Zdielať

Najčastejšie mýty súvisiace so starostlivosťou o plechové strechy: počuli ste ich aj vy?

Zaujímavosti
Najčastejšie mýty súvisiace so starostlivosťou o plechové strechy: počuli ste ich aj vy?
5-(25 hlasov)

Moderné plechové strechy sú často označované ako bezúdržbové. Napriek tomu ešte stále koluje v spoločnosti dosť veľa nepresných až zavádzajúcich tvrdení. Rozhodli sme sa preto zamerať na tri najčastejšie mýty, ktoré sa týkajú starostlivosti o plechové strechy. Možno ste sa s niektorými z nich stretli už aj vy. 

Plechové strechy sú stále rozšírenejšie, pretože ponúkajú zaujímavú kombináciu výhod. Sú ľahké, cenovo dostupné, ich montáž je jednoduchá a vyrábajú sa navyše v desiatkach vyhotovení. Obľúbené sú pri novostavbách, ale vďaka svojej nízkej hmotnosti a cenovej dostupnosti aj pri rekonštrukciách. Svojím vzhľadom môžu napodobňovať pálené škridle a iné krytiny, takže sa hodia prakticky ku každému architektonickému štýlu. 

Napokon, vrásky na čele vám plechová krytina nebude spôsobovať ani počas svojej životnosti. Ak si vyberiete kvalitu, vaša strecha si nebude vyžadovať žiadnu špeciálnu a časovo náročnú starostlivosť. Nenechajte sa preto pomýliť nasledujúcimi mýtmi. Vysvetlíme vám, prečo sú už dávno vyvrátené. 

Nenechajte sa zmiasť mylnými predstavami o plechových strechách

Skrutky na plechovej streche je potrebné pravidelne doťahovať

Toto tvrdenie platilo možno pred 30-40 rokmi. Moderné plechové krytiny sa upevňujú pomocou špeciálnych skrutiek s podložkou a tesnením, ktoré sú presne vyrobené na tento účel. Nielenže sú po správnej montáži veľmi pevné, ale sú ohľaduplné aj voči samotnej krytine. Plech je vďaka týmto skrutkám dostatočne chránený pred poveternostnými vplyvmi. Ani po rokoch sa nemusíte obávať či sú skrutky na plechovej streche správne dotiahnuté. 

Plechovú strechu je potrebné pravidelne natierať

Opäť ide o tvrdenie, ktoré dnes už smelo môžeme označiť za „archívne“. Moderné plechové krytiny sú veľmi pevné a odolné. Pri ich výrobe sa nanáša niekoľko ochranných vrstiev, takže samotné jadro je dokonale chránené pred pôsobením UV žiarenia a ďalších externých vplyvov. Počas svojej životnosti si moderné plechové strechy nevyžadujú žiadne nanášanie ochranných náterov. Navyše, na samotnú povrchovú úpravu plechovej strechy je často poskytovaná dlhá záruka. 

Čistenie plechovej strechy je problematické

Čistenie plechovej strechy nie je o nič zložitejšie, ako v prípade iných krytín. Dokonca je v niektorých ohľadoch ešte jednoduchšie. Na čistenie plechovej strechy môžete bez obáv použiť aj vysokotlakový čistič, celkom jednoduché je aj prípadné odstraňovanie machov. Čistiť plechovú strechu odporúčame predovšetkým na jar alebo na jeseň a vtedy, ak strecha nie je práve rozpálená od slnka.  

Starostlivosť o plechovú strechu teda nie je žiadna veda. Hoci môžeme tento typ krytiny označiť za bezúdržbový, určitú pozornosť si predsa len zaslúži. Aby ste mali 100 % istotu, že vaša plechová strecha je v perfektnom stave, jej kontrolu odporúčame vykonávať aspoň raz ročne.

Ohodnoťte náš článok

5-(25 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Naše produkty

20. výročie Maslenu predstavuje významný míľnik v histórii každej spoločnosti, nás nevynimajúc. Poďme sa spolu pozrieť týmito pár riadkami, čím sme si za tých 20. rokov ako firma prešli a na záver ...

24. júla 2023

Čítať viac
Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Rady

Priehradové väzníky si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie, a to prakticky vo všetkých segmentoch. Využiť sa dajú ako pri priemyselných a dopravných stavbách, tak aj bežných rodinných...

22. júna 2023

Čítať viac
Ako a prečo oplechovať atiku?

Ako a prečo oplechovať atiku?

Rady

Atika je architektonickým prvkom, ktorý zďaleka nie je výsadou iba historických stavieb. Práve naopak, atika býva súčasťou napríklad aj moderných rodinných domov s plochou strechou. Či už ju v konk...

18. júna 2023

Čítať viac
Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Rady

Nevyhnutnou súčasťou moderných a funkčných strešných plášťov sú aj fólie, ktoré plnia rôzne funkcie. Tie vo všeobecnosti slúžia na ochranu nosných častí strechy, znižovanie únikov tepla z vnútornýc...

12. júna 2023

Čítať viac