Zdielať

Najstaršie strechy sveta

TOP 5/10 Zaujímavosti
Najstaršie strechy sveta

Jednoznačne povedať, ktorá strecha je najstaršia na svete je veľmi ťažké povedať, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Ak by sme hľadali tie skutočne najstaršie, našli by sme monolitické kamenné hrobky, rozsiate po takmer celom svete. Strechy a budovy, ktoré sú v článku predstavené, boli vybraté na základe súčasnej originality použitých materiálov, geografickej lokalizácie, či zaujímavosti, ktorá sa k danej streche viaže.

Horyu – ji  – Japonsko – 607 

Budhistický chrám lokalizovaný  na juhu ostrova Honšú patrí medzi najstaršie nepretržite používané stavebné komplexy na svete, dokonca chrámová pagoda je považovaná za najstaršiu drevenú stavbu na svete. Strecha vedľa nej stojacej hlavnej budovy, kondó, obsahuje podľa výskumu približne 20 % materiálov, hovoríme o drevenej strešnej konštrukcii a typickej keramickej krytine.

Horyu-ji

Jokhang – Tibet – 7. storočie

Mnohými je práve Džókhangský kláštor považovaný za to najvýznamnejšie budhistické miesto v Tibete. Najstaršie časti boli dokončené v roku 652, celý chrámový komplex do dnešnej podoby dostavali až v roku 1610. Najzaujímavejším architektonickým prvkom je práve strecha, ktorá je primárne tvorená pozláteným bronzovým plechom.

Jokhang

Nanchanský chrám – Čína – 782

Najstaršia drevená stavba v Číne využíva veľmi podobné technologické a materiálové postupy, aké použili japonskí majstri pri stavbe chráme Horyu – Ji (viď vyššie). Zaujímavosťou je, že sa jedná o prvý dochovaný príklad polovalbovej strešnej konštrukcie na svete. Je až šokujúce, že do roku 1950 bol chrám v Nanchane považovaný za takmer bezvýznamný.

Nanchanský chrám

Kirkjubøargarður – Faerské ostrovy – 11. storočie

Jedinou svetskou stavbou na tomto zozname je farma z Faerských ostrovov, ktorá dnes patrí medzi hlavné dominanty ostrovov, a to nie len svojou takmer tisícročnou históriou, ale aj relatívne veľkým množstvom významných rodákov, medzi ktorými bol dokonca aj nórsky kráľ Sverre Nórsky. Farma, ktorá vo svojej histórii slúžila ja ako sídlo miestneho biskupa, je od roku 1550 obývaná už 17. generáciou rodiny Peturssonovcov. Tá sa okrem toho, že žije v pravdepodobne najdlhšie obývanej farme na svete, môže pýšiť aj faktom, že ich nehnuteľnosť má pravdepodobne aj najstaršiu zelenú strechu na svete.

Kirkjubøargarður

Kostol sv. Márie – Veľká Británia – 12. storočie

Tento malý kostolík v mestečku Kempley sa dlho ukrýval zraku vedeckej i širšej verejnosti, to sa však zmenilo výskumom Michaeala Worthingtona z Oxfordskej univerzity. V roku 1999 sa mu podarilo dokázať, že dubové šindle na streche hlavnej lodi kostolíka pochádzajú z obdobia 1120 až 1150 n.l., čo z tejto strechy robí tú úplne najstaršiu vo Veľkej Británii a jednu z najstarších v Európe.

Kostol sv. Márie

Misionársky dom – Nový Zéland – 1822

V tzv. novom svete by sme veľmi staré strechy hľadali len ťažko, v samotných Spojených štátoch amerických sú budovy, ktoré vznikli začiatkom 17. storočia, no ich originalita nie je dnes preukázateľná. Naproti tomu na Novom Zélande existuje dom, ktorý bol postavený v roku 1822 ako súčasť misionárskej stanice v Kerikeri a dodnes stojí v podstate nezmenený, aj keď z pôvodných drevených šindľov sa podnes zachovalo len veľmi málo.

Misionársky dom

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac