Zdielať

Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Rady
Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu
4.9-(97 hlasov)

Krov je nosnou konštrukciou šikmých striech a vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu plní, zaslúži si mimoriadnu pozornosť nielen pri projektovaní, ale aj pri jeho realizácii. Kvalitne vyhotovený krov je teda nevyhnutným predpokladom na to, aby celá strecha fungovala bezchybne a mohli ste počítať s jej dlhou životnosťou. Napokon, krovu strechy netreba venovať pozornosť len pri stavbe novej konštrukcie, ale aj pri rekonštrukcii strechy. Prezradíme vám, čo by ste mali vedieť ešte pred návrhom a stavbou krovu. 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Kvalitným krovom k odolnej streche

Postaviť kvalitný krov, ktorý vydrží, je nevyhnutné na to, aby strecha dokázala odolávať poveternostným vplyvom a aby ste pomocou neho vytvorili základ pre celý strešný plášť. Krov sa vyhotovuje pri šikmých strechách, pričom jednotlivé typy krovov rozlišujeme aj podľa toho, aký dodávajú strešnej konštrukcii tvar. Z tohto pohľadu napríklad hovoríme o krove pre sedlové strechy, valbové či polvalbové strechy. V prípade stanových striech je zas reč o tzv. ihlanovom krove. V prípade mnohých historických budov je dokonca samotný krov možné prirovnať skoro až k tesárskemu umeleckému dielu. Napokon, ničím výnimočným už nie sú ani krovy pri strechách s nízkym sklonom približne 5°. 

Od čoho závisí vyhotovenie krovu?

Pochopiteľne, konštrukcia krovu nezávisí iba od toho, aký tvar strechy chcete dosiahnuť. Pri jeho návrhu je potrebné zohľadniť veľkosť stavby, jej účel, lokalitu s ohľadom na poveternostné podmienky a v neposlednom rade aj sklon strechy, tvar a zamýšľaný typ krytiny. Rovnako netreba zabúdať na prípadné využitie podkrovného priestoru. 

Vo všeobecnosti platí, že ľahké strešné krytiny vyhotovené z plechu zvládne uniesť aj krov s nižšou nosnosťou. Naopak, v prípade, že hodláte siahnuť po ťažších krytinách, treba si nosnosť dobre prepočítať a zároveň sa pripraviť na to, že stavba takéhoto krovu bude aj náročnejšia a drahšia. 

V závislosti od konkrétnej konštrukcie je potom možné zvoliť aj konkrétny materiál, v prípade, že hovoríme o rodinných domoch, tak v drvivej väčšine prípadov je krov skonštruovaný z dreva. Na tento účel sa pritom najčastejšie používa rezivo zo smreku, jedle, borovice či iných mäkkých ihličnatých drevín. Najmä v prípade priemyselných stavieb však nie sú ničím výnimočným ani krovy vyhotovené z kombinácie dreva a kovu, prípadne iba z kovu. 

Na nasledujúcich riadkoch sme sa zamerali na drevené krovy tvoriace strešnú konštrukciu určené pre rodinné domy. 

Návrh krovu sa oplatí zveriť odborníkovi

Laickým pohľadom by sa mohlo zdať, že stavba krovu v prípade jednoduchých striech ani nemôže byť ničím zložitým. Opak je však pravdou, aj jednoducho pôsobiaci krov si vyžaduje odborne spracovaný návrh a realizáciu. Treba si tiež uvedomiť, že počas celej svojej životnosti bude krov prenášať zaťaženie svojou vlastnou hmotnosťou do múrov stavby, ale taktiež bude prenášať hmotnosť samotnej krytiny a prípadne aj snehovej nádielky. Zároveň musí byť krov schopný odolávať všetkým poveternostným vplyvom vyskytujúcim sa v danej lokalite. 

S ohľadom na všetky vyššie uvedené faktory je potrebné vybrať to najvhodnejšie konštrukčné riešenie, a to ako z pohľadu praktického, tak aj finančného. Práve odborník vám bude schopný vždy poradiť, kedy sa oplatí uprednostniť jednoduchý krokvový krov, kedy naopak dvojstupňový hambálkový, prípadne trojstupňový väznicový. Dôležité je tiež správne určiť rozmery krokiev, pomúrnic, klieštin a ďalších komponentov krovu s ohľadom na očakávané zaťaženie a spôsob vyhotovenia. Variácií, ako presne skonštruovať krov sú bez preháňania desiatky a pred definitívnym rozhodnutím by ste mali brať do úvahy prakticky každý detail. Nie je tiež jedno, koľko času stavba krovu zaberie a koľko sa pri nej spotrebuje dreva, rozdiely v cene medzi jednotlivými riešeniami môžu byť až v desiatkach percent. 

Tradičný alebo väzníkový krov? 

Častá otázka, s ktorou sa stretávame aj v súvislosti s konštrukciou plechových striech, smeruje k tomu, či uprednostniť tradičný (napr. hambálkový) krov alebo skôr väzníkový krov. Práve väzníkový krov je čoraz populárnejší pri novostavbách a vzhľadom na menej náročné vyhotovenie nejde o žiadne prekvapenie. Poteší tiež nižšia hmotnosť celého krovu a z toho vyplývajúca nižšia záťaž múrov stavby. Na druhej strane ani väzníkový krov sa nehodí vo všetkých prípadoch, a hoci sa skvelé hodí aj v prípade, že chcete uprednostniť ľahkú plechovú krytinu, nie je vždy tým najlepším riešením. Ako sa v tom teda vyznať? 

Väzníkové krovy sa vyhotovujú spravidla z drevených prefabrikátov a dajú sa pomerne rýchlo postaviť. Šetríte teda ako na práci, tak aj na materiáli a tak môže byť práve väzníkový krov lacnejší aj o pár desiatok percent ako ten tradičný. Na strane druhej, väzníkové krovy sú vhodné pre strechy so sklonom do 30°, ak by ste ho chceli pre strmšiu strechu, náklady na realizáciu sa veľmi rýchlo zvýšia a akákoľvek výhoda oproti tradičnému krovu sa jednoducho stratí. Zároveň sa tento typ krovu nehodí v prípade, ak chcete obývateľné podkrovie. 

V prípade, že budete mať strechu s väčším sklonom alebo potrebujete obývateľné podkrovie odporúčame zvoliť tzv. hambálkový krov. 

Chcete mať kvalitný krov? Na toto nezabudnite!

Na záver sme si pre vás pripravili ešte pár tipov, na ktoré sa oplatí myslieť ešte pred realizáciou krovu. V prvom rade je potrebné vybrať kvalitný materiál – teda zdravé drevo s adekvátnou pevnosťou podľa možnosti bez kazových miest. V druhom rade treba skontrolovať či rozmery všetkých prvkov krovu zodpovedajú projektovej dokumentácii. 

Počas realizácie je zas dôležité dohliadnuť na spôsob vyhotovenia tesárskych spojovkonštrukčných detailov (napr. kotviaci materiál, spojovacie diely). Pozor na to, aby si majstri neuľahčovali prácu, čo by mohlo viesť nižšej pevnosti spojov a tým pádom aj nižšej tuhosti celého krovu. Oplatí sa tiež dodať, že ak stavba krovu trvá dlhšie ako jeden deň, mali by ste rozostavený krov chrániť pred vplyvmi počasia.

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

4.9-(97 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Naše produkty

20. výročie Maslenu predstavuje významný míľnik v histórii každej spoločnosti, nás nevynimajúc. Poďme sa spolu pozrieť týmito pár riadkami, čím sme si za tých 20. rokov ako firma prešli a na záver ...

24. júla 2023

Čítať viac
Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Rady

Priehradové väzníky si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie, a to prakticky vo všetkých segmentoch. Využiť sa dajú ako pri priemyselných a dopravných stavbách, tak aj bežných rodinných...

22. júna 2023

Čítať viac
Ako a prečo oplechovať atiku?

Ako a prečo oplechovať atiku?

Rady

Atika je architektonickým prvkom, ktorý zďaleka nie je výsadou iba historických stavieb. Práve naopak, atika býva súčasťou napríklad aj moderných rodinných domov s plochou strechou. Či už ju v konk...

18. júna 2023

Čítať viac
Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Rady

Nevyhnutnou súčasťou moderných a funkčných strešných plášťov sú aj fólie, ktoré plnia rôzne funkcie. Tie vo všeobecnosti slúžia na ochranu nosných častí strechy, znižovanie únikov tepla z vnútornýc...

12. júna 2023

Čítať viac