Zdielať

Lapače snehu ako povinný prvok šikmej strechy

Nezaradené
Lapače snehu ako povinný prvok šikmej strechy
4.9-(75 hlasov)

S blížiacim sa najchladnejším obdobím roka sa treba pripraviť aj na snehovú nádielku. Nestačia však iba rukavice a lopata na odhŕňanie snehu či posypová soľ. Pozornosť si zaslúži každá jedna šikmá strecha, ktorú by okrem iného mali dopĺňať aj lapače snehu. Zabrániť totiž môžu nielen veľkým škodám, ale aj zraneniam s rôznymi nepríjemnými následkami. Prečo sú lapače snehu také dôležité a v niektorých prípadoch sú aj povinným prvkom šikmých striech? 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Pri pohľade na mapu zón snehového zaťaženia je zrejmé, že so snehovou nádielkou je potrebné počítať prakticky v každej časti našej krajiny. Kým západná a juhozápadné oblasť je prevažne I. a II. zónou, zvyšok Slovenska tvoria zóny III a viac. Výpočty hodnoty zaťaženia snehom vychádzajú z normy STN EN 1991-1-3, pričom miera, koľko snehu musí strecha uniesť, je závislá nielen od regiónu a konkrétnej polohy, ale aj sklonu strechy. Z tohto pohľadu sú problematické najmä šikmé strechy so sklonom od 10 do 45 stupňov a práve pri nich sa oplatí myslieť na snehové lapače. Pri strechách s vyslovene strmým sklonom už zas môže byť situácia o niečo jednoduchšia, pretože sneh sa na nich nezachytí. 

Sneh predstavuje pre strechu poriadnu záťaž

Čo hovorí zákon? 

Montáž snehových lapačov na šikmú plechovú strechu ale nie je vždy iba o dobrovoľnosti. Vyhláška č. 532/2002 Z. z. Ministerstva životného prostredia o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu týkajúca sa okrem iného aj pádu snehu na verejné priestranstvá v rámci § 26 stanovuje, že strešná konštrukcia musí zachytávať sneh a ľad tak, aby nedošlo k ohrozeniu chodcov a účastníkov cestnej premávky, a zároveň stanovuje, že šikmá strecha stavby so sklonom strešných rovín strmším ako 25° musí byť vybavená zachytávačom zosúvajúceho sa snehu.

Prečo je sneh na šikmej streche problém? 

Spomenuli sme už, že nahromadený sneh na plechovej streche je rizikom pre všetko, čo sa nachádza v bezprostrednej blízkosti stavby, vrátane áut či prechádzajúcich chodcov. Zosunutý sneh môže spôsobiť veľké škody a tiež zranenia s nepríjemnými právnymi následkami, keďže ako vlastník stavby ste za odpratávanie snehu zo strechy a prípadné takto vzniknuté škody zodpovedný. 

Zabúdať však netreba ani na to, že sneh na šikmej streche predstavuje riziko aj pre samotnú strešnú konštrukciu. Meter kubický ťažkého zľadovateného snehu totiž môže pokojne vážiť aj vyše pol tony. V prípade hrubých a namrznutých vrstiev snehu je preto vhodné zvážiť ich ručné odstránenie zo strechy a najmä, nezabúdať pri projektovaní na nosnosť strechy. 

Lapače snehu na plechovú strechu si uplatnenie nájdu aj v nižšie položených oblastiach

V rámci Slovenska sa snehové zrážky vyskytujú prakticky všade, pochopiteľne s rôznou intenzitou, no už v stredne položených oblastiach by snehové lapače na plechovú strechu mali byť samozrejmosťou. Svoje uplatnenie si však nájdu aj na juhozápade a ak nechcete nič nechávať na náhodu, nechajte si ich inštalovať aj v prípade, že bývate v nižšie položených oblastiach.

Samotné zábrany proti snehu majú rôzne podoby a delíme ich na lapače rozrážače. Ako z názvu vyplýva, hlavnou úlohou snehového lapača je zachytiť sneh a zabrániť jeho zosunutiu. Snehový lapač na plechovú strechu zachytí snehovú nádielku v krajnej časti strechy, teda tam, kde by už zaťaženie nemalo pre konštrukciu strechy predstavovať problém. Snehové rozrážače zas slúžia na to, aby veľké bloky snehu rozdelili na menšie a spomalili prípadné zosunutie. 

Rúrkové lapače snehu

Veľmi rozšírené sú tzv. rúrkové lapače snehu vyrábané buď z hliníka alebo žiarovo pozinkovanej oceľovej pásoviny. Vybrať si dokonca môžete aj dvojrúrkové vyhotovenie, prípadne si vybrať z rôznych hrúbok ochrannej rúrky. Aby snehové lapače zabezpečili požadovaný efekt, je vhodné ich presné rozmiestnenie konzultovať s odborníkom. Zároveň netreba zabúdať, že na dosiahnutie účinnosti musí byť snehový lapač ku streche dôkladne pripevnený, na čo sa využívajú držiaky, tesniace vložky, spojky a samozrejme rôzne kotviace prvky. 

Výsledkom profesionálnej montáže by mali byť snehové lapače, ktoré si hravo poradia aj s veľmi ťažkým snehom. Naopak, nekvalitnú montáž spoznáte už po prvej zime, pretože nesprávne ukotvené lapače po výdatnom snežení relatívne ľahko zlyhajú a zo strechy sa zosunú aj spolu s masou snehu. Napokon, správne namontované snehové lapače na strechu nie sú len spôsobom, ako si splniť zákonnú povinnosť, ale aj cestou, ako si zabezpečiť pokojný spánok hoci aj počas výdatného nočného sneženia. Budete mať totiž istotu, že sneh na streche vám nespôsobí žiadne problémy.

 

Môžu ísť zachytávače snehu na každú plechovú strechu?

Krátka odpoveď – áno. Plechové strechy, ktoré sa síce môžu líšiť podľa profilu a typu použitého materiálu, sú vhodné na inštaláciu zachytávačov snehu. Rúrkové lapače snehu sú bežne používané na týchto strechách, pretože ich je možné bezpečne upevniť k strešným panelom bez ohľadu na ich typ. Tieto zachytávače na plechovú strechu musia byť správne dimenzované a umiestnené, aby odolali hmotnosti nahromadeného snehu a zároveň zabraňovali jeho zosunutiu. Lapače snehu teda môžete nainštalovať na všetky typy plechov od trapézových plechov až po falcovanú strechu.

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

4.9-(75 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Existuje dotácia na strechu?

Existuje dotácia na strechu?

Rady

Prekvapujú vás každoročne vyššie a vyššie faktúry za energie, stará strecha už pomaly dosluhuje a býva sa vám pod ňou čoraz horšie? Alebo premýšľate, ako dosiahnuť, aby vám strecha prinášala ešte v...

28. mája 2024

Čítať viac
Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Rady

Strecha patrí medzi najdôležitejšie prvky každého domu, chráni nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale zároveň dotvára celkový estetický dojem stavby. Navyše, viac ako si dokážeme pripustiť ovplyv...

28. apríla 2024

Čítať viac
Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Rady

Niektoré stavebné materiály patria jednoznačne do minulosti a príkladom je aj azbestocement, ktorý ešte nie tak dávno tvoril strechy menších aj väčších objektov. Strešný eternit už v súčasnosti nem...

28. marca 2024

Čítať viac
Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Rady Zaujímavosti

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac