Zdielať

Konštrukcia oblúkovej strechy jednoducho vďaka plechu

Naše produkty
Konštrukcia oblúkovej strechy jednoducho vďaka plechu

Oblúkové strechy už zďaleka nie sú iba výsadou priemyselných či komerčných budov. Hoci stále sa veľmi často sa využívajú pri rôznych typoch stavieb od menších stojísk až po veľké priemyselné haly, svoju cestu si nachádzajú už aj k rodinným domom. Vďaka moderným materiálom je navyše skonštruovanie oblúkovej strechy veľmi jednoduché.

Oblúky sú vhodné nielen pre priemysel

Ak je reč o oblúkových strechách, mnohým ako prvé napadne priemyselná či výrobná hala. Svoje uplatnenie si však nachádzajú aj v prípade rôznych prístreškov, kontajnerových stojísk, drobných záhradných stavieb či garáží, takže určite ste sa s nimi už stretli. Oblúkové strechy pritom nie sú žiadnou novinkou. Napokon, v minulosti boli obľúbené práve medzi farmármi, a to už v 20. rokoch minulého storočia, kedy pokrývali predovšetkým stodoly. Dali sa ľahko skonštruovať, rozširovali využiteľnosť priestoru a okrem toho si ani nevyžadovali zložitú údržbu. 

Nie vždy však musí mať celá strecha oblúkový tvar, stále častejšie stretávame aj s prípadmi, že oblúky s rôznymi proporciami sú súčasťou väčšej strešnej konštrukcie. Týmto spôsobom si strechy s oblúkmi nachádzajú svoje miesto aj na rodinných domoch. Pre takto tvarovo komplikované strechy je potom dôležité nájsť vhodnú krytinu, ktorá bude vyhovovať tak rovinatému povrchu, ako aj oblúkom. V týchto prípadoch je ideálnou voľbou napríklad falcovaná krytina, ktorá je perfektne tvarovateľná a tak sa dokáže prispôsobiť aj oblúkovým tvarom strešnej konštrukcie. 

Prečo sú oblúkové strechy také rozšírené? 

Pri priemyselných, komerčných a rôznych menších stavbách sú prednosti oblúkových striech zrejmé – medzi najdôležitejšie výhody patrí rýchlosť stavby, jednoduchosť samotnej strešnej konštrukcie a s tým súvisiace nízke náklady na zhotovenie. Ide o maximálne funkčný prvok, ktorý pri vhodnom naprojektovaní spoľahlivo chráni vnútorné priestory, vonkajšie časti stavby a zabezpečuje prakticky okamžité odvádzanie zrážkovej vody zo strechy. Oblúkové strechy sú vhodné aj do oblastí s bohatou snehovou nádielkou, pretože vďaka tvarovaniu sa na nich sneh dlho neudrží. 

V prípade oblúkových striech, resp. čiastočne oblúkových striech rodinných domov viac vystupuje do popredia vizuálny efekt. Oblúky na streche pôsobia netradične a v kombinácii s ďalšími modernými architektonickými prvkami ide o spôsob, ako zaujať. Aj v tomto prípade však môžu mať oblúky svoj praktický význam, najmä ak úlohy naprojektovať strechu zhostí skúsený projektant. Oblúky môžu byť navrhnuté tak, aby pomáhali odvádzať vodu a nečistoty zo strechy a dokonale chránili fasádu. 

Aká krytina je vhodná na oblúkovú strechu?

Rovnako ako pri iných typoch striech, aj pri oblúkových si treba zodpovedať niekoľko základných otázok. V prvom rade ide o zameranie stavby, jej lokalitu, váš rozpočet ako aj očakávania. 

Ak je prioritou vytvoriť cenovo nenáročné, no zároveň funkčné prekrytie skladovacích priestorov, alebo výrobnej haly, vhodným riešením budú napríklad trapézové plechy. Dajú sa výborne prispôsobiť, sú cenovo dostupné a spoľahlivo vám budú slúžiť dlhé roky. 

Veľkou výhodou je, ak si zvolíte produkt priamo určený na tento účel. Zo všetkých vyberme najmä profil Sínus 40, ktorý umožňuje zakrúženie už od polomeru 2 m. Ide o plechový profil, ktorý si svoje uplatnenie nájde nielen pri zastrešovaní, ale využiť sa dá aj ako fasádny plech. Napokon, ak už je reč o zastrešení priemyselných objektov, netreba zabúdať, že hoci tento typ striech je jednoduchý, netreba zabúdať na ochranu pred kondenzáciou použitím antikondenzačnej fólie. 

Pri oblúkových strechách na rodinných domoch je vhodné siahnuť po krytine, ktorá bude perfektne ladiť s okolím, a to predovšetkým farebne. Oplatí sa teda vybrať krytinu umožňujúcu jednoduché tvarovanie a presné prispôsobenie strešnej konštrukcii. Takou je napríklad falcovaná krytina dostupná v rôznych farebných vyhotoveniach. 

Záverom dodajme, že venovať oblúkovým strechám pozornosť iba v priemyselnom segmente by bola rozhodne škoda. Hoci práve v ňom stále zohrávajú prím, čoraz častejšie sa tento trend objavuje aj pri obytných stavbách. Nepochybujeme o tom, že oblúkové strechy budú aj naďalej získavať na popularite.

Ohodnoťte náš článok

Mohlo by vás zaujímať

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Rady

Rekonštrukcia strechy je procesom, ktorý je niekedy nevyhnutným predpokladom na to, aby bola stavba vôbec použiteľná. V iných prípadoch je zas hlavným cieľom rekonštrukcie zmena vzhľadu stavby a zl...

7. októbra 2022

Čítať viac
Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Ako vyberať

Výber medzi šikmou a rovnou strechou by určite nemal pripomínať súboj Dávida s Goliášom, práve naopak. Emócie je lepšie odložiť bokom a k posudzovaniu výhod jedného či druhého riešenia si sadnúť s ...

27. septembra 2022

Čítať viac
Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Zaujímavosti

Stanová strecha, nazývaná aj ihlanová, bola pomerne bežným javom predovšetkým pri menších rodinných domoch so štvorcovým pôdorysom postavených v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia. Svojich ...

7. septembra 2022

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Rady

Kvalitná plechová strecha vám pokojne môže vydržať aj desiatky rokov. Dôležitý je však nielen správny výber materiálov a doplnkov, ale aj montáž presne podľa pokynov výrobcov. Stále sa stretávame s...

18. augusta 2022

Čítať viac