Zdielať

Ktoré časti strechy sú najnáchylnejšie na zatekanie a ako si s nimi poradiť?

Rady
Ktoré časti strechy sú najnáchylnejšie na zatekanie a ako si s nimi poradiť?

Zatekanie cez strechu je pre mnohých doslova postrachom. Celkom oprávnene, veď napokon zatekajúca strecha môže napáchať veľké škody, výrazne ohroziť fungovanie domácnosti a v neposlednom rade môže byť jeho odstraňovanie komplikovanou záležitosťou. Na ktoré časti strechy by ste sa mali zamerať, ak sa chcete vyhnúť zatekaniu? 

Prečo je zatekanie taký problém? 

Zatekanie sa objavuje častejšie, ako by ste si možno mysleli, určité skúsenosti s ním má takmer každý. Obvykle sa prejavuje vlhkými fľakmi na stenách, nevzhľadnými škvrnami a viesť môže až k vzniku plesní. Voda kvapkajúca zo stropu navyše môže poškodiť zariadenie interiéru, podlahové krytiny a v extrémnych prípadoch premeniť priestor na neobývateľný. Zatekanie sa týka rovnako šikmých ako aj plochých striech, hoci stále prevažuje názor, že práve ploché strechy sú na zatekanie náchylnejšie. V každom prípade ale platí, že pri každej nekvalitne vyhotovenej streche zatekanie skôr či neskôr hrozí. 

Ak je reč o zatekaní, treba ešte rozlišovať, odkiaľ voda zateká. Teda či ide o vodu, ktorá sa dostáva zvonka cez krytinu na strešnú konštrukciu a potom ďalej do vnútorného priestoru alebo ide o vodu, ktorá vznikla kondenzáciou v strešnom plášti. Aby ste sa vyhli druhému typu zatekania, odporúčame použiť antikondenzačnú fóliu, ktorá je nevyhnutná najmä v prípade priemyselných objektov a všade tam, kde vzniká vlhkosť. V prípade rodinných domov je určite namieste, aby bola strecha navrhnutá ako vetraná. Viac informácií o správnom odvetraní strechy sme vám priniesli v tomto článku. 

Poďme sa už teraz zamerať na časti strešnej konštrukcie náchylné na zatekanie a príčiny jeho vzniku.

Hrebeň strechy

Hrebeň spolu s nárožím sú časťami strechy, na ktorých je hneď vidno nekvalitne odvedenú prácu. V týchto častiach dochádza k prekrytiu dvoch rovín, pričom veľmi dôležitá je tesnosť jednotlivých spojov. Keďže hrebeň patrí medzi najviac exponované časti strechy, je aj celkom náchylný na poškodenie, resp. uvoľnenie, ktoré následne vedie k zatekaniu. Častým riešením, ako predísť zatekaniu cez hrebeň je aplikovanie tzv. hrebeňového pásu, ktorý zvyšuje odolnosť tejto časti strechy. 

Okolie strešných okien, výlezov a komínov

Zjednodušene povedané, každý prvok strechy zvyšuje potenciálne riziko zatekania, a to či už je reč o strešných oknách, výlezoch alebo komínoch. Utesnenie, resp. oplechovanie v týchto častiach je pre spoľahlivosť celej strechy kľúčové a práve v týchto veciach by ste nemali šetriť. Ideálne je investovať do kvalitných klampiarskych doplnkov či iných utesňovacích prvkov, s ktorými sa nebudete musieť obávať, že vám do pár rokov po realizácii strechy začne zatekať napríklad cez strešné okno. 

Kondenzácia vody v strešnom plášti

Riziká vyplývajúce z kondenzácie vody v strešnom plášti sme už spomenuli vyššie, pričom tento problém sa pritom týka šikmých striech. Vzniká, keď teplý vzduch stúpa nahor cez nedostatočnú izoláciu až do strešného plášťa. Tu sa následne ochladzuje a stúpa jeho vlhkosť. Takto skondenzovaná voda potom spôsobuje rôzne problémy, znižuje účinnosť izolačných vrstiev a v tom horšom prípade sa prejavuje vlhkými fľakmi na strope. V tomto prípade teda nie je možné hovoriť o zatekaní zvonka, ale o zatekaní, ktoré je jednoznačne spôsobené zle navrhnutou a zrealizovanou strechou. 

Antikondenzačná fólia je potrebná aj pri jednoduchých strešných konštrukciách

Nepriechodný odkvapový systém

Veľmi častým problémom je poddimenzovaný či zanedbaný odkvapový systém. Žľaby a spády majú na starosti adekvátne odvádzanie zrážkovej vody zo strechy, no netreba zabúdať, že spolu s dažďovou vodou sa do nich dostáva aj množstvo nečistôt. Z času na čas si preto určite zaslúžia čistenie a kontrolovanie priechodnosti. 

Čo robiť, keď sa objaví zatekanie?

Hneď ako objavíte na stene alebo strope vlhké fľaky, začnite pátrať po príčine ich výskytu. Urobte všetko preto, aby ste zabránili vzniku ešte väčších škôd. Aby sa vám podarilo odstrániť zatekanie, je potrebné odhaliť jeho príčinu a nepostupovať spôsobom „pokus-omyl“. 

Zatekanie si nemusí hneď vyžadovať rekonštrukciu celej strechy, avšak problémy je potrebné odstrániť hneď a nečakať, kým sa situácia zhorší. Pri plechových strechách je možné relatívne ľahko opraviť akékoľvek netesnosti či defekty povrchu, ktoré zatekania spôsobili, alebo by ho spôsobiť mohli.

Mohlo by vás zaujímať

TOP 10 striech s tými najlepšími párty: tieto rooftop bary stoja za návštevu!

TOP 10 striech s tými najlepšími párty: tieto rooftop bary stoja za návštevu!

TOP 5/10

Bary na streche, alebo ak chcete, rooftop bary sú vyhľadávanými miestami domácich, ale aj turistov v mnohých svetových metropolách. Užiť si miešaný drink v spojení s krásnym výhľadom na mesto je sk...

22. januára 2022

Čítať viac
Valbové strechy: aké sú ich výhody, variácie a akú krytinu si vybrať?

Valbové strechy: aké sú ich výhody, variácie a akú krytinu si vybrať?

Rady

Valbové strechy patria popri sedlových a plochých strešných konštrukciách medzi celkom obľúbenú a rozšírenú voľbu. Do našich zemepisných šírok sa hodia pre svoju odolnosť a prispôsobivosť. Čo sa op...

17. januára 2022

Čítať viac
Konštrukcia oblúkovej strechy jednoducho vďaka plechu

Konštrukcia oblúkovej strechy jednoducho vďaka plechu

Naše produkty

Oblúkové strechy už zďaleka nie sú iba výsadou priemyselných či komerčných budov. Hoci stále sa veľmi často sa využívajú pri rôznych typoch stavieb od menších stojísk až po veľké priemyselné haly, ...

11. januára 2022

Čítať viac
Čo je to motýliková strecha a aké sú jej najdôležitejšie výhody?

Čo je to motýliková strecha a aké sú jej najdôležitejšie výhody?

Zaujímavosti

Poznáte motýlikové strechy? Ak nie, ani sa veľmi nečudujeme, v našich končinách totiž nie sú príliš častou voľbou. Medzi ostatnými typmi striech však majú svoje miesto a prinášajú zaujímavú kombiná...

17. decembra 2021

Čítať viac