Zdielať

Najčastejšie mýty súvisiace so starostlivosťou o plechové strechy: počuli ste ich aj vy?

Zaujímavosti
Najčastejšie mýty súvisiace so starostlivosťou o plechové strechy: počuli ste ich aj vy?
5-(24 hlasov)

Moderné plechové strechy sú často označované ako bezúdržbové. Napriek tomu ešte stále koluje v spoločnosti dosť veľa nepresných až zavádzajúcich tvrdení. Rozhodli sme sa preto zamerať na tri najčastejšie mýty, ktoré sa týkajú starostlivosti o plechové strechy. Možno ste sa s niektorými z nich stretli už aj vy. 

Plechové strechy sú stále rozšírenejšie, pretože ponúkajú zaujímavú kombináciu výhod. Sú ľahké, cenovo dostupné, ich montáž je jednoduchá a vyrábajú sa navyše v desiatkach vyhotovení. Obľúbené sú pri novostavbách, ale vďaka svojej nízkej hmotnosti a cenovej dostupnosti aj pri rekonštrukciách. Svojím vzhľadom môžu napodobňovať pálené škridle a iné krytiny, takže sa hodia prakticky ku každému architektonickému štýlu. 

Napokon, vrásky na čele vám plechová krytina nebude spôsobovať ani počas svojej životnosti. Ak si vyberiete kvalitu, vaša strecha si nebude vyžadovať žiadnu špeciálnu a časovo náročnú starostlivosť. Nenechajte sa preto pomýliť nasledujúcimi mýtmi. Vysvetlíme vám, prečo sú už dávno vyvrátené. 

Nenechajte sa zmiasť mylnými predstavami o plechových strechách

Skrutky na plechovej streche je potrebné pravidelne doťahovať

Toto tvrdenie platilo možno pred 30-40 rokmi. Moderné plechové krytiny sa upevňujú pomocou špeciálnych skrutiek s podložkou a tesnením, ktoré sú presne vyrobené na tento účel. Nielenže sú po správnej montáži veľmi pevné, ale sú ohľaduplné aj voči samotnej krytine. Plech je vďaka týmto skrutkám dostatočne chránený pred poveternostnými vplyvmi. Ani po rokoch sa nemusíte obávať či sú skrutky na plechovej streche správne dotiahnuté. 

Plechovú strechu je potrebné pravidelne natierať

Opäť ide o tvrdenie, ktoré dnes už smelo môžeme označiť za „archívne“. Moderné plechové krytiny sú veľmi pevné a odolné. Pri ich výrobe sa nanáša niekoľko ochranných vrstiev, takže samotné jadro je dokonale chránené pred pôsobením UV žiarenia a ďalších externých vplyvov. Počas svojej životnosti si moderné plechové strechy nevyžadujú žiadne nanášanie ochranných náterov. Navyše, na samotnú povrchovú úpravu plechovej strechy je často poskytovaná dlhá záruka. 

Čistenie plechovej strechy je problematické

Čistenie plechovej strechy nie je o nič zložitejšie, ako v prípade iných krytín. Dokonca je v niektorých ohľadoch ešte jednoduchšie. Na čistenie plechovej strechy môžete bez obáv použiť aj vysokotlakový čistič, celkom jednoduché je aj prípadné odstraňovanie machov. Čistiť plechovú strechu odporúčame predovšetkým na jar alebo na jeseň a vtedy, ak strecha nie je práve rozpálená od slnka.  

Starostlivosť o plechovú strechu teda nie je žiadna veda. Hoci môžeme tento typ krytiny označiť za bezúdržbový, určitú pozornosť si predsa len zaslúži. Aby ste mali 100 % istotu, že vaša plechová strecha je v perfektnom stave, jej kontrolu odporúčame vykonávať aspoň raz ročne.

Ohodnoťte náš článok

5-(24 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2023 sa očakávajú vysoké čísla inflácie, ktoré spôsobujú nielen medzi našimi zákazníkmi neistotu. Je viac než isté, že vysoká inflácia aj tento rok odvetrá z bankových účtov viac ako 10%....

17. januára 2023

Čítať viac
Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Rady

Odvetrávanie šikmých striech neradno podceňovať a mal by to vedieť každý jeden odborník, ktorý sa venuje návrhom a realizácii striech. Napriek tomu je nevhodne navrhnuté odvetrávanie strechy stále ...

22. decembra 2022

Čítať viac
Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Rady

Pri projektovaní novej strechy a výbere strešnej krytiny je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky v danej lokalite a počítať aj s prípadnými excesmi. Správne skonštruovanú novú strechu s dosta...

22. decembra 2022

Čítať viac
Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Rady

Krov je nosnou konštrukciou šikmých striech a vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu plní, zaslúži si mimoriadnu pozornosť nielen pri projektovaní, ale aj pri jeho realizácii. Kvalitne vyhotovený krov ...

19. decembra 2022

Čítať viac