Zdielať

Koľko stojí nová strecha na starý dom?

Naše produkty Rady
Koľko stojí nová strecha na starý dom?
5-(17 hlasov)

Všetko okolo nás podlieha určitým módnym trendom a výnimkou nie sú ani rodinné domy. Architektúra sa časom mení a je teda prirodzené, že v rámci veľkej rekonštrukcie sa stavby často prispôsobujú aktuálnym trendom. Strechy pritom patria medzi najdôležitejšie funkčné ale aj vizuálne prvky každej stavby a preto sme sa zamerali na to, koľko stojí nová strecha na starý dom a čo všetko ovplyvňuje finálnu cenu.

Ak by ste sa pustili do stavby domu povedzme pred 70 rokmi, výber materiálov, potreby obyvateľov ako aj architektonické trendy boli oproti dnešku úplne odlišné. Za uplynulé roky sa výrazne rozšírila ponuka stavebných materiálov prakticky v každom smere a to čo bolo pred pár desaťročiami nepredstaviteľné je dnes už nielen bežné, ale často aj cenovo dostupné. Toto tvrdenie bezpochyby platí aj o strechách a preto môže byť moderná strecha pre starý dom zásadným vylepšením.

Prečo sa rozhodnúť pre novú strechu?

Ak sa rozhodnete dopriať starému domu novú strechu, vedzte, že v prípade dobrého výberu zlepšíte celému domu nielen úžitkové vlastnosti, ale doslova mu vdýchnete nový život. Motivácie pre zaobstaranie novej strechy sú rôzne. Najčastejšie ide o riešenie havarijného stavu starej strechy, z ktorej neraz môžu dokonca odpadávať celé kusy škridiel. Degradáciou samotnej strešnej krytiny navyše veľmi rýchlo dochádza aj k znehodnoteniu celého krovu, čím sa náklady na prípadnú rekonštrukciu ešte zvyšujú.

Dôvodom pre novú strechu na starý dom ale nemusí byť iba jej havarijný stav. Často ide o napríklad o zmenu tvaru strechy z plochej na sedlovú prípadne pultovú, prípadne rozšírenie domu o obývateľné podkrovie. To pri domoch postavených ešte v minulom storočí zďaleka nebolo bežné a pre mnohých vlastníkov ide o cenovo pomerne dostupný spôsob rozšírenia využiteľného priestoru domu.

Samotná realizácia novej strechy nemusí byť v prípade starého domu jednoduché a ľahko môžete naraziť na rôzne limity dané orientáciou domu, stavebnými materiálmi a tiež stavom a vyhotovením krovu.

Nová strecha na starom dome zlepší komfort bývania

Na čo všetko si dať pri výbere pozor?

Rozdiel medzi rekonštrukciou starej strechy a jej kompletnou výmenou je pomerne zásadný, a to nielen z praktického ale aj finančného hľadiska. V každom prípade je potrebné starú strechu rozobrať a dôkladne posúdiť stav krovu, ktorý by mal určite vidieť profesionál. Rovnako tak by ste mali celú stavbu nechať posúdiť statikom, aby ste sa presvedčili, či starý dom vôbec zvládne udržať hmotnosť novej strechy.

Či už sa rozhodnete pre kompletnú stavbu novej strechy, alebo rekonštrukciu tej starej, dôkladne si premyslite výber strešnej krytiny s ohľadom na konkrétnu stavbu a tvar strechy. Myslite pritom nielen na ich vizuálnu stránku, ale aj úžitkové vlastnosti, potrebu prípadnej údržby a tiež technické parametre. Veľkej obľube sa v týchto prípadoch tešia buď celoplošné krytiny z falcovaného plechu alebo plechové krytiny menších formátov, kvôli lepšiemu prispôsobeniu členitejším strechám.

Prečo sú plechové strechy vhodné aj pre staršie domy?

Moderné plechové strechy k starým domom perfektne pasujú. Na prvé počutie sa vám to možno nemusí zdať, no v súčasnosti sa plechové krytiny vyrábajú v rôznych dizajnoch a tak ich vôbec nie je problém zladiť aj s domami, ktoré už poznačil zub času. Rovnako tak dom s plechovou strechou perfektne zapadne napríklad do malebného vidieckeho prostredia.

Vzhľadom výhody plechových striech ale zďaleka nekončia. Ak stavíte na plechovú strechu s kvalitnou povrchovou úpravou, rozhodne sa nemusíte obávať o jej životnosť, a to popri naozaj minimálnej údržbe. V prípade rekonštrukcii ale aj celkom nových striech na starých domoch je veľmi dôležité, že oproti iným krytinám sú plechové strechy omnoho ľahšie a tak predstavujú pre starý dom omnoho menšiu záťaž. V kombinácii s veľmi priaznivou cenou sú preto plechové strechy neraz tou najlepšou voľbou.

Nová falcová strecha na starom dome

Čo všetko ovplyvňuje cenu novej strechy? 

Konkrétna cena novej strechy závisí od mnohých faktorov. V prvom rade záleží od jej celkových rozmerov a členenia. Platí, že členitejšia strecha bude drahšia, a to ako z pohľadu materiálu, tak aj nákladov na prácu. Čím má strecha zložitejší tvar, prípadne kombináciu viacerých rôznych tvarov, tým je montáž časovo náročnejšia. Dôležité je aj to, pre aký typ krovu sa rozhodnete a či vytvoríte obývateľné podkrovie.

Finálna cena novej strechy sa následne odvíja od zvolenej strešnej krytiny a ďalších strešných prvkov, akými sú napríklad strešné okná, výlezy, komín prípadne snehové zábrany. Pri porovnávaní jednotlivých ponúk nezabudnite navzájom porovnávať ponuky, ktoré sú úplné a teda obsahujú aj cenu za dodanie a balenie. V prípade niektorých typov krytín totiž nemusí ísť o zanedbateľnú položku. Ak plánujete dopriať starému domu novú strechu, nechajte si od nás vypracovať presnú cenovú ponuku na plechovú strechu.

Ohodnoťte náš článok

5-(17 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Rady

Odvetrávanie šikmých striech neradno podceňovať a mal by to vedieť každý jeden odborník, ktorý sa venuje návrhom a realizácii striech. Napriek tomu je nevhodne navrhnuté odvetrávanie strechy stále ...

21. januára 2023

Čítať viac
Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Rady

Pri projektovaní novej strechy a výbere strešnej krytiny je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky v danej lokalite a počítať aj s prípadnými excesmi. Správne skonštruovanú novú strechu s dosta...

12. januára 2023

Čítať viac
Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Rady

Krov je nosnou konštrukciou šikmých striech a vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu plní, zaslúži si mimoriadnu pozornosť nielen pri projektovaní, ale aj pri jeho realizácii. Kvalitne vyhotovený krov ...

30. decembra 2022

Čítať viac
Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2023 sa očakávajú vysoké čísla inflácie, ktoré spôsobujú nielen medzi našimi zákazníkmi neistotu. Je viac než isté, že vysoká inflácia aj tento rok odvetrá z bankových účtov viac ako 10%....

23. decembra 2022

Čítať viac