Zdielať

Najčastejšie mýty súvisiace so starostlivosťou o plechové strechy: počuli ste ich aj vy?

Zaujímavosti
Najčastejšie mýty súvisiace so starostlivosťou o plechové strechy: počuli ste ich aj vy?
5-(25 hlasov)

Moderné plechové strechy sú často označované ako bezúdržbové. Napriek tomu ešte stále koluje v spoločnosti dosť veľa nepresných až zavádzajúcich tvrdení. Rozhodli sme sa preto zamerať na tri najčastejšie mýty, ktoré sa týkajú starostlivosti o plechové strechy. Možno ste sa s niektorými z nich stretli už aj vy. 

Plechové strechy sú stále rozšírenejšie, pretože ponúkajú zaujímavú kombináciu výhod. Sú ľahké, cenovo dostupné, ich montáž je jednoduchá a vyrábajú sa navyše v desiatkach vyhotovení. Obľúbené sú pri novostavbách, ale vďaka svojej nízkej hmotnosti a cenovej dostupnosti aj pri rekonštrukciách. Svojím vzhľadom môžu napodobňovať pálené škridle a iné krytiny, takže sa hodia prakticky ku každému architektonickému štýlu. 

Napokon, vrásky na čele vám plechová krytina nebude spôsobovať ani počas svojej životnosti. Ak si vyberiete kvalitu, vaša strecha si nebude vyžadovať žiadnu špeciálnu a časovo náročnú starostlivosť. Nenechajte sa preto pomýliť nasledujúcimi mýtmi. Vysvetlíme vám, prečo sú už dávno vyvrátené. 

Nenechajte sa zmiasť mylnými predstavami o plechových strechách

Skrutky na plechovej streche je potrebné pravidelne doťahovať

Toto tvrdenie platilo možno pred 30-40 rokmi. Moderné plechové krytiny sa upevňujú pomocou špeciálnych skrutiek s podložkou a tesnením, ktoré sú presne vyrobené na tento účel. Nielenže sú po správnej montáži veľmi pevné, ale sú ohľaduplné aj voči samotnej krytine. Plech je vďaka týmto skrutkám dostatočne chránený pred poveternostnými vplyvmi. Ani po rokoch sa nemusíte obávať či sú skrutky na plechovej streche správne dotiahnuté. 

Plechovú strechu je potrebné pravidelne natierať

Opäť ide o tvrdenie, ktoré dnes už smelo môžeme označiť za „archívne“. Moderné plechové krytiny sú veľmi pevné a odolné. Pri ich výrobe sa nanáša niekoľko ochranných vrstiev, takže samotné jadro je dokonale chránené pred pôsobením UV žiarenia a ďalších externých vplyvov. Počas svojej životnosti si moderné plechové strechy nevyžadujú žiadne nanášanie ochranných náterov. Navyše, na samotnú povrchovú úpravu plechovej strechy je často poskytovaná dlhá záruka. 

Čistenie plechovej strechy je problematické

Čistenie plechovej strechy nie je o nič zložitejšie, ako v prípade iných krytín. Dokonca je v niektorých ohľadoch ešte jednoduchšie. Na čistenie plechovej strechy môžete bez obáv použiť aj vysokotlakový čistič, celkom jednoduché je aj prípadné odstraňovanie machov. Čistiť plechovú strechu odporúčame predovšetkým na jar alebo na jeseň a vtedy, ak strecha nie je práve rozpálená od slnka.  

Starostlivosť o plechovú strechu teda nie je žiadna veda. Hoci môžeme tento typ krytiny označiť za bezúdržbový, určitú pozornosť si predsa len zaslúži. Aby ste mali 100 % istotu, že vaša plechová strecha je v perfektnom stave, jej kontrolu odporúčame vykonávať aspoň raz ročne.

Ohodnoťte náš článok

5-(25 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Rady Zaujímavosti

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 56 816 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac