Zdielať

Letné búrky sú tu. Ako na ne pripraviť plechovú strechu a čo si všímať po búrke?

Rady
Letné búrky sú tu. Ako na ne pripraviť plechovú strechu a čo si všímať po búrke?

Letné mesiace sú tu a spolu s nimi aj búrky, ktoré neraz prekvapia intenzívnym vetrom a lejakom. Ak máte kvalitnú plechovú strechu, ktorá bola dôsledne a odborne skonštruovaná, nemáte sa prečo obávať. Ak chcete mať predsa len istotu, venujte svojej streche trochu pozornosti po každej väčšej búrke. Prezradíme vám, čo by ste si mali všímať. 

Kvalitná plechová strecha odolá aj silným búrkam

Tvrdenia o tom, že plechová strecha je málo odolná voči búrkam a vetru, môžeme s kľudným svedomím zaradiť medzi obyčajné mýty. Kvalitná plechová strecha dokáže búrke a prudkému vetru odolávať minimálne tak dobre, ako iné „ťažké“ krytiny. Nevyhnutným predpokladom je však správne naprojektovanie strechy, výber kvalitnej krytiny a v neposlednom rade správne a odborne vykonaná montáž. Toto sú tri základné piliere dlhejbezproblémovej životnosti vašej strechy bez ohľadu na silu vetra, množstvo spadnutých zrážok a intenzitu búrok v danej oblasti. 

Ak je reč o odolnosti strešných krytín voči búrkam, nesmieme zabudnúť ani na odborne namontovaný bleskozvod, ktorý je nevyhnutným doplnkom všetkých typov striech. Popri tom sa opäť vraciame k vyššie uvedenému. Pri intenzívnych letných búrkach sú rizikové veľkoformátové plechové krytiny, ktoré sú buď z nekvalitného alebo príliš ľahkého plechu, prípadne krytiny, ktoré sú nesprávne, resp. neodborne ukotvené. Výsledkom potom naozaj môže byť strhnutá celá strecha.

Pre kvalitne vyhotovenú plechovú strechu nepredstavujú letné búrky riziko

Ako je to s odolnosťou voči krúpam? 

Výber kvalitného plechu ale nie je iba zárukou odolnosti pri silnom vetre. Oceníte ho aj pri krupobití, pretože kvalitne opracovaný povrch mu bez väčších problémov odolá. Samozrejme, ak budú padať krúpy veľkosti golfových loptičiek, k poškodeniu povrchu na niektorých miestach zrejme dôjde, no to platí aj v prípade strešných krytín z pálených škridiel či iných materiálov. 

Keď už búrka prehrmí

Po intenzívnej búrke skontrolujte strechu pohľadom zvonku či nedošlo k funkčnému poškodeniu krytiny. Všímajte si, či nedošlo k uvoľneniu spojov, oplechovania a kotvenia odkvapového systému. Pozornosť venujte aj samotným odkvapovým rúram a najmä tomu, či sa v nich nenachádzajú nečistoty. Počas prudkých letných búrok môže vo vzduchu lietať lístie, mikroténové vrecká a iné ľahšie odpady, ktoré by mohli pristáť práve v odkvapových rúrach a upchať ich.

Ak doslova lialo ako z krhly, skontrolujte pre istotu strechu aj z podkrovia a všímajte si, či niekde ani len trošku nezatieklo. Práve takto môžete pomerne ľahko odhaliť prípadný problém so zatekaním, ktorý by sa časom mohol zhoršovať. Platí však, že s kvalitnou plechovou krytinou sa ani počas intenzívnej búrky nemusíte strachovať. 

 

Mohlo by vás zaujímať

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

Rady

Plechové strechy sú aj na Slovensku stále populárnejšie a žiadanejšie. Spájajú v sebe totiž viacero výhod, ktoré z nich pri stavbe, či rekonštrukcii často robia bezkonkurenčnú voľbu. Zistite, prečo...

21. mája 2021

Čítať viac
Slovník strechy, 1 časť.

Slovník strechy, 1 časť.

Zaujímavosti

Pri stavbe rodinného domu  sa ľudia stretávajú s rôznymi výrazmi, ktorým nie vždy rozumejú. Aj preto sme pripravili malý slovník strechy. Veríme, že vám pomôže pri vašich veľkých plánoch. A Aetos –...

21. mája 2021

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Rady

Plechové strešné krytiny sú vďaka svojim vlastnostiam stále obľúbenejšou voľbou. Nízka hmotnosť, široká paleta rôznych vyhotovení ale aj dlhá životnosť sú len niektoré z výhod, ktoré ponúkajú plech...

21. mája 2021

Čítať viac
Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Zaujímavosti

Najkrajšie obdobie roka sa už nezadržateľne blížia a spolu s ním aj rozdávanie darčekov. Vráťme sa nachvíľku do detských čias a pozrime sa na to, aké rôzne bytosti vo svete roznášajú vianočné darče...

21. mája 2021

Čítať viac