Zdielať

Najčastejšie chyby pri stavbe strechy alebo jej rekonštrukcii

Rady
Najčastejšie chyby pri stavbe strechy alebo jej rekonštrukcii
4.6-(71 hlasov)

Potrebujete pre svoj dom novú strechu, prípadne premýšľate nad rekonštrukciou tej aktuálnej? Skôr ako sa do čohokoľvek pustíte, mali by ste mať vypracovaný projekt strechy, ktorý je základným predpokladom na to, aby ste sa vyhli viacerým chýbam pri realizácii. Ktoré z chýb pri stavbe strechy sú tie najčastejšie? 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Mať poriadnu strechu, ktorá bude slúžiť desiatky rokov bez potreby rozsiahlych opráv je prirodzenou túžbou každého stavebníka. Realita však týmto predstavám často nezodpovedá, a to najmä vtedy, ak sa niečo zanedbá. Sú chyby, ktorých sa môžete dopustiť už v projektovej fáze, kedy pôjde o nedostatočne spracovanie podkladov, návrh nesprávnych postupov či nesprávny výber jednotlivých materiálov. V takom prípade bude výsledok iba veľmi ťažko uspokojivý. 

Ani odborne a správne vypracovaný projekt strechy však ešte nemusí byť zárukou, že s novou strechou budete spokojný. K mnohým chybám môže dôjsť aj počas samotnej stavby strechy. Pozreli sme sa na tie najčastejšie a poradíme, ako sa im vyhnúť. 

Svojvoľná zmena strešnej krytiny alebo výber nevhodnej krytiny

Nie každá strešná krytina je vhodná pre každý typ a sklon strechy. Vždy je potrebné zohľadniť viacero faktorov a strešnú krytinu vyberať práve podľa nich. V tomto smere určite preferujte skôr funkčnosť pred dizajnom. Napríklad, v prípade rekonštrukcie strechy, kedy sa nerealizuje aj nový krov, sú vhodnou voľbou plechové krytiny, ktoré sú ľahké. Tú správnu krytinu by ste mali mať pochopiteľne vybranú už v projektovej fáze a svoje rozhodnutie by ste určite nemali dodatočne meniť. 

Nesprávne riešenie odvetrávania strechy

Hoci v samotnom projekte strechy môže byť odvetrávanie strechy navrhnuté správne, pri jeho realizácii dochádza často k chybám. Jeho hlavnou úlohou je zabezpečiť odparovanie vlhkosti, ktorá sa dostáva pod strešný plášť najmä z vnútorných priestorov. 

Správne vyhotovené odvetranie vytvorí tzv. komínový efekt, vďaka ktorému sa nahromadená vlhkosť spod strešného plášťa dostane von. Na tento účel je potrebné zvoliť to najvhodnejšie riešenie s ohľadom na typ krytiny, sklon strechy a spôsob využívania stavby. Najčastejšie sa na tento účel využívajú odvetrávacie pásy či špeciálne mriežky, pričom aj v tomto prípade platí, že na materiáli sa šetriť neoplatí. 

Použitie nekvalitných klampiarskych prvkov

Stále sa relatívne často stáva, že pozornosť je venovaná predovšetkým strešnej krytine, no na klampiarske doplnky sa potom buď akoby pozabudne, prípadne sa zháňa to najlacnejšie riešenie, často pochybnej kvality. Pritom samotná kvalita klampiarskych doplnkov je veľmi dôležitá. Keďže často chránia tie najchúlostivejšie miesta strechy, tak v prípade, že nebudú plniť svoju funkciu, negatívne sa to odrazí na životnosti celej strechy. 

Čo môžete od nekvalitných klampiarskych doplnkov očakávať? Nedostatočnú ochranu proti korózii, slabú tvarovú stálosť a celkovo výrazne nižšiu odolnosť v porovnaní s kvalitnými výrobkami. 

Nevhodné montážne príslušenstvo

Predstava svojpomocnej realizácie strechy je určite lákavá, no treba si uvedomiť, že v každom prípade patrí do rúk odborníkov. Častou chybou je totiž aj použitie nevhodného montážneho príslušenstva či nesprávny postup, spočívajúci napríklad v použití nevhodného náradia. Takýmto spôsobom si môžete krytinu poškodiť ešte skôr, kým bude zdobiť strechu vášho domu. Napríklad v prípade plechových krytín nie je jedno, čo použijete na rezanie plechu. Na tento účel sú totiž vhodné iba špeciálne nožnice na plech či špeciálny prestrihávacie zariadenie. Nuž a ako sa hovorí, tak „diabol sa skrýva v detailoch“, použiť nemôžete ani akékoľvek skrutky, na upevnenie plechovej krytiny je potrebné použiť špeciálne skrutky s EPDM podložkou. Tieto dva príklady sú pritom len omrvinkou z toho, čo všetko si treba pri správnej montáži strešnej krytiny ustrážiť.  

Nedostatočne vyhotovená izolácia strechy

Poistná hydroizolácia je nevyhnutnou súčasťou najmä pri šikmých strechách. Pri jej vyhotovovaní treba byť naozaj precízny a postupovať presne podľa odporúčaní výrobcu fólie. Nesprávne vyhotovená izolácia strechy bude mať za následok nedostatočnú tesnosť a tým aj nižšiu účinnosť, prípadne vznik tepelných mostov.

Na záver zdôraznime, že stavba či rekonštrukcia strechy jednoznačne patrí do rúk profesionálov, aj medzi nimi si však treba vedieť vybrať. Pýtajte sa preto na referencie a akékoľvek ďalšie detaily, ktoré vás zaujímajú. Nezabudnite, že ak aj bude vaša strecha perfektne vyzerať, tak ak bude skonštruovaná nesprávne, prvé problémy na seba nenechajú dlho čakať. Tou najlepšou referenciou pre každého realizátora sú preto strechy, ktoré nielenže skvele vyzerajú, ale aj dlhé roky spoľahlivo slúžia.

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

4.6-(71 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Prečo si vybrať kvalitnú difúznu fóliu?

Prečo si vybrať kvalitnú difúznu fóliu?

Rady

Difúznu fóliu síce na prvý pohľad nie je vidno, no zato je veľmi dôležitou súčasťou strešnej skladby a má priamy vplyv na jej životnosť. Okrem toho, že strešný plášť chráni, tak prispieva aj k tepe...

3. novembra 2023

Čítať viac
Vplyv plechových striech na mikroklímu v interiéri budovy

Vplyv plechových striech na mikroklímu v interiéri budovy

Rady

Plechové strechy majú dlhú históriu a sú jednými z najtrvácnejších a najspoľahlivejších strešných riešení. Okrem svojej odolnosti voči poveternostným vplyvom však plechové strechy ponúkajú aj mnoho...

15. októbra 2023

Čítať viac
Ako pripraviť strechu na fotovoltiku: Je moja strecha na ňu vhodná?

Ako pripraviť strechu na fotovoltiku: Je moja strecha na ňu vhodná?

Rady

Fotovoltické systémy predstavujú jedno z najúčinnejších riešení pre získavanie obnoviteľnej energie z dostupného slnečného žiarenia. Tieto systémy premenia slnečné svetlo na elektrickú energiu pros...

4. októbra 2023

Čítať viac
Sprievodca typov striech: ako si vybrať a akým chybám sa vyvarovať?

Sprievodca typov striech: ako si vybrať a akým chybám sa vyvarovať?

Ako vyberať Rady

Dobrá strecha môže vydržať desiatky rokov, zatiaľ čo zlá strecha sa rýchlo zmení na bezodnú studňu, do ktorej hádžete peniaze. Drahé opravy každých niekoľko rokov, výmena poškodenej krytiny, škody ...

2. októbra 2023

Čítať viac