Zdielať

Najčastejšie mýty súvisiace so starostlivosťou o plechové strechy: počuli ste ich aj vy?

Zaujímavosti
Najčastejšie mýty súvisiace so starostlivosťou o plechové strechy: počuli ste ich aj vy?

Moderné plechové strechy sú často označované ako bezúdržbové. Napriek tomu ešte stále koluje v spoločnosti dosť veľa nepresných až zavádzajúcich tvrdení. Rozhodli sme sa preto zamerať na tri najčastejšie mýty, ktoré sa týkajú starostlivosti o plechové strechy. Možno ste sa s niektorými z nich stretli už aj vy. 

Plechové strechy sú stále rozšírenejšie, pretože ponúkajú zaujímavú kombináciu výhod. Sú ľahké, cenovo dostupné, ich montáž je jednoduchá a vyrábajú sa navyše v desiatkach vyhotovení. Obľúbené sú pri novostavbách, ale vďaka svojej nízkej hmotnosti a cenovej dostupnosti aj pri rekonštrukciách. Svojím vzhľadom môžu napodobňovať pálené škridle a iné krytiny, takže sa hodia prakticky ku každému architektonickému štýlu. 

Napokon, vrásky na čele vám plechová krytina nebude spôsobovať ani počas svojej životnosti. Ak si vyberiete kvalitu, vaša strecha si nebude vyžadovať žiadnu špeciálnu a časovo náročnú starostlivosť. Nenechajte sa preto pomýliť nasledujúcimi mýtmi. Vysvetlíme vám, prečo sú už dávno vyvrátené. 

Nenechajte sa zmiasť mylnými predstavami o plechových strechách

Skrutky na plechovej streche je potrebné pravidelne doťahovať

Toto tvrdenie platilo možno pred 30-40 rokmi. Moderné plechové krytiny sa upevňujú pomocou špeciálnych skrutiek s podložkou a tesnením, ktoré sú presne vyrobené na tento účel. Nielenže sú po správnej montáži veľmi pevné, ale sú ohľaduplné aj voči samotnej krytine. Plech je vďaka týmto skrutkám dostatočne chránený pred poveternostnými vplyvmi. Ani po rokoch sa nemusíte obávať či sú skrutky na plechovej streche správne dotiahnuté. 

Plechovú strechu je potrebné pravidelne natierať

Opäť ide o tvrdenie, ktoré dnes už smelo môžeme označiť za „archívne“. Moderné plechové krytiny sú veľmi pevné a odolné. Pri ich výrobe sa nanáša niekoľko ochranných vrstiev, takže samotné jadro je dokonale chránené pred pôsobením UV žiarenia a ďalších externých vplyvov. Počas svojej životnosti si moderné plechové strechy nevyžadujú žiadne nanášanie ochranných náterov. Navyše, na samotnú povrchovú úpravu plechovej strechy je často poskytovaná dlhá záruka. 

Čistenie plechovej strechy je problematické

Čistenie plechovej strechy nie je o nič zložitejšie, ako v prípade iných krytín. Dokonca je v niektorých ohľadoch ešte jednoduchšie. Na čistenie plechovej strechy môžete bez obáv použiť aj vysokotlakový čistič, celkom jednoduché je aj prípadné odstraňovanie machov. Čistiť plechovú strechu odporúčame predovšetkým na jar alebo na jeseň a vtedy, ak strecha nie je práve rozpálená od slnka.  

Starostlivosť o plechovú strechu teda nie je žiadna veda. Hoci môžeme tento typ krytiny označiť za bezúdržbový, určitú pozornosť si predsa len zaslúži. Aby ste mali 100 % istotu, že vaša plechová strecha je v perfektnom stave, jej kontrolu odporúčame vykonávať aspoň raz ročne.

Mohlo by vás zaujímať

TOP 10 striech s tými najlepšími párty: tieto rooftop bary stoja za návštevu!

TOP 10 striech s tými najlepšími párty: tieto rooftop bary stoja za návštevu!

TOP 5/10

Bary na streche, alebo ak chcete, rooftop bary sú vyhľadávanými miestami domácich, ale aj turistov v mnohých svetových metropolách. Užiť si miešaný drink v spojení s krásnym výhľadom na mesto je sk...

22. januára 2022

Čítať viac
Valbové strechy: aké sú ich výhody, variácie a akú krytinu si vybrať?

Valbové strechy: aké sú ich výhody, variácie a akú krytinu si vybrať?

Rady

Valbové strechy patria popri sedlových a plochých strešných konštrukciách medzi celkom obľúbenú a rozšírenú voľbu. Do našich zemepisných šírok sa hodia pre svoju odolnosť a prispôsobivosť. Čo sa op...

17. januára 2022

Čítať viac
Konštrukcia oblúkovej strechy jednoducho vďaka plechu

Konštrukcia oblúkovej strechy jednoducho vďaka plechu

Naše produkty

Oblúkové strechy už zďaleka nie sú iba výsadou priemyselných či komerčných budov. Hoci stále sa veľmi často sa využívajú pri rôznych typoch stavieb od menších stojísk až po veľké priemyselné haly, ...

11. januára 2022

Čítať viac
Čo je to motýliková strecha a aké sú jej najdôležitejšie výhody?

Čo je to motýliková strecha a aké sú jej najdôležitejšie výhody?

Zaujímavosti

Poznáte motýlikové strechy? Ak nie, ani sa veľmi nečudujeme, v našich končinách totiž nie sú príliš častou voľbou. Medzi ostatnými typmi striech však majú svoje miesto a prinášajú zaujímavú kombiná...

17. decembra 2021

Čítať viac