Zdielať

Konštrukcia oblúkovej strechy jednoducho vďaka plechu

Naše produkty
Konštrukcia oblúkovej strechy jednoducho vďaka plechu
5-(23 hlasov)

Oblúkové strechy už zďaleka nie sú iba výsadou priemyselných či komerčných budov. Hoci stále sa veľmi často sa využívajú pri rôznych typoch stavieb od menších stojísk až po veľké priemyselné haly, svoju cestu si nachádzajú už aj k rodinným domom. Vďaka moderným materiálom je navyše skonštruovanie oblúkovej strechy veľmi jednoduché.

Oblúky sú vhodné nielen pre priemysel

Ak je reč o oblúkových strechách, mnohým ako prvé napadne priemyselná či výrobná hala. Svoje uplatnenie si však nachádzajú aj v prípade rôznych prístreškov, kontajnerových stojísk, drobných záhradných stavieb či garáží, takže určite ste sa s nimi už stretli. Oblúkové strechy pritom nie sú žiadnou novinkou. Napokon, v minulosti boli obľúbené práve medzi farmármi, a to už v 20. rokoch minulého storočia, kedy pokrývali predovšetkým stodoly. Dali sa ľahko skonštruovať, rozširovali využiteľnosť priestoru a okrem toho si ani nevyžadovali zložitú údržbu. 

Nie vždy však musí mať celá strecha oblúkový tvar, stále častejšie stretávame aj s prípadmi, že oblúky s rôznymi proporciami sú súčasťou väčšej strešnej konštrukcie. Týmto spôsobom si strechy s oblúkmi nachádzajú svoje miesto aj na rodinných domoch. Pre takto tvarovo komplikované strechy je potom dôležité nájsť vhodnú krytinu, ktorá bude vyhovovať tak rovinatému povrchu, ako aj oblúkom. V týchto prípadoch je ideálnou voľbou napríklad falcovaná krytina, ktorá je perfektne tvarovateľná a tak sa dokáže prispôsobiť aj oblúkovým tvarom strešnej konštrukcie. 

Prečo sú oblúkové strechy také rozšírené? 

Pri priemyselných, komerčných a rôznych menších stavbách sú prednosti oblúkových striech zrejmé – medzi najdôležitejšie výhody patrí rýchlosť stavby, jednoduchosť samotnej strešnej konštrukcie a s tým súvisiace nízke náklady na zhotovenie. Ide o maximálne funkčný prvok, ktorý pri vhodnom naprojektovaní spoľahlivo chráni vnútorné priestory, vonkajšie časti stavby a zabezpečuje prakticky okamžité odvádzanie zrážkovej vody zo strechy. Oblúkové strechy sú vhodné aj do oblastí s bohatou snehovou nádielkou, pretože vďaka tvarovaniu sa na nich sneh dlho neudrží. 

V prípade oblúkových striech, resp. čiastočne oblúkových striech rodinných domov viac vystupuje do popredia vizuálny efekt. Oblúky na streche pôsobia netradične a v kombinácii s ďalšími modernými architektonickými prvkami ide o spôsob, ako zaujať. Aj v tomto prípade však môžu mať oblúky svoj praktický význam, najmä ak úlohy naprojektovať strechu zhostí skúsený projektant. Oblúky môžu byť navrhnuté tak, aby pomáhali odvádzať vodu a nečistoty zo strechy a dokonale chránili fasádu. 

Aká krytina je vhodná na oblúkovú strechu?

Rovnako ako pri iných typoch striech, aj pri oblúkových si treba zodpovedať niekoľko základných otázok. V prvom rade ide o zameranie stavby, jej lokalitu, váš rozpočet ako aj očakávania. 

Ak je prioritou vytvoriť cenovo nenáročné, no zároveň funkčné prekrytie skladovacích priestorov, alebo výrobnej haly, vhodným riešením budú napríklad trapézové plechy. Dajú sa výborne prispôsobiť, sú cenovo dostupné a spoľahlivo vám budú slúžiť dlhé roky. 

Veľkou výhodou je, ak si zvolíte produkt priamo určený na tento účel. Zo všetkých vyberme najmä profil Sínus 40, ktorý umožňuje zakrúženie už od polomeru 2 m. Ide o plechový profil, ktorý si svoje uplatnenie nájde nielen pri zastrešovaní, ale využiť sa dá aj ako fasádny plech. Napokon, ak už je reč o zastrešení priemyselných objektov, netreba zabúdať, že hoci tento typ striech je jednoduchý, netreba zabúdať na ochranu pred kondenzáciou použitím antikondenzačnej fólie. 

Pri oblúkových strechách na rodinných domoch je vhodné siahnuť po krytine, ktorá bude perfektne ladiť s okolím, a to predovšetkým farebne. Oplatí sa teda vybrať krytinu umožňujúcu jednoduché tvarovanie a presné prispôsobenie strešnej konštrukcii. Takou je napríklad falcovaná krytina dostupná v rôznych farebných vyhotoveniach. 

Záverom dodajme, že venovať oblúkovým strechám pozornosť iba v priemyselnom segmente by bola rozhodne škoda. Hoci práve v ňom stále zohrávajú prím, čoraz častejšie sa tento trend objavuje aj pri obytných stavbách. Nepochybujeme o tom, že oblúkové strechy budú aj naďalej získavať na popularite.

Ohodnoťte náš článok

5-(23 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Naše produkty

20. výročie Maslenu predstavuje významný míľnik v histórii každej spoločnosti, nás nevynimajúc. Poďme sa spolu pozrieť týmito pár riadkami, čím sme si za tých 20. rokov ako firma prešli a na záver ...

24. júla 2023

Čítať viac
Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Rady

Priehradové väzníky si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie, a to prakticky vo všetkých segmentoch. Využiť sa dajú ako pri priemyselných a dopravných stavbách, tak aj bežných rodinných...

22. júna 2023

Čítať viac
Ako a prečo oplechovať atiku?

Ako a prečo oplechovať atiku?

Rady

Atika je architektonickým prvkom, ktorý zďaleka nie je výsadou iba historických stavieb. Práve naopak, atika býva súčasťou napríklad aj moderných rodinných domov s plochou strechou. Či už ju v konk...

18. júna 2023

Čítať viac
Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Rady

Nevyhnutnou súčasťou moderných a funkčných strešných plášťov sú aj fólie, ktoré plnia rôzne funkcie. Tie vo všeobecnosti slúžia na ochranu nosných častí strechy, znižovanie únikov tepla z vnútornýc...

12. júna 2023

Čítať viac