Zdielať

TOP 10 najkrajších zelených striech na svete

TOP 5/10
TOP 10 najkrajších zelených striech na svete
5-(36 hlasov)

Vracajú zeleň do miest, sú funkčné, krásne a účinne chránia konštrukciu strechy. Stávajú sa útočiskom pre množstvo druhov rastlín od tráv cez sukulenty až po bylinky či menšie kríky. Zelené strechy so sebou prinášajú množstvo výhod a okrem toho sú zaujímavou inšpiráciou pre architektov. Pripravili sme pre vás rebríček 10 najkrajších zelených striech z rôznych kútov sveta.

1. Meera Sky Garden House – Singapur

Meera Sky Garden House je štvorposchodová súkromná rezidencia, ktorá je ozdobou ostrova Sentosa v Singapure. Samotná stavba má na každom svojom poschodí strešnú záhradu. Zvlášť zaujímavo je spracovaná zelená strecha s efektným zakrivením. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @amazing_garden_art_

2. Múzeum Städel – Frankfurt, Nemecko

Múzeum Städel bolo založené ešte v roku 1815 a takmer o dvesto rokov neskôr sa dočkalo zaujímavého rozšírenia podzemných priestorov. Nový priestor vznikol pod priľahlou záhradou, ktorá sa dočkala kompletného prepracovania. Okrúhle svetlá a zaujímavá klenba vytvárajú mimoriadne pútavý vizuálny efekt. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Eike Peter Scholz (@eipesch)

3. Olympijský sochársky park – Seattle, USA

Zariadenie na prepravu ropy na pobreží Elliotovej zátoky sa podarilo pretvoriť na atraktívny olympijský sochársky park. Pri pohľade z vtáčej perspektívy si môžete všimnúť tvar písmena Z, ktorý spája tri samostatné miesta. Zeleň tu samozrejme nemôže chýbať. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Begin at Bothell (@beginatbothell)

4. Biesbosch múzeum – Holandsko

Múzeum v národnom parku Biesbosch prešlo v roku 2015 pomerne veľkou rekonštrukciou, ktorej súčasťou bolo aj zatrávnenie striech. Vďaka svojmu tvaru pripomínajú jednotlivé pavilóny múzea pri pohľade z diaľky skôr zatrávnené pyramídy. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Biesbosch MuseumEiland (@biesboschmuseumeiland)

5. Nanyang Technology University School of Art, Design and Media – Singapur

NTU v Singapure sa rozprestiera na rozlohe takmer 20 000 m2, pričom dominantou tohto priestoru je budova so zvažujúcou sa zelenou strechou pod takmer 45° uhlom. Zelená strecha zaujme nielen vďaka tomu, že opticky prepája tri bloky budovy, ale zároveň pomáha znižovať nároky na chladenie interiéru. Súčasťou zelenej strechy je aj systém zberu zrážkovej vody pre rovnomerné zavlažovanie. 

6. Main Point Pankrác, Česká republika

Vo výške 40 metrov nad zemou sa na pražskom Pankráci nachádza zaujímavá zelená strecha, ktorá získala nejedno architektonické ocenenie. Pri pohľade z vtáčej perspektívy si môžete všimnúť päticu zaoblených trojuholníkov, ktoré sú navzájom poprepájané. Takto je vytvorený dostatok priestoru na relaxáciu či rôzne spoločenské akcie. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa DAM architekti (@dam.architekti)

7. Vancouver Convention Centre – Kanada

Ak je reč o zelených strechách, nesmieme zabudnúť na Vancouver Convention Centre, ktoré sa môže pochváliť jednou z najrozľahlejších zelených striech na svete. Dá sa povedať, že táto strcha sama o sebe tvorí akýsi vlastný ekosystém. Nájdete tu cez 400 000 rôznych tráv a rastlín, o ktorých opeľovanie sa starajú včely z úľov nachádzajúcich sa na streche.  

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vancouver Convention Centre (@vanconventions)

8. Delft University of Technology – Delft, Holandsko

Univerzita v Holandskom meste Delft sa môže pochváliť zelenou strechou s rozlohou 13 300 m2, ktorý pokrývajú trávy a machy. Podľa oficiálnych informácií pomáha toto riešenie ušetriť približne 5 % ročne na výdavkoch za energie. Okrem toho, časť zošikmenej trávnatej strechy je prístupná aj študentom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa nihon.sutero (@nihon.sutero)

9. Botanická záhrada – Brooklyn, USA

Budovu botanickej záhrady v Brooklyne zdobí zaujímavo tvarovaná zelená strecha s rozlohou takmer 1 000 m2. Okrem toho, že sa stala domovom pre vyše 40 000 rastlín od tráv, trvaliek až po rôzne kvitnúce cibuľoviny, svojim tvarom má evokovať akýsi predeľ medzi obytnou „mestskou“ časťou a parkom. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Brooklyn Botanic Garden (@brooklynbotanic)

10. Villa Ronde – Japonsko

Tento odvážny architektonický počin neďaleko Tokia je vybavený zaujímavou zelenou strechou, ktorá má zabezpečiť čo najtesnejšie prepojenie stavby s okolím. Okrem toho táto strecha výrazne pomáha vnútornému priestoru svojimi izolačnými vlastnosťami.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ciel Rouge Creation (@ciel_rouge_creation)

Ohodnoťte náš článok

5-(36 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 56 816 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac