Zdielať

Najstaršie strechy sveta

Zaujímavosti TOP 5/10
Najstaršie strechy sveta
5-(10 hlasov)

Jednoznačne povedať, ktorá strecha je najstaršia na svete je veľmi ťažké povedať, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Ak by sme hľadali tie skutočne najstaršie, našli by sme monolitické kamenné hrobky, rozsiate po takmer celom svete. Strechy a budovy, ktoré sú v článku predstavené, boli vybraté na základe súčasnej originality použitých materiálov, geografickej lokalizácie, či zaujímavosti, ktorá sa k danej streche viaže.

Horyu – ji  – Japonsko – 607 

Budhistický chrám lokalizovaný  na juhu ostrova Honšú patrí medzi najstaršie nepretržite používané stavebné komplexy na svete, dokonca chrámová pagoda je považovaná za najstaršiu drevenú stavbu na svete. Strecha vedľa nej stojacej hlavnej budovy, kondó, obsahuje podľa výskumu približne 20 % materiálov, hovoríme o drevenej strešnej konštrukcii a typickej keramickej krytine.

Horyu-ji

Jokhang – Tibet – 7. storočie

Mnohými je práve Džókhangský kláštor považovaný za to najvýznamnejšie budhistické miesto v Tibete. Najstaršie časti boli dokončené v roku 652, celý chrámový komplex do dnešnej podoby dostavali až v roku 1610. Najzaujímavejším architektonickým prvkom je práve strecha, ktorá je primárne tvorená pozláteným bronzovým plechom.

Jokhang

Nanchanský chrám – Čína – 782

Najstaršia drevená stavba v Číne využíva veľmi podobné technologické a materiálové postupy, aké použili japonskí majstri pri stavbe chráme Horyu – Ji (viď vyššie). Zaujímavosťou je, že sa jedná o prvý dochovaný príklad polovalbovej strešnej konštrukcie na svete. Je až šokujúce, že do roku 1950 bol chrám v Nanchane považovaný za takmer bezvýznamný.

Nanchanský chrám

Kirkjubøargarður – Faerské ostrovy – 11. storočie

Jedinou svetskou stavbou na tomto zozname je farma z Faerských ostrovov, ktorá dnes patrí medzi hlavné dominanty ostrovov, a to nie len svojou takmer tisícročnou históriou, ale aj relatívne veľkým množstvom významných rodákov, medzi ktorými bol dokonca aj nórsky kráľ Sverre Nórsky. Farma, ktorá vo svojej histórii slúžila ja ako sídlo miestneho biskupa, je od roku 1550 obývaná už 17. generáciou rodiny Peturssonovcov. Tá sa okrem toho, že žije v pravdepodobne najdlhšie obývanej farme na svete, môže pýšiť aj faktom, že ich nehnuteľnosť má pravdepodobne aj najstaršiu zelenú strechu na svete.

Kirkjubøargarður

Kostol sv. Márie – Veľká Británia – 12. storočie

Tento malý kostolík v mestečku Kempley sa dlho ukrýval zraku vedeckej i širšej verejnosti, to sa však zmenilo výskumom Michaeala Worthingtona z Oxfordskej univerzity. V roku 1999 sa mu podarilo dokázať, že dubové šindle na streche hlavnej lodi kostolíka pochádzajú z obdobia 1120 až 1150 n.l., čo z tejto strechy robí tú úplne najstaršiu vo Veľkej Británii a jednu z najstarších v Európe.

Kostol sv. Márie

Misionársky dom – Nový Zéland – 1822

V tzv. novom svete by sme veľmi staré strechy hľadali len ťažko, v samotných Spojených štátoch amerických sú budovy, ktoré vznikli začiatkom 17. storočia, no ich originalita nie je dnes preukázateľná. Naproti tomu na Novom Zélande existuje dom, ktorý bol postavený v roku 1822 ako súčasť misionárskej stanice v Kerikeri a dodnes stojí v podstate nezmenený, aj keď z pôvodných drevených šindľov sa podnes zachovalo len veľmi málo.

Misionársky dom

Ohodnoťte náš článok

5-(10 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 56 816 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac