Zdielať

Konštrukcia oblúkovej strechy jednoducho vďaka plechu

Naše produkty
Konštrukcia oblúkovej strechy jednoducho vďaka plechu

Oblúkové strechy už zďaleka nie sú iba výsadou priemyselných či komerčných budov. Hoci stále sa veľmi často sa využívajú pri rôznych typoch stavieb od menších stojísk až po veľké priemyselné haly, svoju cestu si nachádzajú už aj k rodinným domom. Vďaka moderným materiálom je navyše skonštruovanie oblúkovej strechy veľmi jednoduché.

Oblúky sú vhodné nielen pre priemysel

Ak je reč o oblúkových strechách, mnohým ako prvé napadne priemyselná či výrobná hala. Svoje uplatnenie si však nachádzajú aj v prípade rôznych prístreškov, kontajnerových stojísk, drobných záhradných stavieb či garáží, takže určite ste sa s nimi už stretli. Oblúkové strechy pritom nie sú žiadnou novinkou. Napokon, v minulosti boli obľúbené práve medzi farmármi, a to už v 20. rokoch minulého storočia, kedy pokrývali predovšetkým stodoly. Dali sa ľahko skonštruovať, rozširovali využiteľnosť priestoru a okrem toho si ani nevyžadovali zložitú údržbu. 

Nie vždy však musí mať celá strecha oblúkový tvar, stále častejšie stretávame aj s prípadmi, že oblúky s rôznymi proporciami sú súčasťou väčšej strešnej konštrukcie. Týmto spôsobom si strechy s oblúkmi nachádzajú svoje miesto aj na rodinných domoch. Pre takto tvarovo komplikované strechy je potom dôležité nájsť vhodnú krytinu, ktorá bude vyhovovať tak rovinatému povrchu, ako aj oblúkom. V týchto prípadoch je ideálnou voľbou napríklad falcovaná krytina, ktorá je perfektne tvarovateľná a tak sa dokáže prispôsobiť aj oblúkovým tvarom strešnej konštrukcie. 

Prečo sú oblúkové strechy také rozšírené? 

Pri priemyselných, komerčných a rôznych menších stavbách sú prednosti oblúkových striech zrejmé – medzi najdôležitejšie výhody patrí rýchlosť stavby, jednoduchosť samotnej strešnej konštrukcie a s tým súvisiace nízke náklady na zhotovenie. Ide o maximálne funkčný prvok, ktorý pri vhodnom naprojektovaní spoľahlivo chráni vnútorné priestory, vonkajšie časti stavby a zabezpečuje prakticky okamžité odvádzanie zrážkovej vody zo strechy. Oblúkové strechy sú vhodné aj do oblastí s bohatou snehovou nádielkou, pretože vďaka tvarovaniu sa na nich sneh dlho neudrží. 

V prípade oblúkových striech, resp. čiastočne oblúkových striech rodinných domov viac vystupuje do popredia vizuálny efekt. Oblúky na streche pôsobia netradične a v kombinácii s ďalšími modernými architektonickými prvkami ide o spôsob, ako zaujať. Aj v tomto prípade však môžu mať oblúky svoj praktický význam, najmä ak úlohy naprojektovať strechu zhostí skúsený projektant. Oblúky môžu byť navrhnuté tak, aby pomáhali odvádzať vodu a nečistoty zo strechy a dokonale chránili fasádu. 

Aká krytina je vhodná na oblúkovú strechu?

Rovnako ako pri iných typoch striech, aj pri oblúkových si treba zodpovedať niekoľko základných otázok. V prvom rade ide o zameranie stavby, jej lokalitu, váš rozpočet ako aj očakávania. 

Ak je prioritou vytvoriť cenovo nenáročné, no zároveň funkčné prekrytie skladovacích priestorov, alebo výrobnej haly, vhodným riešením budú napríklad trapézové plechy. Dajú sa výborne prispôsobiť, sú cenovo dostupné a spoľahlivo vám budú slúžiť dlhé roky. 

Veľkou výhodou je, ak si zvolíte produkt priamo určený na tento účel. Zo všetkých vyberme najmä profil Sínus 40, ktorý umožňuje zakrúženie už od polomeru 2 m. Ide o plechový profil, ktorý si svoje uplatnenie nájde nielen pri zastrešovaní, ale využiť sa dá aj ako fasádny plech. Napokon, ak už je reč o zastrešení priemyselných objektov, netreba zabúdať, že hoci tento typ striech je jednoduchý, netreba zabúdať na ochranu pred kondenzáciou použitím antikondenzačnej fólie. 

Pri oblúkových strechách na rodinných domoch je vhodné siahnuť po krytine, ktorá bude perfektne ladiť s okolím, a to predovšetkým farebne. Oplatí sa teda vybrať krytinu umožňujúcu jednoduché tvarovanie a presné prispôsobenie strešnej konštrukcii. Takou je napríklad falcovaná krytina dostupná v rôznych farebných vyhotoveniach. 

Záverom dodajme, že venovať oblúkovým strechám pozornosť iba v priemyselnom segmente by bola rozhodne škoda. Hoci práve v ňom stále zohrávajú prím, čoraz častejšie sa tento trend objavuje aj pri obytných stavbách. Nepochybujeme o tom, že oblúkové strechy budú aj naďalej získavať na popularite.

Mohlo by vás zaujímať

Naša centrála je v novom šate, ale stále na známej adrese

Naša centrála je v novom šate, ale stále na známej adrese

Zaujímavosti

Koncom novembra minulého roku sa nám podarilo úspešne dokončiť rekonštrukciu centrály v Badíne. Na starej známej adrese Badín 655 teraz nájdete centrálu Maslen s ešte atraktívnejším zovňajškom a na...

8. marca 2022

Čítať viac
Aký bol rok 2021 pre Maslen? Prečítajte si rozhovor s jedným z našich konateľov

Aký bol rok 2021 pre Maslen? Prečítajte si rozhovor s jedným z našich konateľov

Zaujímavosti

Bez preháňania môžeme uviesť, že rok 2021 bol rokom plným zmien a rôznych výziev. Na druhej strane, sú to práve náročné výzvy, ktoré preveria stabilitu a pripravenosť každej spoločnosti. Ako sme zv...

28. februára 2022

Čítať viac
Zelená strecha na plechovej streche: je to vôbec možné?

Zelená strecha na plechovej streche: je to vôbec možné?

Zaujímavosti

Zelené strechy sú jednoznačne na vzostupe a zďaleka nie sú len krátkodobým trendom: pomáhajú udržiavať teplo a zabezpečujú príjemnejšiu mikroklímu vo vnútri objektu. Zelené strechy je v zásade možn...

22. februára 2022

Čítať viac
Solárne panely na plechovej streche: aké sú možnosti realizácie?

Solárne panely na plechovej streche: aké sú možnosti realizácie?

Rady

Ako je možné namontovať fotovoltické systémy na plechové strechy? Nevyužívané strešné plochy je možné využiť aj na výrobu energie pomocou solárnych článkov. Finančné programy pre fotovoltické systé...

20. februára 2022

Čítať viac