Zdielať

Letné búrky sú tu. Ako na ne pripraviť plechovú strechu a čo si všímať po búrke?

Rady
Letné búrky sú tu. Ako na ne pripraviť plechovú strechu a čo si všímať po búrke?

Letné mesiace sú tu a spolu s nimi aj búrky, ktoré neraz prekvapia intenzívnym vetrom a lejakom. Ak máte kvalitnú plechovú strechu, ktorá bola dôsledne a odborne skonštruovaná, nemáte sa prečo obávať. Ak chcete mať predsa len istotu, venujte svojej streche trochu pozornosti po každej väčšej búrke. Prezradíme vám, čo by ste si mali všímať. 

Kvalitná plechová strecha odolá aj silným búrkam

Tvrdenia o tom, že plechová strecha je málo odolná voči búrkam a vetru, môžeme s kľudným svedomím zaradiť medzi obyčajné mýty. Kvalitná plechová strecha dokáže búrke a prudkému vetru odolávať minimálne tak dobre, ako iné „ťažké“ krytiny. Nevyhnutným predpokladom je však správne naprojektovanie strechy, výber kvalitnej krytiny a v neposlednom rade správne a odborne vykonaná montáž. Toto sú tri základné piliere dlhejbezproblémovej životnosti vašej strechy bez ohľadu na silu vetra, množstvo spadnutých zrážok a intenzitu búrok v danej oblasti. 

Ak je reč o odolnosti strešných krytín voči búrkam, nesmieme zabudnúť ani na odborne namontovaný bleskozvod, ktorý je nevyhnutným doplnkom všetkých typov striech. Popri tom sa opäť vraciame k vyššie uvedenému. Pri intenzívnych letných búrkach sú rizikové veľkoformátové plechové krytiny, ktoré sú buď z nekvalitného alebo príliš ľahkého plechu, prípadne krytiny, ktoré sú nesprávne, resp. neodborne ukotvené. Výsledkom potom naozaj môže byť strhnutá celá strecha.

Pre kvalitne vyhotovenú plechovú strechu nepredstavujú letné búrky riziko

Ako je to s odolnosťou voči krúpam? 

Výber kvalitného plechu ale nie je iba zárukou odolnosti pri silnom vetre. Oceníte ho aj pri krupobití, pretože kvalitne opracovaný povrch mu bez väčších problémov odolá. Samozrejme, ak budú padať krúpy veľkosti golfových loptičiek, k poškodeniu povrchu na niektorých miestach zrejme dôjde, no to platí aj v prípade strešných krytín z pálených škridiel či iných materiálov. 

Keď už búrka prehrmí

Po intenzívnej búrke skontrolujte strechu pohľadom zvonku či nedošlo k funkčnému poškodeniu krytiny. Všímajte si, či nedošlo k uvoľneniu spojov, oplechovania a kotvenia odkvapového systému. Pozornosť venujte aj samotným odkvapovým rúram a najmä tomu, či sa v nich nenachádzajú nečistoty. Počas prudkých letných búrok môže vo vzduchu lietať lístie, mikroténové vrecká a iné ľahšie odpady, ktoré by mohli pristáť práve v odkvapových rúrach a upchať ich.

Ak doslova lialo ako z krhly, skontrolujte pre istotu strechu aj z podkrovia a všímajte si, či niekde ani len trošku nezatieklo. Práve takto môžete pomerne ľahko odhaliť prípadný problém so zatekaním, ktorý by sa časom mohol zhoršovať. Platí však, že s kvalitnou plechovou krytinou sa ani počas intenzívnej búrky nemusíte strachovať. 

 

Mohlo by vás zaujímať

Prečo nepodceniť strešnú fóliu pod plechovou krytinou?

Prečo nepodceniť strešnú fóliu pod plechovou krytinou?

Ako vyberať Rady

Fólie sú dnes už bežnou súčasťou moderných strešných plášťov a vďaka svojim vlastnostiam poskytujú strešnej konštrukcii ochranu, vytvárajú dodatočnú termoizolačnú vrstvu a zároveň dokážu zabezpečiť...

25. mája 2022

Čítať viac
Čo je podpera vedenia na plechové strechy a aká je jej hlavná úloha?

Čo je podpera vedenia na plechové strechy a aká je jej hlavná úloha?

Rady

Drobný, často prehliadaný, no v praxi mimoriadne dôležitý prvok nielen na každej plechovej streche. Podpera vedenia je spôsobom, ako doplniť plechovú strechu o bleskozvod či zvodový systém, ktorý b...

25. mája 2022

Čítať viac
Vlnitý plech a praktické tipy na jeho použitie

Vlnitý plech a praktické tipy na jeho použitie

Nezaradené

Vlnité plechy sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých pozemkov a objektov, ktoré na nich stoja. Využitie si nachádzajú nielen v priemyselnom prostredí, ale aj pri občianskych stavbách. Vlnité plechy v ...

25. mája 2022

Čítať viac
Vplyv strechy na tepelnú pohodu v lete

Vplyv strechy na tepelnú pohodu v lete

Rady

Blížia sa najteplejšie mesiace v roku a to je obdobie, kedy v mnohých domácnostiach sú naplno pustené ventilátory a klimatizácie. Počas obdobia, kedy ani teploty v noci neklesajú pod 20 °C sa bez o...

25. mája 2022

Čítať viac