Zdielať

Kvalita plechovej strechy závisí vo veľkej miere od izolácie, ako to nepokaziť?

Rady
Kvalita plechovej strechy závisí vo veľkej miere od izolácie, ako to nepokaziť?

Izolačná vrstva strechy je mimoriadne dôležitá a má kľúčový význam pre úroveň úžitkových vlastností a dobu životnosti celej strechy. Bližšie sa teda zameriame na možnosti izolácie plechovej strechy a niektoré opatrenia, na ktoré by ste určite nemali zabudnúť.

Určite pre vás nebude žiadnou novinkou, ak napíšeme, že strechu netvoria iba laty a na nich položená strešná krytina. Aby strecha plnila svoje funkcie, má niekoľko vrstiev a jej konštrukcia má svoje dôležité zásady. Žiadnu z vrstiev strešnej skladby sa neoplatí podceniť, prípadne ušetrené peniaze rozhodne nestoja za problémy, ktoré by z nesprávne navrhnutej strechy mohli vzniknúť. Napokon, šetriť na izolácii sa absolútne neoplatí, pretože prípadné tepelné úniky akúkoľvek úsporu veľmi rýchlo „dorovnajú“.

Tepelná izolácia a hydroizolácia strechy

Je zrejmé, že medzi najdôležitejšie vlastnosti strechy patrí práve schopnosť izolovať. V tomto smere odlišujeme najmä tepelnoizolačné a hydroizolačné prvky, z ktorých každý má svoju špecifickú úlohu. Ak je reč o tepelnej izolácii strechy, tak sú to predovšetkým materiály, ako napríklad minerálna vlna, ktorých hlavnou úlohou je zabrániť tepelným únikom cez strechu. Systém tepelnej izolácie dokáže zabrániť až 30-40 % tepelných únikov, čo rozhodne nie je málo. Nesprávnou, resp. nedostatočnou tepelnou izoláciou strechy vám tak nebudú letieť peniaze iba hore komínom ale doslova celou strechou.

Popri tepelnej izolácii strechy netreba zabúdať ani na hydroizoláciu, ktorej hlavnou úlohou je ochrana pred zatekaním a vlhnutím priestoru pod strešnou krytinou. Najmä v prípade plochých striech s veľkou plochou je častým riešením tzv. povlaková hydroizolácia, na ktorú sa používajú buď PVC fólie, asfaltové pásy, alebo stále častejšie rôzne striekané hydroizolačné nátery. Okrem nich sa na izoláciu používajú aj difúzne fólie, ktoré v rámci strešnej skladby plnia hneď viacero funkcií, alebo antikondenzačné fólie určené pre strechy jednoduchšej konštrukcie.

Aj pri jednoduchých strešných konštrukciách sa oplatí staviť na poistnú hydroizoláciu

Prečo je hydroizolácia plechovej strechy tak dôležitá?

Bližšie sa zamerajme na možnosti izolácie plechových striech menšieho formátu na rodinných domoch, chatách a podobných stavbách.

Pred návrhom strechy je dôležitou otázkou, či podkrovný priestor bude zateplený a využívaný alebo nie. Podľa toho sa navrhuje strešná skladba, pri nezateplenom podkroví je možná jednoduchšia konštrukcia krovu a tiež jednoduchšia strešná skladba. Ak naopak plánujete podkrovné priestory naplno využívať, potrebujete ako zateplenie, tak aj izoláciu a odvetrávanie samotnej krytiny.

V jednom aj druhom prípade odporúčame použiť difúznu fóliu, ktorá celkovo zvyšuje životnosť strechy a slúži ako poistná hydroizolácia. Ako z tohto označenia vyplýva, difúzna fólia je istotou, že sa voda nebude hromadiť pod strešnou krytinou. Ak spomíname funkcie difúznych fólií, zabudnúť nesmieme ani na to, že v kombinácii s tepelnou izoláciou účinne chránia pred podfukovaním krytiny a s tým súvisiacimi tepelnými stratami.

Popri izolácii netreba zabudnúť ani na správne odvetrávanie

V prípade obytného podkrovia sme už vyššie naznačili, že popri samotnej izolácii je potrebné zamyslieť sa aj nad odvetraním strešnej krytiny. V tomto prípade netreba zabúdať, že medzi krytinou a difúznou fóliou je potrebné zabezpečiť odvetrávanie, na čo sa používajú špeciálne odvetrávacie prvky. Ak odvetranie nebude realizované, prípadne bude navrhnuté nesprávne, vlhkosť z priestoru priamo pod strechou zostane a následne bude kondenzovať v celom strešnom plášti. 

Na záver pridajme aj jedno odporúčanie. Keďže každá strecha je špecifická, vždy sa oplatí „ušiť“ izoláciu na mieru konkrétnej streche a preto sa v tomto ohľade nebojte obrátiť na odborníkov. Kvalitne zaizolovanú strechu spoznáte nielen podľa jej úžitkových vlastností a tepelného komfortu, ale aj podľa účtov za vykurovanie.

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac