Zdielať

Najčastejšie chyby pri stavbe strechy alebo jej rekonštrukcii

Rady
Najčastejšie chyby pri stavbe strechy alebo jej rekonštrukcii
4.6-(71 hlasov)

Potrebujete pre svoj dom novú strechu, prípadne premýšľate nad rekonštrukciou tej aktuálnej? Skôr ako sa do čohokoľvek pustíte, mali by ste mať vypracovaný projekt strechy, ktorý je základným predpokladom na to, aby ste sa vyhli viacerým chýbam pri realizácii. Ktoré z chýb pri stavbe strechy sú tie najčastejšie? 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Mať poriadnu strechu, ktorá bude slúžiť desiatky rokov bez potreby rozsiahlych opráv je prirodzenou túžbou každého stavebníka. Realita však týmto predstavám často nezodpovedá, a to najmä vtedy, ak sa niečo zanedbá. Sú chyby, ktorých sa môžete dopustiť už v projektovej fáze, kedy pôjde o nedostatočne spracovanie podkladov, návrh nesprávnych postupov či nesprávny výber jednotlivých materiálov. V takom prípade bude výsledok iba veľmi ťažko uspokojivý. 

Ani odborne a správne vypracovaný projekt strechy však ešte nemusí byť zárukou, že s novou strechou budete spokojný. K mnohým chybám môže dôjsť aj počas samotnej stavby strechy. Pozreli sme sa na tie najčastejšie a poradíme, ako sa im vyhnúť. 

Svojvoľná zmena strešnej krytiny alebo výber nevhodnej krytiny

Nie každá strešná krytina je vhodná pre každý typ a sklon strechy. Vždy je potrebné zohľadniť viacero faktorov a strešnú krytinu vyberať práve podľa nich. V tomto smere určite preferujte skôr funkčnosť pred dizajnom. Napríklad, v prípade rekonštrukcie strechy, kedy sa nerealizuje aj nový krov, sú vhodnou voľbou plechové krytiny, ktoré sú ľahké. Tú správnu krytinu by ste mali mať pochopiteľne vybranú už v projektovej fáze a svoje rozhodnutie by ste určite nemali dodatočne meniť. 

Nesprávne riešenie odvetrávania strechy

Hoci v samotnom projekte strechy môže byť odvetrávanie strechy navrhnuté správne, pri jeho realizácii dochádza často k chybám. Jeho hlavnou úlohou je zabezpečiť odparovanie vlhkosti, ktorá sa dostáva pod strešný plášť najmä z vnútorných priestorov. 

Správne vyhotovené odvetranie vytvorí tzv. komínový efekt, vďaka ktorému sa nahromadená vlhkosť spod strešného plášťa dostane von. Na tento účel je potrebné zvoliť to najvhodnejšie riešenie s ohľadom na typ krytiny, sklon strechy a spôsob využívania stavby. Najčastejšie sa na tento účel využívajú odvetrávacie pásy či špeciálne mriežky, pričom aj v tomto prípade platí, že na materiáli sa šetriť neoplatí. 

Použitie nekvalitných klampiarskych prvkov

Stále sa relatívne často stáva, že pozornosť je venovaná predovšetkým strešnej krytine, no na klampiarske doplnky sa potom buď akoby pozabudne, prípadne sa zháňa to najlacnejšie riešenie, často pochybnej kvality. Pritom samotná kvalita klampiarskych doplnkov je veľmi dôležitá. Keďže často chránia tie najchúlostivejšie miesta strechy, tak v prípade, že nebudú plniť svoju funkciu, negatívne sa to odrazí na životnosti celej strechy. 

Čo môžete od nekvalitných klampiarskych doplnkov očakávať? Nedostatočnú ochranu proti korózii, slabú tvarovú stálosť a celkovo výrazne nižšiu odolnosť v porovnaní s kvalitnými výrobkami. 

Nevhodné montážne príslušenstvo

Predstava svojpomocnej realizácie strechy je určite lákavá, no treba si uvedomiť, že v každom prípade patrí do rúk odborníkov. Častou chybou je totiž aj použitie nevhodného montážneho príslušenstva či nesprávny postup, spočívajúci napríklad v použití nevhodného náradia. Takýmto spôsobom si môžete krytinu poškodiť ešte skôr, kým bude zdobiť strechu vášho domu. Napríklad v prípade plechových krytín nie je jedno, čo použijete na rezanie plechu. Na tento účel sú totiž vhodné iba špeciálne nožnice na plech či špeciálny prestrihávacie zariadenie. Nuž a ako sa hovorí, tak „diabol sa skrýva v detailoch“, použiť nemôžete ani akékoľvek skrutky, na upevnenie plechovej krytiny je potrebné použiť špeciálne skrutky s EPDM podložkou. Tieto dva príklady sú pritom len omrvinkou z toho, čo všetko si treba pri správnej montáži strešnej krytiny ustrážiť.  

Nedostatočne vyhotovená izolácia strechy

Poistná hydroizolácia je nevyhnutnou súčasťou najmä pri šikmých strechách. Pri jej vyhotovovaní treba byť naozaj precízny a postupovať presne podľa odporúčaní výrobcu fólie. Nesprávne vyhotovená izolácia strechy bude mať za následok nedostatočnú tesnosť a tým aj nižšiu účinnosť, prípadne vznik tepelných mostov.

Na záver zdôraznime, že stavba či rekonštrukcia strechy jednoznačne patrí do rúk profesionálov, aj medzi nimi si však treba vedieť vybrať. Pýtajte sa preto na referencie a akékoľvek ďalšie detaily, ktoré vás zaujímajú. Nezabudnite, že ak aj bude vaša strecha perfektne vyzerať, tak ak bude skonštruovaná nesprávne, prvé problémy na seba nenechajú dlho čakať. Tou najlepšou referenciou pre každého realizátora sú preto strechy, ktoré nielenže skvele vyzerajú, ale aj dlhé roky spoľahlivo slúžia.

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

4.6-(71 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Existuje dotácia na strechu?

Existuje dotácia na strechu?

Rady

Prekvapujú vás každoročne vyššie a vyššie faktúry za energie, stará strecha už pomaly dosluhuje a býva sa vám pod ňou čoraz horšie? Alebo premýšľate, ako dosiahnuť, aby vám strecha prinášala ešte v...

28. mája 2024

Čítať viac
Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Rady

Strecha patrí medzi najdôležitejšie prvky každého domu, chráni nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale zároveň dotvára celkový estetický dojem stavby. Navyše, viac ako si dokážeme pripustiť ovplyv...

28. apríla 2024

Čítať viac
Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Rady

Niektoré stavebné materiály patria jednoznačne do minulosti a príkladom je aj azbestocement, ktorý ešte nie tak dávno tvoril strechy menších aj väčších objektov. Strešný eternit už v súčasnosti nem...

28. marca 2024

Čítať viac
Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac