Zdielať

Najstaršie strechy sveta

TOP 5/10 Zaujímavosti
Najstaršie strechy sveta

Jednoznačne povedať, ktorá strecha je najstaršia na svete je veľmi ťažké povedať, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Ak by sme hľadali tie skutočne najstaršie, našli by sme monolitické kamenné hrobky, rozsiate po takmer celom svete. Strechy a budovy, ktoré sú v článku predstavené, boli vybraté na základe súčasnej originality použitých materiálov, geografickej lokalizácie, či zaujímavosti, ktorá sa k danej streche viaže.

Horyu – ji  – Japonsko – 607 

Budhistický chrám lokalizovaný  na juhu ostrova Honšú patrí medzi najstaršie nepretržite používané stavebné komplexy na svete, dokonca chrámová pagoda je považovaná za najstaršiu drevenú stavbu na svete. Strecha vedľa nej stojacej hlavnej budovy, kondó, obsahuje podľa výskumu približne 20 % materiálov, hovoríme o drevenej strešnej konštrukcii a typickej keramickej krytine.

Horyu-ji

Jokhang – Tibet – 7. storočie

Mnohými je práve Džókhangský kláštor považovaný za to najvýznamnejšie budhistické miesto v Tibete. Najstaršie časti boli dokončené v roku 652, celý chrámový komplex do dnešnej podoby dostavali až v roku 1610. Najzaujímavejším architektonickým prvkom je práve strecha, ktorá je primárne tvorená pozláteným bronzovým plechom.

Jokhang

Nanchanský chrám – Čína – 782

Najstaršia drevená stavba v Číne využíva veľmi podobné technologické a materiálové postupy, aké použili japonskí majstri pri stavbe chráme Horyu – Ji (viď vyššie). Zaujímavosťou je, že sa jedná o prvý dochovaný príklad polovalbovej strešnej konštrukcie na svete. Je až šokujúce, že do roku 1950 bol chrám v Nanchane považovaný za takmer bezvýznamný.

Nanchanský chrám

Kirkjubøargarður – Faerské ostrovy – 11. storočie

Jedinou svetskou stavbou na tomto zozname je farma z Faerských ostrovov, ktorá dnes patrí medzi hlavné dominanty ostrovov, a to nie len svojou takmer tisícročnou históriou, ale aj relatívne veľkým množstvom významných rodákov, medzi ktorými bol dokonca aj nórsky kráľ Sverre Nórsky. Farma, ktorá vo svojej histórii slúžila ja ako sídlo miestneho biskupa, je od roku 1550 obývaná už 17. generáciou rodiny Peturssonovcov. Tá sa okrem toho, že žije v pravdepodobne najdlhšie obývanej farme na svete, môže pýšiť aj faktom, že ich nehnuteľnosť má pravdepodobne aj najstaršiu zelenú strechu na svete.

Kirkjubøargarður

Kostol sv. Márie – Veľká Británia – 12. storočie

Tento malý kostolík v mestečku Kempley sa dlho ukrýval zraku vedeckej i širšej verejnosti, to sa však zmenilo výskumom Michaeala Worthingtona z Oxfordskej univerzity. V roku 1999 sa mu podarilo dokázať, že dubové šindle na streche hlavnej lodi kostolíka pochádzajú z obdobia 1120 až 1150 n.l., čo z tejto strechy robí tú úplne najstaršiu vo Veľkej Británii a jednu z najstarších v Európe.

Kostol sv. Márie

Misionársky dom – Nový Zéland – 1822

V tzv. novom svete by sme veľmi staré strechy hľadali len ťažko, v samotných Spojených štátoch amerických sú budovy, ktoré vznikli začiatkom 17. storočia, no ich originalita nie je dnes preukázateľná. Naproti tomu na Novom Zélande existuje dom, ktorý bol postavený v roku 1822 ako súčasť misionárskej stanice v Kerikeri a dodnes stojí v podstate nezmenený, aj keď z pôvodných drevených šindľov sa podnes zachovalo len veľmi málo.

Misionársky dom

Mohlo by vás zaujímať

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

Rady

Plechové strechy sú aj na Slovensku stále populárnejšie a žiadanejšie. Spájajú v sebe totiž viacero výhod, ktoré z nich pri stavbe, či rekonštrukcii často robia bezkonkurenčnú voľbu. Zistite, prečo...

21. mája 2021

Čítať viac
Slovník strechy, 1 časť.

Slovník strechy, 1 časť.

Zaujímavosti

Pri stavbe rodinného domu  sa ľudia stretávajú s rôznymi výrazmi, ktorým nie vždy rozumejú. Aj preto sme pripravili malý slovník strechy. Veríme, že vám pomôže pri vašich veľkých plánoch. A Aetos –...

21. mája 2021

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Rady

Plechové strešné krytiny sú vďaka svojim vlastnostiam stále obľúbenejšou voľbou. Nízka hmotnosť, široká paleta rôznych vyhotovení ale aj dlhá životnosť sú len niektoré z výhod, ktoré ponúkajú plech...

21. mája 2021

Čítať viac
Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Zaujímavosti

Najkrajšie obdobie roka sa už nezadržateľne blížia a spolu s ním aj rozdávanie darčekov. Vráťme sa nachvíľku do detských čias a pozrime sa na to, aké rôzne bytosti vo svete roznášajú vianočné darče...

21. mája 2021

Čítať viac