Zdielať

Najstaršie strechy sveta

TOP 5/10 Zaujímavosti
Najstaršie strechy sveta
5-(10 hlasov)

Jednoznačne povedať, ktorá strecha je najstaršia na svete je veľmi ťažké povedať, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Ak by sme hľadali tie skutočne najstaršie, našli by sme monolitické kamenné hrobky, rozsiate po takmer celom svete. Strechy a budovy, ktoré sú v článku predstavené, boli vybraté na základe súčasnej originality použitých materiálov, geografickej lokalizácie, či zaujímavosti, ktorá sa k danej streche viaže.

Horyu – ji  – Japonsko – 607 

Budhistický chrám lokalizovaný  na juhu ostrova Honšú patrí medzi najstaršie nepretržite používané stavebné komplexy na svete, dokonca chrámová pagoda je považovaná za najstaršiu drevenú stavbu na svete. Strecha vedľa nej stojacej hlavnej budovy, kondó, obsahuje podľa výskumu približne 20 % materiálov, hovoríme o drevenej strešnej konštrukcii a typickej keramickej krytine.

Horyu-ji

Jokhang – Tibet – 7. storočie

Mnohými je práve Džókhangský kláštor považovaný za to najvýznamnejšie budhistické miesto v Tibete. Najstaršie časti boli dokončené v roku 652, celý chrámový komplex do dnešnej podoby dostavali až v roku 1610. Najzaujímavejším architektonickým prvkom je práve strecha, ktorá je primárne tvorená pozláteným bronzovým plechom.

Jokhang

Nanchanský chrám – Čína – 782

Najstaršia drevená stavba v Číne využíva veľmi podobné technologické a materiálové postupy, aké použili japonskí majstri pri stavbe chráme Horyu – Ji (viď vyššie). Zaujímavosťou je, že sa jedná o prvý dochovaný príklad polovalbovej strešnej konštrukcie na svete. Je až šokujúce, že do roku 1950 bol chrám v Nanchane považovaný za takmer bezvýznamný.

Nanchanský chrám

Kirkjubøargarður – Faerské ostrovy – 11. storočie

Jedinou svetskou stavbou na tomto zozname je farma z Faerských ostrovov, ktorá dnes patrí medzi hlavné dominanty ostrovov, a to nie len svojou takmer tisícročnou históriou, ale aj relatívne veľkým množstvom významných rodákov, medzi ktorými bol dokonca aj nórsky kráľ Sverre Nórsky. Farma, ktorá vo svojej histórii slúžila ja ako sídlo miestneho biskupa, je od roku 1550 obývaná už 17. generáciou rodiny Peturssonovcov. Tá sa okrem toho, že žije v pravdepodobne najdlhšie obývanej farme na svete, môže pýšiť aj faktom, že ich nehnuteľnosť má pravdepodobne aj najstaršiu zelenú strechu na svete.

Kirkjubøargarður

Kostol sv. Márie – Veľká Británia – 12. storočie

Tento malý kostolík v mestečku Kempley sa dlho ukrýval zraku vedeckej i širšej verejnosti, to sa však zmenilo výskumom Michaeala Worthingtona z Oxfordskej univerzity. V roku 1999 sa mu podarilo dokázať, že dubové šindle na streche hlavnej lodi kostolíka pochádzajú z obdobia 1120 až 1150 n.l., čo z tejto strechy robí tú úplne najstaršiu vo Veľkej Británii a jednu z najstarších v Európe.

Kostol sv. Márie

Misionársky dom – Nový Zéland – 1822

V tzv. novom svete by sme veľmi staré strechy hľadali len ťažko, v samotných Spojených štátoch amerických sú budovy, ktoré vznikli začiatkom 17. storočia, no ich originalita nie je dnes preukázateľná. Naproti tomu na Novom Zélande existuje dom, ktorý bol postavený v roku 1822 ako súčasť misionárskej stanice v Kerikeri a dodnes stojí v podstate nezmenený, aj keď z pôvodných drevených šindľov sa podnes zachovalo len veľmi málo.

Misionársky dom

Ohodnoťte náš článok

5-(10 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Rady

Odvetrávanie šikmých striech neradno podceňovať a mal by to vedieť každý jeden odborník, ktorý sa venuje návrhom a realizácii striech. Napriek tomu je nevhodne navrhnuté odvetrávanie strechy stále ...

21. januára 2023

Čítať viac
Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Rady

Pri projektovaní novej strechy a výbere strešnej krytiny je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky v danej lokalite a počítať aj s prípadnými excesmi. Správne skonštruovanú novú strechu s dosta...

12. januára 2023

Čítať viac
Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Rady

Krov je nosnou konštrukciou šikmých striech a vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu plní, zaslúži si mimoriadnu pozornosť nielen pri projektovaní, ale aj pri jeho realizácii. Kvalitne vyhotovený krov ...

30. decembra 2022

Čítať viac
Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2023 sa očakávajú vysoké čísla inflácie, ktoré spôsobujú nielen medzi našimi zákazníkmi neistotu. Je viac než isté, že vysoká inflácia aj tento rok odvetrá z bankových účtov viac ako 10%....

23. decembra 2022

Čítať viac