rozhodnúť pre novú strechu?
Ak sa rozhodnete dopriať starému domu novú strechu, vedzte, že v prípade dobrého výberu zlepšíte celému domu nielen úžitkové vlastnosti, ale doslova mu vdýchnete nový život. Motivácie pre zaobstaranie novej strechy sú rôzne. Najčastejšie ide o riešenie havarijného stavu starej strechy, z ktorej neraz môžu dokonca odpadávať celé kusy škridiel. Degradáciou samotnej strešnej krytiny navyše veľmi rýchlo dochádza aj k znehodnoteniu celého krovu, čím sa náklady na prípadnú rekonštrukciu ešte zvyšujú.
Dôvodom pre novú strechu na starý dom ale nemusí byť iba jej havarijný stav. Často ide o napríklad o zmenu tvaru strechy z plochej na sedlovú prípadne pultovú, prípadne rozšírenie domu o obývateľné podkrovie. To pri domoch postavených ešte v minulom storočí zďaleka nebolo bežné a pre mnohých vlastníkov ide o cenovo pomerne dostupný spôsob rozšírenia využiteľného priestoru domu.
Samotná realizácia novej strechy nemusí byť v prípade starého domu jednoduché a ľahko môžete naraziť na rôzne limity dané orientáciou domu, stavebnými materiálmi a tiež stavom a vyhotovením krovu.
Na čo všetko si dať pri výbere pozor?
Rozdiel medzi rekonštrukciou starej strechy a jej kompletnou výmenou je pomerne zásadný, a to nielen z praktického ale aj finančného hľadiska. V každom prípade je potrebné starú strechu rozobrať a dôkladne posúdiť stav krovu, ktorý by mal určite vidieť profesionál. Rovnako tak by ste mali celú stavbu nechať posúdiť statikom, aby ste sa presvedčili, či starý dom vôbec zvládne udržať hmotnosť novej strechy.
Či už sa rozhodnete pre kompletnú stavbu novej strechy, alebo rekonštrukciu tej starej, dôkladne si premyslite výber strešnej krytiny s ohľadom na konkrétnu stavbu a tvar strechy. Myslite pritom nielen na ich vizuálnu stránku, ale aj úžitkové vlastnosti, potrebu prípadnej údržby a tiež technické parametre. Veľkej obľube sa v týchto prípadoch tešia buď celoplošné krytiny z falcovaného plechu alebo plechové krytiny menších formátov, kvôli lepšiemu prispôsobeniu členitejším strechám.
Pri rekonštrukciách sa však falcované krytiny minimálne používajú, najmä kvôli potrebe debnenia, čo môže predĺžiť čas a náklady na prácu. Naopak, plechové krytiny so škridlovým tvarom sú absolútne dominantné a predstavujú ideálne riešenie pre väčšinu starých krovov, ktoré predtým mali eternit, ondulín alebo iné špeciálne krytiny. Tieto plechové strechy si bez problémov poradia s danou konštrukciou. Stačí vymeniť latovanie, prípadne aj kontralaty, nahodiť novú vysokodifúznu fóliu a nový plech môže bez problémov uzrieť svetlo sveta.
Prečo sú plechové strechy vhodné aj pre staršie domy?
Moderné plechové strechy k starým domom perfektne pasujú. Na prvé počutie sa vám to možno nemusí zdať, no v súčasnosti sa plechové krytiny vyrábajú v rôznych dizajnoch a tak ich vôbec nie je problém zladiť aj s domami, ktoré už poznačil zub času. Rovnako tak dom s plechovou strechou perfektne zapadne napríklad do malebného vidieckeho prostredia. V ľudoch existuje dogma, že plechové strechy treba po pár rokoch natierať. Dnešné plechové krytiny sú už protikorozívne chránená a farebná stálosť je dokonca aj súčasťou záruky, preto sa netreba báť že farba sa Vám po pár rokoch „olúpe“.
Vzhľadom výhody plechových striech ale zďaleka nekončia. Ak stavíte na plechovú strechu s kvalitnou povrchovou úpravou, rozhodne sa nemusíte obávať o jej životnosť, a to popri naozaj minimálnej údržbe. V prípade rekonštrukcii ale aj celkom nových striech na starých domoch je veľmi dôležité, že oproti iným krytinám sú plechové strechy omnoho ľahšie a tak predstavujú pre starý dom omnoho menšiu záťaž. V kombinácii s veľmi priaznivou cenou sú preto plechové strechy neraz tou najlepšou voľbou.
Čo všetko ovplyvňuje cenu novej strechy?
Konkrétna cena novej strechy závisí od mnohých faktorov. V prvom rade záleží od jej celkových rozmerov a členenia. Platí, že členitejšia strecha bude drahšia, a to ako z pohľadu materiálu, tak aj nákladov na prácu. Čím má strecha zložitejší tvar, prípadne kombináciu viacerých rôznych tvarov, tým je montáž časovo náročnejšia. Dôležité je aj to, pre aký typ krovu sa rozhodnete a či vytvoríte obývateľné podkrovie.
Finálna cena novej strechy sa následne odvíja od zvolenej strešnej krytiny a ďalších strešných prvkov, akými sú napríklad strešné okná, výlezy, komín prípadne snehové zábrany. Pri porovnávaní jednotlivých ponúk nezabudnite navzájom porovnávať ponuky, ktoré sú úplné a teda obsahujú aj cenu za dodanie a balenie. V prípade niektorých typov krytín totiž nemusí ísť o zanedbateľnú položku. Ak plánujete dopriať starému domu novú strechu, nechajte si od nás vypracovať presnú cenovú ponuku na plechovú strechu.