Dobrá strecha môže vydržať desiatky rokov, zatiaľ čo zlá strecha sa rýchlo zmení na bezodnú studňu, do ktorej hádžete peniaze. Drahé opravy každých niekoľko rokov, výmena poškodenej krytiny, škody spôsobené zatečením alebo ťažkým snehom.
Základným účelom strechy je chrániť dom pred vonkajšími vplyvmi, no v skutočnosti dokáže oveľa viac. Kvalitne skonštruovaná a dobre udržiavaná strecha môže poskytnúť mnoho rokov ochrany, atraktívny dizajn a energetickú a nákladovú efektívnosť.
Chystáte sa k architektovi, aby premenil vašu predstavu o vysnívanom dome na realitu? Čaká vás rekonštrukcia strechy? Viete, aké typy striech existujú a ktorú si vybrať?
Strecha je…
Keby sme sa vás opýtali, čo to strecha vlastne je, čo by ste odpovedali? Je to to, čo vidíte na svojom dome, na dome suseda, na ostatných domoch na ulici alebo v obci. Strecha je nevyhnutnou súčasťou každej budovy, pretože poskytuje potrebnú ochranu pred dažďom, slnkom, vetrom, teplom a chladom. Uzatvára nielen rodinné domy, ale aj verejné budovy, sklady, garáže, záhradné prístrešky a ďalšie väčšie a menšie stavby.
Strecha je dôležitá pre samotnú konštrukciu budovy, ako aj pre jej obyvateľov a tovar skladovaný v nej. Strešná konštrukcia by mala byť navrhnutá tak, aby odolala vlastnému zaťaženiu spôsobenému strešnou krytinou a rámovou konštrukciou, ako aj silám vetra a v niektorých oblastiach aj snehu alebo krupobitiu. S výberom strechy úzko súvisí aj výber strešnej krytiny. Strešná krytina by mala byť nepriepustná a odolná a mala by spĺňať ďalšie požiadavky, ako je požiarna odolnosť, dobrá tepelná izolácia a vodotesnosť.
Existuje široká škála tvarov striech a typov strešných krytín, z ktorých si môžete vybrať. Výber súvisí s ďalšími faktormi, ako sú veľkosť a využitie budovy, jej predpokladaná životnosť, vzhľad, dostupnosť a cena materiálov. Toto všetko by malo byť obsiahnuté v dobrom projekte strechy.
Aké sú požiadavky na dobrú strechu?
- Mala by byť odolná voči nepriaznivým vplyvom počasia, ako sú vietor, dážď, slnko a pod.
- Mala by poskytnúť požadovanú izoláciu proti hluku a teplu.
- Mala by byť štrukturálne pevná a stabilná.
- Mala by byť schopná uniesť akúkoľvek záťaž.
- Mala by byť dobre odvodnená a odvetraná.
- Mala by mať účinnú vodotesnú úpravu.
Aby do domu nepršalo
Mnohí majitelia domov vnímajú strechu ako samozrejmosť. Je to súčasť stavby, tak ako základy, múry, okná či dvere. Strecha aj napriek tomu, že je životne dôležitá, ostáva často nepovšimnutá. Najlepším spôsobom, ako oceniť skutočnú povahu strechy, je pochopiť jej hlavné funkcie.
Ochrana pred živlami
Predstavte si strechu ako akýsi trvalý dáždnik nad vaším domovom. Svojou povahou a použitím moderných materiálov vám poskytne životne dôležitú ochranu pred vonkajšími vplyvmi. A to nielen pred dažďom, snehom či vetrom, ale aj pred horúcimi slnečnými lúčmi a teplom.
Tepelná bariéra
Jednou z menej známych funkcií strechy je jej schopnosť zabezpečiť určitý stupeň tepelnej izolácie od vonkajšieho prostredia. Keďže teplo v domácnosti neustále stúpa, je dôležité, aby neunikalo cez trhliny a podobné technické poruchy. Dobre navrhnutá strecha sa môže pochváliť schopnosťou ušetriť stovky eur ročne na nákladoch za energiu.
Estetická krása
Dobrá strecha je nevyhnutná pre celkový vzhľad a dojem z domu. Pridáva nielen na atraktívnosti, ale aj na hodnote budovy. Strechy môžu byť navrhnuté v rôznych uhloch, aby zachytili určitý architektonický dizajn. Estetickú hodnotu navyšujú aj strešné krytiny, ktoré sú dostupné v takmer neobmedzenom množstve materiálov a farieb.
Chráni vašu rodinu aj majetok
Zlá strecha môže spôsobiť rozsiahle škody na vašom dome a majetku a dokonca viesť k vážnemu zraneniu alebo smrti. Dobrá strecha udrží vás a vašu rodinu v bezpečí a suchu bez ohľadu na počasie. Chráni tiež váš majetok a zároveň zvyšuje hodnotu vášho domu.
Strecha z hľadiska funkčnosti
Ako funguje vaša strecha? Len tak si sedí na vrchu vášho domu a užíva si výhľad? Strecha je jednou z najnáročnejších častí vášho domu. Skladá sa z niekoľkých vrstiev, pričom každá z nich chráni váš domov určitým spôsobom.
Ako strecha chráni váš domov pred dažďom?
Ako funguje vaša strecha počas dažďovej búrky? Pokiaľ vaša strecha nezateká, pri daždi by sa malo diať toto:
- Dážď padá na strechu.
- Strešná krytina a opláštenie zabraňujú vsakovaniu vody do strechy.
- Dážď steká po streche do odkvapového lemovania.
- Odkvapové lemovanie odvádza vodu do zvodov a odtokov.
- Voda odteká do záhrady alebo do podzemného drenážneho systému.
Aby ste si boli istí, že vaša strecha bude aj naďalej pôsobiť ako účinná ochrana, je potrebná pravidelná kontrola. Čo si všímať?
- Zlomené šindle, ktoré spôsobujú netesnosti.
- Poškodené opláštenie, ktoré spôsobuje netesnosti.
- Nesprávne sklony, ktoré vedú k zlému odvodneniu vašej strechy.
- Netesnosti okolo prestupov, komínov a strešných okien.
- Upchaté zvody a odtoky.
Ako strecha chráni dom pred snehom a ľadom?
Teoreticky by sneh a ľad mali fungovať podobne ako dážď. Keď sa topia, voda by mala stekať po streche a do vašich odkvapov. V praxi potrebuje vaša strecha niektoré ďalšie funkcie, aby sa predišlo problémom spôsobeným snehom a ľadom.
Ak sa podkrovie príliš zahreje v porovnaní s vonkajším prostredím, môže to spôsobiť problémy. V zime, keď sneh dopadne na veľmi teplú strechu, premení sa na vodu. Aj keď sa to na začiatku môže zdať ako dobrá vec, voda môže opäť zamrznúť, čím vzniká vrstva ľadu, ktorá môže vašu krytinu značne poškodiť. Preto je chladnejšia strecha výhodou v zasnežených dňoch.
Aby ste predišli tomuto problému, vaša strecha potrebuje vetracie otvory, ktoré umožňujú pohyb vzduchu z domu von, a naopak. Strešné vetracie otvory prenášajú vlhký a teplý vzduch zvnútra von. Zároveň pomáhajú regulovať teplotu vášho domova.
Ako strecha chráni váš dom pred vetrom?
Strecha musí chrániť váš dom pred búrkami a čo je pre vašu strechu nebezpečnejšie ako veterná smršť? Strecha má dve bariéry. Najviditeľnejšia je strešná krytina, druhú bariéru predstavuje opláštenie. Toto sa upevňuje na krokvy. Ak sa pri veternej smršti opláštenie nadvihne, vaša strecha nevydrží.
Ak váš dom stojí v oblasti s častým výskytom silného vetra, malo by vás zaujímať:
- Ako sú strešné krokvy pripevnené k domu?
- Je opláštenie nainštalované dostatočne, aby sa zabezpečilo, že nezíde zo strechy?
- Použili sa pevné skrutky alebo menej bezpečné klince?
- Aké sú požiadavky na upevnenie opláštenia a krytiny na streche na základe miestnych veterných podmienok?
- Vzali ste do úvahy štýl strechy, keď ste premýšľali o tom, čo môže vietor urobiť s domom?
Ako strecha chráni váš dom pred teplom a chladom?
Keď nesneží, nefúka a neprší, vaša strecha má stále čo robiť. Chráni váš domov pred každodennými zmenami teploty. To pomáha udržiavať stabilnú teplotu vo vnútri vášho domova. Vaša strecha a podkrovie spolupracujú, aby poskytovali určitú odolnosť voči teplu a chladu. Zateplenie domu je spôsob, ako znížiť teplotné výkyvy vo vašom dome. Ak podkrovie nie je chránené vrstvou izolácie, v zimných mesiacoch teplý vzduch stúpa nahor a presúva sa von cez podkrovné steny a strechu.
Izolácia je ako teplá páperová bunda pre váš domov. Ak sa však táto bunda namočí, vlastnosti izolácie sa zhoršia. Pravidelnou údržbou strechy predchádzate vlhnutiu izolácie, čo chráni váš domov pred chladom a teplom.
9 faktov o strechách, ktoré by vás mohli prekvapiť
- Moja strecha vydrží navždy. Nie celkom. Životnosť strechy závisí od materiálov a montáže. Napríklad plechové strechy vydržia cca 50 rokov, zato pálená alebo betónová škridla až 80.
- Miesto, kde bývate, určuje, aký štýl strechy by ste si mali zvoliť. Toto je fakt. Niektoré typy striech jednoducho fungujú lepšie v určitých regiónoch a klimatických podmienkach. Štítové alebo sedlové strechy fungujú najlepšie v chladnejších a zasnežených klimatických podmienkach, alebo keď majitelia domov chcú stavať podkrovia alebo majú klenuté stropy. Valbové strechy sú zas odolnejšie voči vetru ako sedlové strechy a môžu najlepšie fungovať vo veterných oblastiach. Voda má tendenciu sa ľahšie hromadiť na plochej streche, čo znamená, že tento typ strešného systému môže byť najlepší v suchšom, menej daždivom podnebí.
- Ploché strechy nie sú ploché. Nenechajte sa zmiasť názvom. Ploché strechy nie sú úplne ploché. V skutočnosti majú sklon do 10%, optimálny sklon je 3° až 5°.
- Nie je v poriadku zakryť existujúcu strechu. Aj keď sa to môže zdať ako lacné a rýchle riešenie problému so zastrešením, dvojvrstvové strechy môžu zakryť veľké problémy, ktoré je potrebné riešiť. Skrývajú skorodovaný materiál, čím sa problém môže ešte zhoršiť. Navyše, dvojvrstvová strecha pridáva na hmotnosti. Pred pokládkou novej strešnej krytiny je preto potrebné odstrániť starý poškodený materiál.
- Pokrývanie nie je pre domácich kutilov. Faktom ostáva, že strecha je komplexný systém vrstiev, ktoré si vyžadujú správnu inštaláciu skúsenými odborníkmi so zručnosťami, skúsenosťami a správnymi nástrojmi, aby sa zabezpečilo, že všetko bude správne fungovať. Strecha na spôsob “urob si sám” môže mať za následok poškodenie podkrovia, stien, dreveného rámu a dokonca aj elektrických systémov.
- Strechy dýchajú. Akokoľvek vtipne to môže znieť, strecha potrebuje vzduch. Strešné vetranie – prúdenie vzduchu na spodnej strane strešného plášťa – je jedným z najdôležitejších aspektov celého strešného systému. Strešná ventilácia umožňuje únik teplého, vlhkého vzduchu a vpúšťa chladnejší, suchší vzduch do podkrovia. Bez vetrania sa vo vašom podkroví bude hromadiť kondenzát, ktorý môže poškodiť steny, drevo a izoláciu.
- Strecha môže byť dobrá pre životné prostredie. Ekologické alebo „chladné strechy“ odrážajú infračervené a ultrafialové lúče zo slnka smerom od budovy a majú vyššiu tepelnú emisiu alebo schopnosť efektívne vyžarovať žiarenie. Chladné strechy nielenže pomáhajú majiteľom domov šetriť energiu, ale znižujú znečistenie ovzdušia a emisie skleníkových plynov, a to aj tým, že zmierňujú teplo vyžarované do atmosféry.
- Profesionálne firmy na čistenie striech stoja za zváženie. Pre životnosť strechy je dôležité udržiavať ju čistú a bez machov, rias a lišajníkov. Vedeli ste, že existujú profesionáli, ktorí sa špecializujú na čistenie striech? Majú na to špeciálne techniky, zariadenia a biologicky odbúrateľné čistiace roztoky, ktoré sú menej škodlivé pre rastliny a životné prostredie.
- Zlá strecha môže prekaziť predaj domu. Strecha má významné slovo aj pri predaji domu. Zatekajúca strecha s chýbajúcimi alebo poškodenými šindľami alebo inými viditeľnými znakmi havarijného stavu môže potenciálneho kupca odradiť. Posledná vec, ktorú chce nový majiteľ domu urobiť, je míňať peniaze na nákladnú výmenu strechy. Je oveľa lepšie vymeniť strechu pred predajom domu.
Strecha je oveľa viac ako iba krytina a drevo
Dobrý strešný systém má niekoľko vrstiev, pričom každá z nich plní dôležitú úlohu. Z čoho sa skladá strecha?
- Krovy: Krov predstavuje skelet strechy. Skladá sa z krokiev, väzníc, pomúrnic, klieštin a pod.
- Krokvy: Krokvy sú navrhnuté ako šikmá konštrukčná jednotka siahajúca od hrebeňa domu až k stene. Zabezpečujú tvar strechy. Často tiež zohrávajú úlohu v tom, aký typ strešnej krytiny by ste si mali vybrať.
- Väznice: Väzníky či väznice sú vodorovne uložené hranoly, ktoré slúžia na podopretie krokiev. Spolu so stĺpikmi a vzperami vytvárajú stojacu alebo ležatú stolicu, na ktorú sú uložené krokvy. Pri väznicovej sústave musia byť podporné stĺpy umiestnené vždy nad nosné steny. Ak to nie je možné zabezpečiť, konštrukciu je nutné doplniť o väzný trám.
- Väzné trámy: Väzný trám prenáša tiaž celého krovu do nosných múrov. Je najmasívnejším prvkom celého krovu. V stavebníctve sa tiež nazýva aj hlavný nosník krovu. Osádza sa priamo do obvodových nosných stien, v ktorých je pre ne vytvorený otvor.
- Klieštiny: Klieštiny sú párovým stavebným prvkom, ktorý sa využíva na stuženie dvojice krokiev. Ako klieštiny sa obvykle používajú dve dosky a ku krokvám sa upevňujú svorníkmi a závitovými tyčami.
- Pomúrnica: Pomúrnica je súčasťou horizontálnej konštrukcie krovu. Ide o dlhý a mohutný trám, ktorý sa osadzuje na obvodovú nosnú stenu a je ukotvený do muriva alebo stužujúceho venca. Do pomúrnice sa zapierajú krokvy.
- Vzpera: Vzpery sú časti strechy, ktoré vystužujú krov priečne. Zapúšťajú sa do väzných trámov a stĺpikov.
- Strešná doska: Strešná doska je základom konštrukcie pre strešný systém a je zvyčajne vyrobená z dreva alebo preglejky.
- Strešná podložka: Strešná podložka je vrstva materiálu, zvyčajne syntetického alebo plsteného, ktorá pridáva dodatočnú ochranu na vrchnej strane strechy a pod šindľom. Syntetická podložka pomáha odpudzovať vlhkosť a poskytuje ochranu proti prenikaniu vody.
- Hrebeň strechy: Hrebeň strechy je vodorovná čiara vedúca po dĺžke strechy, kde sa stretávajú dve strešné roviny. Ide o najvyšší bod na streche, niekedy označovaný ako vrchol.
- Hrebeňový prieduch: Hrebeňový prieduch je výfukový prieduch, ktorý vedie horizontálne pozdĺž vrcholu strechy a umožňuje tak únik teplého vlhkého vzduchu z podkrovia.
- Odvetrávací pás hrebeňa: Odvetrávací pás hrebeňa s vysokou paropriepustnosťou zaručuje dokonalé vetranie priestoru medzi strešnou krytinou a hornými vrstvami strešného systému.
- Kontaktná vysokodifúzna fólia: Predstavuje poistnú hydroizoláciu, umožňuje prestup vodných pár z podkrovia a súčasne odvádza vzniknutý kondenz z podstrešných priestorov.
- Strešná krytina: Strešná krytina je tá časť, ktorá je z vonkajšej strany najviditeľnejšia. Je tiež primárne zodpovedná za ochranu vášho domova pred poškodením vplyvom počasia.
- Lemovanie: Lemovanie je kovový strešný prvok inštalovaný v spojovacích otvoroch, okolo komínov a akýchkoľvek strešných okien alebo svetlíkov, aby sa zabránilo vniknutiu vody.
- Úžľabie strechy: Predstavuje priesečník v tvare V medzi dvoma šikmými strechami, ktoré sa spájajú pod uhlom, aby zabezpečili odtok vody.
- Záveterná lišta: známa aj ako štítové lemovanie. Používa sa na ukončenie strechy na stranách po spáde. Jej účelom je zabrániť podfuknutiu krytiny. Rovnako bráni podtečeniu dažďovej vody či snehu pod samotnú krytinu.
- Odkvapové lemovanie: Používa sa na usmernenie stekajúcej vody z krytiny priamo do odkvapového žľabu.
- Odkvapový žľab: Odkvapový systém odvádza dažďovú vodu zo strechy do zvodovej rúry.
- Snehová zábrana: Zábrana je hydroizolačný materiál inštalovaný pozdĺž odkvapov, úžľabov, bočných stien a iných citlivých oblastí. Lapače snehu držia sneh na mieste, čím zaisťujú, že nespadne nečakane na okoloidúcu osobu alebo auto, alebo nepoškodí fasádu budovy.
- Svetlík: Svetlíky umožňujú prirodzenému slnečnému žiareniu prúdiť do vášho domova. Medzi výhody inštalácie strešných okien na streche patrí lepšie vetranie, prirodzenejšie slnečné svetlo a prirodzenejší výhľad.
- Vikier: Je malá zastrešená konštrukcia, ktorá vyčnieva zo sedlovej strechy. Vikiere majú zvyčajne okná a používajú sa na privádzanie prirodzeného svetla a vetrania do vyšších poschodí. Môžu tiež zvýšiť množstvo obytného priestoru
11 najbežnejších typov striech
Sklon strechy zohráva významnú úlohu pri určovaní účinnosti strechy v súvislosti s prepúšťaním vody a zamedzením zatekania. Ideálny sklon strechy závisí od viacerých faktorov, ako je klíma vo vašej oblasti, množstvo zrážok a vybraný strešný materiál.
Strechy sa podľa uhla sklonu delia na 3 základné kategórie:
- Ploché strechy – so sklonom do 5°
- Šikmé strechy – so sklonom od 5° do 45°
- Strmé strechy – so sklonom nad 45°
1) Sedlová strecha
Spomeňte si na svoju prvú kresbu domčeka. Je pravdepodobné, že ste ho nakreslili so sedlovou strechou, hoci vtedy ste to sotva tušili. Sedlová strecha, známa aj ako šikmá strecha, pripomína trojuholník. Má 2 predĺžené šikmé strany, ktoré sú zvyčajne odklonené od stien domu. Stretávajú sa na vrchole a vytvárajú hrebeň. Sklony sedlovej strechy sa môžu líšiť od strmých dizajnov v štýle horskej chaty až po strechy s miernym sklonom. Sú obľúbené v oblastiach s chladným počasím, pretože ponúkajú stabilný dizajn, ktorý dobre zvláda dážď a sneh.
Vhodná strešná krytina: asfaltové šindle, drevené šindle, bridlica, plechová krytina, hlinená alebo betónová škridla.
Kde: Najlepšie sa hodí do oblastí s dažďom, snehom a ľadom. Nevhodné do oblastí so silným vetrom.
Výhody sedlovej strechy:
- Cenovo dostupná
- Ľahká a všestranná konštrukcia
- Vhodná na väčšinu stavieb
- Možno kombinovať s inými typmi striech pre jedinečný dizajn
- Výborne odvádza vodu a sneh
- Dobré vetranie
- Vytvára úložný priestor
- Vhodná na obytné podkrovie
Nevýhody sedlovej strechy:
- Nevhodná do veterných oblastí
- Podkrovie má šikmé steny
- Častejšie opravy
- Veľmi bežný dizajn
2) Valbová strecha
Tradičná valbová strecha je navrhnutá so štyrmi šikmými stranami, ktoré sa stretávajú na vrchole. Tieto steny bývajú zväčša rovnakej dĺžky, čo vytvára krásny symetrický dizajn. Existujú však aj rôzne variácie, ako napríklad polovalbová strecha, kde dve strany sú kratšie s odkvapmi. Valbová strecha je stabilnejšia ako sedlová a funguje skvele v oblastiach s vysokým vetrom. Ponúka väčšiu výšku nad hlavou. Valbové strechy sú tiež známe svojou flexibilitou v dizajne. Sú však pomerne drahé, čo mierne vyrovnáva ich mimoriadna stabilita a väčší úložný priestor ako pri sedlových strechách. Na valbovú strechu môžete minúť približne o 40 % viac ako na sedlovú.
Vhodná strešná krytina: asfaltové šindle, plechové krytiny, kovové šindle a hlinené alebo betónové dlaždice.
Kde: Ideálne pre oblasti náchylné na silný vietor, hurikány, dážď, ľad alebo sneh.
Výhody valbovej strechy:
- Príťažlivý symetrický vzhľad
- Odolná a pevná
- Je výborná do veterných oblastí
- Ponúka tiež extra obytný priestor
- Možnosť inštalovať až 4 odkvapové systémy
- Možnosť kombinovať s iným typom strechy
Nevýhody valbovej strechy:
- Vyššia cena
- Zložité návrhy sa ťažko konštruujú
- Slabá ventilácia
3) Plochá strecha
Ak sa rozhodujete medzi šikmou a rovnou strechou, možno vás poteší fakt, že plochej strechy sa báť nemusíte. Tento typ strechy je bežný najmä na komerčných a verejných budovách, no určite ste už natrafili aj na rodinný dom s rovnou strechou. Ploché strechy majú aj mestské bytové domy, ktoré ju potom vedia vyžiť rôznym spôsobom. Ako sme už písali, ploché strechy nie sú v skutočnosti ploché. Majú extrémne nízky sklon, ktorý umožňuje odtok vody.
Plochá strecha je skvelou voľbou pre každého, kto chce využiť svoju strechu ako obytný priestor, uvažuje nad nadstavbou v budúcnosti, inštaláciou solárnych panelov alebo ho to ťahá k ekologickej zelenej streche. Ploché strechy sú však obzvlášť citlivé na zatekanie, preto musia byť dôkladne utesnené a pokryté vhodným materiálom, ako je napríklad samolepiaci viacvrstvový SBS modifikovaný bitúmenový membránový systém, PVC, vodotesná membrána TPO alebo gumová membrána.
Vhodná strešná krytina: bitúmenový membránový systém, TPO, PVC alebo gumová membrána.
Kde: Nevhodné do oblastí náchylných na dážď, ľad alebo sneh.
Výhody plochej strechy:
- Jednoduchý dizajn
- Nenáročná údržba a prípadná oprava
- Využiteľný strešný priestor
- Lacná
- Energeticky úsporná
- Vhodná na inštaláciu zelenej strechy
Nevýhody plochej strechy:
- Náchylná na úniky tepla
- Žiadny úložný priestor ani možnosť obytného podkrovia
- Nedostatočná drenáž
- Krátka životnosť
4) Pultová strecha
Tento typ strechy je symbolom sofistikovaného a moderného dizajnu. Najviac ho uvidíte na záhradných prístreškoch, garážach a skladoch, je však vhodnou voľbou aj pre rodinné domy. Charakteristický je tým, že má iba jednu strmú stranu s výraznejším sklonom. Tieto strechy sa ľahko inštalujú a zároveň sú cenovo výhodné. Pultová strecha netrpí problémami s odvodňovaním, s ktorými sa stretávajú strechy s menším sklonom, a tiež poskytuje možnosť pridať prirodzené svetlo tým, že umožňuje inštaláciu strešných okien. Sú ideálne pre záujemcov o solárnu energiu, ideálne, ak je strecha orientovaná na juh.
Vhodná strešná krytina: asfaltové šindle, drevené šindle, plechová krytina, hlinené alebo cementové škridle.
Kde: Ideálne pre oblasti so silným snežením. Nevhodné na miesta so silným vetrom.
Výhody pultovej strechy:
- Moderný a sofistikovaný dizajn
- Lacná
- Jednoduchá konštrukcia
- Ideálna pre inštaláciu solárnych panelov
- Výborné odvodňovanie.
- Ideálna na zachytávanie dažďovej vody
Nevýhody pultovej strechy:
- Náchylná na poškodenie vetrom
- Nízke vnútorné výšky
- Žiadny podkrovný priestor
5) Manzardová strecha
Tento typ strechy bol pomenovaný po francúzskom architektovi Françoisovi Mansartovi. Manzardové strechy sa skladajú zo štyroch strán, z ktorých každá má dvojitú rovinu. Spodné sklony sú potom veľmi strmé. Manzardové strechy sú elegantnou a funkčnou voľbou pre rodinné domy, pričom vytvárajú využiteľný podkrovný priestor. Rodinný dom vyzerá obzvlášť príťažlivo, keď sú pridané vikiere alebo strešné okná. Kvôli ich komplikovanému dizajnu a zložitým detailom je inštalácia týchto striech nákladná.
Vhodná strešná krytina: asfaltové šindle, drevené šindle, kovová a plechová krytina, bridlica, hlinené alebo betónové škridle.
Kde: Nevhodné pre oblasti s častými zrážkami a silným snežením.
Výhody manzardovej strechy:
- Elegantný francúzsky dizajn
- Maximalizovaný úložný priestor
- Extra prirodzené svetlo inštalovaním strešných okien a vikierov
- Energeticky úsporná
- Výborné vetranie
Nevýhody manzardovej strechy:
- Zložitá konštrukcia
- Drahá
- Vysoké náklady na údržbu
- Slabé odvodňovanie
- Nevhodná do oblastí so silným snežením
6) Stanová strecha
Stanová strecha je známa aj ako pyramídová alebo ihlanová. Nájdete ju na menších domoch, altánkoch, prístavbách, chatkách a dokonca aj bungalovoch. Podobá sa valbovej streche, no jej steny sú skôr štvorcové ako obdĺžnikové. Bez štítov alebo dlhých zvislých strán sú mimoriadne odolné voči poveternostným vplyvom, preto sú ideálne do veterných oblastí.
Vhodná strešná krytina: asfaltové šindle, drevené šindle, plechová krytina, bridlica, hlinené a betónové škridle.
Kde: Ideálne pre oblasti náchylné na silný vietor, hurikány, dážď, ľad alebo sneh
Výhody stanovej strechy:
- Ideálna pre veterné podnebie
- Extra priestor v podkroví alebo na najvyššom poschodí
- Vynikajúce odvodňovacie a odkvapové systémy
- Výborné vetranie
- Energeticky úsporná
Nevýhody stanovej strechy:
- Drahá
- Zložitá konštrukcia
- Podkrovný priestor má šikmé steny
- Náchylná na úniky tepla
- Vysoké náklady na údržbu
7) Pílová strecha
Tento štýl strechy je naozaj nápadný. Ide v podstate o niekoľko sedlových striech spojených dohromady. Pílové strechy umožňujú vysoké stropy, podkrovný obytný priestor a väčšie okná pre viac prirodzeného svetla. Kvôli svojmu komplikovanému dizajnu sú nákladné na inštaláciu a údržbu. Aby sa zabránilo hromadeniu vody, mali by byť inštalované strechové úžľabie. Pílové vzory vyšli z módy, ale teraz sa vracajú na výslnie vďaka ich vhodnosti pre solárne panely a prenikaniu prirodzeného svetla, ktoré môže ušetriť na energiách.
Vhodná strešná krytina: Drevené šindle, plechová krytina, železobetón.
Kde: Nevhodné do oblastí so silným snehom alebo dažďom.
Výhody pílovej strechy:
- Ideálna pre sálavé vykurovanie a solárne panely
- Zväčšený podkrovný priestor
- Vysoké stropy
- Zvýšené prirodzené svetlo
Nevýhody pílovej strechy:
- Drahá
- Zložitá konštrukcia
- Náchylná na úniky tepla a poškodenie vodou
- Vysoké náklady na údržbu
8) Motýliková strecha
Motýlkové strechy sú esteticky jedinečné. Motýliková strecha, inak známa aj ako strecha s prevráteným sklonom, napodobňuje krídla motýľa s dvoma stranami strechy naklonenými nahor, aby spolu vytvorili tvar V. Tento štýl dáva budovám pútavý, moderný vzhľad a zároveň umožňuje širšie steny a okná, ako aj ľahko udržateľný systém zachytávania dažďovej vody cez stredový kanál strechy. Medzi najdôležitejšie výhody motýlikovej strechy patrí aj vysoká odolnosť voči silnému vetru.
Vhodná strešná krytina: asfaltové šindle, drevené šindle, bridlica, hlinené alebo betónové škridle.
Kde: Ideálne pre suché podnebie a oblasti náchylné na silný vietor. Nevhodné do oblastí s hustým snežením a ľadom
Výhody motýlikovej strechy:
- Jedinečný moderný dizajn
- Možnosť zberu dažďovej vody
- Zvýšené prirodzené svetlo
- Výborná ventilácia
- Ideálna pre veterné podnebie
- Ideálna pre inštaláciu solárnych panelov
Nevýhody motýlikovej strechy:
- Drahá
- Nízka energetická účinnosť
- Vysoké náklady na údržbu
- Zložitá konštrukcia
- Takmer žiadne podkrovie alebo úložný priestor
- Hromadenie snehu a ľadu
9) Gambrová strecha
Gambrová strecha sa najčastejšie vyskytuje na prístavbách a úžitkových budovách kvôli nevhodnosti do oblastí so silným vetrom a snehom. Je to symetrická obojstranná strecha s plytkou hornou časťou a strmším spodným sklonom na každej strane. Tento dizajn maximalizuje priestor v podkroví budovy.
Vhodná strešná krytina: funguje s väčšinou strešných materiálov, ale najbežnejšie sú asfaltové šindle.
Kde: Nevhodné do oblastí so silným snežením alebo silným vetrom.
Výhody gambrovej strechy:
- Poskytuje dostatok podkrovného priestoru
- Jednoduchá a cenovo dostupná
- Pútavý dizajn
Nevýhody gambrovej strechy:
- Nie je ideálna pre silný vietor, dážď alebo sneh
10) Oblúková strecha
Tento typ strechy má súvislý klenutý tvar vo forme polkruhu. Tento zakrivený štýl strechy sa stáva obzvlášť populárnym na väčších novostavbách v mestách a centrách miest. Na pokrytie sa využívajú najmä kovové komponenty, ktoré je možné ohnúť do akéhokoľvek tvaru. Oblúkové strechy sú mimoriadne odolné voči poveternostným vplyvom. Ich inštalácia si však vyžaduje odbornú prácu, čo z nich robí drahú možnosť.
Vhodná strešná krytina: kov.
Kde: Ideálne pre všetky prostredia a podmienky.
Výhody oblúkovej strechy:
- Moderný dizajn
- Jedinečná a prispôsobivá
- Nízka údržba
- Funguje vo všetkých klimatických podmienkach
- Ekologická
Nevýhody oblúkovej strechy:
- Môže to byť drahé
- Vyžaduje odbornú montáž
- Najviac sa hodí na komerčné nehnuteľnosti
11) Zelená strecha
Zelené strechy, alebo živé strechy, sú typom plochých striech, ktoré obsahujú trávu a pôvodnú vegetáciu, aby vytvorili izolačnú bariéru. Tieto strechy majú priaznivý vplyv na životné prostredie, znižujú znečistenie ovzdušia a absorbujú až 90 % zrážok. Zelené strechy slúžia aj na estetický účel, pomáhajú zjemniť vzhľad striech a začleniť budovy do prírodného prostredia. Aj keď zelené strechy zadržiavajú dažďovú vodu, musí existovať aj adekvátna drenáž, aby mohla prebytočná voda odtekať zo strechy. Ak sú jednotlivé vrstvy skonštruované správne, zelená strecha ponúka dodatočnú ochranu proti korózii strešnej krytiny.
Výhody zelenej strechy:
- Zvyšuje životnosť samotnej strechy
- Zvýšenie tepelného výkonu
- Znižujú znečistenie ovzdušia
- Pomáha životnému prostrediu
- Podpora biotopov voľne žijúcich živočíchov
- Podpora kvality ovzdušia
Nevýhody zelenej strechy:
- Vyššie počiatočné náklady
- Zvýšenie hmotnostného zaťaženia
- Nevyhnutná pravidelná údržba
Na čo myslieť pri výbere strechy?
Pokiaľ ide o dizajn strechy domu, je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých aspektov. Malo by vás predovšetkým zaujímať:
- Aká je životnosť strechy?
- Bude vzhľad dopĺňať štýl domu?
- Má strecha dostatočný sklon?
- Obstojí počas extrémnych výkyvov počasia?
- Sú materiály ekologické a recyklovateľné?
- Spĺňajú hmotnostné limity pre existujúcu strešnú konštrukciu?
- Koľko to bude stáť?
Energetická úspornosť
Ak zvažujete energetickú úspornosť, a teda aj menšie zaťaženie rodinného rozpočtu, je potrebné zohľadniť nielen strešnú krytinu, hrúbku a typ zateplenia, ale aj tvar strechy. Vo všeobecnosti úspornejšia je strecha, ktorá má čo najmenšiu plochu a nie je príliš členitá. Ak sa na nej nachádza väčší počet výklenkov, prestupov a vikierov, ktoré plnia hlavne estetickú funkciu, môže to predstavovať problém, najmä v prípade nesprávneho a nekvalitného zhotovenia.
Odolnosť strechy
Nemenej dôležitá je odolnosť. Toto je obzvlášť dôležité, ak sa vaša budova nachádza v oblasti, ktorá je náchylná na prírodné katastrofy, alebo je to oblasť, kde je pravdepodobnosť, že bude týmito katastrofami zasiahnutá. Určite budete chcieť strechu, ktorá má určitú odolnosť voči vetru, búrkam a silnému sneženiu. Mala by to tiež byť strecha, ktorá sa nezrúti, keď ju zasiahnu konáre stromov, časti strešnej krytiny a iné lietajúce predmety. Keď žijete v oblasti, ktorá je náchylná na požiare alebo je tu možnosť výskytu požiarov, mali by ste zvážiť výber strešných materiálov, ktoré by neslúžili ako palivo.
Hmotnosť materiálu
Keďže prevažná časť hmotnosti rodinného domu je v samotnej budove, určite nechcete strechu, ktorá by budovu prevážila. Vybratý typ strechy a použité strešné materiály by mohli ovplyvniť štruktúru budovy. Rozhodnite sa pre strechy, ktoré dopĺňajú a nepreťažujú konštrukčnú hmotnosť rodinného domu.
Možnosti strešnej krytiny
V podrobnom prehľade o rôznych typoch striech ste sa zoznámili aj s rôznymi strešnými krytinami, ktoré sú vhodné pre daný typ. Ak máte určitú predstavu toho, ako by vaša strecha mala v konečnom dôsledku vyzerať, je potrebné tomu prispôsobiť aj tvar strechy. Niektoré krytiny sú vhodnejšie na sedlové strechy, iné na ploché a napríklad oblúková strecha si rozumie jedine s kovom.
Ventilácia
Vaša strecha by mala mať dostatočné vetranie, aby bola teplota vo vašej domácnosti pohodlná po celý rok. Správny druh vetrania ochráni vašu strechu pred poškodením spôsobeným extrémnymi teplotami a pomôže pri regulácii vlhkosti. Váš ventilačný systém by mal byť navrhnutý tak, aby využíval prirodzené prúdenie vzduchu. Majte na pamäti, že rôzne typy striech, ako aj strešné materiály môžu vyžadovať rôzne ventilačné systémy, preto sa v prípade potreby poraďte s odborníkom.
Farba strešnej krytiny
Tento faktor úzko súvisí s energetickou účinnosťou. Tmavšia strecha je prospešná pre rodinné domy v chladnejších klimatických podmienkach, pretože tmavé šindle prispievajú k účinnejšiemu topeniu snehu a ľadu. Svetlé strešné krytiny odrážajú slnečné lúče a udržiavajú podkrovie a miestnosti pod ním v teplom počasí chladné. Výsledkom je zníženie chladiacej záťaže budovy, čo pomáha majiteľom domov ostať v pohodlí a šetriť peniaze na účtoch za energiu.
Požiadavky na údržbu
Pri výbere typu strechy zvážte aj nároky na údržbu. To zahŕňa drenáž a odvodňovací systém, možnosť poškodenia netesnosťou, náročnosť opravy, dostupnosť k miestu poškodenia a samozrejme náklady na údržbu.
Najčastejšie chyby pri stavbe strechy
Stavba či rekonštrukcia strechy vie byť poriadne frustrujúca. Existuje toľko vecí, ktoré sa môžu na streche pokaziť, ak nie je postavená kvalitne a zodpovedne. Nesprávny výber dodávateľa strechy, podradná kvalita materiálov, nedostatočné odvodňovanie a mnoho ďalšieho. Aké sú teda najčastejšie chyby spojené so stavbou strechy?
Výber nesprávneho materiálu
Strecha je dlhodobá investícia, preto si pred rozhodnutím nájdite čas na prieskum a zvážte všetky dostupné možnosti. Zvážte náklady na materiál, miestne podnebie, hodnotenie energetickej účinnosti a ďalšie, aby ste si boli istí, že si vyberiete ten najlepší materiál pre váš domov.
Nedostatočné vetranie
Vetranie je rozhodujúce pre zníženie celkového množstva vlhkosti a kondenzácie, ktorá sa vytvára vo vnútri budovy. Určite sa neoplatí ventiláciu ignorovať. Môže to viesť k tvorbe plesne, húb a hnilobe. Najefektívnejšie je krížové vetranie, ktoré zamedzí nadmernej vlhkosti.
Nesprávna inštalácia strešnej krytiny
Najmä vo vlhkom prostredí je správna inštalácia krytiny mimoriadne dôležitá. Pri inštalácii alebo výmene strešných šindľov sú rozhodujúce aj tie malé detaily, ako napríklad ich pribitie. Ak sú pribité nesprávne, je pravdepodobnejšie, že čoskoro povolia, prasknú alebo sa odpoja, čo vedie k ďalším nákladom v budúcnosti.
Nedostatočné odvodňovanie strechy
Správne nainštalovaný systém odvodnenia pomáha odvádzať vodu preč z vášho domu. Drenáž zohráva zásadnú úlohu pri účinnom odstraňovaní vody a nečistôt zo strechy. Znižuje tiež akumuláciu podzemnej vody okolo základov. Keď je strecha nainštalovaná nesprávne a nie je vodotesná, čo znamená, že voda časom prenikne cez strešnú krytinu, čo spôsobí rozsiahle poškodenie stavebnej konštrukcie. Často sa zabúda na pravidelnú údržbu odvodňovacieho systému. Ak sa údržba zanedbá, môže to viesť k nemalým problémom. Strešné odvodňovacie systémy, vrátane žľabov, odtokov a rúr, by ste mali pravidelne čistiť od nahromadených nečistôt.
Nespoľahlivý dodávateľ
Pri výbere dodávateľa dávate veľký dôraz na cenu. Aj tu však platí, že to, čo je lacné, už z diaľky vyzerá podozrivo. Zaujímajte sa o povesť dodávateľa, pýtajte sa na spôsob dodania, záručnú dobu a pod. Mnohí dodávatelia vám dokážu zabezpečiť aj stavebné práce a montáž strešnej krytiny.
Do opráv sa púšťate sami
Ak voda presakuje cez strop v podkroví, je najlepšie zavolať na pomoc odborníka. Problémy, ako sú úniky vody, praskliny alebo upchatý odvodňovací systém, je niekedy ťažké nájsť a čím dlhšie čakáte na opravu, tým sa vystavujete vážnejším problémom. Všetky problémy súvisiace so strechou by mal riešiť niekto, kto vie, čo robí, urobí to správne a zodpovedne a zasvätí vás do problematiky.
Zanedbanie pravidelnej údržby
Aj pri novej streche je dôležité venovať pozornosť pravidelnej údržbe. Najmite si kvalifikovaného odborníka, aby každoročne skontroloval strechu kvôli prípadným problémom a podľa potreby vykonal menšie opravy. To vám pomôže zabezpečiť dlhú životnosť vašej novej strechy.
Na záver
Výber správneho typu strechy závisí od niekoľkých faktorov. Určite by ste mali zohľadniť oblasť, v ktorej bývate, rozlohu a výšku domu, spôsob využívania najvyššieho poschodia a pod. Strecha hrá významnú úlohu aj z hľadiska estetiky a celkového dojmu.
Bez ohľadu na to, aký typ strechy si vyberiete, určite jej výstavbu zverte kvalifikovanej stavebnej firme, ktorá vám môže v súvislosti s výstavbou rodinných domov ponúknuť skúsenosti a odborné znalosti. Bude vám tiež schopná poskytnúť záruku na svoju prácu. To vám dá pocit istoty, že strecha vás, vašu rodinu aj majetok dokáže ochrániť na niekoľko rokov