Zdielať

Na čo slúži odkvapové lemovanie a prečo je také dôležité?

Rady
Na čo slúži odkvapové lemovanie a prečo je také dôležité?
5-(35 hlasov)

Každá strešná konštrukcia je sústavou prvkov, ktoré by spolu mali ladiť nielen po vizuálnej, ale predovšetkým funkčnej stránke. Neodmysliteľnou súčasťou striech sú preto aj tie prvky, ktoré sú na prvý pohľad možno menej viditeľné, no majú zásadný význam pre úžitkové vlastnosti a životnosť celej strešnej konštrukcie. Medzi také prvky môžeme zaradiť aj odkvapové lemovanie, na prvý pohľad nenápadný doplnok, no zato s dôležitou úlohou. 

K odkvapom patrí aj správne vyhotovené lemovanie

Ak ste sa niekedy zaoberali plánovaním nového zastrešenia, určite viete, že nejde len o výber strešnej krytiny, prípadne správny návrh krovu. Súčasťou každého projektu strechy by malo byť aj dôsledné rozmiestnenie ďalších prvkov a príslušenstva, ktoré umožnia streche vysporiadať sa s poveternostnými vplyvmi, prípadne sa postarajú o dlhšiu životnosť strechy či bezpečnosť jej bezprostredného okolia. Napokon, neodmysliteľnou súčasťou striech je aj odkvapový systém. Ten sám o sebe ale nepozostáva iba zo žľabov a odvodných rúr, ale jeho súčasťou býva spravidla aj odkvapové lemovanie. 

Funkčnosťpriechodnosť odkvapového systému je zásadná nielen pre samotnú strechu, ale aj fasádu a bezprostredné okolie objektu. Zďaleka však nemusíte robiť kompromisy ani čo sa týka vzhľadu, odkvapy môžu s krytinou krásne ladiť, a to ako po farebnej, tak aj dizajnovej stránke. Platí to bezpochyby aj o odkvapovom lemovaní, ktoré je popri žľaboch, rúrach a ich uchytení dôležitou súčasťou celého systému. 

Aby zrážková voda smerovala tam, kam má…

Odkvapové lemovanie plní nezastupiteľnú funkciu, vďaka ktorej je aj dôvodom, prečo sa v prípade šikmých striech umiestňuje najmä nad odkvapové žľaby. Lemovanie s týmto umiestnením totiž zabezpečuje plynulé odvádzanie zrážkovej vody zo strechy rovno do žľabu. Zároveň týmto spôsobom lemovanie zabraňuje tomu, aby dochádzalo k nafúkavaniu nečistôt či kvapiek vody pod strešného krytinu resp. mimo odkvapový žľab. Odkvapové lemovanie sa najčastejšie vyhotovuje pri šikmých strechách pokrytých profilovými plechovými krytinami, pri ktorých tak dochádza k zlepšeniu úžitkových vlastností celej strechy a zároveň zlepšeniu vizuálneho efektu zo strechy. 

Odkvapové lemovanie smeruje zrážkovú vodu do žľabov

Na odkvapovom lemovaní sa neoplatí šetriť

Rovnako ako na iných klampiarskych prvkoch, ani na odkvapovom lemovaní sa neoplatí šetriť. Hoci odkvapové lemovanie nepúta pozornosť hneď na prvý pohľad, snahy o výber toho najlacnejšieho riešenia sú šetrením na nesprávnom mieste. Odkvapové lemovanie vyhotovené z nekvalitného materiálu bude náchylné na koróziu a pod vplyvom striedania teplôt tiež môže dôjsť k jeho celkovej deformácii. Je potom zrejmé, že takéto odkvapové lemovanie nebude plniť svoju funkciu. 

Pri výbere odkvapového lemovania preto určite odporúčame staviť na kvalitný materiál. Najčastejšie sa na tento účel používajú obojstranne pozinkované plechy. Ich povrch môže byť ďalej vybavený ochranným povlakom, prípadne farebným náterom. Naraziť môžete tiež na plechy s ochrannou vrstvou z hliníka, prípadne celohliníkové lemovanie. 

Odkvapové lemovanie presne podľa potrieb vašej strechy

Presné rozmery odkvapového lemovania je vždy najlepšie prispôsobiť priamo konkrétnej streche. Stačí si vybrať ten správny materiál a zvyšok zveriť do rúk šikovnému klampiarovi, ideálne tak, aby bolo spracované rovnako záveterné lišty či lemovania popri múroch. Skúsený klampiar nebude mať problém odkvapové lemovanie vhodne zakončiť a umiestniť presne tak, aby spĺňalo svoj účel. Téme oplechovania strechy sme sa bližšie venovali v tomto článku. Poradili sme vám už aj s výberom klampiarskych doplnkov pre plechovú strechu, tak aby vám prinášala maximálny úžitok a minimum starostí.

Ohodnoťte náš článok

5-(35 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Rady

Odvetrávanie šikmých striech neradno podceňovať a mal by to vedieť každý jeden odborník, ktorý sa venuje návrhom a realizácii striech. Napriek tomu je nevhodne navrhnuté odvetrávanie strechy stále ...

21. januára 2023

Čítať viac
Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Rady

Pri projektovaní novej strechy a výbere strešnej krytiny je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky v danej lokalite a počítať aj s prípadnými excesmi. Správne skonštruovanú novú strechu s dosta...

12. januára 2023

Čítať viac
Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Rady

Krov je nosnou konštrukciou šikmých striech a vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu plní, zaslúži si mimoriadnu pozornosť nielen pri projektovaní, ale aj pri jeho realizácii. Kvalitne vyhotovený krov ...

30. decembra 2022

Čítať viac
Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2023 sa očakávajú vysoké čísla inflácie, ktoré spôsobujú nielen medzi našimi zákazníkmi neistotu. Je viac než isté, že vysoká inflácia aj tento rok odvetrá z bankových účtov viac ako 10%....

23. decembra 2022

Čítať viac