Zdielať

Lapače snehu ako povinný prvok šikmej strechy

Nezaradené
Lapače snehu ako povinný prvok šikmej strechy
4.9-(75 hlasov)

S blížiacim sa najchladnejším obdobím roka sa treba pripraviť aj na snehovú nádielku. Nestačia však iba rukavice a lopata na odhŕňanie snehu či posypová soľ. Pozornosť si zaslúži každá jedna šikmá strecha, ktorú by okrem iného mali dopĺňať aj lapače snehu. Zabrániť totiž môžu nielen veľkým škodám, ale aj zraneniam s rôznymi nepríjemnými následkami. Prečo sú lapače snehu také dôležité a v niektorých prípadoch sú aj povinným prvkom šikmých striech? 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Pri pohľade na mapu zón snehového zaťaženia je zrejmé, že so snehovou nádielkou je potrebné počítať prakticky v každej časti našej krajiny. Kým západná a juhozápadné oblasť je prevažne I. a II. zónou, zvyšok Slovenska tvoria zóny III a viac. Výpočty hodnoty zaťaženia snehom vychádzajú z normy STN EN 1991-1-3, pričom miera, koľko snehu musí strecha uniesť, je závislá nielen od regiónu a konkrétnej polohy, ale aj sklonu strechy. Z tohto pohľadu sú problematické najmä šikmé strechy so sklonom od 10 do 45 stupňov a práve pri nich sa oplatí myslieť na snehové lapače. Pri strechách s vyslovene strmým sklonom už zas môže byť situácia o niečo jednoduchšia, pretože sneh sa na nich nezachytí. 

Sneh predstavuje pre strechu poriadnu záťaž

Čo hovorí zákon? 

Montáž snehových lapačov na šikmú strechu ale nie je vždy iba o dobrovoľnosti. Vyhláška č. 532/2002 Z. z. Ministerstva životného prostredia o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu týkajúca sa okrem iného aj pádu snehu na verejné priestranstvá v rámci § 26 stanovuje, že strešná konštrukcia musí zachytávať sneh a ľad tak, aby nedošlo k ohrozeniu chodcov a účastníkov cestnej premávky, a zároveň stanovuje, že šikmá strecha stavby so sklonom strešných rovín strmším ako 25° musí byť vybavená zachytávačom zosúvajúceho sa snehu.

Prečo je sneh na šikmej streche problém? 

Spomenuli sme už, že nahromadený sneh na streche je rizikom pre všetko, čo sa nachádza v bezprostrednej blízkosti stavby, vrátane áut či prechádzajúcich chodcov. Zosunutý sneh môže spôsobiť veľké škody a tiež zranenia s nepríjemnými právnymi následkami, keďže ako vlastník stavby ste za odpratávanie snehu zo strechy a prípadné takto vzniknuté škody zodpovedný. 

Zabúdať však netreba ani na to, že sneh na šikmej streche predstavuje riziko aj pre samotnú strešnú konštrukciu. Meter kubický ťažkého zľadovateného snehu totiž môže pokojne vážiť aj vyše pol tony. V prípade hrubých a namrznutých vrstiev snehu je preto vhodné zvážiť ich ručné odstránenie zo strechy a najmä, nezabúdať pri projektovaní na nosnosť strechy. 

Lapače snehu na strechu si uplatnenie nájdu aj v nižšie položených oblastiach

V rámci Slovenska sa snehové zrážky vyskytujú prakticky všade, pochopiteľne s rôznou intenzitou, no už v stredne položených oblastiach by snehové lapače mali byť samozrejmosťou. Svoje uplatnenie si však nájdu aj na juhozápade a ak nechcete nič nechávať na náhodu, nechajte si ich inštalovať aj v prípade, že bývate v nižšie položených oblastiach.

Samotné zábrany proti snehu majú rôzne podoby a delíme ich na lapače rozrážače. Ako z názvu vyplýva, hlavnou úlohou snehového lapača je zachytiť sneh a zabrániť jeho zosunutiu. Snehový lapač zachytí snehovú nádielku v krajnej časti strechy, teda tam, kde by už zaťaženie nemalo pre konštrukciu strechy predstavovať problém. Snehové rozrážače zas slúžia na to, aby veľké bloky snehu rozdelili na menšie a spomalili prípadné zosunutie. 

Rúrkové lapače snehu

Veľmi rozšírené sú tzv. rúrkové lapače snehu vyrábané buď z hliníka alebo žiarovo pozinkovanej oceľovej pásoviny. Vybrať si dokonca môžete aj dvojrúrkové vyhotovenie, prípadne si vybrať z rôznych hrúbok ochrannej rúrky. Aby snehové lapače zabezpečili požadovaný efekt, je vhodné ich presné rozmiestnenie konzultovať s odborníkom. Zároveň netreba zabúdať, že na dosiahnutie účinnosti musí byť snehový lapač ku streche dôkladne pripevnený, na čo sa využívajú držiaky, tesniace vložky, spojky a samozrejme rôzne kotviace prvky. 

Výsledkom profesionálnej montáže by mali byť snehové lapače, ktoré si hravo poradia aj s veľmi ťažkým snehom. Naopak, nekvalitnú montáž spoznáte už po prvej zime, pretože nesprávne ukotvené lapače po výdatnom snežení relatívne ľahko zlyhajú a zo strechy sa zosunú aj spolu s masou snehu. Napokon, správne namontované snehové lapače na strechu nie sú len spôsobom, ako si splniť zákonnú povinnosť, ale aj cestou, ako si zabezpečiť pokojný spánok hoci aj počas výdatného nočného sneženia. Budete mať totiž istotu, že sneh na streche vám nespôsobí žiadne problémy.

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

4.9-(75 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 60 186 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac